WordPress Klavye Kısayolları

WordPress Klavye Kısa Yolları Nelerdir?

WordPress, blog yazarlarının, kişisel internet sitesi sahiplerinin ya da ticari amaçlı kullanılan e ticaret sitelerinin daha verimli çalışması için site içeriklerinin yönetilmesi olarak ifade edilebilir. İçerik derken anlatılmak istenen, internet sitesinin yayınladığı bilgilerdir.

Kendi kişisel internet sitesi açmak isteyenler sitelerinin içerik yönetimini wordpress sayesinde rahat bir şekilde yapabilmesi mümkündür. Var olan yani yayınlanmış paylaşımı güncellemek, site ziyaretçileri tarafından ilgi görmeyen içeriklerin silinmesi, farklı bilgilerin bulunduğu yeni içerik ekleme, daha etkili paylaşımlar elde etmek için içeriklere video resim görselleri eklemek gibi birçok özelliği bulunan site içeriklerinin düzenlenmesini wordpress aracılığıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.

WordPressin kurulumu, kullanımı çok kolaydır. WordPress kurulum özelliği bakımından kısa yol tuşları sadece kes, kopyala ve yapıştır işleminden oluşan basit kısa yol tuşlarını kapsamamaktadır. WordPress kullanmak için mutlaka host ve alan adı sahibi olmalısınız. Host, internet sayfanızın sürekli aktif halde kalmasını sağlar. Domain yani alan adı ise internet sitenizin ismidir.

İnternet sitesi sahipleri hem çalışıp hem de site içeriklerini hazırlamak ile uğraşıyor ise zamanı çok iyi kullanmak zorundadır. Ancak birçok kullanıcı içerik hazırlarken daha pratik çalışmayı sağlayan klavye kısa yol tuşlarını kullanmayı bilmemektedir. İnternet sayfaları için profesyönel anlamda içerik hazırlayan kişiler elbette kısa yol tuşlarından yararlanmaktadırlar.

WordPress zaman kaybını önlemek için kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. Site içeriği hazırlanırken kullanım kolaylığı sağlayan klavye kısa yolları ile kullanıcıların zamandan tasarruf yapması sağlanmaktadır. Ayrıca içerik hazırlarken bir elimiz klavyede bir elimiz mause üzerinde gidip gelmesi oldukça vakit kaybıdır. Kısa yol tuşlarını kullanarak sadece klavye üzerinden işlem yapmak büyük kolaylıktır.

WordPress Klavye Kısa Yolları Nasıl Kullanılır

Öncelikle kısa yol tuşlarını kullanırken tuşlarla birlikte bastığımız ctrl tuşunun ne işe yaradığını açıklamakta fayda var. Klavyede bulunan her tuşun ayrı bir fonksiyonu bulunur. Bu fonksiyonları yerine getirebilmeleri için ctrl yani control tuşuyla beraber kullanılması gerekiyor.

Ctrl+a kısa yol tuşu ile yazılı metnin tamamını seçerek Ctrl+c tuşuna basarak seçili olan metni kopyalayıp Ctrl+v tuşuna basarak istenilen sayfaya metin yapıştırır. Metin içinde kesme yapmak için Ctrl+x, yanlış yazılmış bir metni geri almak için Ctrl+z, metni kalın puntolarla yazmak için Ctrl+b, italik yazı karakterinde yazmak için Ctrl+i, yazılan metnin altını çizmek için Ctrl+u, metin içinde kullanılan anahtar kelimelere link ekleme Ctrl+k.

Web sitenizi takip eden ziyaretçiler tarafından bırakılan yorumları kısa yol tuşları ile daha kolay kontrol edebilirsiniz. Yorumları kısa yol tuşları ile kontrol edebilmek için wordpress kullanıcı profilinize girerek yorum düzenleme kısmından klavye kısa yol tuşlarını etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Aktif hale getirilmeyen kısa yol tuşları hiçbir işe yaramaz. Yorum düzenlemede kullanılan bazı kısa yol tuşları şunlardır; J tuşuna basarak yorum kutunuza gelen yorumların en alt sıradaki yorumlara gitmenizi sağlar.

K tuşuna basmanız halinde ise en üst sıralardaki yorumlara gidilir. Gelen yorumu sayfanızda yayınlamak için A tuşuna basarak yorumu onaylayabilirsiniz.

Gelen yorumu istenmeyen olarak işaretlemek için S tuşuna basılır ya da gelen yorumu silmek isterseniz D tuşuna basarak silinebilir. Silinen yorumu geri almak için Z, gelen yoruma yanıt vermek için R tuşuna basılır. Bu harfleri kullanarak sadece seçmiş olduğunuz yorum üzerinde işlem yapılır.

Çok fazla yorum üzerinde toplu işlem yapmak için Shift tuşu ile birlikte ilgili harfe basmanız gerekmektedir. Mesela gelen tüm yorumları silmek için tüm yorumları işaretleyip shift+D tuşuna basmalısınız.

Wordpess kısa yol tuşlarını kullanarak hazırladığınız içeriği görüntü olarak düzenlemeler yapabilirsiniz. İstediğiniz kelimenin üstünü çizmek için shift+alt+d tuşlarına basmak yeterli olacaktır.

Bağlantı eklemek için shift+alt+k kısa yolunu kullanabilir ya da eklemiş olduğunuz bağlantıyı iptal etmek için shift+alt+s, site içeriğini hazırlarken başlıkları büyük harf ve kalın puntolarla yazmak Google aramalarında üst sıralarda çıkmak için çok önemlidir.

Çoğunlukla site içerikleri H tagı kodlaması ile gerçekleşir. Başlığın punto büyüklüğüne göre H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 olarak kodlanmaktadır.

WordPress kullanarak içerik hazırlarken başlıklarınızı shift+alt+1 basarak en büyük puntoda shift+alt+6 basarak en küçük puntoda yazabilirsiniz. Shift+alt+L kısa yolu metni sola hizalarken shift+alt+R kısa yolu metni sağa hizalar, shift+alt+C tuşunun görevi de metni ortalamaktır. Shift+alt yaparakta örneğin bir paragrafı iki yana yaslama yapabilirsiniz.

WordPress’in klavye kısa yol tuşları ile Windows işletim sisteminde bulunan Word kısa yol tuşları kullanım olarak benzerlik gösterse de wordpress kullanmak daha avantajlıdır.

İnternet siteleri için içerik hazırlamak için wordpressi tavsiye etsek dahi birçok bilgisayar kullanıcısı metin yazmak için Word programını kullanmaktadır. Yazımızın son kısmını Word kullanıcıları için kısa yol tuşları hakkında bilgi vermek için ayırdık.

Ctrl+A yazının tümünü seçer, Ctrl+C yazıyı kopyalar, Ctrl+V yazıyı istenilen sayfaya yapıştırır, Ctrl+N yeni sayfa açar, Ctrl+T italik yazı karakteri, Ctrl+S Yazıyı kayıt eder, Ctrl+P Yazıyı yazıcıya aktarır, Ctrl+Shift+A yazıyı tek çizgi ile altını çizer, Ctrl+Shift+F yazıyı çift çizgi ile altını çizer.

WordPress’te kullanabileceğiniz bazı klavye kısayolları şunlardır:

Ctrl + K: Seçili metne bir bağlantı ekler.

Ctrl + F: Arama kutusunu açar.

Ctrl + G: Bir sonraki arama sonucuna gider.

Ctrl + H: Değiştirme kutusunu açar.

Ctrl + E: Metni ortalar.

Ctrl + J: Metni sağa hizalar.

Ctrl + L: Metni sola hizalar.

Ctrl + M: Yeni bir paragraf başlatır.

Ctrl + N: Yeni bir sayfa veya gönderi oluşturur.

Not: Bazı klavye kısayolları tema veya eklenti yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir.

 

Kısayol Açıklama
CTRL + C Seçili metni kopyalar
CTRL + X Seçili metni keser
CTRL + V Kopyalanan veya kesilen metni yapıştırır
CTRL + Z Son işlemi geri alır
CTRL + Y Geri alınan işlemi tekrar uygular
CTRL + S Mevcut işlemi kaydeder
CTRL + P Sayfayı yazdırır
CTRL + A Tüm metni seçer
CTRL + B Seçili metni kalın yapar
CTRL + I Seçili metni italik yapar
CTRL + U Seçili metni altı çizili yapar
CTRL + T Yeni bir sekme açar.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir