Dünyanın En iyi Dans Eden Ülkesi

[wps_toc style=”default” title=”Dünyanın En İyi Dans Eden Ülkesi Listesi” heading_levels=”2,3″ show_heirarchy=”yes” bullet_spacing=”yes” ordered_list=”yes”]
Dünyanın En iyi Dans Eden Ülkesi

Dans evrensel bir eğlence biçimidir. Dünyanın dört bir yanındaki her ülkenin kendi dans çeşitleri vardır. İnsanlığın varlığından bu yana bütün sistemlerin evrimleşmesine zemin hazırlayan dinler çeşitli ayinler ve törenler ile dans türlerini şekillendirir. Geleneksel dansları ve usta dansçıları ile uluslararası alanda başarı elde eden bazı ülkeler şunlardır:

Türkiye

Tarih boyunca ev sahipliği yaptığı çeşitli imparatorlukların izlerini, kalıntılarını taşıyan Anadolu bölgesi Türkiye’deki dans kültürünün değişmesine ve gelişmesine katkı sağlamıştır. Türkiye’nin her bir bölgesinin kendine özgü dansları, halk oyunları bulunur ve bu kültürel mirasların büyük bir bölümü tarihi yapılarını korumaya devam etmektedir. Türkiye dans kültürü genel olarak gösterişli ve ritmiktir. Kimi zaman Türkiye dansları ve halk oyunları dramatik yapısı ve Türk müziği ile olan etkileşimiyle dikkat çeker. Batı Anadolu bölgesinde oynanan Zeybek başta olmak üzere Bar, Doğu Anadolu’da yoğun olarak icra edilen Halay ve Karadeniz bölgesinde sevilerek icra edilen Horon gibi dans çeşitleri Türkiye’nin dans kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Yunanistan

Yunanistan’ın ulusal dansı olarak bilinen Sirtaki Hasapiko dansının yavaş ve hızlı versiyonlarının karışımı olarak nitelenebilir. 1964 yapımı ‘Zorba’ filmi için koreograf Giorgos Provias tarafından yaratılmıştır. Mikis Theodorakis isimli müzisyenin ‘Zorba Dance’ isimli eseri ile icra edilir. Ortaya çıktığı günden bu yana Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası olan bu dans Yunanistan’ın dünyanın en iyi dans eden ülkesi olmasını sağlamıştır.

Fransa

İtalyan Rönesans döneminde ortaya çıkan Bale Fransa ve Rusya’da gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Fransa’da Bourree dansı ile birlikte en popüler olan geleneksel danslar arasında yer alır. En prestijli ve seçkin dans türlerinden olan Bale özellikle Paris’te geliştikten sonra dünyanın dört bir yanında birçok dans türünü etkilemiştir. Bale ve diğer birçok geleneksel dansı bulunan Fransa dünyanın en iyi dans eden ülkesi sıralaması listesinde üst sıralarda yer alır.

Rusya

Bale dansının Fransa ile beraber gelişim noktası olan Rusya, aynı zamanda Polka ve Sudarushka gibi progresif dans türlerine sahiptir. Bale konusunda dünyada en iyi dans eden ülke olarak görülen Rusya, Sovyet kültürü ve din anlayışı ile birçok dans türünü etkilemiştir.

Almanya

Almanya birçok farklı geleneksel dans türüne sahiptir. Almanya’nın bölgeleri kendilerine özgün dansları ile dikkat çeker. Güney Almanya bölgesi ‘Zwiefacher’ isimli hızlı tempo ve değişen vuruş desenlerinden oluşan dansla öne çıkar. Duyguların bireysel ve sanatsal sunumun ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen, günümüzdeki modern dansın kaynağı olarak görülen  dışavurumcu dans da Almanya’ya aittir.

Arjantin

1800’lü yıllarda Fransa, İtalya, Macaristan, İspanya ve Portekiz’den göç ederek Güney Amerika’ya yerleşen işçi sınıfı Tango dansının doğmasını sağlamıştır. Döneminde gelir seviyesi düşük ve alt kesim tarafından icra edilen Tango küstahlık, asilik gibi duygular içerir. Arjantin’in ulusal dansı Tangodur.

İtalya

‘Örümceğin dansı’ olarak da bilinen Tarantella dansı İtalya’ya aittir. Adını tarantula örümceğinden alan bu dansın örümcek zehrini vücuttan atmak için uygulandığı rivayet edilir. Tarantella dansının hareketli olması ve uygulandığında kan akışını hızlandırıp  vücuda ter attırması bu rivayeti destekler. Tarantella İtalya’daki en popüler danstır ve her türlü kutlamada kalabalık gruplarla yapılır.

Güney Kore

Güney Kore dansları Asya kültürünün ve dininin ayrılmaz parçalarından biridir. Uygun yelpazeler ile yapılan Buchaechum Güney Kore’nin geleneksel danslarından birisidir. Şeytani ruhları kovduğu bilinen Salpuri dansı da Güney Kore geleneğinin en önemli danslarındandır. Güney Kore dansları tarihindeki şaman kültüründen direkt olarak etkilenmiştir.

Brezilya

Her yıl yapılan Rio karnavalında da kendisine yer bulan Samba dansı Brezilya’ya aittir. 19. yüzyıldan beri Samba müziği ile yapılan bu dansının bazı figürleri Afrika’nın  geleneksel dansı Angolan Capoeira’dan türemiştir.

Küba

Günümüzde bütün dünyada popüler olan Salsa dansı Küba’nın geleneksel dansı olarak bilinir. Tekrarlayan figürlere bağlı kalmaksızın doğaçlama olarak yapılan Salsa eşler ya da gruplar şeklinde yapılır. Latin Amerika halkları arasında doğan bu dans 80’li yıllardan sonra bütün dünyada tanınır hale gelmiştir. Küba gezilecek yerler listemize gözatabilirsiniz.

Avusturya

Çiftlerin birbirine sıkıca dokunduğu ve bir nokta çevresinde dönerek hareket ettiği Vals dansı Avusturya’ya aittir. 16. yüzyılda Fransa’nın Provence bölgesinde doğan Vals döneminde bürokrasinin beğenisini kazanarak Avusturya geleneğine yerleşmiştir. Günümüzde Viyana Valsi ve Modern  Vals olmak üzere iki türü bulunur.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir