İnternetten Ne Satabilirim, Nasıl e-Ticaret yapabilirim?

Son zamanlarda içinde ticari ruh taşıyan herkesin aklındaki tek soru ”internetten ne satabilirim?” İnternet hemen hemen herkesin içinde bulunduğu büyük bir mecradır. Cesaret kadar yaratıcılığı da içinde barındıran önemli bir konudur.

İnternetten ne satabilirim

Çok klişe gelse de aslında gerçekten de internetten satış yaparak para kazanmak ve hatta yalnızca bu işi yaparak asgari ücretin katbekat daha fazlası bir gelir elde etmek mümkündür. Ufak bir sermaye, yaratıcı bir fikir ve sıkı çalışmanın aşamayacağı engel yok. Sermaye için internetten ne satabilirim konusunda elbette ki büyük önem taşır diyemeyiz. Sermayesiz de birçok satış yapılabilmesi mümkündür. Bu makalemizde internetten ne satabilirim? sorusuna cevaplar arayacağız.

Sermaye ile İnternetten Ne Satabilirim?

internetten ne satabilirim
internetten ne satabilirim

Bir miktar sermayeniz varsa eğer, cep telefonu aksesuarları satarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için bir websitesi kurmanız gereklidir. Gittigidiyor yüzde olarak çok fazla aldığından size kalan kar tatmin etmeyebilir. Google Adwords ve Facebook reklamları ile sitenize müşteri çekebilirsiniz. Fırsat siteleriyle anlaşıp güzel satışlarda yapmanız mümkündür. İnternetten satış yapmak istiyorsanız yurt dışında trend olan ürünleri takip etmenizde fayda var. Bir ürün yurt dışında satılmaya başladıktan 2 ay ile 1 sene içerisinde Türkiye’de de meşhur oluyor. Örnek verecek olursak Japon style giysiler Türkiye’de 2 sene sonra satılmaya başlandı. Bu ürün Türkiye’de çok uzun süre satıldı.

Sermayesiz Ne Satabilirim?

ATKI

Atkı, özellikle erkekler arasında giderek yaygınlaşıyor ve kış aylarında oldukça rağbet gördüğü için satışı kaçınılmaz oluyor. Atkının bedenle çok alakalı olmaması ve deneyip görmeden de üzerinde nasıl duracağının tahmin edilebilmesi internetten satışını oldukça kolay hale getiriyor. İyi bir pazarlama stratejisi ile atkı satışı gerçekleştirmek mümkün olabilir.

CEP MENDİLİ

Takım elbise son zamanlarda erkekler için kaçınılmaz bir parça olarak görülüyor ve bu metroseksüel görünüm beraberinde tam da istenildiği gibi satış fırsatlarını da getiriyor. Google Trends’e göre oldukça ilginç bir şekilde cep mendili konusunda yapılan araştırmalar giderek artıyor ve pazar içerisinde rekabet oldukça ideal seviyede. Evde yaptığınız cep mendillerini satmayı ya da dropshipping yapmayı düşünebilirsiniz.

AHŞAP GÖZLÜK – SAAT

Dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden birisi olan Alibaba’da tam 555 tedarikçi firma tarafından sağlanan 22.600 farklı ahşap güneş gözlüğü modeli bulunmaktadır. Ürün satışları oldukça ideal seviyede ve kar marjı yüksektir. Ülkemizde henüz tutunabilmiş bir moda olabilir, ancak iyi bir pazarlama stratejisi ve reklam sayesinde ciddi satışlara ulaşılması mümkündür. En çok sevilen aksesuarların başında hiç şüphesiz saatler gelmektedir, ancak gerek abartılı fiyatları gerek göz zevkimize hitap etmemeleri bu aksesuarın halen hak ettiği değeri bulamamasına neden oluyor. Ahşap saatleri satmak için mükemmel bir pazarlama stratejisine gerek yok, yalnızca bir İnstagram hesabı ve biraz zaman yeterli olacaktır.

KİŞİYE ÖZEL SANAT

Kişiye özel ürünler özellikle internetten hediye satın almak isteyen kişilere hitap etmekte ve yaratıcı bir ürün ile ciddi satış rakamlarına ulaşmak mümkün. Örneğin kara kalem çizimi iyi olan bir sanatçıyla anlaşıp talepleri topladıktan sonra kara kalem portre satışı gerçekleştirilebilir. Sadece kara kalem de değil kişiye özel renkli çerçeveler ve takılar da yapabilir ve iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

BEBEK ÜRÜNLERİ

Bebek ürünlerinin internetten satışını yapmak oldukça kolay, özellikle oyuncak alanına yönelmek isteyen girişimciler kaliteli ve bebeğin zihinsel gelişimine katkıda bulunacak ürünlerin satışını gerçekleştirerek başarılı olabilir. Ayrıca bebek kıyafetleri örerek de ek kazanç sağlayabilmeniz mümkündür.

ELEKTRONİK KİTAP (e- KİTAP)

Elektronik kitaplar son zamanlarda ülkemizde de satış oranının arttığı ürünlerden birisidir. Bilgili olduğunuz ya da araştırdıktan sonra uzmanlaşabileceğiniz ve sevdiğiniz bir konuyla ilgili e-Kitap yazıp satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kullanıma sunulan hazır teknik altyapılardan ya da IOS ve Play Store gibi marketlerden yararlanabilirsiniz.

En Çok Satan İnternet Ürünleri Sıralaması

 • Kadın Giyim
 • Kitaplar
 • Bilgisayar Donanımı
 • Bilgisayar Yazılımı
 • Giysi
 • Oyuncaklar / Video Oyunları
 • Videolar DVD
 • Sağlık ve Güzellik
 • Tüketici Elektroniği
 • Müzik
 • Takı
 • Büro malzemesi
 • Ev Dekorasyonu
 • Spor Malzemeleri
 • Ayakkabı
 • Küçük Ev Aletleri
 • Araçlar ve Bahçe
 • Hediyeler

İnternetten Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

İNTERNETTEN ÜRÜN SATIŞI YAPMAK

Ürün satış işlemini bireysel olarak yapacaksanız, kullanıcıların size güvenmesi biraz zaman alabilir. Bunun yerine bir marka ismi oluşturarak Gittigidiyor, Sanal Pazar gibi satış sitelerinden kullanıcı hesabı oluşturarak satış yapmanızı tavsiye edebiliriz. Satış yapmadan önce potansiyel ürününüz ile ilgili pazar araştırması yapmalısınız. Sattığınız ürünü satan diğer satıcıları inceleyin, pazar ortalamasına göre bir satış fiyatı belirleyin. İlk aşamada müşteri memnuniyet sağlamanız açısından ürün promosyonları ya da küçük kampanyalar yapabilirsiniz. Alıcıların ne aldığını ya da neye ilgi duyduğunu yakından takip edin. Google Trends hizmetini takip ederek alıcılara ulaşabilir ve güncel satış fikirleri yakalayabilirsiniz. Müşteri hedef kitlesini iyi belirleyin. Örneğin, hamile giyim üzerine bir satış yaptığınızda satış kitlenizi yalnızca hamileler oluşturacaktır. İlk aşamada daha genel bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Maliyetinizi, karınızı iyi hesaplayın ki, sonradan zarar etmeyin. Unutmayın ki kargo ücreti gibi küçük görünen ödemeler sonrasında büyük bir yığına dönüşebilir.

Online Satış İçin Doğru Ürünlerin Seçilmesi

İnternetten Ne Satabilirim
İnternetten Ne Satabilirim

İnternet satıcılarının en büyük ortak hatası en iyi bildikleri veya en çok arzu ettikleri ürünleri seçmeleridir ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Çoğunlukla iyi bir fikir olarak gördüğünüz ve sizin için doğru olan bir ürünü satmaya çalışmak başarı şansınızı azaltır. Çünkü online satış yaparken gerçek bir alışveriş ortamında satış yaparsınız. Online satış yapmak gerçek bir iştir ve gerçek işler varsayımlarla, tahminlerle ve kişisel tercihlere bağlı olarak ilerlemez. Yeni bir online dükkan açmak ve satış dünyasında yarışmak istiyorsanız hangi ürünü satacağınıza karar vermenin tek yolu pazar araştırması yapmaktır. Satmayı istediğiniz ürünün pazarlanabilir olup olmadığını veya pazarlanabiliyorsa ne kadarlık bir başlangıç bütçesine ihtiyacınızın olduğunu belirlemek zorundasınız. Örneğin yeni satıcıların çoğunun elektronik cihazlara karşı ilgisi vardır. MP3 çalarlar satan bir tedarikçi bulurlar ve yeni online dükkanlarını lanse etmek için bir sürü para harcarlar. Sonrasında hiçbir satış yapamadan aylar geçer ve bir sürü para harcadıkları halde neden satış yapamadıkları konusunda kafaları karışır.

Girdikleri ürün pazarındaki diğer online satıcılar yığın halinde satın alma yaptıklarından toptan fiyatı düşürürler ve eğer siz ürünleri dropshipping yöntemiyle satmaya çalışırsanız sizin fiyatlarınız diğer satıcıların fiyatlarına göre daha pahalı kalır. Bu tür ana malları satmaya çalışan yeni satıcılar genellikle başarısız olur çünkü online pazarı yöneten oturmuş satıcılara karşı mücadele edemezler. Unutmayın ki gerçek tedarikçiler, sizden aylık ücret ve kurulum ücreti almazlar.

Örneğin satış için ürün arayışındasınız ve bir tedarikçi buldunuz fakat sizden herhangi bir ücret talep etmiyor. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız bulduğunuz tedarikçinin sahte olabileceğini ve size gerçek toptan fiyatlarını vermeyeceğini unutmamalısınız. Ayrıca bulduğunu tedarikçiler size gerçek toptan fiyatlarını vermezler ise online ürün satışı piyasasında mücadele edemezsiniz. Gerçek tedarikçilerle çalışmazsanız bir başarı ve ilerleme kayıt edemezsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve gerçek tedarikçileri bulmalısınız. İnternetten satış yaparak para kazanmak sermayesiz iş fikirleri arasında en başlarda yer almaktadır. Umarız ki işlerinizi büyütür ve hayırlı kazançlar elde edersiniz. İyi çalışmalar.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir