Devletten Faizsiz Krediler

Devletten Faizsiz Geri Ödemesiz Krediler

İş kurmak veya var olan işini geliştirmek isteyen yeni bireylere istihdam alanı oluşturmayı amaçlayan girişimcilere
devlet faizsiz kredi ve hibe kredileri vermektedir. Bu desteklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin bazı şartları
ve detayları bilmesi gerekmektedir. Bu güne kadar hayvancılıktan tarımcılığa gıda dan turizme pek çok alanda kredi ve hibe imkanı sunan devletimiz sıfır faizli kredi destekleriyle de girişimcilerin umudu oldu.

KOSGEB SIFIR FAİZLİ KREDİ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı,girişimcilere pek çok alanda destek sağlamaya devam ediyor. Kosgeb genel destek kredisi kapsamında sıfır faizli olarak girişimcilere yurt içinde yapılan fuarlar için 45 Bin TL’ye kadar yurt dışında gerçekleştirilecek tanıtımlar veya iş seyahatleri için 75 Bin TL’ye kadar işçi istihdam eden firmalara işçilerin maliyetlerini karşılayabilmek için 50 Bin TL’ye kadar ve ulaşım giderler için de girişimcilere 40 Bin TL’ye kadar faizsiz genel destek kredisi verilmektedir.

Yeni Girişimcilere Devletten Kredi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılan ve yaklaşık 32 saatlik bir eğitim alan bunun sonucunda da Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanan bireyler 100 Bin TL’ye kadar sıfır faizli genel kredi imkanlarından yararlanabiliyorlar.
Bu krediler sadece işletmenin kuruluşu için veya işletme makinelerinin temini için verilmektedir.

Ar-Ge Kredi Desteği

Şirketlerin araştırma geliştirme yeni teknoloji üretme çalışmalarına destek vermek amacıyla kredi destekleri sağlanmaktadır. Kosgeb tarafından sağlanan bu krediler Ar-Ge Ve İnovasyon Destek Kredisi olarak adlandırılmaktadır. Bu program kapsamında girişimcilere alınacak kredinin 20 Bin TL si geri ödenmeyecek şekilde krediyi alabilirler. Ayrıca 150 Bin Lira kadar  % 75’i geri ödemesiz personel desteği ve 100 Bin Lira kadar da proje geliştirme desteği veriliyor.Kredi desteklerinde  sıfır faizli kredi imkanlarının yanı sıra geri ödemesiz kredi imkanları sayesinde girişimcilere oldukça destek sağlıyor.

Endüstriyel Kredi Desteği

Endüstriyel amaçlı alınacak kredilerde herhangi bir limit bulunmuyor. Üretim mekaniklerini geliştiren ve bunları uygulamaya geçirmek isteyen girişimciler hazırladıkları projelerini Kosgeb’e ileterek anında başvuru yapabiliyor. Başvuru sonucunda alınacak kredi de bir limit bulunmuyor, ancak alınan kredi şirketini ihtiyaçlarına göre düzenleniyor.

Tematik Proje Kredisi Desteği

Kosgeb belirli zamanlarda konu veya bir tema halinde projeler hazırlanmasını talep etmektedir. Taleplerin
hazırlanması için girişimcilere çağrıda bulunan Kosgeb başarılı bulunan proje sahibi girişimcilere, personel
masrafları donanım yazılım ve daha birçok masraf gideri belirli bir limit ve süre içinde karşılanmaktadır.
Kesinlikle geri ödemenin veya faizin olmadığı bu destekleme de Kosgeb’in sunduğu kredi desteklerinden biridir.

Kobi Gelişim Desteği

Proje ilanlarını yakalyan başarılı girişimciler Kosgeb’e hazırladıkları projeleri sunmalarının ardından
projenin başarılı bulunması halinde 300 Bin TL’ye kadar kredi desteği veriliyor. Proje çağrı ilanlarını yakalamak için
Kosgeb duyurularını sürekli takip etmek ve proje konusunda bir çözüm hazırlamak gerekiyor.

Teknolojik Ürün Ve Pazarlama Kredileri

Teknolojik girişimi bulunan bir girişimcinin projesini,  yurt içerisinde pazarlayabilmesi için 50 Bin TL yurt dışında
pazarlayabilmesi için ise 100 Bin TL’ ye kadar kredi desteği verilmektedir.

Ortak İş Birliği Kredisi

4 ve üzeri şirketin bir araya gelip ortak tedarik hattı oluşturmak, tasarım veya ürün geliştirmek,pazarlama faaliyetleri
gibi isteklerde bulunması durumunda Kosgeb yaklaşık 300 Bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir. Ayrıca 700 Bin TL kadar da sıfır faizli kredi imkanı sunmaktadır.

Teknolojik Girişim Sermaye Destekleri

Teknolojik alanlardaki projelere devlet tarafından destek verilmektedir. Verilen destek için herhangi bir teminat
sermaye şartı aranmasa da yenilikçi ve teknolojik bir ürün olması şarttır. Tüm şartları sağlayan girişimciler projelerini sunabilir ve destek almaya hak kazanan girişimciler 100 Bin TL’ye kadar hibe imkanlarından faydalanabilirler.

Jeotermal Enerji Projelerini Geliştirme Kredisi Destekleri

Bu kredi bizzat Türkiye Kalkınma Bankası tarafından verilmektedir. Jeo termal projeleri geliştirme alanında girişimcilere ciddi manada kredi desteği verilmektedir. Bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilere Türkiye Kalkınma Bankası tarafından 60 Milyon Dolara kadar kredi imkanı verilebilmektedir. Detaylı bilgileri Türkiye Kalkınma Bankası üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ekonomi Bakanlığınca Verilen İhracat Destekleri

Yurt içinde çalışmalarına devam eden işletmelerin, yurt dışına da ihracat gerçekleştirebilmeleri, yurt dışında bilinir olmaları ve uluslarası standartlara uygun üretim gerçekleştirebilmeleri için Ekonomi Bakanlığı gerekli maliyetleri karşılamaktadır. Verilecek desteklerin herhangi bir limiti bulunmamaktadır. Bu nedenle yurt dışına ihracat gerçekleştirmek isteyen girişimcilere patent almak tanıtım veya danışmanlık yapmak isteyen girişimcilere giderlerini karşılayabilmesi adında kredi desteği  verilmektedir. Desteklerden yararlanmak isteyenler Ekonomi Bakanlığına başvurabilir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir