Küba Gezilecek Yerler

Karayip adalarının en büyüğü olan Küba, tarihi, kültürü ve büyüleyici mistik atmosferiyle olağanüstü bir cazibeye sahiptir. Amerikalı turistlere kapalı olmasına rağmen, zengin kültürünü ve tarihini keşfetmek isteyen diğer dünya gezginleri için kapıları açıktır. Doğal güzelliklerle dolu olan bu ülke, göz kamaştırıcı kumsallara ve 5.000 kilometreden fazla sahil şeridine sahiptir. Jose Marti ve Nicolas Guillen gibi ünlü şairler yetiştirmiş, Hemingway gibi Nobel ödüllü yazarlara ilham kaynağı olmuştur Küba. Efsanevi puroları, eski otomobilleri, çarpıcı plajları ile kesinlikle ziyaretçilerine sunacağı çok şey var Küba’nın.

Küba’da ziyaret edilecek en iyi yerleri seçerken mutlaka hem kırsal hem de şehir deneyimlerini içeren bir plan hazırlayın.

Küba’da Mutlaka Görülmesi – Gezilmesi Gereken Yerler

Havana

Havana

Küba’nın başkenti ve ana ulaşım merkezi olan Havana, hemen hemen her ziyaretçinin mutlaka vakit geçirmek isteyeceği sofistike, retro ve kozmopolit bir şehirdir. Özellikle muhteşem gece hayatıyla bilinen Havana, emin olun, gündüzleri de aynı heyecanı sunar. Havana’yı küçük bir fabrikada elle yapılan puroları seyretmeden veya damıtılan taze yerel romu tatmadan terk etmeyi düşünmeyin bile.

Eski Havana (Habana Vieja)

UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen Habana Vieja, iyi korunmuş Küba tarihinin en önemli parçasıdır. Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşırken, barok ve neoklasik binalara bakarken, 200 yıl önce Küba’da yaşamın nasıl olduğu konusunda iyi bir fikir edinebilirsiniz. Burada önemli turistik yerler arasında, Küba Barok Catedral de San Cristobal, efsanevi restoran Bodeguita del Medio, askeri kale ve Plaza de la Catedral yer almaktadır.

Havana’nın en hareketli buluşma noktalarından biri Plaza Vieja’dır. Buradaki ana bina, güzel vitray pencerelere sahip 18. yüzyıldan kalma Casa del Conde Jaruco’dur. Yakınlarda bulunan, 35 metrelik kulesinden turistlere muazzam manzaralar sunan Camera Obscura, bu muhteşem eski şehri tepeden seyrederek keşfetmenize olanak sağlar.

Varadero

Küba’da En popüler sahil, İsmi Varadero

Varadero Küba’nın en popüler sahilleri arasındadır. Bu popüler sahil şeridi 50’den fazla oteli,muhteşem beyaz kumlu plajları ve büyüleyici mavi sularıyla dünyanın dört biryanından gelen ziyaretçileri buluşturuyor. Ayrıca burada mutlaka gezilmesi gereken iki mağara ve bir de doğa koruma alanı olan Punta Hicacos Tabiat Parkı yer almaktadır.

Elbette Varadero bunlarla sınırlı değil; botanik bahçeleri ve yaban hayatına ev sahipliği yapan bir park olan Parque Josone, enfes restoranlar ve kürek çekebileceğiniz küçük bir göl de mevcut.

 Şnorkelle dalmak veya dalış yapmak isterseniz, Varadero’nun kuzeydoğusunda yer alan Cayo Piedra Sualtı Parkı, batıklara ve çeşitli renkli balıklara sahip popüler dalış alanıdır. Bunun yanı sıra Varadero, derin deniz balıkçılığı, paraşütle atlama, golf ve kültürel mekanlara günlük geziler sunmaktadır.

Vinales Milli Parkı

Burası Havana’nın 7 km. uzunluğunda olan ünlü sahil şerididir. Sahilin etrafında bulunan sarı ve pastel pembelerle boyanmış binalar özellikle gece karanlığında fotoğrafçıların ilgi odağıdır.

 UNESCO Dünya Mirası listesindeki Vinales Milli Parkı, gerçekten çarpıcı güzellikte bir vadidir. Küba’nın birçok milli parkı olmasına karşın hiç biri Vinales Vadisi’ndeki kadar mükemmel olamaz. Hatta Fidel Castro’nun da en gözde yerlerinden biri olduğu söylenir.

Vadi dağlarla çevrilidir. Vadi tabanları meyve, sebze ve tütünün yetiştirildiği tarım alanları iken, mogotlar olarak bilinen dik kireçtaşı tepeleri, vadi boyunca dramatik bir manzara oluşturur. Açık hava meraklısıysanız burası, harika yürüyüş alanları ve binicilik olanakları sunmaktadır. Ayrıca sayısız mağaralar maceraperest gezginler için harika deneyimler sunabilir

Malecon

Burası Havana’nın 7 km. uzunluğunda olan ünlü sahil şerididir. Sahilin etrafında bulunan sarı ve pastel pembelerle boyanmış binalar özellikle gece karanlığında fotoğrafçıların ilgi odağıdır.

Santa Clara


Santa Clara

Plaj kasabalarında yeterince vakit geçirdiğinizi düşünmeye başladığınızda, Villa Clara ilindeki Santa Clara, Küba gezinize daha fazla derinlik katacaktır; kültürel açıdan zengin, canlı bir üniversite kasabası ve 1958 yılında Che Guevara‘nın liderliğindeki son gerilla savaşının yaşandığı yer. Che’nin anıtının yanında bulunan Devrim Tarihi Müzesi’nde Che’nin kişisel eşyalarından bazıları sergilenir.

Zapata Yarımadası (Peninsula de Zapata)

Küba, kuş gözlemcileri ve doğa severler için adeta bir cennettir. Zapata Bataklığı, yaklaşık 150 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan bir UNESCO Biyosfer Rezervidir. Ayrıca çok sayıda timsah da bulunur bu bataklıkta.

 Domuzlar Körfezi’nin ağzında, 1961 Domuzlar Körfezi İstilası’nın ünlü bölgesi olan Playa Giron (Giron Plajı) yer alıyor. Ziyaretçiler, burada bulunan Giron Müzesi’ni gezerek büyüleyici tarihi hakkında birçok şey öğrenebilirler. Dalış yapmayı sevenler resif boyunca sayısız dalış yerlerinde sualtı vahşi yaşamını keşfedebilirler. Yakınlarda, sadece tekne ile erişilebilen bir turistik tesis olan Villa Guama yer almaktadır.

Trinidad


Trinidad

UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Trinidad kasabasını keşfetmek zamanda yolculuk yapmak gibidir. Şehrin merkezindeki yapıların çoğu, Trinidad’ın şeker ve köle ticaretinin yapıldığı 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Trinidad, Küba’da ziyaret edilebilecek en iyi şehirler arasındadır. Şehir meydanındaki Kutsal Üçlü Neoklasik Kilisesi (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad) bulunur. Diğer önemli noktaları, kendine özgü çan kulesiyle Saint Francis Kilisesi ve Manastırı; Koloni Mimarlık Müzesi; Casa de Aldeman Ortiz’deki sanat galerisi ve 1812 yılında inşa edilen ve hala orijinal freskler ve mermer zeminlere sahip büyük bir ev olan Brunet Sarayı.

Trinidad’ın Doğusu, Sancti Spiritus’a giden yolda, Dünya Mirası listesinde yer alan Değirmenler Vadisi, yemyeşil şeker kamışı tarlaları ve 19. yüzyıldan kalma sayısız kalıntı ve anıt bulunmaktadır. El sanatları hediyelik eşya alışverişi yapmak için Plaza Mayor’den yokuş yukarı yürüyün. Satılık popüler ürünler arasında el yapımı masa örtüleri ve peçeteler bulunur.

Maria la Gorda


Maria la Gorda

Maria la Gorda Küba’nın uzak batı ucunda bulunan küçük bir kasabadır. Bu kasabada pek fazla turistik yer olmadığı halde, yine de, yıl boyunca çok sayıda ziyaretçisi oluyor. Çünkü bu küçük kasaba Karayipler’in en iyi dalış yerlerinden biri olarak bilinir. Eğer bir dalgıçsanız ya da dalmayı seviyorsanız mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Sualtı deniz yaşamı inanılmaz derecede güzeldir.

Cayo Largo del Sur

Küba’yı muhteşem, kalabalık olmayan plajları için ziyaret edecekseniz, öyleyse bir tatil köyü havasında olan Cayo Largo adasına gitmelisiniz. Küba’nın en popüler ve en büyük plajı Playa Sirena’dır. Burası dinlenmek ve güneşin tadını çıkarmak için olağanüstü güzelliktedir. Bununla birlikte çeşitli aktivitelere de katılabilirsiniz. Bu aktivitelerden bazıları yüzme, sörf ve keyifli kano gezileridir.

Jardinesdel Rey (Kralın Bahçeleri)

Anakaranın hemen kuzeyinde ve köprülerle birbirine bağlanan Jardines del Rey adlı takımadalar, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Paredon Grande ve Cayo Romano gibi adaların bir zinciridir. Adalar, 1990’larda ilk otel inşa edilene kadar tam olarak turistik yerler değildi. Cayo Coco’daki Pilar Plajı, en popüler plajlardan biridir ve her şey dahil tatil köyünden sadece birkaç adım uzaklıktadır.

Baracoa

Havana Küba’nın en modern başkenti olsa da, her zaman Küba siyasetinin merkezi değildi. Baracoa Küba’nın ilk şehri ve ilk başkenti olarak bilinir. Ünlü gezgin Diego Velazquez tarafından, 16. yüzyılın başlarında kurulan Baracoa kesinlikle Küba’da görülmeye değer en iyi yerler arasındadır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir