Çeviri Yaparak Para Kazanmak

[wps_toc style=”default” title=”Yazı İçerik Listesi” heading_levels=”1,2,3,4″ show_heirarchy=”yes” bullet_spacing=”yes” ordered_list=”yes”]

Çeviri yaparak para kazanmak mümkün mü? Dünyada yabancı dil bilenlerin sayısı hızla artıyor, çünkü eskisine göre yabancı dil öğrenmek kolaylaştı. Örneğin, bundan yıllar önce kitaplar, makaleler okuyarak ingilizce öğrenmeye çalışırken, şu anda istediğimiz filmleri, altyazılı izleyebiliyor, çok rahat bir şekilde çeviri yapabiliyor ve öğrenim sağlıyoruz. Peki çeviri yaparak para kazanabilir miyiz? Çeviri işi nasıl bulunur? Hepsi ve daha fazlası bu içerikte.

 

Çeviri Yapmaya Başlamadan Önce Ne Yapmalıyım?

Çeviri yaparak para kazanmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken, TOEFL, IELTS gibi kurumlardan İngilizce seviyenizi gösteren belgeler almanız tavsiye edilir. Çünkü rastgele bir insan olarak birçok kişi çeviri ilanı verebilir. Siz, en az C1 seviyesinde olduğunuzu gösteren belgeleri, kendi tanıtımınız için kullanacaksınız. İngilizce seviyenizi ölçen bol sayıda teste girip belgelerinizi toplayarak kendinizi ispatlayabilirsiniz. TOEFL, IELTS, YÖKDİL gibi testlere girmek çok işinize yarayacaktır emin olabilirsiniz.

 

Freelance Çalışabileceğiniz Siteler

Çeviri yaparak para kazanmak mümkündür, aşağıda sizler için tek tek anlatacağım siteler bulunmakta. Bu sitelerin bir kısmında insanlar piyasayı aşırı derecede düşürmüşler, çünkü düşük dil seviyeleri ile bu işi yapmaya çalışıyorlar, ancak aralarında çok iyi siteler de var. Okudukça anlayacaksınız.

 

Bionluk

Bionluk, Türkiye’de faaliyet göstermekte olan freelance çalışanların müşteri bulduğu sitedir. Ne yazık ki burada piyasa çok düşük. Genelde 100 kelimelik bir çevirinin ücreti 10 TL civarında. Eğer günde oturup 4000 kelime çeviri yaparsanız takriben 400 TL civarı para kazanırsınız ancak muhtemelen bu iş bütün gününüzü alacaktır ve uzun süre bu tarz işler alacağınızın garantisi de yoktur.

 

Upwork

Upwork, ABD merkezli freelancer sitesidir. Çok dikkatli satıcı seçmeleri nedeniyle müşteri ve çalışan kitlesi çok iyidir. Burada çalışan Türkler genelde saatlik 15 dolar yani yaklaşık 300 TL’den çalışmaktadır. Sitenin çalışma mekanizması biraz farklı. Sipariş veriyorsunuz ve çalışan saatlik olarak ücret alıyor, tabi çalıştığı anın ekran kayıtları da oluyor. Eğer yavaş çalıştığı ve çok ara verdiğini düşündüğünüz çalışan olursa çalışmamayı tercih edebiliyorsunuz.

 

Şu anda Türkler 15 dolar kazanıyor fakat pek iş aldıklarını söyleyemeyiz. Şu ana kadar en çok para kazanmış olanlar 30 bin dolar ile 60 bin dolar aralığında gelir elde etmişler. Yani oldukça iyi gibi gözüküyor ancak bu kadar iş alabilenlerin sayısı az. Yine de saati 300 liradan çalışma fikri hiç de kulağa kötü gelmiyor. Eğer siz de evden çeviri işi yapmak istiyorum diyorsanız, Upwork’ü denemenizi tavsiye ederim.

Onehourtranslation

Onehourtranslation, işveren aracılığıyla çalıştığınız bir site. Yani işleri bu site buluyor ve siz de yapıyorsunuz. Saatlik ücret 20-40 dolar arasında değişiyor, yani bir saatte 400 ila 800 lira arası para kazanabilirsiniz. Üyelik yine çok zor, çünkü site oldukça profesyonel ve beklentileri çok fazla. Gerçekten iyi seviyede dil bilmeniz şart. Hatta seviyenizi ölçen ciddi testler ve sınavlar da talep edebiliyorlar. Ancak sonuç olarak günde 5 saat çeviri işi yapan birinin ayda 60 bin lira para kazanabileceği de ayrı bir gerçek. Sizde online çeviri yaparak para kazanmak istiyorsanız mutlaka deneyin derim.

 

Fiverr

Burası oldukça ucuza çalışılan bir site. Özellikle düşük gelir grubundaki ülkelerin çalışmak için siteyi işgal etmesi nedeniyle ücretler hayli düşmüş. Birkaç dolar için bir iki saat çalışabilen bir sürü insan görebilirsiniz. Ancak tüm bunlara rağmen kur farkından iyi para kazanabileceğiniz bir site. Burada çeviri yapanlar 1000 kelimelik bir çeviri için ortalama 10-15 dolar istiyorlar. Sizde evde çeviri işi arıyorsanız bu siteyi gönül rahatlığıyla önerebilirim.

 

Çeviri İşi Veren Siteler Güvenli mi?

Bahsettiğimiz tüm siteler güvenlidir. Gönül rahatlığıyla üye olabilir ve paranızı kazanabilirsiniz. Tabi bunu her site için söylemek ne derece mümkün o konuda net bir şey söyleyemeyiz. Eğer sizlerde çeviriyle para kazanmak istiyorsanız, öncelikle o sitede çalışan profiline bakın. Kimler ne iş yapıyor ve kaç paraya yapıyor. Özellikle çok aşırı ucuz veya aşırı uçuk fiyatlar görürseniz koşup kaçın. Türkiye’de bu işin piyasası saatlik 100-400 TL arası, yurtdışında ise 300-1000 tl arası değişmektedir.  Bir site bir saatlik çeviri için size 5000 tl ödeyeceğini söylüyorsa kesinlikle güvenmeyin.

 

İngilizce Seviyem B2, Çeviri Yapabilir miyim?

Bu seviye, profesyonel seviyenin bir altı olduğundan ne yazık ki yeterli değildir. Genelde orta üst seviye olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle bir miktar daha çalışmanız gerekmektedir. B2 seviyesinden C1 seviyesine ortalama 300-400 saat ders çalışarak gelebilirsiniz.

 

İnternetten Çeviri Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü?

Kesinlikle mümkün.  Çeviri yaparak para kazanmak için çok fazla kaynağa sahipsiniz. Üstelik bu kaynaklar kulağa çok saçma gelse bile.  Örneğin, sahibinden.com üzerinde bile bir sürü çeviri ilanı veren insanları görebilirsiniz. Ortalama 2 saatinizi alacak bir iş için yaklaşık 200-300 hatta 500 TL bile ödeme almanız mümkün.  Bu bakımdan bu kaynakları olabildiğince iyi değerlendirin. Yukarıda sizler için çok fazla site paylaştık, kendinizde sahibinden.com gibi bir sürü ilave site bulabilirsiniz. Bu sitelere ilanlarınızı koyarak hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar çok ilan koyarsanız çeviri iş ilanları sayınız o kadar çok artar ve para kazanırsınız.

Evde Para Kazanmak İçin Ne Yapabilirim?

Kurumsal iş hayatından, öğretmenlikten bıkmış olabilirsiniz sayın ingilizce bilenler. Fakat inanın, evden bile para kazanabilirsiniz. Hem de öyle asgari ücret falan da değil, gayet iyi bir para.  İnternet üzerinden nasıl para kazanılır diyorsanız, bu adımlarımızı iyi takip edin.

 

  • Şahıs şirketi açın
  • Eğer biraz paranız varsa, kendi çeviri hizmetinizi verdiğiniz bir site açabilirsiniz.
  • Ancak paranız yoksa yine de sorun değil, yukarıda bahsettiğimiz sitelere ilanlar koyarak rahatlıkla para kazanabilirsiniz.
  • Kendinizi ne kadar iyi pazarladığınıza bağlı olarak 20-40 bin lira arası gelir elde edebilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir