Yüksek Tansiyon (Yüksek Kan Basıncı) Nedir ?

Yüksek kan basıncı nedir  

Yüksek kan basıncı nedir ?

Kan basıncı, vücudunuzdaki arterden aktığı için kanınızın gücüdür. Arterler, kalpten vücudun geri kalanına kan taşıyan kan damarlarıdır. Kalbiniz attığında, kan arterlerinize iter. Kan akarken, atardamar duvarlarınıza baskı yapar. Buna kan basıncı denir.

Yüksek tansiyon (aynı zamanda tıp dilinde hipertansiyon olarak adlandırılır), kanınız arterlerinizden normalden daha yüksek bir basınçta hareket ettiğinde gerçekleşir. Birçok farklı etken yüksek tansiyona neden olabilir. Kan basıncınız çok yüksek olursa veya uzun süre yüksek kalırsa sağlık problemlerine neden olabilir. Kontrolsüz yüksek kan basıncı, inme, kalp hastalığı, kalp krizi ve böbrek yetmezliği için daha yüksek bir risk oluşturmaktadır.

2 Tip Yüksek Tansiyon vardır

Primer hipertansiyon; Buna ayrıca esansiyel hipertansiyon denir. Buna, yüksek tansiyonunuz için bilinen bir sebep olmadığında denir. Bu, en yaygın hipertansiyon türüdür. Bu tip bir kan basıncının genellikle gelişmesi uzun yıllar alır. Muhtemelen yaşam tarzınız, çevrenizin ve yaşlandıkça vücudunuzun nasıl değiştiğinin bir sonucudur.

İkincil hipertansiyon; Bu, bir sağlık sorunu veya bir ilacın etkisiyle yüksek tansiyonunuza sebep olduğunda ortaya çıkar. İkincil hipertansiyona neden olabilecek etkenler şunlar olabilir:

-Böbrek sorunları
-Uyku apnesi
-Tiroid veya adrenal bez problemleri
-Bazı ilaçlar

Yüksek tansiyon belirtileri

Yüksek tansiyonlu kişilerin çoğunda belirtiler görülmez. Bu yüzden bazen “sessiz katil” deniyor. Tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi çok önemlidir.

Bazı insanlar, yüksek tansiyon ile baş ağrısı, burun kanaması veya nefes darlığı yaşar. Bununla birlikte, bu belirtiler birçok şeyi tetikleyebilir (ciddi veya ciddi olmayan). Genellikle, bu belirtiler bir süre kan basıncının tehlikeli derecede yüksek bir seviyeye ulaştığında ortaya çıkar.

Yüksek tansiyona ne sebep olur?

Gıda, ilaç, yaşam tarzı, yaş ve genetik yüksek tansiyona neden olabilir. Doktorunuz size yüksek tansiyonun sizde neyin sebep olduğunu öğrenmenize yardımcı olabilir. Yüksek tansiyona yol açabilecek genel faktörler şunları olabilir:

-Tuz, yağ ve / veya kolesterolden zengin bir diyet.
-Böbrek ve hormon sorunları, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi kronik hastalıklar.
-Aile geçmişi, özellikle ebeveynlerinizin veya diğer yakınlarınızın yüksek tansiyonu varsa.
-Fiziksel aktivite eksikliği.
-Yaşlılık (yaşlıysanız, yüksek tansiyonunuz olması muhtemeldir).
-Fazla kilolu ve obezite.
-Irk (Örneğin;İspanyol olmayan siyah insanlar, diğer ırklardan daha yüksek kan basıncına sahiptirler).
-Bazı doğum kontrol ilaçları.
-Stres.
-Çok fazla Tütün  ve alkol kullanıyorsa.

Yüksek tansiyon nasıl teşhis edilir?

Yüksek tansiyon, en iyi ölçüm değerini veren tansiyon aleti ile teşhis edilir. Bu, tüm doktor ziyaretleri için ortak bir testtir. Hemşire, kolunuzun etrafına bir bant (manşet) koyacaktır. Grup küçük bir pompaya ve bir metreye bağlıdır. Pompayı sıkıştıracaktır. Kolunuzun etrafında sıkı hissedeceksiniz. Sonra sayacı durdurup izleyecektir. Bu hemşireye kan basıncınızı oluşturan 2 sayı sağlar. En iyi sayı, sistolik okumanızdır (kalbiniz kan sıktığında en yüksek tansiyon). En düşük sayı diyastolik okumanızdır (kalbiniz kanla dolduğunda verilen basınçtır). Ayrıca, doktor ya da hemşire, kan basıncının “80’in üstünde 120” olduğunu söyleyebilir.

     

Normal tansiyon, büyük tansiyon 120’den az ve küçük tansiyon 80’den az.
Prehipertansif düzeyler büyük tansiyon 120-139, küçük tansiyon 80-89’dur.
Yüksek tansiyon, 1. evre büyük tansiyon 140-159, küçük tansiyon 90-99’dur.
Yüksek tansiyon, evre 2, büyük tansiyon 160 veya daha yüksek, küçük tansiyon 100 ve üzeri.

Tansiyonunuz ne kadar yüksek olursa, kontrol ettirmeniz de o kadar sık ​​olur. 18 yaşından sonra en az iki yılda bir kez kan basıncınızı kontrol edin. Geçmişte yüksek tansiyonunuz varsa daha sık yapın.

Yüksek tansiyon önlenebilir mi, yoksa kaçınılabiliyor mu?

Yüksek tansiyonunuz yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanıyorsa, riskinizi azaltmak için önlemler alabilirsiniz:

Kilo verin.
Sigara içmeyi bırakın.
Doğru beslenin.
Egzersiz yapın.
Tuz alımını düşürün.
Alkol tüketiminizi azaltın.
Rahatlama yöntemlerini öğrenin, zinde kalmanın yollarını arayın.

Yüksek tansiyonunuz bir hastalıktan veya aldığınız ilaçtan kaynaklanıyorsa, doktorunuzla konuşun. Farklı bir ilaç reçete verebilir. Ayrıca, hastalığınızı tedavi etmek (diyabetinizi kontrol etmek gibi), yüksek tansiyonunuzu azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek tansiyon tedavisi

Tedavi genellikle kan basıncınızı düşürmenize ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmaya yardımcı olması için yaşam tarzınıza yapabileceğiniz değişikliklerle başlar. Ayrıca, doktorunuz kan basıncınızı düşürmek için ilaçlar verebilir. Bunlara antihipertansif ilaçlar denir.

Yüksek tansiyonlu yaşamak
Yüksek tansiyonunuzu kontrol etmek, yaşam boyu sürecek bir taahhüttür. Her zaman kilonuzu izlemeniz, sağlıklı yiyecek tercihleri ​​yapmanız, egzersiz yapmanız, stresle baş etmeyi öğrenmeniz, sigara içmemeniz ve alkol alımını sınırlandırmanız gerekir. Yüksek tansiyonunuzu kontrol etmek için ilaç kullanmanız gerekiyorsa, muhtemelen tüm hayatınız boyunca ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ayrıca, düzenli kan basıncı kontrollerine alışmanız gerekecek. Doktorunuz düzenli olarak kontrole gelmenizi isteyebilir. Ya da evde tansiyonunuzu kontrol etmeniz ve doktorunuza elde ettiğiniz değerleri takip etmeniz istenebilir. Eczanelerden yada tıbbi malzemeler satan firmalardan veyahut güvenilir e-ticaret sitelerin en iyi tansiyon aleti seçiminizi yaparak satın alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.  Doktorunuz günde birkaç kez kan basıncınızı (tansiyonunuzu) kontrol etmenizi isteyebilir. Başka bir seçenek de, hareket halindeyken bir ambulatuvar kullanmanızdır ki bu son dönemlerde devlet hastanelerininde özellikle kullandığı bir yöntemdir. Sizi gün içinde kontrol eden sabit bir cihaz takılır ve gün içinde belirli aralıklarla sizin tansiyonunuzu otomatik ölçer, siz hiçbirşey yapmanıza gerek kalmaz. Sonrasında ortaya çıkan değerler doktorunuz tarafından değerlendirilerek gerekirse ilaç tedavisi yada farklı önlemler almanızı sağlar.

Doktorunuza sormanız gereken sorular
Çocuklar yüksek kan basıncına sahip olabilir mi?
Ne kadar tuz fazla tuzdur?
Gizli tuz kaynakları nelerdir?
İkinci kişiye gelen sigara dumanı yüksek kan basıncına neden olabilir mi?

   

Seveceğini Düşündüğümüz Diğer Yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir