En İyi Yerli Komedi Filmleri

Türk komedi filmlerinde unutulmayanlar arasında yer alan yapımlara yeniden göz atmak istemez misiniz? Halen izlemediyseniz kesinlikle tavsiye edeceğimiz, en güzel komedi filmler listesinde daima yerini koruyan muhteşem eserleri sizinle paylaşıyoruz. İzlerken kahkaha atmaktan kendinizi alamayacağınız, gülmekten karnınızın ağrıdığını hissedeceğiniz en iyi 10 yerli komedi filmini sizlerle buluşturuyoruz.

En İyi Yerli Komedi Filmleri

Bir kez izlemekle yetinmeyeceğiniz, önemli ve dev komedi ustalarını barındıran oyuncu kadrosuyla ve dilinizden düşürmeyeceğiniz harika replikleriyle tekrar tekrar izleyip, aynı sahnelere yeniden gülmekten vazgeçemeyeceğiniz geçmişte kalan ama hiç eskimeyen o filmler..

Çalgı Çengi

Komedi filmleri arasında 2010 Türkiye yapımı olan Çalgı Çengi filminin başrolleri olarak Murat Cemcir’i Salih karakteri ile Ahmet Kural’ı ise Gürkan karakteri ile görmekteyiz. Yönetmen koltuğunda ise Selçuk Aydemir’in oturduğu yapımın konusu izleyenlerin beğenisini toplamayı başarmıştır. Başarısını kanıtlamış olan filmin başrol karakterlerinin mafyaya bulaşması ve düğün şarkıcılığına zorlanmalarıyla başlayan hikayeleri, adam öldürme gibi tehlikeli işlerle devam etmektedir. Aynı zamanda iki kuzen olan başrol karakterlerinden Salih sevdiği kızı istemeden önce mafyadan ayrılma isteğini mafya babası olan İsmet’e söyler. Ancak İsmet’in bu isteğini kabul etmesinin karşılığında bazı şartları vardır. Sahne almak üzere hazırlandıkları düğünde nikah memurunu kaçırmalarını ister. Bu şartın ardından filmin konusu şekillenmektedir.  Bir yandan yanı başlarında işlenen cinayetle macera dolu anları yaşayan ikili mafyadan çıkmaya çalışırken, öteki taraftan Gürkan’ın sesini beğenen nikah memurunun star yapma isteğiyle kararsızlık yaşamaktadır. Birbirinden komik olayların yaşandığı filmde izleyiciler, Gürkan’ın filmin önemli bir noktasında vereceği kararla duygusallığa sürüklenmektedirler. Gürkan’ın sesinden etkileneceğiniz film boyunca ikilinin olaydan olaya koşacağını görebileceksiniz.

Propaganda

Komedi dalında izlediğimiz diğer bir film olarak 1999 yapımı Propaganda’yı görmekteyiz. 1948’li yıllarda yaşanmış gerçek bir olayın işlendiği filmde yönetmen olarak Sinan Çetin yer almaktadır. Büyük güldürü ustası Kemal Sunal’ın son filmi olan ve kimi zaman güldüren, kimi zaman ise izleyenleri ağlatan filmde dokunaklı hikayeye yer verilmektedir. Siyasi gücü elinde bulunduran kişilerin emriyle bir köyün sınırlarının ikiye bölünmesi neticesinde yaşananlara yer verilmektedir. Hem duygusal ve manevi açıdan, hem de sosyal açılardan kişilerin hayatlarında ne gibi etkilere yol açtığını izleyeceğiniz filmde köy halkının, bu sınırdan dolayı parçalanan hayatlarını gözler önüne sermektedir. Filmde gümrük memuru olarak görev yapan Mehdi ile çocukluktan beri arkadaşı olan Rahim başta olmak üzere, köyde yaşayan diğer kişilerin dostluklarının, aşklarının ve hayata tutunmalarını sağlayan inançlarının siyasi oyunlardan ötürü parçalanması konu edilmektedir.  Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahim’in kızı Filiz’in birbirlerine olan aşkları da bu tellerin belirlediği sınırlardan dolayı imkansız bir hal almıştır. Hisli Hisarlıların hayatlarını alt üst eden olaylarda arkadaşlığın ve bürokrasinin arasında geçen çizgiye değinilmektedir.

AROG

Türkiye’de komedi ustaları arasında önemli isimlerden olan Cem Yılmaz’ın komedi filmleri arasında en çok dikkat çeken AROG’u, konusu ve oyuncu kadrosuyla bir dönemin merak konusu olmayı başarmıştır. Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazıp, Ali Taner Baltacı ile birlikte yönetmen koltuğunu paylaştıkları film bir Yontma Taş Filmi. 2008 yılında yapımı tamamlanan ve beyaz perdeye aktarılan bilimkurgu ve fantastik komedi dallarında izleyebileceğiniz filmde Türk yapımı uzaylı konseptini görmektesiniz. Sinemaseverler tarafından büyük ilgiyle karşılanan yapımın konusu G.O.R.A gezegeninde tutsak olan halı satıcısı Arif’e kin duyan Komutan Logar’ın bir zaman makinesiyle 1 milyon yıl geriye ışınlaması ile şekillenmektedir. Taş Devri’ne uzanan bu ışınlanma ile Arif’in komedi dolu serüveni başlamaktadır. Ancak Arif’in tekrar hamile eşi Ceku’nun yanına dönebilmek için teknolojik gelişmelere hızla uymaktan başka çaresi yoktur. Kendisine ilkel çağdaki imkanlarla yeni bir zaman makinesi yapamayacağından, geri dönme çabalarında devrin insanlarını eğiterek devam etmek ister. Bu oluşum süreçleri taş devri insanlarının hiç hoşuna gitmez ve hayalini gerçekleştirmek için çeşitli zorluklarla karşılaşır. BKM’nin yapımcılığını üstlendiği, Taş Devri atmosferini gördüğünüz film Afyonkarahisar ilinde çekilmiştir. Bugün Frig vadisinde harika bir keşfe çıktığınızda AROG filminden hafızalarınızda yer edinen pek çok sahneyi yeniden yaşıyormuşçasına hislere kapılmanız mümkün olacaktır.

Kara Bela

Başrolünde komedi filmlerinde gözlerin aradığı Cengiz Bozkurt, Seda Bakan ve Erkan Kolçak Köstendil gibi isimlerin yer aldığı 2015’te vizyona giren Kara Bela filminin konusu izleyenleri etkilemeyi başarmıştır. Küfürsüz bir şekilde komediye yer verilen filmde oyuncuların yeteneklerini ustaca gösterdiklerine şahit olmaktayız. Filmde hayatını sınırlarının dışına çıkmadan yaşamaya devam eden Kudret’in bazı sürpriz olayları yaşamasıyla tepetaklak olması anlatılmaktadır. Çok sevdiği arabasına atlayıp Antep’e doğru yol almasıyla başına gelmeyen kalmaz. Bir yandan komik, diğer yandan ise tehlikeli olayların meydana gelmesi izleyenlere heyecanlı dakikaları yaşatmaktadır. Genel olarak baktığınızda ise Kudret’in yaşamında kuralsızlığın büyük bir keyfe dönüşeceğini görebilirsiniz. Aynı zamanda dostluk kavramının işlendiği filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Burak Aksak üstlenmektedir. Türk yapımı komedi filmleri arasında en çok konuşulan filmlerden olan Kara Bela’nın esprileri hafızanızdan silinmeyecek türden. İzleyenlerin aklını karıştırmadan, yormadan ve sıkmadan klasik komedi filmlerindeki sahneleriyle güldürmeyi başaran sayılı sinema eserlerinden birisi olarak akıllarda kalmaya devam etmektedir.

Yahşi Batı

2009 yapımı Türk komedi-Western türünde film olan Yahşi Batı izleyenlerine eğlenceli ve komedi dolu anları yaşatmaktadır. Senaristi ve başrolünde komedi filmlerinin ustalarından olan Cem Yılmaz’ın olması komedi türünde film izlemek isteyenlerin arayışlarına cevap niteliğini taşımaktadır. Yönetmenliğini ise Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği filmde 19. yy’ı konu alan filmde padişah özel bir görev gereği iki Osmanlı yetkilisini Amerika’ya göndermektedir. Cem Yılmaz ve Ozan Güven’in hayat verdiği başrol karakterleri olan Aziz bey ve Lemi bey bu görevleri icabı trenle yolculuk yapmaya başlar. Ancak bu esnada yanlarında bulunan değerli elması kaptırmalarının ardından haydutları bulma çabaları büyük bir maceraya ve komediye dönüşmektedir. Kaybettikleri paralarını ve daha fazlasını kazanmak isteyen ikili dönemin en çok ilgi gören işlerinden birine atılırlar. İkili bir yandan kasabalarda Wanted ilanlarında aranan suçluların yerine geçerek ödülleri toplarken, diğer yandan da başlarına yeni belaları açarlar. Kendinizi kahkaha dolu bir macerada bulacağınız Yahşi Batı sayesinde mizah örnekleri arasında en ilginç sahnelere tanık olmaya hazırlanın. Kovboy kasabası görünümü ile bir dönem izleyicilerinden tam not almayı başarmış film, komedi türünde farklı boyutları kazandırmıştır.

Organize İşler

Komedi filmleri arasında en önemli yapımlardan olan ve Yılmaz Erdoğan tarafından yazılıp yönetilen Organize İşler’in kadrosunda Cem Yılmaz, Tolga Çevik ve Demet Akbağ gibi isimler dikkat çekmektedir. İstanbul gibi karmaşık, olaylarla ve kirli işlerle dolu bir şehirde masumların ve suçluların bir araya geldiği olaylar komediye dönüştürülmüştür. Kimin kimden aşırdığının belli olmadığı, kimin kimi kurtardığının anlaşılmadığı organize işler arasında işler konu. Hayatını kazanmak için Süperman kostümü giyen bir insanın hayatının dayağını yediğine dahi şahit olabileceğiniz filmde, dara düşenlerin nasıl organize şekilde kurtulacağını keyifle izleyeceksiniz.  Para kazanmak için araba çalıp satmayı tercih eden Asım ve çetesinin Ocak ailesine kurdukları tezgah kendilerine dönecektir. İntikam almak için Yusuf Ocak’ın ailesiyle birlikte harekete geçmeleri Asım ve çetesini küçük balık konumuna düşürecektir.

Neredesin Firuze

Türk sinema tarihinde güldürü kalitesiyle ve muhteşem sahneleriyle ayrı bir yere sahip olan Ezel Akay’ın yönettiği Neredesin Firuze’de gerçek bir Unkapanı hikayesine yer verilmektedir. 2004 yapımı filmin başrol karakterleri Hayri ve Orhan ismindeki iki müzik yapımcısı kaset yapımlarında başarısız olurlar ve büyük borç batağına düşerler. Plakçılarla dolu çarşıda borçlu olmadıkları kimse yoktur. Kendilerine bir çıkış yolu ararlar ve bir menajerle tanışırlar. Sansar isimli bu menajerin önerisiyle yola çıkarak sözde yeteneğiyle kendilerini borç batağından çıkaracaklarına inandıkları Ferhat’la tanışırlar ve planlarını gerçekleştirmek üzere ülkeye çağırırlar. Ferhat ünlü olma hayalini gerçekleştirmek için hiç düşünmeden tekliflerini kabul eder ve hiç vakit kaybetmeden gelir. Sesinden etkilendikleri Ferhat için yapacakları kasetten para kazanarak borçlarını ödemenin peşinde olsalar da, bunu gerçekleştirmek için dahi paraları yoktur. Ferhat hayalinden vazgeçmeyerek sesinin güzelliğini duyurmak için televizyon programlarına katılır. Gizemli olduğu kadar da zengin olan Firuze isimli bir kadın Ferhat’ı beğenerek onunla birlikte yatırımlarını gerçekleştirmek istediğini belirtir. Filmdeki tüm karakterlerin bir anda hayaller kurmaya başlaması, imajlarını değiştirmeleri ve yeni şık kıyafetlere kavuşmaları izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşatmaktadır. Birbirinden renkli isimlerin yer aldığı film kadrosunda Demet Akbağ, Özcan Deniz, Haluk Bilginer ve Şebnem Dönmez gibi isimler performanslarıyla dikkatleri çekmektedir.

Arif V 216

Bilimkurgu ve komedi sahnelerini bir arada bulabileceğiniz harika bir Cem Yılmaz filmi olan Arif V 16 vefayı büyük bir samimiyetle işlediğinden insanların gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Komedi filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden olan Cem Yılmaz’ın kaliteli çizgisinin dışına çıkmadan gönülleri fethetmeyi başardığı yapımlarından birisidir. Hem nostaljiyi, hem de komediyi bir arada yansıtan Arif V 216 konusunda diğer filmlerindeki maceraları sürdürdüğü görülmektedir. Gora gezegeninden dünyaya dönmeyi başaran ve yaşamını sessiz bir şekilde sürdüren Arif, misafiri olan robot 216 ile yeni maceralara atılmaktadırlar. Çok uzaklardan kapısını çalan arkadaşının insanlar gibi aşık olmak, gülmek, ağlamak ve insan gibi yaşamak gibi istekleri vardır. Arif ve arkadaşı bunu sıradan bir durum gibi yaşamaya çalışırken, kimseye fark ettirmezler. Ancak robot arkadaşı bu durumu gizleme konusunda yeterince başarılı değildir. Bir iş adamının sunduğu teklifle 216’yı korkunç süreçler beklemektedir. Arif bu planları öğrenir öğrenmez arkadaşını kurtarmak için maceradan maceraya atılır. Kıvanç Baruönü tarafından yönetilen filmin oyuncu kadrosunda öne çıkan isimler arasında Ozan Güven, Seda Bakan ve Özkan Uğur yer alıyor.

Vizontele

Filmin ana öyküsü Yılmaz Erdoğan’ın çocukluk hatıralarıyla süslenmektedir. Yönetmenliğini ve yazarlığını üstlendiği film, bir Güneydoğu Kasabası’na televizyonun ilk gelişiyle şekilleniyor. Herkesin tek eğlence kaynağı olan yazlık sinemaya büyük ilgi gösterdiği kasabada, televizyon gibi büyük bir icatla tanışmaya hazırlanan köy halkının beklentileri insanları gülmekten alıkoyamıyor. Ahali televizyonun nasıl bir şey olduğunu bilmezken, memurların alıcıyı kurmadan gitmelerinden dolayı Belediye Başkanı Nazmi, Emin’den yardım istemektedir. Kasabadaki herkesin yardımına koşan ve sevilen bir adam olan Emin radyo tamiriyle ve teknolojik aletlerle yakından ilgilenmektedir.  Görevlilerin tarifi ile yüksek bir yerde vericiyi kurmalarına rağmen televizyonu bir türlü çalıştıramazlar. Televizyon olayını onur meselesi haline getiren Emin’in tek destekçisi ise Başkan Nazmi bey olacaktır. Nihayetinde tesadüfen yaşanan hüsrana rağmen televizyonu çalıştırmayı başaracaklardır. Yılmaz Erdoğan’ın yönetmen koltuğunu Ömer Faruk Sorak ile paylaştığı Vizontele oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Erdal Tosun, Altan Erkekli ve Şebnem Dönmez gibi isimler yer alıyor.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir