Bagajı Geniş Hatchback Arabalar

bagajı geniş hatchback arabalar

Herkes araç sahibi olmayı, sahip olduğu aracın bagaj hacminin yeterince geniş olmasını ister. Rahat bir yolculuk yapmak, fazla eşyaları bagajda rahat bir şekilde taşımak için sedan araç tercih etmek akıllıca bir adım olacaktır. Ancak hatchback araç sevenler için bagaj hacmi istenilen genişlikte olmaz.

Bagajı Geniş Hatchback Arabalar (3 en iyi)

Hatchback araçlar, sedan araçlara göre daha kısa ölçülere sahip olduğu için bagaj hacimleri sedan araçlara göre daha düşük olmaktadır. Bu nedenle Hatchback araç alacak kişiler bagaj hacmi en geniş araç modellerini inceleyerek satın almalıdır. Hatchback araç satın alacak kişiler öncelikle araç ölçülerine göre bir kıyaslama yapmalıdır. Araç ölçüleri bagaj genişliği hakkında fikir verecektir. Araç ölçüleri kıyaslandıktan sonra bagaj hacimleri kıyaslanmalıdır. Bagaj hacimleri araç modellerine göre farklılık gösterir.Bagaj hacimlerine göre hatchback araç sıralaması şu şekildedir:

1 ) Peugeot 308

bagajı geniş hatchback arabalar

Hatcback araç modelleri içinde ön plana çıkan Peugeot 308 model araç tasarımcılar tarafından her detayı yeniden tasarlanarak baştan aşağı değiştirilmiş. Araç yüksekliği azaltılmış ve daha güvenli bir sürüş modu oluşturulmuş. Dış tasarımının her detayı düşünüldüğü gibi iç tasarımında da her türlü detay düşünülmüş. Dış tasarım ile iç tasarım birbirinden izole edilmiş ve led lamba destekleri ile göz kamaştırıcı bir görsel oluşturulmuş. Eski ızgarası yerine krom ızgara tasarımı ile daha etkili bir ön tasarıma sahip olan Peugeot 308 model araç Emp2 şasi sistemine ile daha hafif bir yapıya sahip olmuş.

peugeot 308 bagaj görünümü, 420 litre kapasiteye sahip

Peugeot 308 Bagaj Hacmi

Peugeot 308’in daha hafif bir araç olması yakıt tüketimini de etkilemiş ve yeni model 308 yüzde 20 daha az yakıt tüketimine sahip olmuş. Araç ölçüleri düşürülen yeni Peugeot 308 model aracın bagaj hacmi de artırılmış ve eski hacmine göre yüzde 17 artırılarak 420 litre bagaj tasarımı yapılmış. 470 litre bagaj hacmi ile hatchback araçlar içinde en geniş bagaja sahip araç olmuş. Ayrıca bagaj örtüsü katlanabilir olarak tasarlanmış olmasından dolayı kaba eşyaların taşınabilir olmasını sağlamış.

Geniş ölçülere sahip olan Peugeot 308 hatchback araç güvenlik testlerinden yüzde 88 oranında başarılı olmuş ve 5 güvenlik yıldızı almaya hak kazanmıştır. Peugeot firması yeni 308 tasarımında sadece sürücüyü düşünmemiş, sürücü ile birlikte tüm yolcuları koruyacak şekilde hava yastıkları düşünmüştür. Bu tasarım güvenlik testlerinde yolcuların güvenliğini sağlamış ve 5 güvenlik yıldızı almasını sağlamıştır.

2 ) Fiat Egea

Hatchback araç modelleri içinde bagaj hacmine göre ikinci sırada yer alan Fıat Egea, 4368 mm uzunluğa, 1792 mm genişliğe ve 1495 mm’lik yüksekliğe sahip bir hatchback araç olarak 440 litrelik bagaj hacmine sahip. Bir hatchback araç olmasın akrşın bir çok sedan araç modelinden daha fazla bagaj hacmine sahip olması şaşırtıyor. Geniş olması ve tavan yüksekliği fazla olmasından kaynaklı olarak bagaj hacmi fazla olan Fıat Egea, yapısal güçlendirmelere sahip olmasından kaynaklı yüksek sürüş konforu sağlıyor.Motor ve aktarma organlarında yer alan titreşim sönümleyicileri ile dış ortam seslerini içeri almayan ve ses seviyesini minimalize eden özellikleri ile göz dolduran Fıat Egea, yüksek yutumlu tavan kaplamaları ile de rüzgar seslerinin iç ortama ulaşmasını önlüyor.

Tavan kaplamalarına ek olarak araç içi ek ses izolatörleri ideal akustik performans oluşmasını sağlamış.Geniş bir araç olmasına karşın hafif bir araç olması ve sedan araçlara göre hafif olması yakıt tüketiminde tasarruf sağlanmasını sağlamış.  Fıat Egea, araba pazarınayeni giren bir araç modeli olmasın akrşın sürüş güvenliiği ön plandan tutulmuş ve sürücü ile birlikte ön yolcu için çok sayıda hava yastığı tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımları ile EuroNcap güvenlik testlerinde yüzde 72 oranında başarılı olmuş ve 4 güvenlik yıldızı almıştır. Fıat Egea hatchback araç en boş paketi ile 81.900 TL den satılmaktadır.

3 ) Fiat 500 L

Yeni tasarımı ile göz dolduran Fıat 500 L, küçük hatchback bir araç olmasına karşın geniş bagaj hacmi ile bir çok sedan araç ile kıyaslanabilir. Toplamda 455 litre bagaj hacmine sahip olan Fıat 500 L, arka koltuklar yatırıldığında 1480 litrelik bir bagaj hacmine sahip olabiliyor. Küçük bir araç olması nedeni ile daha ekonomik yakıt tüketimine sahip olan Fıat 500 L fonksiyonel bir direksiyona sahip olacak şekilde tasarlanmış.

İç konforu minimalist olacak şekilde tasarlandığı için ön panel oldukça sade ve yüksek olarak hayata geçirilmiş. göğüste yer alması gereken tüm kontrol panelleri direksiyon üzerinde yer aldığı için göğüs üzerinde çok sayıda saklama alanı oluşturularak fonksiyonel göğüs tasarımı ile kullanıcı ve araç sahipleri için konfor sunuyor. Geniş ölçülere sahip olmaması sürüş ve yol tutuş konusunda aklınıza soru işaretleri getirebilir. Ancak Fıat 500 L EuroNcap testlerinde başarılı olmuş tüm testlerin yüzde 76 sını başarılı bir şekilde geçerek 4 güvenlik yıldızı almaya hak kazanmıştır. BU özelliklere sahip en boş Fıat 500 L model aracın en boş paketi 69.900 TL den satılmaktadır.

Bagaj hacimleri ve diğer özellikleri ile kıyasladığımız bu üç araç içinde Peugeot 308 SUV model bir araç olduğu için diğer araçlardan bir adım öne çıkmaktadır. Fıat Egea ile Fıat 500 L model araçlar bagaj hacimleri, yakıt tüketimleri ve konfor paketleri ile kıyaslandığında Fıat Egea Fıat 500 L model araca göre bir adım öne çıkmaktadır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir