Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yeme içme faaliyetleri sebebi ile sürekli kullandığımız ve bakıma her zaman ihtiyaç duyan dişleri uzun süre beyaz şekilde korumak pek mümkün değildir. Diş temizliği ve bakımı oldukça önemli bir sağlık unsuru olmanın yanı sıra beyaz bir görünüm elde etmek ve bu beyazlığı korumak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Doğal diş beyazlatma yöntemleri olarak da adlandırılan bu yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

  1. Diş Macunu

Günde en az iki kez kullanılması gereken diş macunu ağız ve diş sağlığı için oldukça önemli ir temizlik aracı olarak kabul edilmektedir. Ağızda oluşan bakteri ve benzeri şeylerin dişlerden arındırılmasının yanı sıra diş macunlarının içerisinde bulunan beyazlatıcı etkenler ile diş beyazlığı sağlanabilmektedir. Özellikle sabah saatlerinde ve gece yatmadan önce uygulanmalıdır.

  1. Limon ve Karbonat

En çok bilinen ve uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Bir çay kaşığı karbonatın içerisine limon sıkıp köpürterek diş fırçası yardımı ile dişlere uygulamak doğal diş beyazlatma yöntemi olarak oldukça etkilidir. Asidik özellik taşıması sebebi ile haftada en fazla 2 kez uygulanmalıdır.

  1. Karbonat

Sadece karbonat kullanımı da dişlerde beyaz bir gürünüm elde etmek için tercih edilen bir yöntemdir. Doğal renk açıcı özelliğe sahip karbonat hem dişler hem damaklar için önemli bir dezenfekte aracı olarak kabul edilir. Islatılan diş fırçasına batırılan karbonat ile dişler yavaş şekilde fırçalanmalıdır.

  1. Karbonat, Tuz ve Sirke Karışımı

Sarı lekelerin giderilmesi ve dişlerin beyazlatılması için önemli bir karışım olan tuz, karbonat ve sirke karışımı ile diş minesi üzerinde sarı lekelerin çıkarılması ve dişlerin beyazlatılması sağlanmaktadır. Doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında olan bu karışımda, sirke sarı lekeler için oldukça etkili bir faktördür.

  1. Karbonat, Tarçın ve Adaçayı Karışımı

Hem beyazlatma hem ferahlatma özelliğine sahip bu karışım ile karbonat diş beyazlatma görevinde, adaçayı ve tarçın ise ağız içi bakterilerini yok etmekte görevlidir.

  1. Çilek

Plak oluşumunu önemli ölçüde engelleyen çilek beyaz kristal yapılı katı asit içeren ir meyvedir. Ağız içerisinde bakteriler ile mücadele eden önemli bir ağız temizleme yöntemi olarak bilinir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir