Honda Accord Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Otomotiv dünyasında birbirinden göz alıcı görünümlere sahip araçları bulunan Honda yeni modeli olan Accord ile merak uyandırıyor. Honda Civic modelinin yeni jenerasyonu olarak geçen yaz tanıtılan Accord günümüzde ihtiyaç duyulan pek çok donanıma sahiptir. 10. Nesil olarak ilk tanıtımı ABD pazarında yapılan bu aracın satışı çeşitli Avrupa ülkelerinde yapılmayacak olsa da Türkiye’de satılıp satılmayacağı merak edilmektedir.

Honda Accord 2019’da Türkiye’ye gelecek mi?

Türkiye içerisinde en son sekizinci jenerasyonunun satışı yapılan bu araç ilk olarak yaklaşık kırk yıl önce satışa sunulmuştur. Beşinci jenerasyonu ile birlikte sedan araçlar arasında önemli bir yer edinen Honda Accord Türkiye haricinde ABD, Malezya, Japonya ve Çin gibi ülkelerde daha fazla talep edilir. Ancak bu son jenerasyon 2015 yılında yapılan gelişmeyle birlikte pek çok piyasadan bu araçlar çekilmiş ve özellikle Japonya’nın bu konuda karar değişikliğine gidip gitmeyeceği ise henüz kesin değildir. Benzer durum Türkiye için de geçerli olup aracın ülke içi otomotiv piyasasına girip girmeyeceği konusunda henüz bir netlik yoktur.

 

Yeni Honda Accord Ve Özellikleri

Honda Civic modelinin yeniden uyarlanmış hali olarak da tabir edilen Honda Accord alçak ve geniş olan tasarımı sayesinde karakteristik özelliklere sahiptir. Accord 1859 mm genişlik, 4879 mm uzunluk ve 1450 mm yükseklik olacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın iç mekanına bakıldığında daha premium bir tasarımın olduğu görülebilir. Accord içerisinde yeni teknolojiye sahip donanımlar kullanılmıştır. Kendinden önceki modellerle kıyaslandığında bu araç elli ile seksen kilogram kadar daha hafif olmasıyla bilinir. Bunun altında yatan neden ise aşırı yüksek güce sahip olan çelik kullanımı ve alüminyum özellikteki parçalardır.

 

Aracın güvenlik özelliklerine bakıldığında şerit takip sistemi, trafik levhası tanıma sistemi, ön çarpışma uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, cruise kontrol gibi özellikler olduğu görülür. Buna ek olarak araçta bulunacak diğer donanımlar piyasanın durumuna göre farklılık gösterebilir.

 

Honda Accord Motor Yapısı

Yeni Honda Accord modelinde kullanıcılara üç farklı motor alternatifi sunulur. Bunlar 1,5 litre, 2,0 litre ve hibrit motor şeklindedir. Giriş seviyesinde Honda Civic modelinden de bilinen 1,5 litrelik motor kullanılır. Bu motor yapısı otomatik ve 6 ileri şanzıman, 192 beygir güç, 260 Nm tork üretebilme, dört silindirli ve turbo beslemeli olma özelliğine sahiptir.

 

İkinci motor seçeneği daha fazla güç isteyenler için tavsiye edilir. 2,0 lt benzinli, 252 beygir, 370 Nm tor gücüne sahip bu motorun çift sıralı dört silindir özelliği vardır. Sahip olduğu özellikler nedeniyle bu motor 2017 Honda Civic Type R ile benzerlik gösterir.

 

Honda Accord üçüncü motor seçeneği ise hibrit model olarak ifade edilir. Çift elektrikli motor ve 2,0 litre sıralı dört silindir benzinli motor ile tasarlanmış bu seçeneğe dair diğer detaylar farklılık gösterebilir.

 

Honda Accord Tasarım

Edinilen bilgilere göre yeni Honda accord tıpkı Honda civic modelinde olduğu gibi fastback yapısına sahiptir. Aracın önünde yer alan bölümde LED sis farı, ince tasarımı bulunan full – LED ışıklandırma, far bölümünde yer alan krom ızgara gibi detaylar vardır. Honda Accord arka bölümünde ise C forma sahip LED ışıklandırmalar bulunur. Aynı zamanda entegre egzoz çıkışına da sahip olan bu model yeni tasarımı ile birlikte yaklaşık yüzde üç civarında daha aerodinamik bir yapıya kavuşmuştur.

Honda Accord iç tasarımı incelendiğinde ise renkli multimedya ekranı, 6 inç genişliğinde head – up display, ısıtmalı ön koltuklar, kablosuz şarj, adaptif hız sabitleyici, 4G desteği bulunan LTE gibi özellikler yer alır. Aracın sürücü ekranına bakıldığında günümüz teknolojisini fazlasıyla yansıttığı görülebilir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir