Piyasadaki En İyi Elektrik Süpürgesi

En iyi Elektrik Süpürgesi

Gelişen ve değişen teknoloji,her alanda olduğu gibi evde kullandığımız elektrikli aletlerede yansıyor.Elektrik süpürgesi temizlik için kullanılan ve vazgeçilmez olan aletler arasında yer almaktadır.Bu makalemizde size piyasadaki en iyi elektrik süpürgesi modellerini sunacağız.Eviniz için en kullanışlı ve uygun süpürgeyi seçerken elektrik süpürgesi çeşitlerini,hangi amaçla kullanıldıklarını ve hangisinin daha kullanışlı olduğunu bilmek gerekir.Temelde üç çeşit toz torbalısu filtreli ve siklon sistemli elektrik süpürgeleri var ve her süpürgenin kullanıcı için avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.İşte sizlere elektrik süpürgesi modelleri ve işlevleri:

Toz torbalı elektrik süpürgesi:

Genelde elektrik süpürgesi denildiği zaman akıla ilk gelen toz torbalı olanlardır.Toz torbalı elektrik süpürgeleri hala piyasada yaygın ve en çok satılan ve kullanılan bir modeldir.Süpürgenin topladığı tozu ve pisliği zahmetsiz ve hijyenik bir şekilde tahliye eder.Toz torbası dolduğu zaman ortama toz saçmadan zahmetsiz bir şekilde dolu torba çıkarılarak yeni boş toz torbası ile değiştirilir.Toz torbalı elektrikli süpürge diğer çeşit süpürgelere bakarak en sessiz çalışandır. Özellikle bebekli aileler tarafından tercih edilir. Boyutları küçük ve hafif ve kullanımı pratiktir. Ancak zamanla toz kaçırma, çekiş gücünde düşüş ve sürekli toz torbası maliyeti gibi dezavantajlar da bu tip süpürgelerin bilinen özellikleri arasında yer alıyor.Toz torbalı elektrik süpürgesinin fiyatları ise 100-500 tl arasında.

Su filtreli elektrik süpürgesi:

Ülkemizde son 10-15 yılın moda haline gelmiş süpürgesidir. Toz torbalı elektrik süpürgesinin zamanla tozları yayması üzerine yaygınlaşmış bir modeldir. Tüm tozları en iyi şekilde çekmektedir.Diğer bir avantajı ise bu süpürge ile halı, koltuk, perdelerin temizlenebilmesidir.

Su filtreli süpürge yapıca diğerlerinden büyüktür.Su bölmesi sayesinde çıkan kir detaylı bir şekilde görünür.Her temizlikten sonra kirlenen suyu boşatmak ve su filtresini güzel bir şekilde temizlenmesi gerekir aksi taktirde çok kötü bir koku oluşur. Ayrıca su filtreli süpürgelerin oldukça gürültülü çıkarttıklarını da hatırlatalım. Su filtreli elektrik süpürgesinin fiyatları ise 230 TL’den başlıyor.

Siklonlu elektrik süpürgesi

Piyasada “hem torbasız hem susuz” olarak bilinir. Siklonlu süpürgeler emdiği havayı siklon denilen odacıklarda çok hızla döndürerek çalışır.Yani bu bir hava ayrıştırma sistemidir. Bazı üst düzeyde olan süpürgeler iç içe üç adet ayrıştırıcı kullanıp küf, bakteri ve polenleri dahi havadan ayrıştırarak çok iyi bir filtreleme sağlarlar. Siklonlu süpürgelerin diğer bir avantajları arasında ise  çok yüksek ve asla düşmeyen emiş gücüne sahip olmasıdır. Bu tip süpürgelerin alerji-astım hastaları için veya “evcil hayvan besleyenler için” şeklinde satılmaları da bu nedenden kaynaklanıyor. Bu süpürgenin dezavantajları ise çok ses çıkarması, toz haznelerini boşaltmanın zahmetli ve bu tip süpürgelerin yüksek fiyatlara sahip olmasıdır. İyi bir siklonlu elektrik süpürgesine sahip olmak istiyorsanız 1500-2000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Elektrik Süpürgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: 

-Astım ve alerji probleminiz var ise siklonlu elektrik süpürgesi size daha çok uygundur.

-Evimde derinlemesine temizlik istiyorum ve çok titizim diyor iseniz;emiş gücü yüksek bir süpürge tercih etmelisiniz,mutlaka alacağınız süpürgede kaliteli turbo başlık (halı dövücü) şarttır.

-Süpürge işlemini zahmetsiz bir şekilde halletmek istiyorum derseniz ise bu durumda su sistemli süpürge almak doğru seçim değildir. Hazne boşaltma da zahmetli geliyorsa geriye kaliteli bir toz torbalı süpürge kalır.  Emiş gücü zayıf, ya da halıya yapışıp kalan, süpürürken eğilmekten insanın belini ağrıtan süpürgeler de tercih edilmez. Böyle düşünen müşteriler biraz paraya kıyıp işi sadece süpürge olan markalara yönelmelidir.

-Bütçem çok kısıtlı diyorsanız ise 200-350 tl ye yerli su filtreli süpürge alınabilir veya 400-500 tl ye hepa 13-hepa 14 filtreli toz torbalı elektrik süpürgesi alınabilir.

-Bir kez alıyorum sonrasında beni uğraştırmayacak kaliteli bir süpürge arıyorsanız eğer Kaliteli bir siklonikli süpürge bu durumda en iyi seçim olacaktır. Biraz paraya kıyıp iyisi alınmalıdır. Çok sağlam olan ve torba, filtre masrafı çıkartmayan bu süpürgeler 10 yılda 700-1000 tl lik bir ek masraftan müşteriyi kurtarır.

Şimdi ise piyasadaki en iyi süpürge modellerine bakalım:

1-Dyson DC52 Animal Complete

Dyson markası elektrik süpürgesi sektöründe hiç şüphesiz Dünya’nın en iyi firmasıdır.Tek dezavantajı ise fiyatının baya yüksek olması ama ben ömürlük, çok kaliteli bir süpürge almak istiyorum diyenlerin tercih edebileceği bir model. Şimdi ise gelelim özelliklerine. Tam 54 adet siklon odacığına sahip olan bu model, küçük ebatı ve yerde kolay hareket etmesini sağlayan özel tekerlek sistemi ile temiz olduğu kadar zahmetsiz bir model. Dyson DC52, filtre bakımı gerektirmeyen eve emiş gücü kaybı hiç olmayan tek elektrik süpürgesi olduğuda iddia ediliyor. Bu teknoloji harikası süpürgenin fiyatı ise 2400 TL’dir.

2-Arnica Bora 5000

Küçük gövdesi ile herkesin şirinliğini kazanmış bu model ülkemizdeki su filtreli süpürge algısını baştan aşağı değiştiriyor. Arnica Bora,Çelik telli hortumdan krom-çelik emiş borusuna kadar aksesuarlarları ile müşterilerine uzun bir ömür vadediyor. Su filtreli süpürge kullanmaktan üşenmeyecek olanlar için en iyi seçenek olan bu süpürgenin fiyatı ise 350 TL’dir.

3-Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge

Kompakt tasarım sayesinde rahat kullanım ve kolay saklama özelliğine sahiptir. Süpürgenin toz haznesi 1,9 LT ve 75 dBA ses seviyesinde çalışıyor. Yıkanabilir Hepa13 filtreye sahip. Bu elektrik süpürgesinin diğer bir avantajı ise kendiniz emiş gücünü ayarlayabiliyorsunuz bu sayede ise her zemine ayak uydurabiliyor. Bu makine bu ayarı motor gücünü düşürüp yükselterek yapabilir ve bu özellik nedeniyle elektrikten tasarruf ediliyor. Bu süpürgenin fiyatı ise 885 TL’dir.

Seveceğinizi Düşündüğümüz Diğer Yazılar

Yazar Hakkında: Ece

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.