İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

anadolu yakası gezilecek yerler

Dünyanın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul, eşsiz tarihi yapıları, caddeleri, denizi kendine has havasıyla tabiri caizse cennetin yeryüzünde ki hali. İstanbul tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış pek çok ülke ve pek çok halk tanımıştır. Dünyanın en güçlü devletleri İstanbul’a hakim olmuş ve onlarda buranın eşsiz güzelliğini bırakmak istememişler. 1453 yılından beri Türk toprağı olan İstanbul Avrupa Ve Anadolu olmak kaydıyla iki yakaya ayrılıyor. Avrupa yakası Avrupa kıtasına ait iken, Anadolu yakası da Asya kıtasına ait. Kısaca iki kıtayı da barındıran  mucizevi bir şehir. Bu yazımızda sizlere İstanbul’un Anadolu yakasında gezilecek en iyi yerleri anlatmaya çalışacağız Keyifli Okumalar.

İstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

1- Anadolu Hisarı

Anadolu yakasına gelen her kişinin ziyaret etmesi gereken bölge. Anadolu hisarı yüzlerce yıllık tarihiyle Anadolu yakasında gezilecek en iyi yerlerden biri. Anadolu hisarına gelmişken tekne turu yapmamak olmaz tabi. Göksu nehri üzerinde hava güzelse şahane bir tekne turu yapabilirsiniz. Ayrıca nehrin yanındaki kafe ve restaurantlarda yemek yeyip birer kahve içmek oldukça güzel bir aktivite olacaktır.

2-Anadolu Kavağı

Anadolu kavağı İstanbul Beykoz’da yer alan oldukça küçük bir balıkçı kasabası özellikle şehre oldukça uzak olan bu bölgeye ulaşmak için vapur veya tekne kullanabilirsiniz. Şehre uzak olması sebebiyle oldukça sakin bir bölge olan Anadolu Hisarı, deniz ürünleri tüketmek için harika bir yer. Anadolu Hisarı’na ulaşmak için şehir merkezinden vapura binip 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Sakin bir bölgeyi tercih edenler Anadolu Yakasında Gezilecek En İyi yerler olarak Anadolu Kavağını tavsiye etmekte.

3- Beylerbeyi

Beylerbeyi İstanbul Bizans hakiminde iken oldukça küçük bir köymüş. Osmanlılar İstanbul’u aldıktan sonra Yeniçeri Ağası Mehmet Paşa beylerbeyinde ihtişamlı ve büyük bir yalı yaptırmış. Aslında Beylerbeyi adı da buradan gelmekte. Günümüzde gezmek için oldukça tercih edilen bir bölge olan Beylerbeyi birbirinden güzel restaurantları, cafeleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

4- Beykoz Yuşa Tepesi

Beykoz İstanbul Anadolu Yakasında bulunan en güzel semtlerden biridir. Beykoz’da ilk çağlardan bu yana kutsal kabul edilen  Yuşa tepesini mutlaka ziyaret edin. Hz Musa zamanında yaşadığına inanılan Hz Yuşa’nın Yuşa tepesinde 17 metre uzunluğunda bir kabri bulunmaktadır. Yuşa Tepesinde Hz.Yuşa’nın kabrinin ziyaret etmek, ve İstanbul’un eşsiz boğaz manzarasını seyretmek mutlaka yapılması gereken şeylerden.

5- ÇengelKöy

Çengelköy İstanbul Anadolu yakasının keyfini çıkarabileceğiniz en güzel köşelerinden biri, Çengelköy’e uğradığınızda buradaki Çınaraltı Çay Bahçesi’ne mutlaka uğrayın derim. Ayrıca Çengelköy’ün böreği oldukça meşhurdur. Buraya gelip böreğinizi alıp çayınızı içebilir ve şahane manzarayla baş başa kalabilirsiniz. Çengelköy sahilindeki kokoreççiler de oldukça meşhur ve çok sevilmekte. Yaz ve bahar ayları buraya gelinecek en iyi zamanlardan biri. Çengelköy İstanbul Anadolu Yakası’nda gezmeden ayrılmamanız gereken oldukça güzel bir semt.

6- Kadıköy

Kadıköyü bilmeyen yoktur herhalde. Kadıköy İstanbul’un Marmara Denizi kıyılarına bakan oldukça merkezi ve güzel semtlerden biri. Kadıköy Osmanlılar tarafından İstanbul’un alınmasından önceki ismi Kalkedonya imiş. İstanbul fethedildikten sonra Kadıköy’ün yönetimi İstanbul Kadısına verilmiş ve ismi Kadıköy olarak alınmaya başlamış. Kadıköy gece hayatı ve  birbirinden güzel alışveriş caddeleriyle İstanbul Anadolu yakasının en güzel semtlerinden biri.

7- Kandilli

Kandilli İstanbul Anadolu yakası sahilinde yer alan oldukça güzel bir semt. Özellikle kandilli’den boğaz manzarasını seyretmek çok ayrı bir keyif. Kandilli de sahilin yanı sıra gezilecek yerlerden biri de Adile Sultan Sarayı’dır.

Adile Sultan Sarayı 2007’de Sakıp Sabancı tarafından restore edilmiş. 2007’den bu yana kültür Ve kongre merkezi olarak hizmet  veren Adile Sultan Sarayını görmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

8- Kanlıca

Kanlıca İstanbul Anadolu Yakasına uğrayıp de gezmeden ayrılmamanız gereken semtlerden biri. Kanlıca denilince akla  ilk olarak Kanlıca Yoğurdu gelmektedir. Zamanında Kanlıca’da yetişen bir bitkiyi yiyen ineklerin sütünden yapılan yoğurtlar oldukça lezzetli olurmuş. Bu nedenle Kanlıca Yoğurdu oldukça meşhur olmuş. Günümüz de hala ününü devam ettiren kanlıca yoğurdunuz Kanlıca’da bir çok yerde bulabilirsiniz. Ayrıca Mihrabat Korusu ve Kanlıca Sahiline uğramadan kesinlikle Kanlıca’dan  ayrılmamalısınız.

9- Kuzguncuk

Kuzguncuk İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan çok sevilen bir tarihi semt. Bu bölgede eskiden azınlıklar yaşarmış Bu nedenle Kuzguncuk’ta bir çok kilise sinagog ve cami gibi ibadethaneleri sıkça yan yana görebilirsiniz. Kuzguncuk’ta bulunan tarih kokan eski istanbul evleri ve tarihi sokakları ile Kuzguncuk Anadolu Yakasında
gezmek için sıkça tercih edilen yerlerden.

10- Şile

Şile İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan İstanbul’dan uzaklaşmadan tatil yapabileceğiniz en çok sevilen yerlerden biri, İstanbul’da çalışıyorsanız ve tatil için zamanınız kısıtlıysa günübirlik Şile’ye gidebilirsiniz. İstanbul’daki bir çok şehirlinin uğrak noktası olan Şile özellikle bir kaç gün kalabilecek zamanınız varsa konaklayabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Şile’ye İstanbul’dan ulaşım için araba, otobüs veya taxi tercih edebilirsiniz.

11- Üsküdar Kız Kulesi

İstanbul’a gelmişken kız kulesine gitmemek olmaz. Üsküdar üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz Kız Kulesi birbirinden güzel tarihi ve ihtişamıyla gezmeden olmaz dedirten bir yer. Kız Kulesi’ne kayık veya tekneler ile ulaşım sağlıyorsunuz. Kız kulesinde bulunan kafelere uğrayabilir.Ve Kuleye çıkarak boğazı eşsiz manzarasını
tadabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir