En İyi Kore Filmleri – Güncel 2023 Listesi

İnternetin hayatımıza iyice girmesi ile evin rahatlığında sinema filmleri izlemek, özellikle de büyük ekranlarda ailece film izlemek büyük keyif veriyor. En iyi Kore filmleri de bu noktada “acaba ne izlesem” sorunsalından kurtulmanız için bir çıkış olabilir. Gerçekten de insanlar ailece film izlemek istediklerinde çoğu zaman ne izleyeceklerini bulamayıp 2-3 saati boşa harcayacakları tatsız tuzsuz filmlere kalıyorlar. Bu can sıkıcı kararsızlık ve olmamışlıktan kurtulmanın en güzel yolu; izlenme oranı yüksek olan sinema film listelerini kontrol edip, tadı kaçmadan hemen karar vermektir. İşte bu içeriğimizde; kararsız kaldığınız durumlarda ve özellikle de en iyi Kore filmleri meraklısı iseniz size fikir verecek çeşitli kategorilerde en çok izlenen filmleri listeledik. Hazırsanız Kore film dünyasına dalalım ve çeşitli kategorilerdeki birbirinden güzel filmlere göz atalım. Ancak öncesinde Kore filmleri dünyada neden bu kadar Popüler konusuna açıklık getirelim.

Kore Filmleri Neden Bu Kadar Popüler?

En iyi Kore filmleri günümüzde çok yaygınlaşmaya başladı. Bu filmlerden söz edeceğiz ama gerçekten de Kore filmleri neden çok ilgi görüyor sorusunu da soran çok izleyici var. Onlara bu sorunun cevabını verdikten sonra en iyi Kore filmleri konusunu döktüreceğiz. Öncelikle en iyi Kore filmleri son yıllarda birkaç nedenden dolayı popülerlik kazandı. Bunun ilk sebebi, Kore filmlerinin sunduğu film türlerinin bol çeşitliliğidir. Kore filmleri korku, fantezi, romantizm, komedi ve aksiyon kategorilerinden oluşuyor ve bu da onları geniş bir izleyici kitlesi sunuyor. Diğer bir neden de, Kore filmlerinin genellikle Hollywood filmlerinden ayrılan güçlü, ilişkilendirilebilir karakterlere ve benzersiz hikâyelere sahip olmasıdır. Alışıldık senaryoların dışına çıkan; dokusu daha güçlü senaryolarla bezenen, kurgusu çok iyi filmler en iyi Kore filmleri olarak karşımıza çıkıyor. En iyi Kore filmleri bir kere farklı temalar ve farklı konular sunuyor. Hollywood filmlerine göre daha sıra dışı olay işleme yetenekleri var. Kurgular çok iyi oluyor. Benzersizlik; en iyi Kore filmlerini çok izlenir hale getiriyor. Bir başka neden de Netflix ve Amazon Prime gibi tüm dünyaya film yayınlayan platformlarda boy göstermeleridir. Kore eğlence endüstrisi, K-pop ve K-dramalarının başarısı göz ardı edilemeyecek kadar çok oldu ve son yıllarda bu trend hızla büyüdü, Koreli film yapımcıları; Kore kültürünü dünya çapında daha görünür hale getirmeyi başardılar. Bunun sonunda en iyi Kore filmleri ilgi görmeye başladı. Aşağıda Kore ve dünyada en çok izlenen ve ses getiren en iyi Kore filmlerini kategorilerine göre sıraladık. Ancak öncelikli olarak tüm kategorilerde en iyi Kore filmleri şöyle sıralanıyor:

En İyi Kore Filmleri – Tavsiye

Parazit – (2019)

Fakirliğin rengi hangi coğrafyada olursa olsun siyahtır karadır. Son derece ilginç bazen komik bazen tüyleri diken diken eden bir film. Çok ince bir senaryo ve çok iyi bir oyuncu ekibi ile ses getiren bir film. Filmi tam olarak kavramak için en az 2 kez izlemekte yarar var. Sınıf ayrılığını ve gelir eşitsizliğini kalın kalın işleyen bir yapıt. Belki de bu yüzden kült filmler listesine girmeyi hak eden bir yapıt.

Yaratık – (2006)

2 saatlik bir aksiyon drama fantastik filmi. Kore’de Han nehrinde gizlenen bir canavar var ve müsebbibi de ABD’li gemilerin kimyasal atıkları. Kore bu canavarla baş etmek için büyük bir savaşa girecek. Canavar kimyasal atıklarla beslenen çok güçlü bir yaratık. Bu yüzden onu yok etmek kolay olmayacak.

OldeuBoi – (2003)

2 saatlik aksiyon gerilim filminin konusu hapiste uzun süre tutulan bir adamın; salıverilmesinin akabinde intikam peşinde koşmasını konu alıyor.

Memories of Murder – (2003)

90’lı yılların Kore’sinin karanlık atmosferi, halk askeri yönetimin baskısı altında ezilirken; sansürler git gide artar ve bir kadın; bu karmaşa içinde hem tecavüz hem de ölümün musallatına maruz kalacak.

Mother – (2009)

Annelerin fedakarlığının sonunun olmadığını gösteren bir yapıt. Zihinsel engelli oğlunun cinayetle suçlanıp hapse atılmasının ardından, annemiz büyük bir hak mücadelesine girecek. Girmesine girecek de, kasabanın tüm kirli çamaşırları da ortaya çıkacak.

The Handmaiden – (2016)

Dolandırıcıların zekaları farklı çalışır ama amaçları hep aynıdır; sömürmek!. Bu filmde de bir dolandırıcı zengin bir hanımı avuçlarının arasına almak için bir hizmetçiyi piyon olarak kullanacak. Ancak hizmetçi hizmet ettiği bu kadına aşık olunca, işler karmaşık bir hal alacak.

The Housemaid – (2010)

Yoksul ve dul bir kadın, bir evde hizmetçilik yapar ve ev sahibi bu kadına tecavüz edip hamile bırakacak. Dul kadının ailesi de bu durumu öğrenecek. Biraz Yeşilçam filmlerinin bilindik senaryosu; uzak doğu simaları ve teması ile karşımızda…

The Wailing – (2016)

Kore filmleri hep sıra dışı senaryolarla karşımıza çıkıyor. Bu kez yakışıklı bir adam, yabancı bir kasabaya yerleşir. Bu sempatik adam yalnız yaşamayı sevmektedir. Her şey iyi güzel giderken kasabada bu adamın gelişi ile beraber bir hastalık yayılacaktır.

Burning – (2018)

Hem yazar hem de part time kurye işi ile uğraşan kahramanımız bir gün paket servisi yaparken; geçmişte hoşlandığı kızı yeniden görecek ve biz seyirciler acaba aşk alevleniyor mu diye düşünürken; kız Afrika seyahatine gitmeye hazırlandığını ilan edecek.

A Taxi Driver – (2017)

Bütün olay takside geçiyor. 2 saatin üzerindeki bu film sıkıcı olacak diye düşünürken; taksinin içinde tartışan iki kişinin sonra arkadaş olacaklarını göreceğiz. Daha sonra izleyiciyi kilitleyecek olaylar başlayacak. Kore filmleri neden çok izlenir sorusunun cevabını veren bir film.

The Good, the Bad, the Weird – (2008)

Mekan yine Kore ve tarih 1930’lu yıllar. Atlı haydutlar ve acımasız bir ortamda hayatta kalma savaşı. Tren soygununa karışan grubun başı fena derde girecek. Eğlenceli ve akıcı bir film. Aksiyon severler Korelilerin bu filmini beğenecek.

The Berlin File – (2013)

Ajan casusluk ve hararetli silahlı saklambaç severler bu filme bayılacaklar. Berlin’de görevli bir K.Kore casusu ifşa olacak ve bu ajanımız karısını alıp kaçacak delik aramaya başlayacak. Bol kovalamaca kavga gürültü sizi bekliyor.

The Man from Nowhere – (2010)

Türkçesi, mazisi olmayan adam, biraz arabesk bir hava veriyor ve gerçekten de filmin konusu öyle. Annesi kötü işlere bulaşan ve öldürülen küçük bir kız ve eskiden ajanlık yapmış ve şimdi de bir dükkanca çalışan genç bir adam arasındaki olayların dramatik örgüsü ele alınıyor. Arabeskin Korecesi nasıl olur merak ediyorsanız izleyin.

The Secret Reunion – (2010)

Yine ortam Kore ve yine gizli bir ajanın bol çatışmalı macerasını izlemek isteyenler için mükemmel bir film.

En İyi Kore Aşk Filmleri

Koreliler aşk filmlerinde de iddialılar. Sizin için seçtiğimiz aşk filmleri listemizden dilediğiniz filmi seçin. Hepsi de birbirinden güzel filmler. İşte en iyi Kore aşk filmleri listesi:

l My Sassy Girl -(2001)

l A Moment to Remember -(2004)

l The Beauty Inside -(2015)

l The Truth Beneath -(2016)

l The Handmaiden -(2016)

l Love, in Between -(2010)

l The Classic -(2003)

l My Love, My Bride -(2014)

l A Werewolf Boy -(2012)

l Love, Lies -(2016)

Kore En İyi Romantik Komedi Filmleri

Her dalda her kategoride film yapan Korelilerin hem romantik hem de komedi tarzı en çok beğenilen veya başka bir ifade ile Kore en iyi romantik komedi filmleri şöyle:

l My Sassy Girl -(2001)

l My Love, My Bride -(2014)

l 200 Pounds Beauty -(2006)

l The Beauty Inside -(2015)

l Love, Lies -(2016)

l The Classic -(2003)

l The Producers -(2015)

l The Perfect Couple -(2007)

l The Art of Seduction -(2005)

l My Annoying Brother -(2016)

En İyi Kore Dram Filmleri

Dramı da oldukça iyi işleyen Kore sinemasının tüm dünyada popüler olan en iyi Kore dram filmleri listesi şöyle:

l Mother -(2009)

l Memories of Murder -(2003)

l The Handmaiden -(2016)

l A Taxi Driver -(2017)

l The Host -(2006)

l The Attorney -(2013)

l The Good, the Bad, the Weird -(2008)

l The Berlin File -(2013)

l The Man from Nowhere -(2010)

l The Secret Reunion -(2010)

Bu listedeki film sırası IDMB -(internette izlenme yoğunluğu) puanına göre sıralanmamıştır. Birden çok kategoride yer alan aynı isimli filmlerin neden böyle olduğunu merak edebilirsiniz. Kore sineması aynı anda farklı kategorilerde yer alabilecek filmler çekmeyi seviyor. Böylece daha geniş bir kitleye hitap edeceklerini düşünüyor olmalılar.

En İyi Fantastik Kore Filmleri

l The Host -(2006)

l A Werewolf Boy -(2012)

l The Wailing -(2016)

l The Divine Fury -(2019)

l Along with the Gods: The Two Worlds -(2017)

l The Master -(2016)

l The Strange House -(2015)

l Along with the Gods: The Last 49 Days -(2018)

l The Mimic-(2017)

l The Red Shoes -(2005)

En İyi Kore Dövüş Filmler

l The Man from Nowhere -(2010)

l The Age of Shadows -(2016)

l The Spy Gone North -(2018)

l The Merciless -(2017)

l The Tiger: An Old Hunter’s Tale -(2015)

l The Berlin File -(2013)

l The Raid: Redemption -(2011)

l The Villainess -(2017)

l The Outlaws -(2017)

l The Suspect -(2013)

l The Age of Shadows -(2016)

l The Spy Gone North -(2018)

l The Merciless -(2017)

l The Tiger: An Old Hunter’s Tale -(2015)

l The Berlin File -(2013)

En İyi Kore Filmleri Netflix

Netflix Kore filmlerine çok yer veriyor ve bu filmlerin tüm dünyada tanınmasına ön ayak oluyor. İşte en iyi Kore Filmleri Netflix listesi…

l Parasite -(2019)

l The Host -(2006)

l Burning -(2018)

l The Handmaiden -(2016)

l The Wailing -(2016)

l The Housemaid -(2010)

l Train to Busan -(2016)

l The Age of Shadows -(2016)

l The Spy Gone North -(2018)

l The Merciless -(2017)

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir