Makale Yazarak Para Kazanmak

makale yaz para kazan

Makale Yaz Para Kazan

Dünyadaki gelişmiş ülkelerin birçoğunda okumak, araştırmak küçük yaşlardan itibaren insanlara öğretilir. Ancak bu okuma alışkanlığı zamanla bazı bireyler de yazma alışkanlığına da dönüşebilir. Yazma alışkanlığı edinen bireyler zamanla  bu yazılarından para kazanabilecek kadar iyi yazmaya başlarlar. Bazı kişiler sadece zevk için yazar, bazıları ek gelir elde etmek için bazıları da bu işi meslek haline getirip tam zamanlı olarak bu işi yapmaya başlarlar.

Makale Yazarak Para Kazanmak

İster ek iş olarak düşünün ister bu işi meslek haline getirmeyi her ne olursa olsun yazma yeteneğinize güveniyorsanız yazı yazarak hiçte küçümsenmeyecek miktarlarda gelir elde edebilirsiniz. Ancak her okuyan, yazan kişi makale yazamaz. Makale yazmak ayrı bir iştir gerekli kuralları teknikleri ve yöntemleri vardır. Her şeyden önce makale yazabilmek için çok iyi bir araştırmacı olmalısınız. Hatta yazmaya ayırdığınız süreden çok araştırmaya ayırmalısınız. Bu konuda yeterince bilgi sahibi ve yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız makale yazmaya hazırsınız demektir.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

makale yazarak para kazanmak
Yazı yazarak para kazanma.

Blog Yazarak Başlayın :

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız öncelikle biraz tecrübe edinmek için blog yazarak başlamalısınız. Blog yazılarınız keşfedilebilir ve sipariş dahi alabilirsiniz. Ancak blog yazmak için öncelikle bilgili ve ilgili olduğunuz konulara yönelin. Yani örneğin yemek yapmayı biliyor ve bunu anlatmaktan yazmaktan keyif alıyorsanız yemek ile alakalı bir blog sitesi açabilir  ve insanlara yardımcı olabilirsiniz. Blogunuz yeteri kadar görüntülenip takip edildiğinde Google reklamları yerleştirerek hiç de küçümsenmeyecek bir gelir sahibi olabilirsiniz. Bunun için blogunuzu sürekli güncel tutmalı ve pes etmeden yazı yazmaya devam etmelisiniz. Veya bahçe işleri ile ilgileniyorsanız insanlara bahçe işleri ile ilgili eğitim veren bir blog açabilirsiniz. Bu sayede hem keyif aldığınız bir konuda yazı yazacak hem de yazdığınız yazıdan gelir elde edebileceksiniz.

Kurduğunuz blog sitesine yazı yazmaya başlayarak bir gece de milyoner olabileceğiniz kesinlikle düşünmeyin. Bu konuda sabır ve azim çok önemli yazılarınız zamanla okunacak beğenilecek ve siz de gelir elde etmeye başlayacaksınız. Blog siteniz üzerinden gelir elde etmek için Google reklamlarını kullanabilirsiniz. Siteniz üzerinde çıkan reklamlara  ziyaretçileriniz tıkladıkça reklam veren şirket de size ücret öder. Siz de gelir sahibi olursunuz.Veya affiliate gibi programlara başvurabilir. Siteniz üzerinde satış yayınlayabilir veya Satış yapan siteye yönlendirme yaparak satış başı yüzdelik olarak komisyon kazanabilirsiniz.

Sipariş Alıp Başka Sitelere Yazmak :

Makale yazıp para kazananların bir çoğu bu yöntem sayesinde gelir elde etmektedir. Müşteri bulur ve sipariş alırlar. Daha sonra müşterilerinin talep ettikleri sitelere yazı yazarlar bu sayede bir gelir sahibi olabilirler. Sipariş üzerine satış yaptığınızda yazılarınız üzerinden gelir elde edersiniz. Müşterilerinize fiyat verir ve daha sonra yazmaya başlarsınız.Fiyatlama yöntemi makale uzunluğuna göre kelime olarak ödenir. Piyasada standart bir yazar 100 kelime için 4-6 TL arası ücret talep eder. İşinizi geliştirdikçe yazma becerileriniz geliştikçe ve iş yaptığınız müşteri sayısı arttıkça 100 kelime için alacağınız ücret 10-15 TL’ye kadar yükselebilir. Bu iş emek sabır ve zaman işidir.

Tebrik Kartı Yazarak Para Kazanma

Güzel şiirler ve ilginç yazılar yazmayı becerebiliyorsanız, tebrik kartı yazarak gelir elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden sipariş veren firmaları inceleyebilir detaylı bilgi edniebilirsiniz.

Dergiler Ve Gazeteler İçin Yazarak Para Kazanın :

İnternet’in son zamanlarda patlamasıyla,basılı yayın oldukça daralmıştır. Ama yine de her şeye rağmen basılı yayın pazarı hala geniştir. Ve alanında tecrübeli ve bilgili yazarlara ihtiyacı vardır. Eğer bir konuda gerçekten bilgiliyseniz ve kendinize güveniyorsanız, bu konuda yazılar yazan dergi ve gazetelere başvurup örnek yazılarınızı iletebilirsiniz. Dergi ve gazete yazarları için hala açık pozisyon vardır. İlanları inceleyip gerekli yerlere başvurabilirsiniz.

Kurgu Yazın Ve Satın :

Kurgu yazmak için herhangi bir konuda yazmanız gerekmez. Eğer elinizde güçlü bir hikayeniz olduğunu düşünüyorsanız bunu kitaba çevirip satmak için önünüzde hiçbir engel yoktur. Ancak kitap yazarak hatırı sayılır bir gelir elde etmek oldukça zordur. Özellikle kitap basım ve dağıtım masraflarını karşılamamanız durumunda kitap başı kazancınız % 10’a kadar düşer.

Öncelikle hikayenizi yazar ve bunu basım evlerine götürürsünüz.Hikayeniz okunur ve beğenilirse basım evi kitabı basar basım ücretleri kitap başı 10 TL’yi bulabilir. Bu nedenle basım evleri kitap basım ve dağıtım masraflarını karşılayamama durumunda sizlere komisyon teklifi verir.Komisyon teklifini kabul ettiğinizde kitabın tüm masraflarını basım evi karşılar Ancak bu durumda kitap üzerinden elde edebileceğiniz maksimum kar % 20’dir. Basım evi kitabın satılma durumun göre 1000 adet dağıtım yapar, masraflarına göre kitap fiyatı belirlenir ve dağıtıma çıkar. 20 TL’lik bir adet kitap satışından  siz sadece 2 TL kazanırken kitabı satan kişi bile daha çok kazanır. Ancak kitabınız çok okunur ve ve talep görürse bu durumda kitabınızı bir çok basım evi basmak ister. Ve sizde en yüksek komisyonu veren basım evine kitabınızı bastırabilirsiniz.

Komedyenler İçin Yazılar Yazın :

Sanılanın aksine komedyenlerin yapmış olduğu her espri ve mizah komedyenlere ait değildir. Bazıları satılmış olabilir. Eğer mizah yeteneğinize güveniyorsanız komedyenler için mizah yazıları yazıp satabilirsiniz. Ne kadar para kazanacağınız, mizah yazısını kime satacağınıza bağlı, eğer ünlü bir komedyen ise bu ücret çok yüksek meblağlara  kadar ulaşabilir.

İnsanlar İçin Öz Geçmiş Hazırlayın

Kendinize güvenen biriyseniz bu konuda kendine güvenmeyen iş arayan bireyler için CV yazabilirsiniz. Özellikle bu konuda yeteneğiniz bulunuyorsa iş arayan bireylere detaylı CV yazabilir ve gelir elde edebilirsiniz. CV yazmak çok vakit alan bir iş olmasa bile, bu konuda gerçekten yüksek ücretler alabilirsiniz. CV yazmak düzenli bir iş olmasa da sipariş geldikçe yazabilir sadece birkaç saat alan bu işten 100 TL üstü gelir elde edebilirsiniz. Bu konuda yardım almak isteyen kişilerin ilanlarına başvurabilir CV yazdığınız kişilerin örnek CV’ lerini gösterebilir. Eğer CV yazılarınızı beğenirlerse bu konuda sizinle anlaşabilirler. Ve size CV yazdırabilirler.

Seyahat Gezi Yazısı Yazarlığı Yapın

Seyahat etmeyi çok seviyor ve sık sık seyahat ediyorsanız seyahat yazısı yazabilirsiniz. Bu alanda kişiler gezip gördükleri yerde kendi kişisel yorumlarını da katarak harika bir yazı ortaya çıkarabiliyorlar. Seyahat yazısı yazmak için sıkça seyahat etmeniz farklı kültürleri tanımanız ve en önemlisi bu konuda yazmayı becerebiliyor olmanızdır. Seyehat yazısı yazarak para kazanmak için çok bir seçenek bulunmasa da kendinize bir blog sitesi açıp site üzerinden yazılarını yazıp reklam gelirleriyle gelir elde  edebilir,veya gezi dergileri için yazılar yazabilirsiniz. Ancak gezi dergileri için yazı yazmak biraz zor olabilir. Bu konuda kendinizi çokça geliştirmeli yabancı dil bilmeli veya az da olsa ün sahibi olmalısınız.

Yazar Adaylarına Eğitim Verin

Şuana kadar pek çok yazı yazmış bu yazılardan gelir elde etmiş veya hobi amaçlı yazılar yazdıysanız, yazı yazma tekniklerine hakimseniz, bu işi öğretebileceğinizi düşünüyorsanız, ve en önemlisi en az 10 yıllık bir yazarlık deneyiminiz bulunuyorsa Yazar adaylarına eğitim verebilir. Bu işin inceliklerini ve sırlarını yazar adaylarına öğretebilirsiniz. Bu konuda yazar koçluğu yaparak ciddi gelir elde eden kişilerin sayısı hiçte az değil. Tıpkı özel ders gibi saatlik veya aylık olarak ücret alıp para kazanabilirsiniz. Üstelik bu işi kurumsallaştırırsanız sizin gibi tecrübeli adaylar ile birlikte çalışabilir ve yazar adaylarına eğitim koçluğu verebilirsiniz.

Evde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim diyen pek çok kişiye bu yazımızın bir gelir elde etme yöntemi olarak cevap niteliğinde olduğunu düşünmekteyiz. Evde ek iş yaparak para kazanmak için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir