Andız Pekmezi

 

Andız Pekmezi Nedir?

Doğal ve şifalı bitkiler ile elde edilen pekmez ürünleri, alternatif tıp için oldukça önem taşımaktadır. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen andız pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kaşıntılara, alerjiye, saç dökülmesine, sedef hastalığına, gut ve çocuklarda öksürüğe oldukça iyi gelen Andız, bir çam cinsi olmasıyla birlikte  Akdeniz iklimi olan ve özellikle Toros dağları etrafında yer alan il ve ilçelerde sıklık ile gözüken bir ağaçtır. Andız pekmezi de Andız ağacının kozalaklarından elde edilen bir pekmez çeşididir. Andız meyveleri ekim ayında olgunlaşmaktadır.

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezinin bu kadar talep görmesinin nedeni kuşkusuz içerisinde barındırdığı harika esansiyel yağ asitlerine bağlıdır. Andız pekmezi öksürüğü kesmesinin yanı sıra aşağıdaki saydığımız rahatsızlıklara da oldukça faydalıdır.

 • Saç dökülmelerini önler
 • Ateş düşürücü özelliğe sahiptir
 • Kanı temizler karaciğeri korur
 • Dalağı koruyucu özelliğe sahiptir
 • Ağızda oluşan yaraları giderir
 • Gut hastalığını önleyicidir
 • Vücudumuzdaki biriken toksinleri dışarı atmamıza yardımcı olur
 • Alerji, kaşıntı ve egzama, sedef hastalığına çok faydalıdır
 • Balgam söktürür ve bronşite çok iyi gelir
 • Bağırsak sistemi için oldukça faydalıdır. Özellikle bağırsakta oluşan parazitleri etkisiz hale getirir, ishal ve basur oluşumu da engeller
 • Cildimiz içinde oldukça şifalı bir bitkidir. Cildimizde oluşan çıbanlara veya iltihaplara krem haline getirip sürüldüğünde toplar ve dışa atımını sağlar
 • İdrar yolları için mükemmel bir şifalı bitkidir. İdrar yollarında oluşan iltihabı temizler bunun yanında idrar tutukluğu ve böbrek taşlarına iyi gelir. Yetişkinlerde alt ıslatma sorunu için çok faydalıdır
 • Kalp damarlarını korur
 • İçerisinde barındırdığı esansiyel yağ asitleri sayesinde antioksidan özelliği vardır
 • Böbrek taşlarının düşürülmesini sağlar, böbreklerde taş oluşumunu önler
 • Nezle, grip ve soğuk algınlığına fayda sağlar.
     

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

ANDIZ PEKMEZİ

Andız ağacının kozalakları toplanıp kurutulduktan sonra kırma işlemine geçilir. Dağlardan toplanan andız kozalakları iyice kurutulması için 2 gün bekletilir pekmez aşamasına gelmesi için en az 6 gün gereklidir. Kabukları çok sert olduğundan çekiç veya keserin arkası ile kırılır. Kırılan bu andız kozalakları ağzına kadar su olan kazan yada tencerelere konarak bekletilir. Yaklaşık 4 gün süren beklemeden sonra kozalaklar su içinden çıkartılır. Kazanlarda 12 saate yakın kaynatılır. Kaynama sırasında kazanın içindeki sıvı sık sık karıştırılır ve kaynama anında kazan içindeki su buharlaşarak savrulur ardından andız pekmezi oluşur 100 kilogram andız suyundan 10 kilogram pekmez çıktığı, fakat şifasının zahmete değdiğini söylemek mümkündür.

Evde Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Akdeniz bölgesinde ve Toroslar da görülen andız ağacının küçük küçük yuvarlak kozalakları toplanır ve yıkanır. Toplanan andız kozalağı ezilir. Un kıvamına gelmeden kıyma şeklinde bırakılır. Dinlendirmek üzere kazana ya da bir kaba konur. Andız kozalaklarının üzerini kaplayacak kadar su koyulur ve kazana bir tabak elenmiş temiz kül eklenir. Karıştırılıp 2 gün bekletilir. Andız ezmesi bir kevgirden geçirilir yani süzülür. Kaynatmak için hazırlanır. Karıştırmak sureti ile kaynatılır. Suyun üzerinde biriken köpükler sürekli olarak alınır. Koyu kıvamı aldığında kaynatma bırakılır. Cam kavanozlara konur.

Andız Pekmezi Tüketimi;

Acımsı bir tada sahip olan andız pekmezinden yarar sağlamak için yetişkinlerin günde iki kere bir yemek kaşığı, çocukların ise günde iki kere bir tatlı kaşığı içmeleri yeterlidir. İsteyenler sıcak suyun içerisine bahsedilen miktardaki kadar koyup içerek de tüketebilir. Ayrıca kahvaltılarınızda da sürekli olarak tüketmenizde hiç bir sakınca gözükmemektedir. Son yıllarda pekmezin yararının duyulmasının ardından bu işten kazanç sağlama amacının artması sayesinde bu pekmeze artık birçok marketin rafında rastlamak mümkündür. Ayrıca yine internetten de satışı yapılmaktadır.

Andız Pekmezi Fiyatı;

Günümüzde daha çok fabrikasyon üretimi olan andız pekmezleri tercih edilmektedir. Andız pekmezi üretimi yapan yerlerde kanserojen madde kontrolü yapılmaktadır. Andız pekmezi online sitelerden de alınabilmektedir. Bu çerçevede pek çok online site andız pekmezi satmaktadır. Kalitesine göre 20tl’den başlayan 40-50tl’ye kadar uzanan aralıklarda andız pekmezi bulunmaktadır.

   

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir