En İyi Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti  

Kan basıncını ölçen en iyi tansiyon aleti hangisi? sağlığımız açısından bu sorunun doğru cevabını biliyor olmak oldukça önemlidir. Vücuttaki kanı pompalama görevi üstlenen kalbin bu işlevi sırasında meydana gelen basınca tansiyon denir.

Tansiyon Çeşitleri Neler?

Büyük ve küçük olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılan tansiyon rahatsızlığı günümüzde küçük büyük herkeste görülebilmektedir. Bu nedenle kaliteli ve aynı zamanda gerçekten fonksiyonel bir tansiyon aleti nasıl bulurum sorusunun yanıtı büyük önem teşkil etmektedir. Bu sorunun cevabını araştırmak için kronik bir rahatsızlığın olması zorunlu değildir. Çünkü aniden yükselen ya da düşen tansiyon değerleri vücudu etkiler ve bu etkisini uzun süre devam ettirir.

En iyi tansiyon aleti modelleri

en iyi tansiyon aleti
en iyi tansiyon aleti

Tansiyon Aleti Tavsiye (Güvenilir modeller)

Tansiyon değerlerini ölçerken stabil, doğru ölçüm yapan cihazlar tercih edilmelidir. Yanlış ölçüm yapan tansiyon aletleri nedeni ile yanlış müdahaleler yapılabilir. Bu da kişinin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Özellikle yüksek tansiyon sorunu felç ya da beyin kanaması gibi ciddi risklere sebep olur. Bu gibi riskleri göze almamak için tansiyonunuzu doğru ölçecek en kaliteli tansiyon aletini satın almalısınız. Hangi markayı ya da modeli tercih edeceğiniz konusunda kararsız iseniz, size rehber niteliğindeki yazımızı okuduktan sonra kararınızı vermiş olacağınızdan şüphemiz yok.

Her evde ilk yardım çantasının bulunması nasıl gerekli ise tansiyon aleti bulunması da gereklidir. Çünkü ani duygusal değişimler nedeni ile kalbin pompalama kuvveti değişeceği için tansiyon değerlerinde ciddi oynamalar olmaktadır. Bu gibi durumlarda nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirlemenin en iyi yolu kan basıncını ölçmektir.

En iyi tansiyon aleti önerilerimiz

1. Beurer BM40 Dijital Tansiyon Aleti
2. Medisana MTC 51174 Dijital Tansiyon Aleti
3. Acura AC – 475 Dijital Tansiyon Aleti

Tansiyon Hastalığını Hafife almayın!

Çoğu kişi tansiyon rahatsızlığını ciddiye almayabilir. Ancak önemsenmez ve önlem alınmaz ise ölüme kadar gidebilecek ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ucuz bir cihaz alıp birkaç kere kullandıktan sonra atacağınıza, biraz daha yüksek ücret ödeyerek alacağınız kaliteli bir cihazı uzun süre güvenle kullanın. Tansiyon aletlerini sıralamadan önce bu aletlerinin çeşitleri ve kullanımları ile ilgili kapsamlı bilgiler vermenin tercihlerinizde etkili olacağını düşünüyoruz.

Kaç Çeşit Tansiyon Aleti Vardır? Tansiyon Aletlerinin Özellikleri Nelerdir?

Hangi tansiyon aletini almalıyım diye düşünmeye başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli detay, tansiyon aletinin dijital ya da manuel olmasıdır. Bu detay ile beraber karşınıza üst koldan ölçen, üst kol tansiyon aleti ve bilekten ölçen tansiyon aleti seçenekleri gelecektir.

Kan basıncını en iyi ve doğru şekilde ölçen ve en doğru sonuçlara ulaştıran tansiyon aletleri manuel olanlardır. Uzun vadede sorunsuz bir kullanım fırsatı sunan manuel cihazların kullanımı zordur. Manuel tansiyon aleti ile tek başınıza tansiyon değerlerinizi ölçemezsiniz. Yanınızda mutlaka birinin olması ve yardım etmesi gerekmektedir.

Manuel cihazların aksine dijital tansiyon aleti modelini yani otomatik tansiyon aleti ile ölçümler tek başına yapılabilmektedir. Bu nedenle son dönemlerde dijital cihazlar daha çok tercih edilmektedir. Dijital tansiyon aletleri ile yapılan ölçümler cihazın hafızasına kaydedildiği için geriye dönük ortalama tansiyon değerleri rahatlıkla belirlenmektedir. Tek tuşla kullanılabilen dijital cihazlar sayesinde rutin ölçümleriniz için eczanelere veya hastanelere gitmek zorunda kalmayacaksınız.

Doğru Tansiyon Ölçümü Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genelde tansiyon değerleri önemsenmese de, yüksek ya da düşük tansiyonun ciddi sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Tansiyon aletlerinin yanlış kullanılması ve kan basıncının yanlış ölçülmesi sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber en iyi tansiyon aleti sayesinde doğru ölçümler yapılabilmektedir. Ancak bazı önemli ayrıntılara dikkat edilmediği zaman tansiyon değerleri konusunda yanılmak mümkündür. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız, doğru tansiyon ölçümü için şu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir:

l Tansiyon ölçümünde, tansiyonu ölçülecek olan kişinin sakin olması ve oturarak tansiyonunu ölçmesi gerekmektedir. Ani duygu değişimleri tansiyon değerlerinin yanlış ölçülmesine neden olacağı için ölçümden önce rahat bir yere oturan kişinin 10 – 15 dakika kadar dinlendikten sonra tansiyonunu ölçmesi önerilmektedir.

l Tansiyon ölçümünden önce ağır yemek yememek, egzersiz yapmamak, kafein içeren içecekler içmemek gerekmektedir. Bu durumlarda yapılan ölçümlerde ortaya çıkan kan basıncı doğru değerleri göstermez.

l Ölçüm öncesinde tuvalet ihtiyacının olması değerlerin yüksek çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden tansiyon ölçülmeden önce bu ihtiyacın giderilmesi önerilmektedir.

l İlk kullanımda her iki koldan ölçüm yapılmalıdır. İki kol arasındaki değerler arasında ufak farklar olması normaldir. Hangi kolda tansiyon değerleri yüksek çıkar ise, diğer ölçümlerin düzenli olarak yüksek çıkan kolda yapılması önerilmektedir. Ancak her iki kol arasında 10 mmHg ve daha fazlası fark var ise mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

l Ölçüm yapılan kolun kalp hizasında olmasına dikkat edilmelidir. Kol kalp hizasından aşağıda olur ise değer normalden yüksek çıkar. Yukarıda olduğu zaman da tam tersi olarak düşük çıkar.

l Doğru ölçüm için cihazın manşonunun dirseğin iç kısmını açık bırakacak şekilde takılması önemlidir.

l Ölçümlerin aç karına yapılması gerekmektedir. Tok karına yapılan ölçümler yanıltıcı olabilmektedir.

l Tansiyon ilacı kullanan kişilerin sabah saatlerinde ilaçlarını almadan ölçüm yapmaları daha doğru sonuçlar verecektir.

Doğru ölçümlerin yapılması hem hastalığın tedavi sürecinin nasıl ilerlediğinin tespit edilmesi hem de doğru müdahalelerin yapılması açısından son derece önemlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiler verildikten sonra kaliteli ve aynı zamanda doğru ölçüm yapan güvenilir bir tansiyon aleti seçiminde ne gibi kriterlere dikkat edilmesi konusuna değineceğiz. Piyasada çeşitli markaların birbirinden farklı modellere sahip tansiyon aletleri bulunmaktadır. Bu kadar geniş seçenekler arasında tercih yapmak elbette zordur. Bu nedenle tansiyon aleti alışverişine çıkmadan önce bu önerilerimize göz gezdirmenizi öneriyoruz.

     

Tansiyon Aleti Satın Almadan Önce Bilinmesi Gereken Hususlar

En çok kullanılan ve satın alınan sağlık ekipmanlarının başında tansiyon aletleri gelmektedir. Kanın damar içerisindeki basıncını ifade eden tansiyon değerlerinde yaşanan bazı değişimler kişinin vücudunu etkilemektedir. Yanlış tedavi planlaması ile beraber hastanın durumu kötüye gidebilir. Bu nedenle doğru alet ile doğru ölçümlerin yapılması gerekmektedir. Ancak hangi tansiyon aletini alacağınız konusunda karar veremiyorsanız, cihazda aramanız gereken özellikleri öğrenmeniz gerekmektedir. Tansiyon aleti alırken bilinmesi gereken hususlar şunlardır:

Güvenli markalar tercih sebebi olmalı

l Öncelikle tercih edilecek cihazın markasının piyasada kendisini ispatlamış olması gerekmektedir. İsim yapmış markalar daima en güvenilir olanlardır.

l Cihazın paketinin açılmamış ve önceden kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Paketi yırtılmış veya yıpranmış olan cihazlar satın alınmamalıdır.

l Cihazın üretildiği yer bilgilerine dikkat edilmelidir. Bu sayede kalite ve kullanışlılık konularında fikir edilebilir.

l Doğru ölçümler yapıldığı konusunda güvenilir olan cihazlar tercih edilmelidir. Yanlış ölçümler yanlış adımlar atılmasına neden olabilir.

l Cihazın ikinci el olmamasına dikkat edilmelidir. İkinci el cihazlarda ileride yaşanacak sorunlarda tamir sıkıntıları çıkabilmektedir.

l Cihazın hem USB kodu hem de Sağlık Bakanlığı onayı olmalıdır.

l Tansiyon ile beraber kalp atışlarında da düzensizlik yaşayan bireylerin kalp atışlarını ölçen özelliğe sahip tansiyon aletlerini tercih etmesi önemlidir.

l Ürünlerin garantili ve faturalı olmasına özen gösterilmelidir.

l Ürünün manşon kolunun ayarlanabilir özelliğe sahip olması önemlidir.

l Koldan ölçüm yapan tansiyon aleti tercih edilmelidir.

Kaliteli ve Doğru Ölçüm Yapan Tansiyon Aleti Hangisidir?

Teknolojik gelişmeler sayesinde artık hastaneye gitmenize gerek kalmadan tansiyonunuzu evinizde ölçebiliyorsunuz. Sağlığınızı kontrol altına alabileceğiniz iyi tansiyon aleti modelleri ile doğru ölçümler yaparak acil durumlarda gerekli müdahaleleri zamanında yapabileceksiniz. Ancak kalp – damar sağlığı hakkında önemli bilgiler veren tansiyon aletlerini satın alırken dikkat edilmelidir. İşlevselliği yüksek ve kapsamlı özellikler sunan modeller arasından bir tercih yapılmalıdır. Piyasada en çok tercih edilen ve güvenilirliği ile ön planda olan 3 en güvenilir tansiyon aleti şu şekilde sıralanabilir:

Beurer BM40 Dijital Tansiyon Aleti

Güvenilir en iyi tansiyon ölçüm cihazı hangisi sorusuna verilebilecek ilk cevap Beurer markası diyebiliriz. Piyasanın en kaliteli ve kullanışlı tansiyon aletlerini üreten Beurer, BM40 dijital tansiyon aleti ile farkını yine ortaya koymuştur. En iyi tansiyon kontrolüne olanak tanıyan cihazın özelliklerine hayran kalacağınıza inanıyoruz.

Yeni nesil teknolojik gelişmelere uygun olarak tasarlanan Beurer BM40 tansiyon aleti, modern Bluetooth ve Smart teknolojisi aracılığı ile doğru ölçümler yapmanıza olanak tanır. Işıklandırma ekranı sayesinde değerlerin mükemmel bir şekilde okunmasını sağlayan cihaz ile son 7 günlük tansiyon değerlerinizi saklayabiliyorsunuz. Bu aşamada devreye giren Bluetooth ve Smart teknolojisi sayesinde değerleri telefonunuza aktarmanızı sağlar. Ayrıca bu işlem için kablo gibi ek aksesuarlara gerek yok.

Ürünün belirgin özellikleri neler?

Üst koldan tansiyon ve nabız ölçümü yapabileceğiniz cihazın ışıklı başlatma – durdurma düğmesi bulunmaktadır. Herkesin rahatlıkla kullanabilmesi için manşet ölçüleri 22 – 36 cm olarak tasarlanmıştır. Cihazı kullanırken herhangi bir işlemde yanlış yaptığınız zaman cihaz tarafından mesaj gönderilmektedir.

Lityum – iyon şarjlı pile sahip olan güvenilir model Beurer BM40 tansiyon aletinde şarj durum göstergesi mevcuttur. Dokunmatik düğmelere sahip olan cihazı rahatlıkla kullanabileceksiniz. Ürünün fiyatı 200 TL civarındadır. Kullanışlı özellikler sunan kaliteli tansiyon aletine bu fiyattan sahip olmanız biraz zordur. Bu nedenle Beurer markasına ve tavsiyelerimiz doğrultusunda listemizde yer alan BM40 tansiyon aletine güvenebilirsiniz.

Medisana MTC 51174 Dijital Tansiyon Aleti

Son dönemlerde en çok tercih edilen Medisana MTC 51174 tansiyon aleti, kullanışlı özellikleri ile her geçen gün daha çok ilgi çekmektedir. Diagnostik fonksiyonu ile son derece hassas ölçümler yapan cihazın kullanımını beğeneceğinize inanıyoruz.

Cihaz ile ölçeceğiniz tansiyon değerlerinin doğru olduğuna güvenebilirsiniz. Ölçülen değerlerin WHO değerlendirme sistemlerine uygun olması cihaza olan güveni artırmaktadır. Cihaz 120 hafıza kapasitesine sahiptir. Bu sayede son 120 ölçümünüzü daima elinizin altında bulundurabilecek ve ortalamasını alarak sağlığınızı kontrol altında tutabileceksiniz. Ayrıca iki kişinin değerleri ayrı ayrı kaydedilebilmektedir.

Medisana MTC 51174 model tansiyon aletinin ekranı büyük olduğu için tansiyon değerlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Türkçe konuşma fonksiyonuna sahip cihazın dil seçenekleri mevcuttur. Kullanmak istediğiniz dil seçeneğini kendiniz tercih edebiliyorsunuz. Ayrıca ses seviyesini de ayarlayabiliyorsunuz.

Düzensiz nabzı algılama özelliğine sahip olan cihazın manşet ölçüsü de herkesin kullanabilmesine uygun olarak hazırlanmıştır. Cihazın fiyatı 250 TL civarındadır. Güvenilir bir markanın en çok tercih edilen modelini satın almak istiyorsanız, bu model en ideal seçim olacaktır.

Acura AC – 475 Dijital Tansiyon Aleti

New teknoloji kapsamında tasarlanan Acura AC – 475 dijital tansiyon aleti, güvenilirliği ve kalitesi ile büyük ilgi görmektedir. Cihazın 99 hafıza kapasitesi sayesinde tansiyon değerlerinizi not almanıza gerek kalmayacak ve istediğiniz zaman ortalama değerleri hesaplayabileceksiniz.

Türkçe konuşma özelliği bulunan cihazda zorlanmadan ölçümlerinizi kendiniz yapabileceksiniz. Cihaz dijital olup koldan ölçmeye uygun olarak tasarlanmıştır. Geniş bir LCD ekranı ile sonuçları rahat bir şekilde görmenizi sağlamaktadır.

Öne Çıkan Özellikleri

Acura AC – 475 dijital tansiyon aletinde 3 ölçüm değerini aynı anda görebiliyorsunuz. Türkçe konuşma özelliği bulunan cihaz ile hem sesli hem de sessiz ölçüm yapabiliyorsunuz. Tansiyon ile beraber düzensiz kalp atışlarını da gösteren cihazda düşük pil uyarısı yapılmaktadır. Ayrıca risk kategorisi göstergesi de oldukça işinize yarayacak.

Diğer bir tansiyon aleti modellerinden olan Acura AC – 475 dijital tansiyon aletinin manşeti rahat ve hassastır. Küçük saklama çantası da bulunan cihazı istediğiniz yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Diğer ürünlere göre fiyatı çok uygun olan bu tansiyon aletini 110 TL’ye satın alabilirsiniz.

   

Seveceğini Düşündüğümüz Diğer Yazılarımız

15 Comments

 1. Beurer markası ile ilk olarak valiz ağırlığı ölçümü yapan cihazla tanışmış ve memnun kalmıştım, Beurer tansiyon aletini bende geçenlerde aldım ve kararımda yanılmadığımı düşünüyorum.

 2. Hassaslık konusunda Omron bu işi biliyor, zaten birçok elektriksel ürünleri var. Tansiyon aleti ne önerirsiniz sorunun cevabı hiç düşünmeden OMRON

 3. tansiyon aleti marka tavsiye ne önerirsiniz. En doğru ölçüm yapan tansiyon aleti sizce Omron mudur?

 4. Tansiyon aletleri konusunda piyasaya hakim olan markalar Omron ve Braun’dur. Dijital tansiyon aletleri en iyi üst koldan ölçer.

 5. tansiyon aleti marka tavsiye olarak Beurer tercihimdir. daha önce buhar makinesi ve valiz tartısı almıştım çok memnundum.

  1. Omron m6 aldım doğru ölçüyor, baeurer fc30 bilekten ölçeri yedek olarak almıştım alakasız sonuçlar çıkarıyordı, iade ettim.

 6. tansiyon aletleri hangisi iyi diye çok fazla kafa yorman doğru ölçen markalardan bir tanesi Beurer’dir. Saygılar.

 7. Gerçekten bu cihazlar çok kaliteli. Yalnız tansiyon aletini yanlış kullanmak sıkıntı yaratabiliyor.
  Bu nedenle yazının tamamını okuyup iyice bilgi almanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir