Torrent Siteleri | En İyi Güncel Liste |

Torrent internet tarihinin en etkili buluşlarından biridir. Ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Genel olarak içerikleri daha ulaşılabilir hale getirir. Özellikle büyük verilerin transferinde çok önemlidir. Günümüzde torrent siteleri ya da programları kullanarak bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Pek çok seçenek bulunan indirme siteleri içerisinde dikkatli seçimler yapmak önemlidir.

 

Torrent Nedir?

 

İndirilecek klasörlere ya da dosyalara bağlı olarak metadata torrent ile isimlendirilir. İndirilen dosyalar asıl dosya değildir. Sunucu üzerindeki görüntüdür. Kullanıcılar bu şekilde büyük boyutlu verileri hızlı ve güvenli bir şekilde hem indirebilir, hem de paylaşabilir. Torrent tam karşılığı olarak bir dosyadır.

 

Torrent Çalışma Sistemi

 

Bu sistemde önce büyük dosyalar bitlere ayrılır. Sonrasında ise bu bitleri birbirine bağlayan istemciler, dosya aktarımı yapar. Diziler, filmler ve oyunlar indirilmesini sağlayan hizmet bittorrent olmaktadır. Sistem dosya indirmek için merkez sunucularını kullanıyor. Tüm kullanıcılar paylaşım ya da indirme yapmak için birbirlerinin verilerini kullanabilir. Bir dosya indirme aşamasında iken farklı bir kullanıcı ile inen dosya paylaşılabilir.

En İyi Torrent Siteleri

Yaygın olan kanıda torrent siteler üzerinden yapılan indirmelerin yasa dışı olduğudur. Ancak bu kısımdaki ayırımın indirilen dosyanın telif hakkını ihlal edip etmemesi olacaktır. Bu nedenle telif hakkı ihlal etmeyen sitelerin tercih edilmesi kullanıcıya daha güvenli bir şekilde dosya indirme ya da paylaşma hakkı sunacaktır. Bu alanda popüler sitelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

* Zamunda.Net: Bulgaristan merkezli bir sitedir. Dünya genelinde üst sıralarda bir site olmasa da ülkemizde yaygın olarak tercih edilir. Özellikle en iyi film indirme siteleri arasında sayılabilir. Site oldukça geniş bir arşive sahiptir. Her türden içeriğe ulaşmanın mümkün olduğu bu sitede yapılan kategorizasyon sistemi daha hızlı sonuç alınmasını sağlıyor.

 

* The Pirate Bay: Site 2003 yılında kurulmuştur. Ancak yasal sorunlardan dolayı pek çok kez kapatılmıştır. Yaşadığı sorunlardan dolayı zor günler geçiren site yeni dönemlerin en popülerleri arasında yerini hiç kaybetmemiştir. Dünya çapında bir popülariteye sahip olan site magnet link desteği sunmaktadır. Özellikle yeni başlayanlar için kullanımı pratik bir arayüze sahiptir.

 

* Torrentz2: Müzik için en iyi indirme sitesi olmasının yanında çeşitlilik alanında oldukça geniş bir portföye sahiptir. Devasa müzik arşivi ile bilinen sitenin minimalist arayüzü ile pratik kullanım imkanı verir.

 

* Katcr.co: 1 milyondan fazla günlük kullanıcı sayısı bulunan site KickassTorrents ağına erişim sağlar. Aracı bir sitedir. Veri tabanı sürekli güncellenir. Bu da filmler, oyunlar ve müzikler alanında yüz binlerce içeriğe anında ulaşım sağlar. Sitenin arayüzü arama çubuğu ve kategori seçeneklerinden oluşmaktadır. Bu da kullanıcıların tüm torrentler kategorilerini kolayca bulabilme imkanı veriyor.

 

* Rarbg: Bolca paylaşım yapan etkin toplulukların yer aldığı bu site, eski ve yeni içeriklerin yer aldığı oldukça kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Müzikler, diziler, filmler gibi kategorilerde top 10 listeleri sunmaktadır.

 

* Torrents.io: Basit ara yüzü ile öne çıkan bu site kullanıcılarının aradıklarını pratik bir şekilde bulmasını sağlıyor. Mıknatıs bağlantılarla torrent dosyalarına hızlı bir şekilde bağlanılabilir. Aramalarınızda yükleme tarihi, yükleyici adı, dosya boyutu, bağlantının sağlığı ve eş sayısı gibi pek çok farklı bilgide bulabilirsiniz.

 

* Zooqle: Site bittorrent eko sisteminden faydalanır. Bu nedenle çok kısa bir sürede tanınmıştır. Listeleme tarzının farklı olması yenilikçi ve farklı görüntüsü ile en iyi torrent siteleri arasında yerini aldı.

 

* ETTV Torrents: Tv programlarına odaklı olan site güncel TV programlarına erişim sağlıyor. Kitap, ses, yazılım ve film gibi pek çok içeriklerin yer aldığı site farklı dillerde içerikler sunuyor. Bu nedenle de yoğun ilgi görüyor.

 

* Torrentoyunindir.com: Göz yormayan ve hızlı kullanıcı odaklı bir arayüze sahip olan site oyun severler içinde kolay karar verebilmelerini sağlıyor. Site kullanımında en alt kısımda yer alan indir butonu kullanılmalıdır. Site en iyi türk torrent siteleri arasında yer alır.

 

* Fulltorrentoyunindir.net: Yerli sitelerden biri olmakta ve son birkaç yıldan bu yana kesintisiz hizmetler vermektedir. Oldukça sade bir görünüme sahiptir. Binlerce oyun barındırması ile tanınan site oyun severlerin en çok tercih ettiği siteler arasında yer alır.

 

* Internet Archive: Büyük bir kütüphanesi bulunan site en iyi torrent film siteleri arasında yer alır. Sitede gezinmek çok kolay olmayabilir. Klasik, komedi, korku, bilim- kurgu kategorilerinde filmler dağılmıştır. Film dışında kitap, müzik ve televizyon gibi kategorilerde de sorunsuz torrent indirme işlemleri yapılabilir.

 

* Public Domain Torrents: Klasik filmlerin torrent dosyalarına ulaşmak amacı ile kullanılan bu site tüm filmlerin yasal olarak indirilebileceği bir seçenektir. Site üzerindeki klasik filmler başka yerde bulunmaz. Sitede Türkçe dublaj ve altyazı seçenekleri bulunmaz.

 

* Legit Torrents: Yüzde yüz yazılım ve torrent film indirilmesine yarayan site üzerinde 3700’den fazla bağlantı bulunuyor. Site tasarımı oldukça titiz bir şekilde düzenlenmiştir. Arama kutusu site içerisinde gezinmeyi kolaylaştırıyor. Uygulamalar, kitaplar, animeler, oyunlar, müzikler, filmler ve Linux distroları gibi başlıkları bulunur.

 

 

 

Torrent Oyun İndirmek

 

Geçtiğimiz on yıldan bu yana kullanıcıların indirme alışkanlığı değiştiren bu sistem, küçük- büyük dosya ayrımı yapmadan ücretsiz bir şekilde dosya indirimi yapıyor. En yoğun torrent kullanımı bilgisayar oyunlarında olmaktadır. 112 partlık rar dosyalarını RapidShare gibi sitelerden indirmek yerine günümüzde torrent oyun indirme siteleri tercih ediliyor. Sağladığı avantajlarla popüler indirme araçları hızlı ve sorunsuz indirmeler sağlıyor. Özellikle bilgisayar oyunları bazı günlerde saatlerce indirme işlemi ortaya çıkarabiliyor. Süreyi kısaltan bu uygulamalar ile merkezi bir sunucudan kullanıcı bilgisayarına dosyanın kopyalanması sağlanıyor. Kullanıcıların kendi aralarında dosya paylaşımı yapması da alternatif indirme kaynakları oluşturuyor.

 

Torrent Film İndirmek

 

İnternetten büyük dosyaların hızlı indirilmesi avantaj sağlar. Ancak artan yasa dışı içerik sayısı kullanıcıların güvenliğini tehdit ediyor. Kullanıcıların film indirme gibi çok fazla kullandıkları alanlarda yasal olarak torrent film indirme seçeneği kullanan sitelere yönelmek gereklidir. Ücretsiz olarak telif hakkı ihlal etmeden film indirmek için güvenilir siteler tercih edilmelidir. Tamamen yasal olarak müzik, film ve oyun indirebileceğiniz siteler arasında:

 

* Internet Archive

 

* Public Domain Torrents

 

* Legit Torrents yer alıyor. Bu siteler yurt dışı kaynaklıdır. Bu nedenle Türkçe dil desteği sunmaz.

 

Torrent Sitelerinin Kullanım Avantajları

 

Dosya indirmek için online ortamlarda pek çok yöntem bulunabilir. Geleneksel indirime yöntemlerinde uzak sunuculardan dosya indirmek için bulut sitemleri üzerinden kopyalama gerekli olabilir. Tek bir sunucuya bağlı olmayan torrent indirme siteleri ile sistem içindeki tüm kullanıcıların sunucularından veri parçaları alınabilir.

 

* Standart indirmelerde tek bir kaynak baz alınır. Torrent indirmelerde kullanıcılar arası ağların desteklenmesi ile istemciler üzerinden veri indirimi sağlanır.

 

* Bağlantı hataları ile karşılaşılmaz.

 

* Bağlantı hızına göre saniyeler içinde indirme gerçekleştirilebilir.

 

* İndirme kesilse bile kaldığı yerden devam edebiliyor.

 

* İnternet üzerinden hemen hemen her şeyin indirilmesi sağlanır.

 

*Bu alanda torrent arama yaparak istenilen her zaman indirme yapılabilir.

 

* İndirme işlemleri düzenli ve sıralı bir şekilde sistematik olarak sağlanır.

 

* İndirme öncelikleri atanabilir.

 

* İndirme aşamasında kayıt yöntemleri, biz hızları, kaynaklar gibi bilgiler edinilebilir.

 

Torrent Nasıl Kullanılır?

 

UTorrent ve Bittorrent gibi istemcilerden birini kurarak torrent arama sitesi kullanabilirsiniz. Dosyaları çalıştırmak için sistem üzerindeki herhangi bir istemciye bağlanmak yeterlidir. VPN üzerinden kullanımlarda söz konusudur. Bu şekilde indirme daha da kolaylaşır.

 

İstemcinin kurulma aşamasında sonra istenilen dosyaların bulunması gereklidir. Dosya araken .torrent uzantısını kullanmanız önemlidir. Dosyayı indirme için istemci üzerinde açmak yeterlidir. Genel anlamda dosya indirme yapıldığı için bu yazılımları kullanmak yasadışı değildir. Dikkat edilmesi gereken kısım telif hakkı koruması olan dosyaların indirilmemesidir. Bu şekilde dosyaların indirilmesi yasa dışı bir işlem şeklinde görülür. Özellikle açık kaynak kodlu yazılımlar ve içerikler yasaldır.

 

En İyi Torrent Sitesi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Dosya indirme hizmeti veren pek çok site bulunuyor. Bu alanda en iyi torrentler bulmak zaman alabilir. Bu nedenle sitelerin durumunun gerçek bir değerlendirmesinin yapılması önemlidir. Değerlendirme yaparken şu başlıklara dikkat edilmelidir:

 

* Kuruluş yılına bakılmalıdır. Herhangi bir kapatmaya maruz kalmadan 5-10 yıl hayatta kalabilen siteler güvenilir olabilir. Bu maddeyi güvenilirlik göstergesi olarak kullanabilirsiniz.

 

* Popüler içerik formatları doğru şekilde değerlendirilmelidir. Seçilen site üzerindeki popüler içerik formatlarının bazıları içermesi önemli bir kriterdir.

 

* Bazı ülkelerde yasaklanmış ise mutlaka telif hakkı ihlali riski barındırır.

 

* Anında indirmeyi desteklemesi ücretsiz torrent siteleri araştırmalarınız için en önemli başlıktır.

 

* Site seçimlerinizde torrent sayısı da önemlidir.

 

* Torrent dosyalarının orijinalliğine dikkat edilmelidir. Orijinal torrent sayısı ve seeder sayısına mutlaka bakılmalıdır.

 

* Liste dizini güvenilir olmalıdır.

 

* Doğrulanmış içeriklere sahip olmalıdır.

 

Bu alanda hizmet veren sitelerin pek çoğu yaşadığınız bölge içinde engelli olabilir. Bu siteleri aktif olarak kullanmak için VPN kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde anonim kalabilirsiniz. Bu da herhangi bir sorun ile karşılaşma riskinizi minimuma indirir.

 

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir