Hangi Ütüyü Almalıyım?

hangi ütüyü almalıyım

Ütü yapmak, ev işlerinin en zoru olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hangi ütüyü almalıyım sorusunu kendinize çok sık sormanız son derece normaldir. Özellikle kalabalık ailelerde en stresli günler ütü yapılan günler olmaktadır. Ütü işi ne kadar zor ya da stresli olsa da, ütü yapmanın keyifli hale gelmesi tamamen ütü kalitesine bağlıdır.

En İyi Marka Hangi Ütüyü Almalıyım?

Genelde farklı bir beyaz eşya alırken hediye olarak ütü tercih edilmektedir. Ancak bu durumda kendi kriterlerinizi karşılayacak bir ürün almadığınız için ütüden beklediğiniz performansı göremezsiniz. Uzun vadede kullanılacak olan ütüyü seçerken ihtiyaçlarınızı ve ürünün özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

hangi ütüyü almalıyım

Kıyafetleri ütülemek çok zaman aldığı için genelde bir gün ütüye ayrılır. Ancak alışverişe çıkmadan önce hangi ütüyü almalıyım diye araştırma yaparsanız beklentilerinizi karşılayacak bir ürüne sahip olur ve zamandan tasarruf edersiniz. Tercihiniz konusunda pişman olmamanız için ütü çeşitleri, ütü seçerken nelere dikkat edilmeli ve popüler ütü markaları konusunda sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bir araştırma yaptık. Yazımızın devamını okuduğunuz zaman ütü konusunda birçok ayrıntıyı öğrenmiş olacaksınız.

Piyasada Bulunan Ütü Çeşitleri Hangileridir?

Kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin kaliteli bir ütüye ihtiyacı bulunmaktadır. Zorlu kırışıklıkları gideren, tabanı ve tüm özellikleri ile ütü yapmayı bir eğlence haline getiren ütüyü bulabilmek zor gibi görünse de, hangi ütüyü almalıyım sorunuza doğru adımlarla yanıt bulabilirsiniz. Bu aşamada hangi tür ütü almak istediğiniz de tercihlerinizi etkileyecektir. Temelde ütü çeşitleri şu şekilde ikiye ayrılmaktadır:

Buharlı Ütü

Buharlı Ütü: Hemen herkesin bildiği ütü çeşididir. Su haznelerinin ütüye entegre edildiği bu tür ütülerde, suyu buhar haline getirerek kıyafetlerinizi nemlendirebilirsiniz. Bu sayede ütü işlemi gerçekleştirilerek kırışıklıklar ortadan kaldırılır. Bu tür ütüler kullanımları pratik olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Buharlı ütülerde su haznesi küçüktür. Bu sayede ütü daha hızlı ısınır ve daha erken kullanılmaya başlanır.

Buhar Kazanlı Ütü

Buhar Kazanlı Ütü: Su haznesinin ütünün gövdesinden ayrı olduğu ütü çeşididir. Bu özelliği sayesinde buharlı ütülerde bulunan su haznesinden 4 kat fazla su haznesi işlevine sahip olmaktadır. Ancak bu özellik ütünün hazır olma süresini uzatmaktadır. Buna rağmen buhar yönünden sağladığı performans son derece yüksektir.

Hangi ütüyü almalıyım sorunuza yanıt ararken öncelikle ütü çeşidine karar vermenizi öneriyoruz. Buhar kazanlı ütülerin fonksiyonları daha gelişmiş olsa da, fiyat yönünden buharlı ütülere göre çok daha pahalıdır. Bu nedenle hem ekonomik hem de kaliteli bir buharlı ütü almanız daha avantajlı olacaktır. Ütü markaları araştırılmadan önce ütü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi ütü markası araştırılmadan önce bir ütüden neler beklediğinizi ve genel olarak ihtiyaçlarınızı belirlemenizi öneriyoruz. Bu sayede seçenekler azalacağı için ihtiyacınıza uygun olan modeli tercih etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Ütü satın alma aşamasında haftalık ne kadar ütü yaptığınız önemli bir kriterdir. Çok fazla ütü yapan biri değilseniz çok kapsamlı bir model almanıza gerek yok. Ancak kalabalık bir aileniz varsa ve ütü işleminin sürekli yapılması gerekiyorsa her yönden işlevi yüksek bir model tercih edilmelidir. Ütü alışverişine çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli kriterler şu şekilde sıralanabilir:

Ütünün Gücü

Ütünün Gücü ( Watt ): Ütülerin belirli bir sıcaklığa erişmesini sağlayan watt değerinin 2000 – 2400 arasında olması önerilmektedir. Watt değeri yüksek olan ütülerin gücü o oranda yüksektir. Kıyafetlerdeki kırışıklıkların daha kolay açılması ve ütü yapma süresinin kısalması için watt değeri yüksek ütüler tercih edilmelidir.

Buhar Gücü

Buhar Gücü: Ütü tercihlerinde buhar gücünün etkisi çok önemlidir. Buhar gücü yüksek olan ütüler ile kıyafetleri çok daha kolay ve hızlı ütüleyebilirsiniz. Bu aşamada buhar kazanlı ütülerin gücü son derece idealdir. Ancak bu ütülerin fiyatının yüksek olması ve pratik olmaması, tüketicileri buharlı ütülere yönlendirmektedir. Özellikle Jean, keten ve ipek gibi ütülenmesi zor kumaşlar için buhar gücü yüksek ütüler tercih edilmelidir.

Ütü tabanı

Ütünün Tabanı: Ütü satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de ütünün tabanıdır. Günümüz teknolojisinde hemen her ütü yanmaz tabanlı olarak üretilmektedir. Ancak tüm kumaşlarda rahatlıkla kullanılabilecek, parlama ve yapışma yapmayacak tabanlı ütü satın alınmasına dikkat edilmelidir. Bu ihtiyaçları karşılayacak seramik tabanlı ütüleri incelemenizi öneriyoruz. Teflon tabana sahip olan ütüler de hem kumaşın yanmasını hem de sararmasını engellemektedir. Ancak çelik tabanlı ütülerin kullanımı zordur. Bu nedenle tercihlerinizde çelik tabanlı ütülere yer vermemeniz daha mantıklı olacaktır.

Hangi ütüyü almalıyım diye düşünürken ne gibi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendikten sonra ütü alışverişine başlayabilirsiniz. Bu aşamada karşınıza birçok markanın farklı model ütüleri çıkacaktır. Ütülerin özelliklerine ve performansına bakarak ihtiyacınızı karşılayacak en iyi ütüyü satın almalısınız. Piyasada en çok tercih edilen ve performansları ile göz dolduran ütü modellerine yer verilmiştir. Ütü almadan önce bu modelleri incelemenizi öneriyoruz.

Hangi Ütüyü Almalıyım?

Ütüde güzel bir iş çıkarmak isteyenlerin önem verdiği konuların başını, elbette kullanacakları model çekmektedir. Bu noktada hangi ütüyü almalıyım? sorusu akıllara gelmektedir. Ütüde en iyi marka hangisi? Piyasadaki en iyi ütü hangisi? hakkındaki tüm detaylar ise içeriğimizde yer almaktadır. İşte ütü markası tavsiye seçeneklerimiz!

Philips GC9665/30 PerfectCare Elite Plus Buhar Kazanlı Ütü

Ultra hafiflik ve üstün kırışık giderme özelliğine sahip olan Philips GC9665/30 modeli, 2401 watt ve üzeri gücüyle en kaliteli ütü markası olarak tercih edebileceğiniz güzel bir alternatif oluşturuyor. Daha pratik ve hızlı bir ütüleme için 540 grama kadar akıllı otomatik şok buhar özelliği sayesinde, ütü yapmanın keyfini çıkararak dilediğiniz gibi dümdüz kıyafetlere sahip olabilirsiniz.

Dayanıklı tabanı, sıfır yanık garantisi, 1.8 lt su haznesi, optimaltemp teknolojisi (ısı ayarlamaya gerek kalmayan), kireç temizleme sistemi gibi kullanım özellikleri de bulunan Philips’in bu markasını, 6.800 TL ödeyip en iyi ütü modelleri arasında değerlendirerek gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Philips Azur GC4909-60 3000 W Buharlı Ütü

 Hangi ütüyü almalıyım? şeklinde yaptığınız araştırmalarınızda tavsiye edebileceğimiz bir diğer model yine Philips’ten geliyor. 3000 watt gücü bulunan Philips Azur buharlı ütü, 250 g’a kadar yarattığı şok buhar etkisiyle kumaşlara derinlemesine nüfuz ederek inatçı kırışıklıkları gidermektedir. Kırışıklıkların hızlıca giderilmesi için 55 dk’ya sürekli ve güçlü buhar çıkışı bulunmaktadır.

SteamGlide Elite tabanı ile çizilmelere karşı üstün dayanıklılığı bulunmaktadır. Aynı zamanda hızlı kireç çözme özelliğiyle, uzun ömürlü performanslarla kullanım sağlayabilirsiniz. Hızlı ısınma süresiyle de güçlü bir performans sunan bu modele, 1.739 TL’ye sahip olmanız mümkün.

Tefal SV8020 Express Airglide Buhar Kazanlı Ütü

 Hangi ütüyü almalıyım? konusunda sizlere önereceğimiz Tefal SV8020 Express, en iyi ütü markası çeşitleri arasında ön plana çıkıyor. 6,6 bar buhar basıncı bulunan ve su haznesi kapasitesi 1.8 lt olan Tefal’in ekstra güçlü jeneratörüne sahip bu ütüsü, aradığınız etkili ve hızlı sonuçları evinize getirmeye hazırlanıyor! 2800 wattlık gücü, 120 dk sürekli buhar çıkışı ve 440 g şok buhar gücü ile bir araya gelerek en zorlu kırışıklıkları dahi açmaktadır.

Mükemmel kayma sağlayan Durilium AirGlide kusursuz tabanlı model, optimum buhar dağılımı yaparak sizlere daha keyifli ve basit bir ütüleme için imkan tanımaktadır. 30 saniye gibi kısa bir sürede süper ısınma gerçekleştirerek işinizi kolaylaştıracak olan bu ütüye, 2.045 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir