3 En İyi PC Ekran Görüntüsü Alma Programı

Ekran Görüntüsü Alma Programı

İnternette ya da bilgisayarda gezinirken hoşunuza giden bir fotoğrafı, çekerek paylaşmak istediğiniz bir yazıyı ekran görüntüsü alma yolu ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Akıllı telefonlarda bu işlemi ‘’ Güç tuşu + ses kısma tuşu ‘’ adımları ile yapmak son derece kolaydır. Peki, bilgisayarlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Özellikle web sitesi editörleri için vazgeçilmez işlemlerden olan bilgisayarda ekran görüntüsü alma işlemi son dönemlerde önemli bir hale gelmiştir. Windows’un bu işlem için sunmuş olduğu yerel bir araç bulunmaktadır. Ancak Print Screen tuşu olan bu araç işlevsiz olduğu için tercih edilmiyor. Öyle ki çoğu kişi bu tuşun ekran görüntüsü alma işlemi için kullanıldığını bile bilmiyor. Ayrıca bu yöntem ile kaydetme işlemi yapılacağı zaman ekranın tamamı hafızaya alınacağı için gereksiz bölümleri silmek ya da çıkarmak amacı ile grafik programı kullanılması gerekecektir.

Bilgisayarlarda açılan pencerelerin ya da programların anlık görüntülerini yakalayabilmek için bu konuda geliştirilmiş programları kullanmanızı öneriyoruz. Ekranda görmüş olduğunuz her şeyi, sabit diskinize resim dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Bu işlem için tasarlanmış ve işlerinizi ciddi derecede kolaylaştıran en iyi PC ekran görüntüsü alma programları listemizi sizler için özenli bir şekilde hazırladık. Basit ve kullanışlı bu programlar ile istediğiniz ekran görüntüsünü anında bilgisayarınıza kaydedebileceksiniz.

1 ) LightShot Ekran Görüntüsü Alma Programı

PC ekran görüntüsü alma programları arasında ön planda yer alan LightShot, bilgisayarda ekran görüntüsü kaydetmeyi sağlayan basit ve ücretsiz bir program olarak karşımıza çıkıyor. Bu programın en önemli özelliklerinin başında, masaüstünde yalnızca seçeceğiniz bölgenin resmini kaydetmesidir. Bu sayede istemediğiniz görüntüyü daha sonra silmek için grafik programı kullanmanıza gerek kalmayacak.

LightShot programı ile dilerseniz tüm ekranın görüntüsünü kopyalayarak belirlediğiniz bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Ayrıca kaydedilen resmi online resim düzenleyicisi ile düzenledikten sonra başkaları ile paylaşmak için internet ortamına yükleyebilirsiniz. Boyutu 2,6 Mb olan programın Chrome, FireFox ve Internet Explorer eklentileri de mevcuttur.

Kişiselleştirilebilir PC ekran görüntüsü almanın en kolay ve en hızlı yolu olan LightShot programını bilgisayarınızı kasmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. PC ekran görüntüsü alma programı tavsiye seçeneklerimiz arasında ilk sırada yer alan bu programdan çok memnun kalacaksınız. Bu programı diğer ekran görüntüsü alma programlarından ayıran temel özellikler şu şekilde sıralanabilir:

l Benzer resimlerin aranabilmesi

l Seçilen kısmın ekran görüntüsünün çok hızlı bir şekilde alınabilmesi

l Ekran görüntüsünü internette paylaşabilme

l Şık tasarım ve basit arayüz özelliği

l Kolay kullanımı ve güçlü çevrimiçi editörü

Laptop kullanıcıları ‘’ fn + prt sc ‘’ tuşları ile LighShot programını kolay bir şekilde çalıştırabilirler. Bu adımlar sonrasında açılan ekranda görüntüsü alınmak istenen alan seçilmelidir. Daha sonra programda yer alan ‘’ kaydet ‘’ düğmesine tıklayarak görüntü istenilen yere kaydedilebilir ve paylaşılabilir.

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları ise bilgisayarın sağ alt kısmında simge durumunda bulunan programı çalıştırarak işleme başlayabilirler. Ayrıca PrintScreen tuşuna basarak da program aktif edilmektedir. Daha sonra yine aynı şekilde istenen kısım seçilerek görüntü kolay bir şekilde kaydedilebilir. Birçok işi aynı anda yapabileceğiniz LightShot PC ekran görüntüsü alma programını kullanmanızı öneriyoruz.

2 ) ScreenShot PC Ekran Görüntüsü Alma Programı

En iyi PC ekran görüntüsü alma programı öneri listemizde ScreenShot programına yer vermesek olmazdı. Diğer programlarda olmayan birçok farklı özelliği barındıran bu program ile işlemlerinizi ücretsiz ve daha pratik olarak halledebileceksiniz. ScreenShot programını kullanırken başka programlara hiç gerek yok.

PC ekranlarında bulunan resmi yakalama ve düzenleme fırsatı sunan ScreenShot programı Mac, Windows PC, Android gibi farklı cihaz ve sistemlerle uyumludur. Bu programın en önemli özelliklerinden biri de, bilgisayar başında olmadığınız anlarda da uygulamayı programlayarak ekran görüntüsü alabilme özelliğidir. Günlük, haftalık ya da aylık olarak ayarlama yapıldıktan sonra ayarladığınız zaman geldiğinde otomatik olarak ekran görüntüsü alınmaktadır. PC’de çok uğraşmadan ekran görüntüsü almak isteyenler için en ideal seçim ScreenShot programıdır.

 

3 ) Apowersoft PC Ekran Görüntüsü Alma Programı

Herhangi bir Jawa eklentisine ihtiyaç duymadan kullanılabilen Apowersoft programı ile PC’de istediğiniz görüntüleri kaydedebileceksiniz. Hem Mac hem de Windows sisteminde çalışan bu web tabanlı uygulama sayesinde ekrandaki her şeyi yüksek kalite ile alabilirsiniz. Bu nedenle Apowersoft programı, en iyi PC ekran görüntüsü alma programları arasına ilk sıralarda yer almaktadır. Kullanımı son derece kolay olan bu programı kullanmanızı öneriyoruz.

Görüntü alma işlemine başlamak için uygulamanın ana ekranında yer alan kamera simgesine tıklamanız yeterlidir. Ayrıca ‘’ PrintScreen ‘’ tuşuna basarak da programı aktif hale getirebilirsiniz. Daha sonra istenilen alan seçilerek ‘’ ekran görüntüsü al ‘’ seçeneğine tıklanarak ekran görüntüsü alınarak yerel sürücüye kaydedilebilir. Herhangi bir sınırlama olmadan ekran görüntüsü alabileceğiniz Apowersoft programından memnun kalacaksınız.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir