Marvel İzleme Sırası

marvel izleme sırası

Marvel Studios tarafından Marvel Comics’in yayınlandığı çizgi romanların filme dönüştürülmüş versiyonlarını belli bir zaman çizelgesinde izleyebilmek için bir Marvel İzleme Sırası listesine ihtiyacımız var. Marvel Sinematik Evreni olarak da geçen ve binlerce izleyici- okuyucu- takipçisi olan bu topluluğun içinde olmak adına bir adım atmak için bu listeden yardım alabilirsiniz.

Marvel Filmleri İzleme Sırası

1- Captain America: The First Avenger(2011) / imdb: 6.9

Beyaz perdeye uyarlanmış ilk Marvel filmi olmamasına rağmen, bu filmlerin içinde Marvel Film İzleme Listesinde kendisine ilk sırada yer bulan filmimiz İlk Yenilmez: Kaptan Amerika. Bu film, İkinci Dünya Savaşı zamanında geçmekte olup, Steve Rogers -ki daha sonra Kaptan Amerika olacak- adlı bir gencin gözünden bir giriş yapmaktadır. Steve, askerliğin ve savaşmanın övüldüğü bir zamanda istenen vücut direncine sahip olmadığı için dışlansa da bu yetersizliğinin yanında taşıdığı cesareti ve kalbi onun bir başka yolla orduya hizmetini sağlayacaktır. Yapılan deneyde denek olarak kullanılan Steve, deneyin sonunda eski halinden eser kalmayan Kaptan Amerika’ya dönüşür. Ve görevi bir savaş tüccarını ve terör örgütünü durdurmak olur.

 

2- Captain Marvel (2019) / imdb: 6.9

Listede yayınlanma yılı olarak en yeni film olsa da Captain Marvel, sinematik evrendeki konumu sebebiyle Marvel Film İzleme Sırası listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Bunun sebebi ise filmin 1995 yılında geçmesidir. Filmde Carol Danvers adlı baş karakterin Captain Marvel olma süreci anlatılmaktadır. Filmin reklamı sürecinde yaşanan bazı olaylar filme karşı insanların ön yargılı yaklaşmalarına neden olsa da evrenin 21. filmi ve diğer filmlerle bağlantılı olan bu film diğer Marvel filmleri gibi büyük bir izleyici kitlesiyle buluştu. Film, ayrıca Marvel evreninde bir kadın karakterin başrol olduğu ilk film olma özelliğini göstermektedir.

 

3- Iron Man (2008) / imdb: 7.9

Çıkış zamanı açısından Marvel Sinematik Evreninin ilk filmi olsa da Demir Adam Marvel Film İzleme Listesinde süreç içindeki konumu nedeniyle üçüncü sırada yer almaktadır. Film, Tony Stark olarak bilinen Demir Adam’ın varoluşunun başlangıcına bizi götürmektedir. Afganistanda bir komploya kurban giden Tony Stark, teröristlerin eline düşer ve kurtulması için ona yardım eden Yinsen’in kendini feda etmesi ardından Amerika’ya döner. Ancak yaşadığı bu olay sebebiyle içinde büyük değişime uğrayan Tony Stark intikam almaya karar verir.

 

 

4- Iron Man 2 (2010) / imdb: 7.0

Hem Iron Man’in devam filmi hem de sinematik evrende peş peşe geldikleri için Marvel Film İzleme Listesinde de bu filmi Iron Man’in arkasına koymamız gerekir. İlk filmin sonunda Demir Adam olduğunu basına söyleyerek afişe olan Tony Stark’ın sahip olduğu teknoloji Amerikan Hükümetinin ilgisini çeker ve bunun peşine düşerler. Ancak Tony Stark hükümet tarafından uğradığı baskının karşısında dik durmaya çabalar. Ayrıca bu filmde Marvel evreninin başka karakterlerinin de ilk hallerini görmemiz mümkün; Black Widow ve War Machine gibi.

 

5- The Incredible Hulk (2008) / imdb: 6.7

Yine 2008 yılında beyaz perdeye aktarılan Hulk, Marvel evreninin ikinci filmi olsa da akış gereği Marvel Film İzleme Sırası listesinde beşinci sırada yer almaktadır. Bu filmde Edward Norton tarafından canlandırılan Hulk karakteri, Bruce Banner adlı bir doktorun öfkelendiğinde değişim geçirerek dönüştüğü bir varlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Brezilya’da öfke kontrolü çalışmaları yapan ve münzevi bir hayat süren Banner, Amerikan ordusu tarafından aranmaktadır. General, bu yeşil devi yakalayamayacağını anlayınca yeni bir tanesini üretmeyi düşünür ve olaylar gelişir.

 

6- Thor (2011) / imdb: 7.0

İskandinav mitolojisinden bizlere tanıdık gelen Thor, şimşek tanrısıdır. Marvel evreninde de bu özelliğini koruyan karakterimizin 2011 yılında yayınlanmış olan filmi Marvel Film İzleme Sırası listesinde altıncı sırada yer almaktadır. Üvey kardeşi Loki tarafından ihanete uğrayan Thor’un babası Tanrılar Tanrısı Odin tarafından dünyaya sürgüne yollanışının anlatıldığı bu film, bize mitolojik temelli bir gerçeği de sunar; Loki mitolojide de şakacı ya da kandıran bir karakter çizmektedir. Dünyaya düşen Thor, çekicini bulsa da onu yerinden kaldıramaz ve Loki’nin üçkağıtçılığı tekrar sahneye girer: Odin’in mızrağını kullanarak yok ediciyi dünyaya gönderir ve Thor’u öldürmesini emreder. Çekicini kaldırma konusunda başarısız olan Thor, zarar gören insanları kurtarmak adına kendini feda etmeye karar verir.

 

7- The Avengers (2012) / imdb: 8.0

Yenilmezler olarak bilinen The Avengers adlı film, Marvel Sinematik Evreninin karakterlerinin bir arada bulunduğu ilk filmdir. Akış açısından da Marvel Film İzleme Sırası listesinde yedinci sırada yer almaktadır. Gezegenler arası açılan kapıdan dünyaya gelen Loki, Tesseract adlı taşı asasına koyarak insanları etkisi altına alır ve büyük bir patlama yaratır. Yenilmezler olarak bildiğimiz Black Widow, Hulk, Kaptan Amerika ve Demir Adam Loki’nin ele geçirdiği Tesseractı geri almak için bir ekip kurarlar. Almanya’da Demir Adam ve Kaptan Amerika tarafından tutuklanan Loki’yi almaya gelen Thor, Tesseract ile ilgili durumu öğrenince ekibin yanında olma kararı alır.

 

8- Iron Man 3 (2013) / imdb: 7.2

Iron Man serisinin üçüncü ve son filmi olan Iron Man 3, listenin sekizinci sırasında yer almaktadır. Bu filmde ise New York’ta yaşanan saldırılar nedeniyle sersemlemiş ve kapanmış bir Tony Stark görürüz. Tony Stark, sevgilisiyle de tartışmasına neden olan bir düzine Demir Adam süitleri yapar. On yaşında bir çocukla birlikte yerel bir patlamanın kalıntılarını bulur. Geçirmiş olduğu savaş nedeniyle ağır yaralar almış ve psikolojisi bozulmuş bir Tony Stark gördüğümüz bu film psikolojik anlamda diğer filmlere kıyasla daha derindir.

 

9- Thor: The Dark World (2013) / imdb: 6.9

Marvel Film İzleme Sırası listesinde dokuzuncu sırada olan Thor: The Dark World, 2013 yılında beyaz perdede seyirciyle buluşmuştur.

Film tanrı Odin’in anlatımı ile başlar: Savaş sırasında Kara Elfler, savaşçılarının bazılarını Kurse adlı süper askerlere dönüştürmek için karanlık madde taşlarını kullandılar. Kara Elflerin gezegeni Svartalfheim’daki çatışma sırasında, Odin’in babası Kral Borr liderliğindeki Asgardyalılar karanlık elfleri yenerek Aether’i onların elinden aldılar. Kral Borr Aether’in çok tehlikeli ve yok edilmesi imkansız olduğunu bildiği için onun dünyaya götürülmesini ve saklanmasını emretti. Malekith ve Melakith’in adamları, taş ortaya çıkana kadar uyuyakalacakları şekilde programlanmış olan uzay gemisinde uzun bir uykuya daldılar.

Film, bu anlatımın ardından günümüze döner. Thor, New York istilasının ardından Asgard’a geri döner ancak savaş onun için bitmemiştir. Kara Elfler yıllardır uyudukları uykudan uyanıp savaş için hazırlanmaktadırlar. Bu kara elfler sonsuzluk taşlarının peşindedir.

 

10- Captain America: Winter Soldier (2014) / imdb: 7.7

Kaptan Amerika’nın maceralarına odaklanmış ikinci film olan film listenin son filmidir. Devam filmimizde bu sefer macera Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinde geçmektedir. Modern dünyaya ayak uydurmaya çalışan bir Steve Rogers görürüz. SSCB zamanında deniz altında donmuş bir şekilde bulunan ve adına Kış Askeri denilen bir ölüm makinesinin karşısında durmak için Kaptan Amerika Kara Dul ve Falcon ile işbirliği içine girer.

Böylece Marvel izleme sırası Listesini tamamlamış bulunuyorsunuz. Serinin yeni filmleri için takipte kalın.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir