Diş Eti Çekilmesi Nedir? Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Neden oluşur?

Diş eti çekilmesi, kadın erkek farketmeksizin herkeste görülebilen ve günümüzde oldukça sık rastlanan ciddi bir ağız hastalığıdır. Diş eti çekilmesi, düzensiz beslenme, beslenmede yapılan bir takım hatalar, vitamin ve mineral eksikliği, dişlere yeterli bakım yaptırmamak diş eti çekilmesine sebep olabilir. Diş kemiğinin bakterilere bağı olarak derinlere doğru erimesi ve bunun sonucu olarak diş etinin de onu takip ederek aşağı doğru inmesidir. Bu dokunun geriye çekilmesi sonucunda eğer gerekli önlemler alınamazsa diş kaybı meydana gelir. Diş eti çekilmesinin nedenleri arasında en büyük payı ise diş taşları ve diş eti hastalıkları alır. Diş taşları erken dönemde temizlenmezse dişin derinliklerine doğru kendine yer açmaya başlar. Erken süreçte bu rahatsızlıkla ilgilenilirse diş eti çekilmesi olmaz.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

DİŞ ETİ NEDEN ÇEKİLİR?

Diş eti çekilmesinin belli başlı bi çok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında kalsiyum mineralinin eksik olması diş eti çekilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

  • Diş Fırçalama: Dişlerin düzensiz bi şekilde fırçalanması ve sert bir şekilde diş fırçalama, diş etinin çekilmesine neden olabilir.
  • 1’den Fazla Doğum: Kadınlarda üst üste doğum yapmak diş eti çekilmesine neden olabilir. Bu ilk doğumdan sonra yeterli vitamin desteği almamaktan kaynaklanır.
  • Hormonal Bozukluklar: Diş eti çekilmesinde 60 yaş üzeri kişilerde hormonal bozuklukların meydana gelmesi, diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni arasındadır.
  • Doktor Kontrolü: Senede en az 1 defa diş doktoruna gidilmesi, dişlerin bakımının yaptırılması gerekir. Diş eti çekilmesini sende en az bir kere doktor kontrolüyle önleyebilirsiniz.
  • Uykuda Diş Sıkmak ve Gıcırdatmak
  • Kırılmış veya düzensiz dişler, ısırırken dişlerin doğru oturmaması diş eti çekilmesine neden olur.
  • Hormon değişiklikleri: Özellikle kadınlarda bazı dönemlerde diş etlerinin hassaslaşmasına yol açabilir.
  • Sigara içmek: Diş eti dokularına gelen kan desteğini kısarak ve o bölgede sürekli tahrişe neden olarak diş eti çekilmesine neden olur.
  • Dil veya dudağa piercing takmak da diş eti çekilmesine neden olacaklar arasında yer almaktadır.
  • Şeker hastalığı: Diş eti çekilmesi şeker hastası olan kişilerde üç kat fazla ortaya çıkmaktadır.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ: DOĞAL TEDAVİLER

Diş eti çekilmesi için doğal yöntemler şu şekildedir;

Karanfil: Karanfil diş eti çekilmesine iyi gelecek etkili bir yöntemdir. İçerisinde yer alan antiseptikler sayesinde karanfil diş eti çekilmesine iyi gelecektir. Karanfilden her gün 3 adet çiğnemek diş eti hastalıklarınıza oldukça iyi gelecektir.

Aloe Vera: Aloe vera, antibakteriyel özelliği sayesinde ağzınızda oluşan bakterilerin kısa süre içerisinde yok olmasını sağlar. Bu bakterilerin varlığını sonlandırabilmek için, aloe vera bitkisini ortadan ikiye bölüp, içerisindeki jeli, diş etlerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ağzınızı iyice çalkaladığınızdan emin olun.

Kekik Suyu: Kekiği kaynatıp suyunu içtiğinizde diş eti çekilmesine iyi geldiği anlaşılmıştır. Eğer diş eti çekilmesi hastalığını yaşıyorsanız akşam yemeklerinden sonra 1 çay bardağı kekik suyu kaynatıp içebilirsiniz. Ayrıca Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği bitkisel çözüm olarak kekik kürü tarifi de bulunmaktadır. Bu tarife göre, 3 tatlı kaşığı kekiği bir bardak suda, 5-6 dakika kaynatıp biraz soğuduktan sonra bu su ile fırçalayabilirsiniz. Diş macunu ile normal fırçalamadan sonra da bu kürü kullanabilirsiniz.

Yeşil çay: Yeşil çay içerdiği antioksidan miktarı sayesinde diş eti rahatsızlığınız için faydalanabileceğiniz doğal bir içecektir. Diş eti çekilmesini sıklıkla yaşıyorsanız günde en az 2 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

Susam Yağı: Susam yağıda diş eti çekilmesini durdurmak için kullanılabilecek bir diğer tedavi yöntemlerindendir. Bir su bardağının üçte biri kadar susam yağını ağızınıza alıp tüm diş, damak ve diş etlerinizde dolaştırın. Bu yöntem diş eti çekilmesini durdurduğu gibi diş çürümesini de engeller.

Cerrahi Yöntemler;

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ: CERRAHİ YÖNTEMLER

Diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayan veya jinjivit, periodontit gibi diş eti iltihaplarının neden olduğu şiddetli diş eti çekilmesi vakalarında aşağıdaki cerrahi müdahalelerden biri gerekli olabilir.

Yumuşak doku grefti: Diş eti estetik tedavisi de denilen bu müdahalede kişinin kendi damak veya yanağından ya da bir donörden alınan dokular diş etine yerleştirilir. Bazı vakalarda dikiş gerekli olabilir.

Küretaj: Diş etinin yenilenebilmesi için iltihaplı kısımların kazınması ameliyatıdır.

İndirme ameliyatı: Diş etinin mekanik olarak aşağı çekilerek yerine oturtulması ameliyatıdır.

Kuron uzatma: Ağız ve diş temizliğinin daha etkili yapılabilmesi için diş etlerinin bir miktar damağa doğru sıyrılması operasyonudur.

Doku yenileme ameliyatı: Bu ameliyatta diş eti, diş sınırından itibaren bir miktar kaldırılarak bakterilerden temizlenir. Bu ara boşluğa doku yenilenmesini teşvik edecek protein, doku veya zar şeklinde bir materyal yerleştirilir. Diş eti tekrar yerleştirilerek yenilenmesi için süre tanınır.

Seveceğinizi Düşündüğümüz Diğer Yazılar

Yazar Hakkında: kubra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.