Kendime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim?

kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Sizlerde meslek seçiminde zorlanıyor musunuz? Peki kendinize en uygun mesleği nasıl bulabilirsiniz? Bu zor seçime nasıl karar verebilirsiniz? İşte bu hayatımızı etkileyen sorular için cevap arayacağız.

hangi meslegi secmeliyim

Kendime Uygun Mesleği Nasıl Bulabilirim

Belki şuan öğrenci, iş veya farklı arayışlar içinde olan kişilersinizdir. Bu dönemde aile baskılarının arttığını tahmin etmek çok da zor değil. Artık sorumluluk almalıyım diye düşünüyor ve bir türlü kendinize uygun mesleği bulamamaktan şikayet ediyorsanız, sizler için en uygun mesleği seçmenizde yardımcı olacağız.  Çoğu yetişkin kişi bu dönemlerden geçmiş ve hiç istemediği bir mesleği yapmak zorunda kalmış olabilir. Peki hayatınızın gidişatını etkileyecek kendinize en uygun mesleği nasıl bulabilirsiniz? Ve hangi mesleği seçmelisiniz? 5 başlık adı altında açıklayacağız. Hadi başlayalım.

   1-Kişilik Analizi

       

Belki de ”Meslek seçimi için kişilik analizi gerekli midir?” diyeceksiniz. Gereklilik tartışmaya açık bir konudur fakat en önemli noktalardan sadece bir tanesidir. Kendinize en uygun mesleği seçmek istiyorsanız kendi kişiliğinizi veya karakterinizi bilmelisiniz. ”Neden?” diye soracak olursanız. Mesela sabırsız bir insan mısınız, o zaman öğretmenlik yapmamalısınız. Peki fobileriniz var mı? Yükseklik veya klostrofobi gibi o zaman pilot veya host-hostes olmamalısınız. Tabi korkularınızı yenmek için bir meslek de seçebilirsiniz, bu sizin tercihinize kalmıştır. Ancak verimli bir çalışma elde etmek fazlasıyla zor olacaktır. Eğer ilk adımı geçtiyseniz yani kendi karakter analizinizde bulunduysanız, diğer adıma geçelim.

 

2- Yeteneklerinize Göre Meslek Seçimi

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine en önemli konulardan biri de yeteneğinize göre meslek seçimidir. Rastgele bir meslek seçimi yaparsanız birkaç yıl sonra isteksiz bir şekilde işe gitme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz, elbette herkes için aynı konu geçerli değildir. Peki hangi yeteneğe sahip olduğunuzu ya da ilgi alanınızı nasıl bulabilirsiniz? Şu şekilde, yapmaktan keyif aldığınız bir hobiniz illaki vardır. Film izlemek, kitap okumak, yazı yazmak (makale, deneme, düz yazı, şiir, hikaye…), müzik dinlemek veya müziğin herhangi bir dalıyla uğraşmak, yemek yapmak, pasta veya hamur işi ürünleri yapmak, kimya ve fizik gibi ilgi alanlarınız olabilir. Bu ilgi alanları yeteneklerinizi ortaya çıkarmakta size çok yardımcı olacaktır ancak yemek yapmayı seven bir insan kimyager ya da fizik profesörü olamaz demek biraz sert bir davranış olacaktır. Eğer yeteneklerinize göre meslek seçiminde yardımcı olduysak diğer bir adıma geçebiliriz.

3-Yapacağınız Mesleği Araştırmak

Kendinize en uygun mesleği bulmak için değinilmesi gereken konulardan bir tanesi de yapmak istediğiniz mesleği araştırmak olmalıdır. Mesleğiniz adı altında hangi devlet kurumu veya özel sektörde çalışabilirliğinizi araştırmanız gerekli olabilir. Hangi bölümde, departmanda, şirket, kurum veya kuruluşlarda çalışacağınızı araştırmak sizin için işe bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.

4-Maaş Seçeneği

 

Yapacağınız veya seçeceğiniz meslekte maaş önemli bir yerdedir ancak alacağınız maaş ideallerinizin önüne geçmemelidir. Kendinize en uygun mesleği seçmek için başvurduğunuz seçeneklerde maaş 4. sırada olmalıdır. Elbette bu tercih meselesidir, isterseniz ilk 3′ e de yerleştirebilirsiniz. Bir mesleği sadece iyi maaş veriyorlar diye tercih ederseniz ilerde paranın sizi mutlu etmeyeceğini göreceksinizdir.

5-Meslek Aşkı

Ve sonunda meslek seçiminiz de size yardımcı olabileceğim son seçeneğe geldik. Kendinize en uygun mesleği bulmak için mesleğinize duyduğunuz aşk önemli bir konumdadır. Sürdüreceğiniz mesleği aşkla yapmanız sizi daha üst mevkilere taşıyacaktır. Patronunuz, müşterileriniz ve çalışma arkadaşlarınız tarafından örnek gösterilebilirsiniz. Çalıştığınız meslekte arz ve talep göreceksinizdir. En önemli noktalardan biri ise ileri de çocuklarınızın örnek aldığı bir ebeveyn olabilirsiniz. Sunduğumuz seçeneklerden aslında bir nevi meslek testinden olumlu sonuçlar aldıysanız ve kendinize uygun bir meslek seçebildiyseniz, meslek hayatınızda başarılar dileriz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir