Evde Çalışan Kişiler İçin Motivasyon Yükselten Öneriler

Görüyorsunuz ki günümüz koşullarında evde çalışan insan kitlesi git gide artmaktadır. Bu durum ise serbest çalışan insanlar için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Düşünün sabahın bir vakti kalkıp trafik derdi çekmek istemezsiniz değil mi? Ya da durmadan tıraş olmak gibi eylemleri de yapmak istemezsiniz. İşte bu yüzden başkalarıyla çalışmak istemeyen insanlar için evden çalışmak başlı başına bir nimet. Düşünün bir sabah kalkıyorsunuz istediğiniz şekilde işinizin başına geçiyorsunuz. Evinizde istediğiniz rahat kıyafetlerinizi giyip dolaşıyorsunuz ve üstüne üstelik günde 2 saat çalışarak para kazanıyorsunuz. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Siz böyle düşünüyorsunuz aslında işin gözüken tarafı hiçte öyle değil. Evde çalışan kişilerin aksine kişilerin hayatları aksine tozpembe bir şekilde yürümüyor. Evde çalışanların birçoğu genelde belli başlı problemler ile uğraşmaktadır. Sorunların ilk kısmı ise şöyle başlıyor ve kendinizi motive edemiyorsunuz. Serbest çalışmaya başlayan kişiler genelde ilk başlarda bu durumu önemsememektedirler. Ama bir süre sonra fark ediyor ki motivasyonun her işte olduğu gibi evde çalışan kişiler içinde gerekli olduğuna inanıyor.

Genelde evde olmanın verdiği rahatlık, plansızlık veya hareket edememekten gibi tembelimsi nedenler evde çalışanın enerjisini ciddi bir şekilde düşürüyor. Tabi genelde bunları işlerinde plansız olan kişiler yaşamaktadırlar. Bunun önlemini alan ve planını kuran bir kişi motivasyon konusunda sıkıntı yaşamamaktadırlar. Şimdi sizlere burada belli başlı kişilerin yaptığı motivasyon tekniklerinden bahsedeceğim. Eğer sizde bir evden çalışan iseniz bu kuralları dikkate almanızı öneririm. Başarılı olmanın yolu çalışmaktan geçer.

Şimdi Geçelim Evden Çalışanlar İçin Belirli Bir Takım İpuçlarına

1- Hedefleriniz Daima Gerçekçiliğe Odaklı Olsun

Eğer bir evde çalışan olarak motivasyon yükseltmek istiyorsanız ilk olarak belirlediğiniz hedeflerinizi gözden geçirmek olmalı belirli bir planınız var mı? Günlük ne kadar çalışmalıyım? Günlük olarak kaç makale yazmalıyım gibi soruları kendinize yöneltmelisiniz. Ve bu soruların doğrultusunda hedeflerinizi belirlemelisiniz. Diyelim hedefler doğrultusunda ilerliyorsunuz size önerim hayallerinizi her zaman büyük tutmalısınız ama bir yandan da bu hedefe ulaşmak gerçekleştirmek ve gerçekçi olmasını sağlamanız gerekli. Eğer bunu yapamazsanız kendinizi bu işin başında yenilmiş hissedersiniz. Bu da sizin için iyi olmayabilir.

2- Her Daim Belirli Bir Plan İle Hareket Edin

Evde çalışmak aslında istediğiniz kadar yatıp istediğiniz zaman çalışabileceğiniz bir iş anlamında olmamalı. Böyle düşünmek her zaman sizi yanılgıya düşürebilir ve bir takım olumsuz sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu nedenle ki yaptığınız plan çerçevesinde çalışmalı ve her zaman yaptığınız plana sadık kalmalısınız. Yaptığınız işe tıp ki evde çalışmıyormuş gibicesine hazırlanmalısınız ve kendinizi bu plana alıştırmalısınız. Bir yandan çalışmanızı yapmalı bir yandan ise zaman zaman molalar vererek kendinizi rahatlatmalısınız. Yapacağınız işi belli bir plana yaydıktan sonra kendinizin de başarılı olduğunu görmek size ekstra bir motivasyon olacaktır. Demem o ki planınıza ne kadar sadık iseniz o kadar başarılı olursunuz.

İLGİLİ : Evde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim?

3- Sağlık Önemlidir Sağlığınızı Her Daim Önemseyin

Düşün aslına motivasyonunuz ile sağlığınız arasında doğru bir orantı mevcuttur. Bir yandan çalışıp bir yandan ise sağlığınıza her daim dikkat etmelisiniz. Bunun doğrultusunda ise kendinize belirli bir uyku düzeni seçmeli, belli bir kahvaltı veya etkinlik vakti ayırmalısınız. Bulunduğunuz odayı her daim fırsat buldukça havalandırmalı ve ortamdaki negatif enerjiyi bir bakıma kendinizden uzaklaştırmalısınız. Kendinize iyi gelecek türde yiyecekler tüketmelisiniz. Bu sayede sağlığınız hem yerinde olur hem de çalışmanızı etkileyecek zor bir durumla karşılaşmanızı önler.

4- Asla Birinden Yardım İstemekten Çekinmeyin

Sizin bilmediğiniz sizi zorlayacak alanlarda kendi kendinize çabalayıp bir şey yapamamaktansa birinden yapamadığınız konu ile ilgili yardım almak her zaman önemlidir. Belki çevrenizde bu işi yapan bir arkadaşınız veya yakınınız olabilir. Yani bütün gün uğraşıp da yapamamaktansa işi bilen birinden yardım istemek en mantıklı yoldur diye düşünüyorum. Hem bu sayede sinir ve stresten de kurtulmuş olursunuz. Unutmayın arkadaşlar herkes her konuda başarılı olabilir diye bir kaide yoktur. Demem o ki sizde bilmediğiniz konularda yardım alabilir eksik ve zayıf yönlerinizi bu sayede tamamlayabilirsiniz.

5- Kendinizi Asla Dış Dünyadan Uzak Tutmayın

Bir evde çalışan olan biri iseniz size önerim dış dünya ile bağlantınızı koparıp tamamen uzaklaşmayın. Çünkü bu durum siz de derin bir yalnızlık hissi oluşturabilir bu da doğal olarak mutsuz olmanızı sağlar. Tabi bu durum sizin açınızdan olumsuz bir yapıya dönüşebilir. Size tavsiyem şudur ki iş saatlerinizin dışında sosyal aktivitelerinizi de yapmalı arkadaşlarınız ile de vakit geçirmelisiniz. Sizin gibi evde çalışan kişilerden fikir ve öneriler almalı ve bu doğrultu da hareket etmelisiniz. Bu sayede hem motivasyon sıkıntısı çekmez hem de farklı görüşlerden faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

6- Kendinize Bir Başarı Panosu Sağlayın

İlk olarak düşünün ve bilgisayarınızın belirli bir başarı panosu olduğuna inanın. Motivasyonunuz ve çalışma isteğiniz düştüğü sırada karşınızdaki panodan yararlanarak işe devam etmek için kendinizi zorlayın. Demem o ki her sıkıldığınızda yaptığınız işi bırakıp durmadan mola vermeyin. Bu sizin gereksiz yere fazladan vakit harcamanıza ve düzensiz olmanıza sebep olacaktır.

Tabi ki sıkıldığınızda işinizin başından kalkabilirsiniz. Ancak bunu alışkanlık haline getirir iseniz sizlere çalışma stratejinizde belli başlı olumsuzluklar yaratacaktır. Her zaman bunu yapmamaya özen gösterin ve başararak gözlerinizin önüne aldığınız evi hayal edin ve kendinize artı motivasyon sağlayın. Emin olun ki başarı panosu dediğimiz şey sizlere motivasyon konusunda daha fazla destek olacaktır.

7- Kendinizi İyİ Tanımaya Bakın

Önce bir kendinizi tartın gün içinde ne kadar iş yapabiliyorsunuz, hangi zamanda daha çok çalışıyorsunuz ve hangi durumlarda motivasyonunuzun düştüğünü anlamaya bakın. İşte bunları saptayıp bir düzen sağladıktan sonra kendinize ait bir çalışma planı oluşturabilir ve dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durarak çalışma veriminizi arttırabilirsiniz. Biz bura ne kadarda üstüne basa basa belirtsek de herkesin kendine göre özelliği olabilir kim bilir kimisi müzik ile çalışıyor olabilir kimisi ise sessiz ortamda çalışmayı seviyor olabilir kimin ise verimli olduğu zamanlar farkındalık oluşturabilir. Umarım dediği mi anlamışsınızdır tabi bu kendinizi ne kadar tanıyabildiğinize bağlı.

İLGİLİ:    Evde Yapılabilecek İşler

8- Bazı Zamanlar Dahilin de Çalışma Alanınızı Değiştirin

Dediğim gibi başlıkta da gördüğünüz üzere size tavsiyem çalışmakta olduğunuz ortamı zaman zaman değiştirin bu size yeni bir işe başlamışçasına şeklinde bir hava katacaktır. Ferah bir hava almanızı sağlayacaktır. Bazı zamanlar çalışmaktan sıkılabilirsiniz işte bu zamanda ise kendinize belli bir süre civarında bir mola verin çıkıp biraz hava alın ve ondan sonra çalışmanıza başka bir yerde devam edin. Bu sayede evden çalışmanın size sağladığı avantajlardan faydalanabilirsiniz. Kimi insanlar için genelde olumsuz da olsa bilgisayarınızı alıp dışarı çıkarak dışarıda çalışın veya gidip bir kafede oturarak çalışmanıza devam edin. Emin olun size sunduğum bu yöntemler sayesinde motivasyonunuz kat be kat artacak.

9- İşiniz Ve Eviniz Dışında da Bir Hayatınız Olduğunu Unutmayın

Hadi diyelim bu önerilere dikkat ediyorsunuz ama işiniz bittikten sonra ne yapıyorsunuz? Bunu hiç düşündünüz mü? Gidip dışarı mı çıkıyorsunuz? Ya da hemen bir yere uzanarak uyumak mı istiyorsunuz? Her insanın bunu yaptığını düşünürsek öyle tabi ki… Genellikle insanlar evde çalışan insanlar bu tarz bir yapıya sahiplerdir. Demem o ki sizlerde işinizi bitirdikten sonra gidin eğlenin bir yerlerde dolaşın bir aktivite yapın. Bu sayede hem enerji toplarsınız hem de motivasyonunuz artar ve işlerinizde daha verimli bir yol alırsınız.

Söylemek gerekirse sizde verdiğim bilgilere dikkat ederek evden çalışan kişilerin karşılaştığı problemlerin üstesinden gelebilirsiniz. Görüldüğü üzere evde çalışıp bu sıkıntılardan kurtulmak aslında hiç de zor değil. Sadece yaptığınız çalışmalar dahilin de belli bir prensip içinde hareket etmeli planlarınıza sadık kalmalısınız zaten bunu yaparsanız hem işinizde gelişirsiniz hem de kazancınız artar.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir