Dijital Tansiyon Aletleri

Tansiyonun tıp dilindeki adı atardamarın içindeki kan basıncıdır yani basınç ve gerginlik anlamına gelmektedir. Tansiyon aleti aynı anda küçük ve büyük tansiyonu ölçebilmektedir. Beslenme şeklimizdeki değişiklikler sonucu artan kalp damar hastalıkları, şeker ve obezite gibi rahatsızlıklar tansiyon hastalığını tetiklemektedir. Bu hastalığın artması ve yaş sınırının da düşmesiyle birlikte evlerimizde mutlaka tansiyon aleti bulundurmamız gereklidir.

Dijital Tansiyon Aleti Tavsiyesi

Evlerinizde tansiyon ölçmek için dijital tansiyon aletini tercih edebilirsiniz. Hem ölçüp hem de sonuçlarını kaydederek doktorunuzla paylaşabilir ve yüksek ya da düşük tansiyon konusunda gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Dijital tansiyon aletleri koldan, bilekten ve parmaktan olmak üzere 3 ölçüm çeşidi vardır. Bu aletler aynı zamanda nabız sayısını da ölçebilmektedir ve birçok ölçümü kaydedebilme özelliğinin olmasıyla birlikte hastaların tansiyon takibini yapabilmeleri açısından çok önemlidir. Büyük markaların dijital tansiyon aletlerini rahatlıkla kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Üstelik evde kullanmak isteyenler için çok pratik ve uygun bir şekilde üretilmektedir. Evlerinde kesinlikle bir tansiyon aleti bulundurması gereken kişiler ise;

Düşük ya da yüksek tansiyon hastalığı olanlar,
Kalp damar hastalığı olanlar,
Şeker hastaları,
Spor yapanlar,
Kilo ve obezite sorunu olanlar,
Daha önce ameliyat geçirmiş olanlar ve
Hamileler.

Dijital Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır?

Dijital tansiyon aletini kullanmak, klasik tansiyon aletini kullanmaktan daha kolaydır. Hata göstergesi vardır ve manşetten hava boşaltımı otomatiktir. Kullanılan tansiyon aleti modeline bağımlı olarak, manşet şişirilmesi manuel ya da otomatik olabilir. Dijital tansiyon aletleri, kalp atımı dinlenmesine gerek olmadığından işitme kaybı olan kişiler için en uygun cihazlardır.

-Tansiyon, ideal olarak sakin ve sessiz bir ortamda, dinlenmiş ve sakin iken ölçülmelidir. Son 30 dakika içinde kan basıncını etkileyebilecek şeyler (sigara, çay, kafein ve alkol gibi) almamanızda yarar vardır.

-Bu cihazların ortak özelliği açma ve kapama düğmeleriyle birlikte hafıza, otomatik kapanma, pil tasarrufu ve anlaşılabilir bir ekrana sahip olmasıdır. Koldan ya da bilekten ölçüm yapmanız durumunda manşonu kalp hizasında tutmanız yeterlidir.

-Manşeti kolunuza sardıktan sonra otomatik olarak açma düğmesine bastığınız anda tansiyonunuz kısa sürede ölçülür ve değerler ekrana yansır.

-Tekrar ölçüm yapak isterseniz, 2 -3 dakika beklemelisiniz.

Yumuşak olarak tasarlanan ve kullanıcılarını rahatsız etmeyen özellikleriyle satışa sunulan dijital tansiyon aletleri, kolay okunabilen LCD ekranıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca düzensiz kalp atışlarını belirlemek için de kullanılmaktadır.

Normal                          120’den az (İLK DEĞER)      80’den az (İKİNCİ DEĞER)
Hipertansiyon                120 – 139 (İLK DEĞER)        80 – 89 (İKİNCİ DEĞER)

 

***İlk basınç değerleriniz sürekli şekilde 90’ın altında ya da normal değerlerinizden 25 değer düşükse, hipotansiyon yada düşük kan basıncına sahip olduğunuzu göstermektedir. Hipotansiyon ciddi bir rahatsızlığınızın göstergesi olabilir. Bir doktora başvurmanızı öneririz.

Tansiyon hangi koldan ölçülür

BRAUN birçok kullanıcının tavsiye ettiği markalardan bir tanesidir. Koldan ve bilekten olmak üzere iki ölçüm çeşidi olan bu marka hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

BRAUN BBP 2000

Braun BBP 2000 ile bilekten tansiyon ölçme işlemeni gerçekleştirebilirsiniz. 10 hafıza ESH onayı düşük pil göstergesi, verileri rahat okumayı mümkün kılan net ekran, kolay kullanım için ekranın sol tarafında hızlı başlangıç kılavuzu, kollukta ve ürün paketi üzerinde gelişmiş kullanım kılavuzu yer almaktadır. Fiyatı ise yaklaşık olarak  120.00 180 TL civarındadır.

 

BRAUN BUA 5000

Braun BUA 5000 ile tansiyonunuzu koldan ölçebilirsiniz. Evde kan basıncı düzenli olarak izlenmesi için doğruluğu Profesyonel Kurumlar (ESH) tarafından sertifikalandırılmıştır. 22-42 cm üst kol çevresi için uygun manşeti, kolay kullanım için geniş Başlat / Durdur düğmesi ve kolay okunabilir LCD ekran ile hizmet vermektedir. Fiyatı ise 130.00 200,00 TL civarındadır.

En İyi Tansiyon Aleti

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir