HEPA Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

HEPA filtre nedir? (High Efficiency Particulate Arresting) yani yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelmektedir. HEPA standardındaki filtreler birçoğumuzun kullandığı elektrik süpürgesi başta olmak üzere medikal uygulamalar, otomobiller, hava taşıtları ve ev gereçlerinde bulunmaktadır. En çok kullanım alanı olduğu elektrikli süpürgelerin teknolojinin ilerlemesiyle birlikte filtre sistemleri de oldukça gelişmiştir. Özellikle tüylü halılar başta olmak üzere, ev ve iş yerlerinde son derece fazla toz partiküllerinin bulunmasıyla filtre sistemleri gelişmek durumunda kalmıştır.

 HEPA Filtre Nedir?

Günümüzde ameliyathanelerde, hastanelerde ve temiz oda uygulamalarında filtreleme performansı ile güvenilirliğinden dolayı HEPA ve ULPA filtreler kullanılmaktadır Bu filtrelerin temizliği de oldukça önemli bir konudur. Eğer temizliği yapılmazsa filtrelerde oluşacak tıkanmalar sebebiyle iyi bir temizlik yapılması beklenilmemelidir. Tıkanmış filtreler iyi bir emiş gücünü engelleyecek, ekstradan enerji kaybına ve zaman kaybına neden olacaktır.

 

hepa filtre nedir

 

HEPA filtresi 1940 yıllarında Manhattan projesinde havadaki radyo aktif atıkların yayılmasını önlemek için tasarlanmış ve 1950 yıllarında ticarileştirilmiştir. HEPA filtrelerinin belli ölçülerde verimlilik göstermesi gerekir. Bu ölçüleri ise Amerikan enerji departmanı tarafından belirlenmiş olup filtrenin HEPA filtresi sayılabilmesi için hava filtresinden geçen havadaki 0.3 mikrondan büyük partiküllerin en az % 99.97’sini temizlemesi gerekir. HEPA filtre ise, havadaki en ince toz zerreciklerini hapsedebilme yetisine sahiptir. Filtre ne kadar büyürse, o denli toz zerreciği filtre edilebilmektedir.

Ayrıca, astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarını tetikleyen tozlar için, HEPA filtre baş düşmandır. HEPA filtrelerinin numaraları ise oldukça önemlidir. Bu numaralardaki filtrelin belli bir partikülden % oranla ne kadar süzdüğünü ifade eder.

HEPA numaraları neyi ifade eder? HEPA numaraları filtrelerin süzdüğü toz tanesinin oranını % olarak hesaplar.

HEPA 10 FİLTRELER     100.000 adet partikülden     %85’ini süzer.

HEPA 11 FİLTRELER      100.000 adet partikülden     %95’ini süzer.

HEPA 12 FİLTRELER     100.000 adet partikülden     %99.5’ini süzer.

HEPA 13 FİLTRELER     100.000 adet partikülden     %99.95’ini süzer.

HEPA 14 FİLTRELER     100.000 adet partikülden     %99.995’ini süzer.

Hepa filtre temizliği nasıl yapılır

HEPA Filtresi Temizliği

HEPA filtrelerinin çok küçük boyuttaki toz tanelerini bile süzdüğü için belirli aralıklar ile değişmesi gerekir. Yıkanabilen HEPA filtreler, temizlemeye uygun şekilde hazırlanmış talimatlarla birlikte yıkanabilen ve yeniden kullanılabilen filtrelerdir. Bir filtrenin yıkanabilir olmasını üzerindeki çerçevenin mavi renkte olmasından anlayabilirsiniz. Üzerindeki çerçevenin rengi yeşil ise, bu filtrenizin yıkanamayacağı anlamına gelmektedir. Yıkanabilir niteliğinde ise 3 ayda bir olmak üzere temizliğini sağlayabilirsiniz. Eğer yıkanabilir niteliğinde değil ise yılda bir kez değiştirmeniz yeterli olacaktır. Astımınız veya toza karşı bir alerjiniz var ise kesinlikle HEPA filtre sistemine sahip bir elektrikli süpürge almanızı tavsiye ederim. Eğer bu sistemli yeni bir elektrikli süpürge almak isterseniz diğer yazımızdaki ürünlere göz atmalısınız.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir