Hangi Ütüyü Almalıyım?

hangi ütüyü almalıyım

Ütü yapmak, ev işlerinin en zoru olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle hangi ütüyü almalıyım sorusunu kendinize çok sık sormanız son derece normaldir. Özellikle kalabalık ailelerde en stresli günler ütü yapılan günler olmaktadır. Ütü işi ne kadar zor ya da stresli olsa da, ütü yapmanın keyifli hale gelmesi tamamen ütü kalitesine bağlıdır.

En İyi Marka Hangi Ütüyü Almalıyım?

Genelde farklı bir beyaz eşya alırken hediye olarak ütü tercih edilmektedir. Ancak bu durumda kendi kriterlerinizi karşılayacak bir ürün almadığınız için ütüden beklediğiniz performansı göremezsiniz. Uzun vadede kullanılacak olan ütüyü seçerken ihtiyaçlarınızı ve ürünün özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

hangi ütüyü almalıyım

Kıyafetleri ütülemek çok zaman aldığı için genelde bir gün ütüye ayrılır. Ancak alışverişe çıkmadan önce hangi ütüyü almalıyım diye araştırma yaparsanız beklentilerinizi karşılayacak bir ürüne sahip olur ve zamandan tasarruf edersiniz. Tercihiniz konusunda pişman olmamanız için ütü çeşitleri, ütü seçerken nelere dikkat edilmeli ve popüler ütü markaları konusunda sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bir araştırma yaptık. Yazımızın devamını okuduğunuz zaman ütü konusunda birçok ayrıntıyı öğrenmiş olacaksınız.

Piyasada Bulunan Ütü Çeşitleri Hangileridir?

Kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin kaliteli bir ütüye ihtiyacı bulunmaktadır. Zorlu kırışıklıkları gideren, tabanı ve tüm özellikleri ile ütü yapmayı bir eğlence haline getiren ütüyü bulabilmek zor gibi görünse de, hangi ütüyü almalıyım sorunuza doğru adımlarla yanıt bulabilirsiniz. Bu aşamada hangi tür ütü almak istediğiniz de tercihlerinizi etkileyecektir. Temelde ütü çeşitleri şu şekilde ikiye ayrılmaktadır:

Buharlı Ütü

Buharlı Ütü: Hemen herkesin bildiği ütü çeşididir. Su haznelerinin ütüye entegre edildiği bu tür ütülerde, suyu buhar haline getirerek kıyafetlerinizi nemlendirebilirsiniz. Bu sayede ütü işlemi gerçekleştirilerek kırışıklıklar ortadan kaldırılır. Bu tür ütüler kullanımları pratik olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Buharlı ütülerde su haznesi küçüktür. Bu sayede ütü daha hızlı ısınır ve daha erken kullanılmaya başlanır.

Buhar Kazanlı Ütü

Buhar Kazanlı Ütü: Su haznesinin ütünün gövdesinden ayrı olduğu ütü çeşididir. Bu özelliği sayesinde buharlı ütülerde bulunan su haznesinden 4 kat fazla su haznesi işlevine sahip olmaktadır. Ancak bu özellik ütünün hazır olma süresini uzatmaktadır. Buna rağmen buhar yönünden sağladığı performans son derece yüksektir.

Hangi ütüyü almalıyım sorunuza yanıt ararken öncelikle ütü çeşidine karar vermenizi öneriyoruz. Buhar kazanlı ütülerin fonksiyonları daha gelişmiş olsa da, fiyat yönünden buharlı ütülere göre çok daha pahalıdır. Bu nedenle hem ekonomik hem de kaliteli bir buharlı ütü almanız daha avantajlı olacaktır. Ütü markaları araştırılmadan önce ütü seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Ütü Alırken Hangi Kriterlere Dikkat Edilmelidir?

En iyi ütü markası araştırılmadan önce bir ütüden neler beklediğinizi ve genel olarak ihtiyaçlarınızı belirlemenizi öneriyoruz. Bu sayede seçenekler azalacağı için ihtiyacınıza uygun olan modeli tercih etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Ütü satın alma aşamasında haftalık ne kadar ütü yaptığınız önemli bir kriterdir. Çok fazla ütü yapan biri değilseniz çok kapsamlı bir model almanıza gerek yok. Ancak kalabalık bir aileniz varsa ve ütü işleminin sürekli yapılması gerekiyorsa her yönden işlevi yüksek bir model tercih edilmelidir. Ütü alışverişine çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken önemli kriterler şu şekilde sıralanabilir:

Ütünün Gücü

Ütünün Gücü ( Watt ): Ütülerin belirli bir sıcaklığa erişmesini sağlayan watt değerinin 2000 – 2400 arasında olması önerilmektedir. Watt değeri yüksek olan ütülerin gücü o oranda yüksektir. Kıyafetlerdeki kırışıklıkların daha kolay açılması ve ütü yapma süresinin kısalması için watt değeri yüksek ütüler tercih edilmelidir.

Buhar Gücü

Buhar Gücü: Ütü tercihlerinde buhar gücünün etkisi çok önemlidir. Buhar gücü yüksek olan ütüler ile kıyafetleri çok daha kolay ve hızlı ütüleyebilirsiniz. Bu aşamada buhar kazanlı ütülerin gücü son derece idealdir. Ancak bu ütülerin fiyatının yüksek olması ve pratik olmaması, tüketicileri buharlı ütülere yönlendirmektedir. Özellikle Jean, keten ve ipek gibi ütülenmesi zor kumaşlar için buhar gücü yüksek ütüler tercih edilmelidir.

Ütü tabanı

Ütünün Tabanı: Ütü satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de ütünün tabanıdır. Günümüz teknolojisinde hemen her ütü yanmaz tabanlı olarak üretilmektedir. Ancak tüm kumaşlarda rahatlıkla kullanılabilecek, parlama ve yapışma yapmayacak tabanlı ütü satın alınmasına dikkat edilmelidir. Bu ihtiyaçları karşılayacak seramik tabanlı ütüleri incelemenizi öneriyoruz. Teflon tabana sahip olan ütüler de hem kumaşın yanmasını hem de sararmasını engellemektedir. Ancak çelik tabanlı ütülerin kullanımı zordur. Bu nedenle tercihlerinizde çelik tabanlı ütülere yer vermemeniz daha mantıklı olacaktır.

Hangi ütüyü almalıyım diye düşünürken ne gibi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendikten sonra ütü alışverişine başlayabilirsiniz. Bu aşamada karşınıza birçok markanın farklı model ütüleri çıkacaktır. Ütülerin özelliklerine ve performansına bakarak ihtiyacınızı karşılayacak en iyi ütüyü satın almalısınız. Piyasada en çok tercih edilen ve performansları ile göz dolduran ütü modellerine yer verilmiştir. Ütü almadan önce bu modelleri incelemenizi öneriyoruz.

Tefal FV3910 Easygliss Durilium Tabanlı Buharlı Ütü

2200 Watt gücü ile beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacağını düşündüğümüz Tefal FV3910 modeli hangi ütüyü almalıyım sorunuza son veriyor. 1,35 kg ağırlığı ile rahat bir kullanım olanağı sunan ürün, ütü işlemlerinizi daha hızlı ve kolay hale getirmektedir.

Durilium teknolojisi ile üretilen Tefal’in bu modelini gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Özenle hazırlanan ucu ile ütü deneyimlerinizi keyifli hale getiren ürünün 3 katmanlı özelliğe sahip olan tabanı, kaymayı yüzde 20 daha iyi sağlıyor. Çizilme ve darbelere karşı dayanıklı olan yüzeyi uzun süre kullanım olanağı sunuyor.

2019 en iyi ütü modelleri arasında değerlendirilen Tefal FV3910, ekstra buhar gücü ile kırışıklıklara karşı savaş açıyor. Üründe çift kireç önleme özelliğine yer verilmiştir. Ütünün uç kısmı dar ve küçük olarak tasarlandığı için kıyafetlerin en zor yerlerini bile rahatlıkla ütüleyebiliyorsunuz. Tüm kumaşlara göre ısı ayarı yapabileceğiniz ürünü 200 TL gibi uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.

Philips Powerlife Plus SteamGlide Tabanlı Buharlı Ütü

Genelde hangi ütüyü almalıyım araştırması yapan tüketiciler, Philips markasını tercih etmektedir. En iyi ütü denildiği zaman akıllara ilk olarak gelen isim olan Philips, Power Plus GC2981/20 modeli ile ütü yapma işlemini daha değişik boyutlara taşıyor.

Ürünün 2200 Watt gücü beklentileri ilk andan itibaren karşılıyor. Çabuk ısınma özelliğine sahip olduğu için ütüleme işi çok daha kısa sürede yapılabiliyor. Ürünün şok buhar ve sürekli buhar fonksiyonları mevcuttur. Bu sayede en zorlu kırışıklıklar bile tabiri caizse jilet gibi ütüleniyor.

Ütünün su haznesinde tortuyu engelleyen bir özellik bulunmaktadır. Bu sayede ütüleme işlemlerinde kıyafetlerinize kireç bulaşması sorununa son verilmektedir. Philips markasının özenle hazırlanan bu modelinde Steam Glide teknolojisine yer verilmiştir. Bu sayede buhar gücünün kıyafetlere daha kolay ulaşması sağlanmaktadır. Son teknolojik gelişmelere uygun olarak tasarlanan ürünün fiyatı 230 TL civarındadır. Philips markasına ve fonksiyonlarına güvenerek bu modeli rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Fakir Venuz Seramik Tabanlı Buharlı Ütü

En çok satılan ütü markaları arasında yer alan Fakir, 2500 Watt gücüne sahip Venuz seramik tabanlı modeli ile ütü korkusuna son vermektedir. Ütünün değişebilen bir buhar gücü sistemi bulunmaktadır. Bu sayede kırışıklıklar kolay bir şekilde giderildiği için zaman kaybı yaşanmamaktadır.

Kendi kendini temizleme özelliği de bulunan ürünü temizlemek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca kireç önleme sistemine sahip olduğu için uzun süre kaliteli bir kullanım olanağı sunmaktadır. Gelişmiş teknolojiye uygun olarak tasarlanan Fakir Venuz buharlı ütüyü kullanırken kıyafetlerin üzerinde lekelenme sorunları yaşamazsınız. Sizlerde hangi ütüyü almalıyım diyorsanız Fakir Venuz modeline göz atabilirsiniz. Bu kadar kapsamlı özelliklere sahip ürünün fiyatı 150 – 170 TL arasındadır.

İlgili Diğer Yazılar

Yazar Hakkında: yelkovan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.