Evde Kan Şekeri Kontrolü

Evde kan şekeri kontrolü nasıl yapılır

Evde Kan Şekeri Kontrolü Nasıl Yapılır

Şeker hastalığıyla mücadele eden kişilerin kesinlikle evlerinde bulundurması gereken cihazlardan biriside kan şekeri ölçüm cihazıdır. Günlük olarak kan şekerlerini ölçmeleri, takip etmeleri ve gerekliyse doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Bu ölçümlerin evde kolayca yapılabilmesi için şeker ölçümü yapan bir cihaz almaları kendileri için faydalı olur.

Kan şekeri ölçüm sıklığı ilaç kullanım durumuna veya kan şekerinin yüksek olup/olmadığına göre değişir. İlaç değişikliği veya kullandığınız ilacın dozu değiştiğinde kan şekerinin normal/optimal seviyeye ulaşana kadar sıklıkla kontrolü gerekmektedir.

Tip 1 diyabetli hastalar için günde 2-3 defa kan şekeri ölçümü gerekli olabilir. Ölçmüş olduğunuz şeker verilerini bir tablo halinde yazarak doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Cihaz ile ölçülen kan şekeri seviyesiyle hastanede ölçülen arasında %15 fark olabilir. Parmağınızdan alınan ölçü (evde bulunan cihazla ölçülmüi) kan şekeri değer daha düşük çıkar. Örneğin; damardan (hastanede iken) ölçülen kan şekeri 235 mg/dl iken parmaktan alınan ölçü 205 mg/dl çıkabilir.

Şeker ölçümü için kullanılan cihaza ait çubuklar (Strip’ler) her bir yeni paket açıldığında ayarlanması gerekir. Her pakette bir kod mevcuttur ve bu koda göre cihazın ayarlanması gerekir. Strip kutusunu kapalı tutunuz ve güneş gören yere koymamaya dikkat ediniz. Havaların sıcak olduğu dönemlerde ölçüm kartuşlarını / çubuklarını buzdolabında muhafaza ediniz ve son kullanma tarihlerine dikkat ediniz. Son kullanma tarihi geçmiş çubuklarla ölçüm yapılamaz.

Kullanmakta olduğunuz şeker ölçüm cihazınızın ayarlarını (kalibrasyon ayarı ) birkaç ayda bir yaptırınız. Cihaz alırken kullanılması kolay ve doğru ölçen alet almak önemlidir. Ayrıca aletin ölçümde kullanılan ölçüm uçlarının Türkiye’de rahat bulunup bulunamadığını araştırınız.

Şeker Ölçüm Cihazı almadan önce dikkat etmeniz gereken özellikler / hususlar şunlardır:
1. Kullanımı kolay olmalı
2. Tanınmış ve güvenilir bir marka olmalı
3. Kontrol çubuklarının bulunmalı
4. Ekranda çıkan sayılar rahatlıkla okunabilmeli
5. Çok az miktarda kan gerektirmeli
6. Test çubuklarının devamlı ve yaygın olarak bulunmalı
7. Garanti ve servis teşkilatlarının bulunmalı.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir