En İyi Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti

Kan basıncını ölçen en iyi tansiyon aleti hangisi? sağlığımız açısından bu sorunun doğru cevabını biliyor olmak oldukça önemlidir. Vücuttaki kanı pompalama görevi üstlenen kalbin bu işlevi sırasında meydana gelen basınca tansiyon denir. Elektronik en iyi tansiyon aleti hangisi sorusu hemen herkesin aklına gelen sorulardan biridir. Çünkü her yaştan insanın evinde tansiyon aleti bulunmaktadır. Tansiyon aleti satın almak için kronik hastalığınızın olmasına gerek yok. Genel olarak sağlığın takip edilebilmesi için kan basıncının doğru bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir.

En İyi Tansiyon Aleti (Elektronik)Hangisi

Tansiyon Çeşitleri Neler?

Büyük ve küçük olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılan tansiyon rahatsızlığı günümüzde küçük büyük herkeste görülebilmektedir. Bu nedenle kaliteli ve aynı zamanda gerçekten fonksiyonel bir tansiyon aleti nasıl bulurum sorusunun yanıtı büyük önem teşkil etmektedir. Bu sorunun cevabını araştırmak için kronik bir rahatsızlığın olması zorunlu değildir. Çünkü aniden yükselen ya da düşen tansiyon değerleri vücudu etkiler ve bu etkisini uzun süre devam ettirir.

Ani ve uzun süreli tansiyon değişimleri kişinin vücuduna ciddi zararlar verebilmektedir. Tansiyon yükseldiği anda bilgi sahibi olunamaz ve önlem alınmazsa önemli organlardan kalp, damarlar ve beyin zarar görür. Bu nedenle en iyi tansiyon aleti satın alınarak düzenli ölçümler yapılmalıdır. Piyasada farklı markaların dijital yani elektronik ve manuel tansiyon aletleri bulunmaktadır. İhtiyacınıza uygun tansiyon aletini tercih etme konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Manuel tansiyon aletlerinin kullanımı elektronik tansiyon aletinin kullanımına göre daha zordur. Manuel tansiyon aletleri ile ölçüm yaparken ikinci bir kişiye ihtiyaç vardır. Ancak elektronik tansiyon aleti ile ölçümlerinizi tek başınıza yapabilirsiniz. Resimde de gördüğünüz gibi tansiyonunuzu elektronik tansiyon aletleri ile tek tuşa basarak kendi kendinize ölçebiliyorsunuz.

En iyi tansiyon aleti modelleri

en iyi tansiyon aleti
en iyi tansiyon aleti

Dijital En İyi Tansiyon Aleti Hangisi

Kan basıncını ölçmeye yarayan tansiyon aletini almadan önce kapsamlı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Sizin yerinize yaptığımız araştırmalar sonucunda elektronik en iyi tansiyon aleti seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hangi markaların daha kullanışlı olduğu sorularının cevabına ulaştık. Sağlığınıza dair önemli sonuçlar veren tansiyon aletini tercih ederken fiyattan önce cihazın özelliklerine bakmanızı öneriyoruz.

Son zamanlarda düzensiz beslenme ve çevresel etkenler nedeni ile sağlık sorunlarının arttığı görülmektedir. Bu nedenle tansiyon aletlerine olan ilgi de artmıştır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde en çok elektronik tansiyon aletleri satın alınmaktadır. Birçok yönden manuel tansiyon aletlerine göre avantaj sağlaması bu ilgiyi artırmaktadır.

Elektronik tansiyon aletleri ile kronometre, nabız, kalori hesabı, kalp atışı gibi ölçümleri de rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Ayrıca yapmış olduğunuz ölçümlerinizi de arşivleyebiliyorsunuz. Kalp ve damar sağlığınız için önemli olan tansiyon değerlerinizi en iyi tansiyon aleti ile ölçmeniz içinizi de rahatlatacaktır.

İnsanlar için en tehlikeli unsurların başında tansiyon geliyor. Herhangi olumsuz bir durum karşısında nasıl adımlar atılması gerektiğine tansiyon ölçümleri sayesinde karar verilmektedir. Bu ilk müdahaleler çoğu durumda ölüm riskini de ortadan kaldırıyor. Bu nedenle sağlığını kontrol altında tutmak isteyen kişiler, tansiyon ve diğer ölçümlerini yapabilecekleri ekipmanların daima ellerinin altında olmasını isterler. Bu aşamada devreye elektronik tansiyon aleti girmektedir. Tek başına ölçüm yapmayı sağlayan bu cihazlar ile kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Piyasada birçok farklı markanın farklı özellikler sunan tansiyon aletleri bulunmaktadır. Her şeyden önce sağlığınızı en iyi şekilde takip edebileceğiniz bir tansiyon aletini tercih etmelisiniz. Ancak her bir cihazın özellikleri farklı olduğu için elektronik en iyi tansiyon aleti seçiminde zorlanabilirsiniz. Bu zorluğu ortadan kaldırmak için tansiyon aleti alırken nelere dikkat edilmelidir? konusunda bilgiler vermeyi uygun gördük. Tansiyon aleti almadan önce dikkat etmeniz gereken şu kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz:

  • Öncelikle satın alacağınız cihazın tanınmış bir marka olmasına dikkat etmelisiniz. İlgili firmanın da güvenilir olması önemlidir.
  • Bilekten ölçen tansiyon aleti yerine koldan ölçen tansiyon aletini tercih etmelisiniz.
  • Ekonomik olması için işlevsiz ve özellikleri olmayan tansiyon aletini satın almamalısınız.
  • İkinci el tansiyon aleti almamaya özen gösterilmelidir.
  • Ürünün aksesuarlarının ve garanti belgesinin tam olduğuna dikkat edilmelidir.
  • Sağlık Bakanlığı’nca çıkarılmış olan Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği’ne uygun olmasına dikkat edilmelidir.
  • Cihazın manşon boyunun kolunuza uygun olduğuna emin olmalısınız.
  • Ölçüm doğruluğu test edilen cihazları tercih etmelisiniz. Yanlış ölçümlerin yanlış müdahaleler getireceğini unutmayın.

Kalp ve damar sağlığını yakından ilgilendiren tansiyon değerleri, tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişiler için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle dijital en iyi tansiyon aleti hangisi ise o cihazı satın almanızı öneriyoruz. Piyasada en çok tercih edilen ve doğru ölçümleri ile büyük avantaj sağlayan tansiyon aletlerinin özelliklerine aşağıdaki tablo ve açıklamalardan ulaşabilirsiniz.

Tansiyon Aleti Tavsiye (Güvenilir modeller)

Tansiyon değerlerini ölçerken stabil, doğru ölçüm yapan cihazlar tercih edilmelidir. Yanlış ölçüm yapan tansiyon aletleri nedeni ile yanlış müdahaleler yapılabilir. Bu da kişinin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Özellikle yüksek tansiyon sorunu felç ya da beyin kanaması gibi ciddi risklere sebep olur. Bu gibi riskleri göze almamak için tansiyonunuzu doğru ölçecek en kaliteli tansiyon aletini satın almalısınız. Hangi markayı ya da modeli tercih edeceğiniz konusunda kararsız iseniz, size rehber niteliğindeki yazımızı okuduktan sonra kararınızı vermiş olacağınızdan şüphemiz yok.

Her evde ilk yardım çantasının bulunması nasıl gerekli ise tansiyon aleti bulunması da gereklidir. Çünkü ani duygusal değişimler nedeni ile kalbin pompalama kuvveti değişeceği için tansiyon değerlerinde ciddi oynamalar olmaktadır. Bu gibi durumlarda nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirlemenin en iyi yolu kan basıncını ölçmektir.

En iyi tansiyon aleti önerilerimiz

1. Beurer BM40 Dijital Tansiyon Aleti
2. Omron M2 Basic HEM 7120 Elektronik Tansiyon Aleti
3. Acura AC – 475 Dijital Tansiyon Aleti
4. Braun BUA 5000 Tansiyon Aleti

Tansiyon Hastalığını Hafife almayın!

Çoğu kişi tansiyon rahatsızlığını ciddiye almayabilir. Ancak önemsenmez ve önlem alınmaz ise ölüme kadar gidebilecek ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ucuz bir cihaz alıp birkaç kere kullandıktan sonra atacağınıza, biraz daha yüksek ücret ödeyerek alacağınız kaliteli bir cihazı uzun süre güvenle kullanın. Tansiyon aletlerini sıralamadan önce bu aletlerinin çeşitleri ve kullanımları ile ilgili kapsamlı bilgiler vermenin tercihlerinizde etkili olacağını düşünüyoruz.

Kaç Çeşit Tansiyon Aleti Vardır? Tansiyon Aletlerinin Özellikleri Nelerdir?

Hangi tansiyon aletini almalıyım diye düşünmeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli detay, tansiyon aletinin dijital ya da manuel olmasıdır. Bu detay ile beraber karşınıza üst koldan ölçen, üst kol tansiyon aleti ve bilekten ölçen tansiyon aleti seçenekleri gelecektir.

Kan basıncını en iyi ve doğru şekilde ölçen ve en doğru sonuçlara ulaştıran tansiyon aletleri manuel olanlardır. Uzun vadede sorunsuz bir kullanım fırsatı sunan manuel cihazların kullanımı zordur. Manuel tansiyon aleti ile tek başınıza tansiyon değerlerinizi ölçemezsiniz. Yanınızda mutlaka birinin olması ve yardım etmesi gerekmektedir.

Manuel cihazların aksine dijital tansiyon aleti modelini yani otomatik tansiyon aleti ile ölçümler tek başına yapılabilmektedir. Bu nedenle son dönemlerde dijital cihazlar daha çok tercih edilmektedir. Dijital tansiyon aletleri ile yapılan ölçümler cihazın hafızasına kaydedildiği için geriye dönük ortalama tansiyon değerleri rahatlıkla belirlenmektedir. Tek tuşla kullanılabilen dijital cihazlar sayesinde rutin ölçümleriniz için eczanelere veya hastanelere gitmek zorunda kalmayacaksınız.

Doğru Tansiyon Ölçümü Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genelde tansiyon değerleri önemsenmese de, yüksek ya da düşük tansiyonun ciddi sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Tansiyon aletlerinin yanlış kullanılması ve kan basıncının yanlış ölçülmesi sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber en iyi tansiyon aleti sayesinde doğru ölçümler yapılabilmektedir. Ancak bazı önemli ayrıntılara dikkat edilmediği zaman tansiyon değerleri konusunda yanılmak mümkündür. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız, doğru tansiyon ölçümü için şu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir:

l Tansiyon ölçümünde, tansiyonu ölçülecek olan kişinin sakin olması ve oturarak tansiyonunu ölçmesi gerekmektedir. Ani duygu değişimleri tansiyon değerlerinin yanlış ölçülmesine neden olacağı için ölçümden önce rahat bir yere oturan kişinin 10 – 15 dakika kadar dinlendikten sonra tansiyonunu ölçmesi önerilmektedir.

l Tansiyon ölçümünden önce ağır yemek yememek, egzersiz yapmamak, kafein içeren içecekler içmemek gerekmektedir. Bu durumlarda yapılan ölçümlerde ortaya çıkan kan basıncı doğru değerleri göstermez.

l Ölçüm öncesinde tuvalet ihtiyacının olması değerlerin yüksek çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden tansiyon ölçülmeden önce bu ihtiyacın giderilmesi önerilmektedir.

l İlk kullanımda her iki koldan ölçüm yapılmalıdır. İki kol arasındaki değerler arasında ufak farklar olması normaldir. Hangi kolda tansiyon değerleri yüksek çıkar ise, diğer ölçümlerin düzenli olarak yüksek çıkan kolda yapılması önerilmektedir. Ancak her iki kol arasında 10 mmHg ve daha fazlası fark var ise mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

l Ölçüm yapılan kolun kalp hizasında olmasına dikkat edilmelidir. Kol kalp hizasından aşağıda olur ise değer normalden yüksek çıkar. Yukarıda olduğu zaman da tam tersi olarak düşük çıkar.

l Doğru ölçüm için cihazın manşonunun dirseğin iç kısmını açık bırakacak şekilde takılması önemlidir.

l Ölçümlerin aç karına yapılması gerekmektedir. Tok karına yapılan ölçümler yanıltıcı olabilmektedir.

l Tansiyon ilacı kullanan kişilerin sabah saatlerinde ilaçlarını almadan ölçüm yapmaları daha doğru sonuçlar verecektir.

Doğru ölçümlerin yapılması hem hastalığın tedavi sürecinin nasıl ilerlediğinin tespit edilmesi hem de doğru müdahalelerin yapılması açısından son derece önemlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiler verildikten sonra kaliteli ve aynı zamanda doğru ölçüm yapan güvenilir bir tansiyon aleti seçiminde ne gibi kriterlere dikkat edilmesi konusuna değineceğiz. Piyasada çeşitli markaların birbirinden farklı modellere sahip tansiyon aletleri bulunmaktadır. Bu kadar geniş seçenekler arasında tercih yapmak elbette zordur. Bu nedenle tansiyon aleti alışverişine çıkmadan önce bu önerilerimize göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Tansiyon Aleti Satın Almadan Önce Bilinmesi Gereken Hususlar

En çok kullanılan ve satın alınan sağlık ekipmanlarının başında tansiyon aletleri gelmektedir. Kanın damar içerisindeki basıncını ifade eden tansiyon değerlerinde yaşanan bazı değişimler kişinin vücudunu etkilemektedir. Yanlış tedavi planlaması ile beraber hastanın durumu kötüye gidebilir. Bu nedenle doğru alet ile doğru ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Ancak hangi tansiyon aletini alacağınız konusunda karar veremiyorsanız, cihazda aramanız gereken özellikleri öğrenmeniz gerekmektedir. Tansiyon aleti alırken bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

Güvenli markalar tercih sebebi olmalı

l Öncelikle tercih edilecek cihazın markasının piyasada kendisini ispatlamış olması gerekmektedir. İsim yapmış markalar daima en güvenilir olanlardır.

l Cihazın paketinin açılmamış ve önceden kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Paketi yırtılmış veya yıpranmış olan cihazlar satın alınmamalıdır.

l Cihazın üretildiği yer bilgilerine dikkat edilmelidir. Bu sayede kalite ve kullanışlılık konularında fikir edilebilir.

l Doğru ölçümler yapıldığı konusunda güvenilir olan cihazlar tercih edilmelidir. Yanlış ölçümler yanlış adımlar atılmasına neden olabilir.

l Cihazın ikinci el olmamasına dikkat edilmelidir. İkinci el cihazlarda ileride yaşanacak sorunlarda tamir sıkıntıları çıkabilmektedir.

l Cihazın hem USB kodu hem de Sağlık Bakanlığı onayı olmalıdır.

l Tansiyon ile beraber kalp atışlarında da düzensizlik yaşayan bireylerin kalp atışlarını ölçen özelliğe sahip tansiyon aletlerini tercih etmesi önemlidir.

l Ürünlerin garantili ve faturalı olmasına özen gösterilmelidir.

l Ürünün manşon kolunun ayarlanabilir özelliğe sahip olması önemlidir.

l Koldan ölçüm yapan tansiyon aleti tercih edilmelidir.

Kaliteli ve Doğru Ölçüm Yapan Tansiyon Aleti Hangisidir?

Teknolojik gelişmeler sayesinde artık hastaneye gitmenize gerek kalmadan tansiyonunuzu evinizde ölçebiliyorsunuz. Sağlığınızı kontrol altına alabileceğiniz iyi tansiyon aleti modelleri ile doğru ölçümler yaparak acil durumlarda gerekli müdahaleleri zamanında yapabileceksiniz. Ancak kalp – damar sağlığı hakkında önemli bilgiler veren tansiyon aletlerini satın alırken dikkat edilmelidir. İşlevselliği yüksek ve kapsamlı özellikler sunan modeller arasından bir tercih yapılmalıdır. Piyasada en çok tercih edilen ve güvenli olması ile ön planda olan 3 en iyi tansiyon aleti şu şekilde sıralanabilir:

Beurer BM40 Dijital Tansiyon Aleti

Güvenilir en iyi tansiyon ölçüm cihazı hangisi sorusuna verilebilecek ilk cevap Beurer markası diyebiliriz. Piyasanın en kaliteli ve kullanışlı tansiyon aletlerini üreten Beurer, BM40 dijital tansiyon aleti ile farkını yine ortaya koymuştur. En iyi tansiyon kontrolüne olanak tanıyan cihazın özelliklerine hayran kalacağınıza inanıyoruz.

Yeni nesil teknolojik gelişmelere uygun olarak tasarlanan Beurer BM40 tansiyon aleti, modern Bluetooth ve Smart teknolojisi aracılığı ile doğru ölçümler yapmanıza olanak tanır. Işıklandırma ekranı sayesinde değerlerin mükemmel bir şekilde okunmasını sağlayan cihaz ile son 7 günlük tansiyon değerlerinizi saklayabiliyorsunuz. Bu aşamada devreye giren Bluetooth ve Smart teknolojisi sayesinde değerleri telefonunuza aktarmanızı sağlar. Ayrıca bu işlem için kablo gibi ek aksesuarlara gerek yok.

Ürünün belirgin özellikleri neler?

Üst koldan tansiyon ve nabız ölçümü yapabileceğiniz cihazın ışıklı başlatma – durdurma düğmesi bulunmaktadır. Herkesin rahatlıkla kullanabilmesi için manşet ölçüleri 22 – 36 cm olarak tasarlanmıştır. Cihazı kullanırken herhangi bir işlemde yanlış yaptığınız zaman cihaz tarafından mesaj gönderilmektedir.

Lityum – iyon şarjlı pile sahip olan güvenli model Beurer BM40 tansiyon aletinde şarj durum göstergesi de mevcut. Dokunmatik düğmelere sahip olan cihazı rahatlıkla kullanabileceksiniz. Ürünün fiyatı 1200 TL civarındadır. Kullanışlı özellikler sunan kaliteli tansiyon aletine bu fiyattan sahip olmanız biraz zordur. Bu nedenle Beurer markasına ve tavsiyelerimiz doğrultusunda listemizde yer alan BM40 tansiyon aletine güvenebilirsiniz.

Omron M2 Basic HEM 7120 Elektronik Tansiyon Aleti

Intellisense teknolojisine sahip olan Omron M2 Basic elektronik tansiyon aleti en çok tercih edilen Omron modellerinden biridir. Fazla yer kaplamadığı için çantanızda bile taşıyabileceğiniz cihazın kullanımı da son derece kolaydır.

Cihazın 3 satır genişliğine sahip LCD ekranı mevcuttur. Bu sayede ekranı okuma konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Manşet genişliği 22 – 32 cm olduğu için herkesin koluna rahatlıkla uyum sağlamaktadır.

Gerekli testlerden geçirilen ve klinik çalışmalarla onaylanan Omron M2 Basic, en iyi tansiyon aleti tavsiye sıralamamızda ilk sırada olmayı hak etmektedir. Geniş hafızası ile 200’e kadar ölçümü kaydeden cihazdan dilediğiniz zaman geriye dönük raporları kontrol edebilirsiniz.

Koldan ölçüm yapan en iyi elektronik tansiyon aleti olarak değerlendirilen Omron M2 Basic, doğru ölçümler yaparak sağlınızı kontrol altına almanıza yardımcı oluyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biri de, hastanede ölçülen tansiyonlarla aynı sonuçları vermesidir. Cihazı iki ayrı kişi kullansa da, iki kişinin de tansiyon ölçümleri kayıt altındadır.

Gelişmiş teknolojilerle piyasaya sürülen Omron M2 Basic modelde manşeti takmış olduğunuz kolun pozisyonu nasıl olursa olsun doğru ölçümler yapılmaktadır. USB özelliği de bulunan cihazın piyasa değeri 550 TL’dir. Hem ekonomik hem de uzun süreli kullanabileceğiniz kaliteli bir elektronik tansiyon aleti arıyorsanız, bu modelin isteklerinizi karşılayacağını düşünüyoruz.

Acura AC – 475 Dijital Tansiyon Aleti

New teknoloji kapsamında tasarlanan Acura AC – 475 dijital tansiyon aleti, güvenilirliği ve kalitesi ile büyük ilgi görmektedir. Cihazın 99 hafıza kapasitesi sayesinde tansiyon değerlerinizi not almanıza gerek kalmayacak ve istediğiniz zaman ortalama değerleri hesaplayabileceksiniz.

Türkçe konuşma özelliği bulunan cihazda zorlanmadan ölçümlerinizi kendiniz yapabileceksiniz. Cihaz dijital olup koldan ölçmeye uygun olarak tasarlanmıştır. Geniş bir LCD ekranı ile sonuçları rahat bir şekilde görmenizi sağlamaktadır.

Öne Çıkan Özellikleri

Acura AC – 475 dijital tansiyon aletinde 3 ölçüm değerini aynı anda görebiliyorsunuz. Türkçe konuşma özelliği bulunan cihaz ile hem sesli hem de sessiz ölçüm yapabiliyorsunuz. Tansiyon ile beraber düzensiz kalp atışlarını da gösteren cihazda düşük pil uyarısı yapılmaktadır. Ayrıca risk kategorisi göstergesi de oldukça işinize yarayacak.

Diğer bir tansiyon aleti modellerinden olan Acura AC – 475 dijital tansiyon aletinin manşeti rahat ve hassastır. Küçük saklama çantası da bulunan cihazı istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Diğer ürünlere göre fiyatı çok uygun olan bu tansiyon aletini 350TL’ye satın alabilirsiniz.

Braun BUA 5000 Tansiyon Aleti

Elektronik en iyi tansiyon aleti tavsiye listemizde en yüksek fiyata sahip olan model Braun BAU 500’dür. Fiyatına göre üstün teknolojik özellikler sunan cihazı beğeneceğinizi düşünüyoruz. Hem pratik hem de kolay kullanımı ile sektörde en çok tercih edilen modeldir.

Kan basıncının evde düzenli olarak takip edilebilmesi için üretilen cihazın doğru ölçümler yaptığı ESH yani Profesyonel Kurumlar tarafından da sertifikalandırılarak kanıtlanmıştır. Otomatik kapanma özelliği bulunan cihazı açık unutsanız bile korkmanıza gerek yok. Cihaz kendiliğinden kapanarak boşa pil harcamamaktadır.

Tasarım ve Kullanışlılık

Özel taşıma çantasına sahip olan ürünü istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. 22 – 42 cm genişliğine sahip manşeti ile herkesin kullanımına uygundur. Ergonomik bir tasarım sahip olan cihazın başlat – durdur düğmeleri mevcuttur. Geniş LCD ekranı sayesinde çıkan sonuçları rahatlıkla görebiliyorsunuz. Düzensiz ritim uyarısı da yapabilecek cihazın fiyatı 450 – 500 TL arasında değişmektedir. Diğer markalara göre fiyatı biraz yüksek olsa da, sunduğu özellikleri ile fiyatının değerinin altında olduğunu düşündürmektedir.

Yukarıda sıraladığımız modeller en iyi tansiyon aleti hangisi sorunuza cevap bulmanıza yardımcı olacaktır. Sağlığınızı büyük oranda etkileyen tansiyon değerlerinizi evinizde kendiniz ölçmek istiyor ve hangi modeli tercih edeceğiniz konusunda karar veremiyorsanız, alışveriş yapmadan önce bu yazımızı okumanız karar vermenize yardımcı olacaktır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir