En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Markaları

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca insanın mücadele ettiği kronik hastalıkların başında şeker hastalığı diğer bir adıyla diyabet gelmektedir. Şeker hastalığını kronik hastalık olarak kabul edilmesinin nedeni, hastalığın tedavisinin uzun sürmesi yada ömür boyu bu hastalıkla birlikte yaşanabildiği için kronik hastalık olarak kabul edilir. Milyonlarca insanın şeker hastalığı ile mücadele ettiğini ifade ederken abartmış olmayız. Yapılan araştırmalar ülkemizde her ailede en az bir tane diyabetlinin bulunduğunu göstermektedir.

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Markaları

Çok küçük yaşlardaki çocukların bile yakalandığı bu hastalık neden oluyor ? Pankreasın vücudumuzun kan şekerini düzenlenmesini sağlayan insülin hormonunun görevini yapmaması yada az salgılanması sonucunda şeker hastalığının belirtileri ortaya çıkar. Bütün hastalıklarda olduğu gibi şeker hastalığının da çok farklı çeşitleri vardır. Herkes tarafından bilinen çeşitleri arasında  tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet türü bulunmaktadır. Tip 1 diyabet çoğunlukla genç yaşlarda görülürken, pankreasın salgıladığı insülin seviyesi çok düşük miktardadır. Tip 2 diyabet ise çoğunlukla ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar ve az miktarda salgılanan insülin kandaki şeker miktarını düzenleme görevini yerine getiremez. Şeker hastalığının ortaya çıkmasında birçok neden vardır. Genetik yatkınlığın etkili olduğu yadsınamaz bir gerçektir ama en önemli sebep yanlış beslenme alışkanlıkları ve stres çok büyük rol oynamaktadır. Beslenme tarzını değiştirerek ve doğru tedavi uygulayarak şeker hastalığı ile beraber günlük yaşantıya devam edilmektedir.

Şeker hastalığının tedavi yöntemleri hastan hastaya farklılık göstermektedir. Bazı şeker hastalarının tek bir ilaç ile hastalığı kontrol altına alınırken bazı hastalarda durum çok daha kötü seyredebiliyor. Şekeri gün içinde sürekli yüksek olanlar günde bir kaç defa vücutlarına insülin yüklemesi yapmaktadırlar. İnsülinin vücuda uygulanmasından önce hastaların şeker seviyelerini ölçtürmeleri gerekmektedir. Her gün sağlık kurumlarına gidip şeker ölçümü yaptırmak çok yorucu olması sebebiyle medikal firmaları hastalar için evlerinde kolaylıkla şeker seviyelerini ölçen cihazları çok uzun yıllar önce piyasaya sürmüşlerdir. İlk üretim tarihinden buyana olumlu yönde gelişme gösteren şeker ölçüm cihazları, hastaların hayatını kolaylaştırmada oldukça başarılıdır. Şeker ölçüm cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Şeker ölçüm cihazında bulunması geren özellikler nelerdir? Şeker ölçüm cihazı alırken hangi markaları tercih etmeliyiz? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını sizler için araştırdık.

Şeker Ölçüm Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyasada satılan bazı şeker ölçüm cihazları üretim kalitesinin düşük olmasından dolayı doğru ölçümler yapmamaktadır. Şeker yüksekliği doğru ölçülmediği zaman hastalar adına çok ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olur. Sağlığını tehlikeye atmak istemeyen kişilerin doğru ölçüm yapan cihazları tercih etmeleri gereklidir. Şeker ölçüm cihazlarıyla birlikte satılan ölçüm çubukları çok hassas oldukları için kesinlikle paket içinde bulunan çubukların hepsi kapalı olması ve hava ile temas etmemeleri gerekir.

Hava ile temas eden ve kullanılmayacak çubukların el ile teması mikropların temasına neden olabilir. Bu durumda şeker ölçüm sonucu doğru çıkma ihtimali düşüktür. İyi bir şeker ölçüm cihazı mutlaka diyabetik ketoasidoz ölçümü yapmalıdır. Bunun sebebi, şeker hastalarında enerji ihtiyaçlarını karşılamak için vücudun yeterli miktarda insülin üretemediği durumlarda enerji sağlamak için yağ yakımına başlar. Yağ yakımının sürekliliği halinde  tehlikeli bir durum olan diyabetik ketoasidoz durumu ortaya çıkar.

Her ölçüm cihazında arka arkaya yapılan ölçümlerde küçük farkların oluşması normaldir. Yani ilk ölçüm 165 gösterirken ikinci ölçüm 175 göstermesi normal kabul edilir. Aradaki farkın çok fazla olması şeker ölçüm cihazının güvenilir olmadığını göstermektedir. Yetersiz kan ile olumsuz bir sonuç alındığında yeni bir ölçüm çubuğunun kullanılmasına gerek duymayan cihazlar ekonomik anlamda daha kullanışlıdır. Şeker ölçüm cihazı satın alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer konu, hafıza kartının olması ve yapılan ölçümleri kayıt altında tutması gerekir. Böylelikle günlük yada haftalık şeker değerlerinizi takip ederek tedaviye yön verilir. Şeker ölçüm cihazı almaya karar vermenizde  kullanıcılardan en çok olumlu yorumu alan markalar tercih sebebi olabilir. Ürünü satışını yapan firma yetkililerinin ürünün kullanımı hakkında detaylı bilgiler vermesi çok önemlidir. Kan ölçümü sonuçları çok kısa sürede veren cihazlar önerilmektedir. Çünkü şekerinizin ne kadar yüksek veya düşük olduğunu kısa sürede öğrenmek gerekli tedbirin  alınmasında önemli bir rol oynar.

Teknolojinin gelişmesiyle kan almadan şeker ölçüm cihazları da piyasada yerini almaya başladı. Bu cihazlar şeker kontrolü yapmak için çok kullanışlı olsa da insilün kontrolü için kan şekeri seviyesinin kan alınarak yapılması gerekmektedir. Her bütçeye uygun fiyat seçenekleri bulunan şeker ölçüm cihazları , 50 TL’den başlayan fiyatlarla eczanelerde, medikal firmalarda ve internet sitelerinde satışı yapılmaktadır. Şeker ölçüm cihazının fiyatının yüksek olması kaliteli ve kullanışlı olduğu anlamına gelmez. Aynı şekilde düşük fiyatlı cihazda kalitesizdir diyemeyiz. Önemli olan cihazın üretim kalitesidir.

En iyi şeker ölçüm cihazı markaları nelerdir

ACCU-CHECK AKTİVE

Çok uzun yıllardır ülkemizde ve dünyada bir çok şeker hastası tarafından kullanılan accu-check aktive şeker ölçüm cihazı güvenilir sonuçlar vermesi, kolay kullanım imkanı sunması, fazla yer kaplamaması  ve 100 TL’den başlayan fiyatlar ile satılmaktadır. Beş saniye gibi kısa bir sürede en doğru sonuçları veren, otomatik açma kapama düğmesi ile kullanım kolaylığı sunan, 200 den fazla  ölçüm sonucunu hafızasına alabilen cihazı kullanmak için tek yapmanız gereken cihazla birlikte satılan parmak delici kalem ile parmağınızı delip, çıkan ilk kanı peçeteyle temizledikten sonra elinizle yeni kan çıkması için parmağınızı sıkın çıkan kanı testin yapılacağı alana sürün ve beş saniye içinde sonuç hazır.

ABBOTT OPTİUM XCEED

Kolay kullanımı,verilerin yansıtıldığı ekranın geniş ve net görüntü kalitesi, mikrop ve bakteri üretimini engellemesi için her biri ayrı paketlenmiş stripler, 450 veri kayıt eden hafıza kartı ve bu verileri bilgisayara aktarma olanağı, sesli yönlendirme sistemi, yetersiz kan numunesinde uyarı veren, parmak ucunun yanı sıra avuç içinden test yapılan, tek cihazla hem şeker ölçümü hemde diabetik ketoasidoz ölçümü yapabilen oldukça başarılı sonuçlar alınan cihazlar arasında yer almaktadır. Kutu içinde 50 adet test çubuğu mevcuttur. Test çubuğunun takılmasıyla cihaz otomatik olarak açılır. Test çubuğunda bulunan strip kimyasalı sayesinde test yapacak olan kişinin kullanış olduğu ilaçlardan etkilenmeden en doğru sonucu 10 saniyede verme özelliği bulunur. Cihazı kullanmadan önce test güvenilirliği yani kalibrasyonunun yapılmış olduğundan emin olunması gerekir. 100 TL’den başlayan fiyatlar ile satışı yapılmaktadır.

GLUNEO LİTE

Kolun dirsekten üst kısmından, elin üst kısmından, avuç içi ve parmaktan ölçme imkanı olan cihaz en üst teknoloji kullanılarak üretilmiştir. Kablolu olma özelliği ile şeker ölçüm sonuçlarını bilgisayara aktarılma özelliği sayesinde doktorun sonuçları değerlendirmesi daha kolay olmaktadır.  Yemeklerden önce sonra test yapılması gerektiğini hatırlatan sesli uyarı sistemi vardır. Gluneo lite şeker ölçüm cihazının güvenilirliği kullanıcılardan tam not almıştır.

BAYER CONTOUR PLUS ONE

Piyasada bulunan en doğru sonuçları veren şeker ölçüm cihazı markalarından bir diğeri Bayer Contour Plus One. Yemek yedikten sonra şekerinizi ölçmeniz gerektiğini hatırlatan sesli mesaj sistemi bulunan bayer contour plus one kullanımı çok kolay ve pratiktir. Çok değişik kullanım özellikleri bulunan cihaz test çubuklarının giriş kısmı ışıklıdır ve test sonucuna göre bu ışıkların rengi değişmektedir. Kan şekerinizin çıkması gereken değerleri cihazın ayarlar kısmından belirledikten sonra yapılan test sonuçları  belirlenen kriterlerde çıkmaması durumda strip kısmının rengi değişiyor. Fiyat olarak diğer şeker ölçüm cihazlarından pahalı olan bayer contour plus one  200 TL’den başlayan fiyatlar ile satılmaktadır.

Bütün şeker ölçüm cihazlarında kullanılan test çubukları (strip) cihazla birlikte belirli bir sayıda satılmaktadır. Bir dönem Sosyal sigortalar kurumu test çubuklarının ücretinin belirli bir kısmını ödeme kararı almış, bu kararın şeker hastalarını ucuz ve kalitesiz olarak üretilen Çin malı test çubuklarını alıp sağlıklarını tehlikeye atmamaları için yargı sosyal sigortalar kurumunun almış olduğu bu kararı durdurmuştur. Bu kararın uygulanması halinde bir çok hasta fark ücreti ödemek yerine Çin malı ürünlere yöneliyor.

Şeker hastalarının doğru bir şekilde tedavi olması için her gün en az beş kere yapmış oldukları şeker ölçümünün doğru sonuçları göstermesi gerekir. Doğru sonuçları almak için cihazların kalitesi kadar test çubuklarının kalitesi de önemlidir. Yanlış sonuç veren şeker ölçüm cihazları ne gibi sonuçlar doğurur bir örnek  vererek açıklamaya çalışalım. Şeker ölçümü yapan bir kişinin şeker değerini 300 gösterdiği için şekerini düşürmek için insülin uygulayan kişi eğer cihaz yanlış ölçüm yaptığı kabul edilirse kişinin şeker komasına girmesine sebep olur. Böyle bir duruma düşmemek için evinizde güvenilirliği test edilmiş iki farklı markanın şeker ölçüm cihazını bulundurup, şüpheye düştüğünüz durumlarda iki ayrı cihazla şeker ölçümü yapmak daha doğru olacaktır. Biraz maliyetli bir yöntem olsa da sağlığımızın değeri asla parayla ölçülmez.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir