Taşınabilir Şarj Cihazı Tavsiye

Akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte, bu telefonların gerektirdiği ek ihtiyaçlar da aynı oranda artmaktadır. Bu ihtiyaçların en önemlilerinden biri taşınabilir şarj cihazıdır. Halk arasında bu cihaz daha çok “powerbank” olarak bilinmektedir. Bu cihazın kullanımı her geçen gün yaygınlaşmakta ve bu cihazların kalitesi de bu oranda artmaktadır.

Taşınabilir Şarj Cihazı (Powerbank) Nedir?

Taşınabilir şarj cihazı, adından da anlaşılacağı üzere telefonları şarj etmeye yarayan bir cihazdır. Bu aleti klasik şarj aletlerinden ayıran en önemli özellik, taşınabilir olmasıdır. Bu cihaz öncelikle şarj edilir ve belirli bir kapasiteye kadar doldurulur. Daha sonra da telefonlar dünyanın neresinde olursa olsun bu cihazlara şarj kablosuyla takılarak şarj edilebilmektedir.

Telefonların taşınabilir şarj cihazlarıyla ne kadar şarj olacağı, cihazın kapasitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Her telefonun farkı kapasiteleri vardır ve ortalama bir taşınabilir şarj cihazı genellikle bir veya iki kere bu telefonları tamamen şarj edebilmektedir. Bu şarj etme sayısı alınan cihazın kapasitesine ve kalitesine göre değişmektedir.

Bazı kalitesiz olan taşınabilir şarj cihazları, telefonları kapasitesinden daha az şarj edebilmektedir. Bu nedenle bu cihazları alırken sadece kapasitelerine bakılmamalı, cihazın kalitesi de önceden araştırılmalıdır. Kaliteli olmayan taşınabilir şarj cihazlarında rakamlar, insanları yanıltabilmektedir.

Taşınabilir şarj cihazlarının kapasitesini göstermek için birim olarak mAh (miliamper / saat) kullanılır. Bu değerin yüksek olması, daha fazla şarj imkanı sağlar fakat kalitesiz olan cihazlarda kayıplar da fazla olacağından bu değer bazen tam olarak doğru olamayabilmektedir.

İyi Bir Taşınabilir Şarj Cihazının Özellikleri Nelerdir?

Bu cihazları seçerken kapasitelerinin kaç mAh olduğuna dikkat ederken, gözden kaçırılmaması gereken nokta da o cihazların gücüdür. Bir taşınabilir şarj cihazının gücü, telefonun bataryasının ne kadar sürede dolacağını etkilemektedir. Telefonların mAh birimi yani kapasiteleri arttıkça, bu telefonlar daha güçlü taşınabilir şarj cihazlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu cihazı alırken gücüne de dikkat edilmelidir.

Bu güç değerlerinin birimi A (amper) ile ifade edilir. Eskiden taşınabilir şarj cihazlarının gücü genellikle 1A iken, günümüzde genellikle en az 2A güç değerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun en büyük sebebi telefonların mAh değerlerinin artması, yani pil kapasitelerinin büyümesidir. Pil kapasitesi büyür ve güç değerleri aynı kalırsa, oransal olarak bu cihazların telefonları şarj etme hızlarında düşüş olur. Bu nedenle cihazların güç değerleri, telefonların şarj süresi için oldukça önemlidir.

Kaliteli bir taşınabilir şarj cihazının yanında, kaliteli kablolar da önemlidir. Şarj kablosu ne kadar kaliteli olursa, telefonları o kadar hızlı ve sağlıklı şarj etmektedir. Bir diğer bakılabilir özellik de kaç usb girişinin olduğudur. Eğer birden fazla kişi aynı anda kullanacaksa, 2 girişli cihazlar iyi olacaktır. İyi bir taşınabilir şarj cihazının bakılması gereken özellikleri; kapasitesi, gücü, usb giriş sayısı ve markasıdır.

En İyi Taşınabilir Şarj Cihazları Nelerdir?

Xiaomi Mi 20000 mAh

Xiaomi’nin bu taşınabilir şarj cihazı modeli, kapasite açısından en iyi cihazlardan biridir. Bu cihazın 2 usb girişi bulunmaktadır. Bu sayede bir cihazla aynı anda 2 telefonun şarj edilebilmesi amaçlanmaktadır. Çıkış gücü ise son modelinde 3.6A olmakla birlikte, telefonları çok hızlı bir şekilde şarj edebilmektedir.

Örneğin iPhone X’in 2716 mAh kapasitesi vardır ve bu taşınabilir şarj cihazıyla, 1 adet iPhone X’i yaklaşık 7 kere şarj edebilirsiniz. Ancak burada kayıpları da göz önünde bulundurursak ve cihaz eğer eskimeye başladıysa bu sayı en az 5 veya 6 olacaktır.

Xiaomi Mi 8 telefonu da 3400mAh batarya kapasitesine sahiptir ve bu telefon da, Xiaomi Mi 20000 mAh taşınabilir şarj cihazıyla yaklaşık 5 kere şarj edilebilmektedir. Bu model taşınabilir şarj cihazının fiyatı da nereden alındığına bağlı olarak 134 TL ile 170 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. En yüksek fiyatı Amazon’da, en düşük fiyatı ise Yukko’dadır. Genellikle ortalama fiyatı 2018 yılının sonuna göre 134 – 140 TL’dir.

Sony CP – S15 15000 mAh

Sony’nin bu taşınabilir şarj cihazı modelinin öne çıkan özelliği, hızlı şarj etmesidir. Bu cihazın çıkış gücü 3.9 A olmakla birlikte, diğer cihazlara göre çok hızlıdır. Bu modelin 2 adet usb girişi bulunmaktadır. Bu sayede aynı anda 2 telefon, çok hızlı bir şekilde şarj edilebilmektedir.

Seveceğinizi Düşündüğümüz Diğer Yazılar

Yazar Hakkında: yelkovan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.