Elektronik Ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Dijital platformda faaliyet gösterecek ve bu platforma yeni adım atacaklar adına elektronik ticaret (e-ticaret) sitesi kurmak için ne yapmalıdır? İlk etapta nelere gereksinim duyarlar? Bu durumu araştırıp ve e-ticarete yeni adım atanlara rehber olmak istedik.

E-ticaret sitesi kurmak için nelere dikkat etmeliyiz

Şu son geçen 10 yılda dünyamızda özellikle ülkemizde e-ticaret büyük bir hızla gelişim göstermektedir. Günümüzdeki marka olmuş büyük firmaların ilgi odağı olurken kobilerinde çok önemsediği bir alan olmuştur. İşte size maddeler halinde e-ticaret sitesi kurmak için yapılması gerekenler.

  1. Emek ve zaman ayırmak,

Siteyi siz yönetecek iseniz ve zaman ile bir sorununuz yok ise ki! olmaması gerekir, çünkü e-ticaret için biraz zaman harcamak gerekiyor. Gününüzün belirli bir kısmını bu iş için ayırmanız hem e-ticaret siteniz hem de sizin gelişme kaydetmeniz için oldukça önem arz etmektedir. Eğer gün içerisinde fazla zaman bulamıyorsanız akşamları bu iş için iki saat ayırmanız gerekmektedir. Lakin gün içerisinde en az bir saat ayırıp yönetim sürecinizi, gelen ve giden sipariş takibinizi yapmanız ilk olarak size yeterli gelecektir. Çok büyük bir işletme iseniz bu iş için bir ekip kurmanız sizin adınıza daha iyi olacaktır. Eğer zamanım var diyorsanız alta ki diğer başlıklarla devam edebilirsiniz.

  1. Harekete Geçmek

Bir işletme sahibiyseniz ve kafanızda dijital alanda faaliyet göstermek adına kendiniz için bir e-ticaret sitesi kurma fikri varsa hiç durmayın hemen harekete geçin. Çünkü kuracağınız e-ticaret sayesinde kısa zamanda faaliyet alanınız genişleyecek, daha çok kişi tarafından tanınacak ve stoklu ürünleriniz de varsa çok daha kolay, basit ve zahmetsiz bir şekilde satış işlemlerinizi yapabileceksiniz.

  1. Ticari İş Yapmak ve Vergiye Tabi Olmak

Dijital platformda yeni faaliyet gösterip bir e-ticaret sitesi yönetecek kişiler için yukarıda da anlatıldığı gibi eğer bir işletmeye sahip iseniz tekrar yeni bir işletme kurmanıza gerek yok. Eğer herhangi bir işletmeye sahip değilseniz bu alanda faaliyet göstermek adına bir şirket kurmanız gerekmektedir.  Bu da vergi mükellefi olmanız anlamına gelmektedir. Fakat bunlardan en ucuz ve maliyeti az olan ise bir şahıs şirketi veya adi ortaklık kurmaktır.  Yaklaşık olarak maliyeti beş yüz ile bin TL arasındadır.  Limited veya Anonim Şirket de kurabilirsiniz ancak bunların size maliyeti şahıs ve adi ortaklıktan daha fazla olmaktadır.

  1. Yeterli Bir Para Ayırmak

      E-ticaret kurmak için kişilerin aklına ilk gelen şey bu iş için harcanacak para miktarıdır. Ne kadar bütçe ayırmak sorusu elbette haklı olarak aklınıza gelen soruların başında gelmektedir. Lakin burada önemli olan e-ticaret sitesi kurmak adına bu iş ne kadar paranız var veya ne kadar bütçe ayırdığınızdır. Bütçenizi oluştururken işletme kurma, yazılım ve ürün tedarik etmek için lazım olan maliyetlerinizi belirleyip hesabınızı ona göre çok iyi yapmanızı tavsiye ederiz. Sizler e-ticaret odaklı büyümek istiyor ve böyle bir strateji benimsemiş iseniz bütçenizde buna bağlı olarak farklılık gösterecektir. Daha uzun bir süre için kar elde etmek istiyorsanız yavaş, emin ve kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir. Yok, eğer kısa zamanda hatırı sayılır bir noktaya gelmek istiyorsanız Arge ve reklam süreçlerini aktif bir şekilde yönetmeniz için daha fazla bütçe ayırmanız sizin adınıza daha isabetli olacaktır.

İnternetten Ne Satabilirim, Nasıl e-Ticaret yapabilirim?

  1. Profesyonel Bir Yazılıma Sahip Olmak

      E-ticaret için en önemli noktalardan birisi de profesyonel anlamda kodlanmış bir yazılımdır. İlk önce neye gereksinim duyuyorsanız bunları belirlemeli ve sahip olacağınız e-ticaret paketi gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını çok iyi araştırtmalısınız. Öte yandan bu alan faaliyet gösteren satış temsilcileri ile ayrıntılı olarak görüşmeniz ve bilgi almanız pek çok konuda size faydası olacaktır.

Ayrıca olarak sahip olacağınız yazılımın size katacağı fayda ve imkânları da araştırmalısınız. Örneğin, yazılımınız size olan reklam, pazarlama, sanal pos alanında faydaları nelerdir? Yazılımda olabilecek bir aksaklıkta teknik yardım size yeterince ve zamanında destek veriyor mu? Site hakkında eğitimler veriliyor mu? Yazılımın sağladığı diğer yardımlar ve faydalar nelerdir?

Ana hatlarıyla bir e-ticaret sitesi kurabilmeniz için yapılması gerekenleri 5 temel başlıkta istifadenize sunduk. Daha sonra gelen pek çok konu ve rutin yapılması gerekenler sizi takip edecektir. Sanal POS kurma adımlarının bitmesi, siparişlerin kargo ile gönderilme sürecinin planlanması, ürün tedariki ve istatistikler neticesinde stok yönetimi gibi buna benzer pek çok işi, süreç içerisinde öğrenip faaliyete geçirmeniz gerekecektir. Makalemizin ilk satırında da vurguladığımız gibi makalemizin önceliği e-ticaret sitesi kurmak için yapılması gerekenler.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir