Senetle Araba Almak

Herkesin bir araç sahibi olmayı istemesi en doğal hakkıdır. Ancak bazı bireyler araç almak için bankalardan kredi alamayabilir. Kredi notu düşük bazı banka müşterileri yüksek miktarda kredi çekmekte epey zorlanabilir. Bu nedenle bankadan kredi çekemeyen bireylerin araç sahibi olmaları için tek bir çareleri kalmaktadır. O da senetle araç satın almak,ancak bazı insanlar senetle nasıl araç alınır senet ile araç almak mantıklı mı senet ile araç almak güvenli midir? gibi pek çok sorunun cevabını merak edebiliyorlar. Bu yazımızda sizlere senet ile araç almayı tüm yönleriyle inceleyeceğiz. Keyifli Okumalar

Peşinatsız ödemeden senetle araba

Bankalardan kredi almak oldukça zordur. Bankalar kredi vermek için müşterilerden pek çok şey talep edebilir. Ayrıca yüksek faizler alması sebebiyle müşterilerin bankalardan almış olduğu kredi taksitlerini ödeyebilmeleri oldukça zordur. Bu nedenle pek çok bireyin kredi notları oldukça düşebilmekte bu nedenle de bankalar müşterilerin kredi notlarını düşürebilmektedir. Ülkemizde en çok başvurulan kredi çeşidi Taşıt Kredisidir. Bu sebeple bankalar oldukça titiz davranıyor ve kredi vermekte oldukça zorluk çıkarabiliyorlar. Ayrıca kişilerin kredi notunda bulunan ufak bir pürüz bile kredi almalarını imkansız hale getirebiliyor. Durum böyle olunca bireyler araçlarını senet ile satın alma yoluna başvurabiliyor. Fakat senet  ile araba almak karşılıklı bir güven gerektirdiği için oldukça titiz ve dikkatli olunması gerekiyor.

Senetle araba satın almak için güvendiğiniz bir galeriden satın almanızı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde hiç ummadığınız şeylerle karşılaşabilir mağdur konumuna düşebilirsiniz. Ayrıca senet ile araç satın almak isteyen kişilerin senet doldurmayı iyi bilmeleri ve bu konuda oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Senetler hakkında bilgi sahibi olmayan ve senet doldurmayı  bilmeyen pek çok kişi ilerde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Peşinat Ödemeden Senetle Araç Satın Almak

Peşinat ödemeden senet ile araç satın almak için tanıdık ve güvenilir bir galeriyle anlaşmalı, tercih ettiğiniz model aracı seçmeli, ardından peşinat ödemek istemiyorsanız araç sahibi ile görüşüp anlaşabilirsiniz. Senet ile araba aldığınız da  peşinat durumu bankalardaki gibi olmamaktadır. Bankalardan kredi çekerken çekeceğiniz kredi tutarı üzerinden yüzdelik olarak peşinat alınmaktayken, senet ile araç satın aldığınızda peşinat durumunu ve tutarını kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Senet ile araba satışı işlemlerinde finansal durumu çok güçlü olmayan galeriler sizin adınıza kendi üzerine kredi çeker ve sizde kredi ödemelerini satıcıya yaparsınız. Ancak finansal durumu güçlü olan galericiler de zaten araçlar mevcut olduğu için, bankalarla hiç uğraşmadan kendi imkanlarıyla olayı çözüme kavuşturmaktadır.

Senetle araba sahibi olmak oldukça mantıklı görünse de bazı eksi yönleri vardır. Örneğin siz araç satın almak için
galeriye başvurduğunuzda galeri, aracın sahibi ile görüşerek aracı satın almak için bankadan kredi alır
aldığı kredi ile arabayı satın alır ve size senet yazarak aracı teslim eder. Ancak galeri sahibi aracı satın alırken
çektiği kredi tutarına gelen aylık faizi size ödetirken ayrıca bu faiz tutarından da komisyon alarak ekstra gelir
elde eder.

Olayın aslı şudur elbette galericiler senetle araba satmaya meraklı değildir. Ancak galerici aracı aldığı fiyattan üstüne kar ekleyerek satarken üstelik sizden aldığı ekstra faizle de gelir elde eder. Örneğin galerici bankadan yılda % 20 faizle kredi çektiyse sizden yılda % 30 faiz ister dolayısıyla hem faiz geliri hem de araç satışından gelir elde eder. Senet ile araç satın alırken sadece size senedi veren galericiye karşı borçlu olursunuz, bankaya veya herhangi bir yere  borçlu olmazsınız. Senet ile araç satın almak için galeriye giderken yanınızda maksimum 500-600 TL civarı para götürmeniz  yeterlidir. Bu gerekli noter ve evrak işleri için gerekli olan bir tutardır.

Senetle Araba Almak Riskli Mi ?

Senetle araba satın almak oldukça mantıklı görünse de maalesef ciddi riskleri de bulunmaktadır. Senet imzalamaya giderken Bu konuda tecrübeli birini yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Ardından araç seçiminizi yapmalı ve aracınızı teslim aldıktan  sonra mutlaka iyi bir araç ustasına götürüp araçta bir masraf olup olmadığına bakmalısınız. Galerici size arabayı satarken tüm kusurlarını söylemeli ve bu kusurları araç bedelinden düşmelidir. Örneğin araç fiyatı 60.000 TL ve araç’ta 10.000 TL’lik masraf bulunuyor. Bu durumda aracı size 50.000 TL üstü bir paraya kesinlikle satmamalıdır. Sonradan araçta oluşabilecek aksilikler için lütfen dikkatli olunuz. Senetle araba satan galericiler basit tefeci mantığıyla çalışır ve sizi yüksek faiz borcunun altına sokabilirler.

Senet ile araç satın alırken dikkat etmeniz çok önemli bir nokta daha bulunmaktadır. Senet ile araç satın alırken size
verilen senedin tek bir senet olmamasına gayret edin. Eğer ayarlayabiliyosanız her ay borcunuz için ekstra senet alın.
Tek bir senet aldığınızda borcunuzu ödeyip ödeyip bir kaç ay kala sıkıntıya düşüp ödeyemediğinizde galerici sizden tüm senedi ödememiş gibi davranacak ve tüm senedi sizden tahsil etmeye kalkacaktır. Bu sebeple senetlerinizi aylık olarak istemeniz  çok önemlidir. Senetlerinizi aylık olarak aldığınızda sadece tek bir aylık taksidi ödeyememiş olursunuz ve borcunuz da azalır. Galericiler bankalar gibidir senet taksidini ödeyemediğiniz de aracınıza rehin koyarlar.Dolayısıyla ne aracı satın  alabilirsiniz. Ne de ödediğiniz paraları geri alabilirsiniz.

Senetle Araba Almanın Artıları

Senetle araba satın almanın pek artısı yoktur. Fakat belli koşullar altında size avantaj sağlayabilmektedir. Bu avantajlardan faydalanabilmek için senet taksitlerinizi zamanında ödemeniz gerekir. Peki bu avantajlar nedir ? Bir araç satın almak  istiyorsunuz ancak bankalardan kredi tahsil edemiyorsunuz bu durumda sadece tek bir şansınız var o da senetle araba satın almak. Senetle araba satın alırken bankaya nispetle oldukça yüksek faizler ödeseniz de ihtiyacınız karşılanacağından senet ile araç almak oldukça mantıklı görünebilir. Senet taksitlerini aylık olarak ödeyecek maddi gücünüz bulunuyorsa bu durum oldukça  avantajlı olmaktadır. Eğer senet taksitlerini ödeyecek gücünüz yoksa bu durumda dişinizi sıkarak biraz birikim yapıp aracınızı almanızı tavsiye ederiz. Çünkü galericiler yüksek faiz istemeleri sebebiyle cebinizdeki paranın son kuruşunu dahi almaya çalışırlar. Ancak bazı araç satan galericiler oldukça düşük faizle senet verebilmektedir.

Senetle Araba Satan Yerler

Türkiye’de bulunan bir çok galeri senet ile araç satışı yapmaktadır. Senet ile araç satın alırken oldukça dikkatli
ve titiz olmalısınız. Neyse ki biz sizin yerinize senetle satış yapan güvenilir bir galeri bulduk.

Mutlu Evim

senetle araba
senetle araba almak mutluevim

Mutlu evim senet ile araç satışı yapan bir firmadır. Ayrıca sadece araç değil telefon, beyaz eşya, elektronik aletler gibi bir çok ürünü de senet ile alabilmektesiniz. Mutlu evim firması bankasız kefilsiz kredi kartsız senet ile satış yaparak  oldukça büyük kolaylık sağlıyor. Satın almak istediğiniz araçları 36 Taksit ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. Mutlu evim üzerinden senetle araba satın almak için http://www.mutluevim.com.tr/senetle-araba adresini ziyaret edebilir. En uygun aracı tercih ederek satın alabilirsiniz.

Senetle Araç Satın Alırken Ne Kadar Faiz Öderim?

Senetle satın alacağınız aracın faizini net olarak söyleyemesek te aşağı yukarı bir rakam sizlere söyleyebiliriz.
Genelde galericiler size aracı satmak için bankadan kredi çekeceğinden sizden banka kredisinden çok daha yüksek
faiz isteyeceği kesindir. İstenilen faiz miktarı net olarak bilinmese de yaklaşık % 30 ve üstü miktarlarda faiz istenmektedir. Bu rakamlar genelde senet ile araç satın alacağınız galeriye göre değişiklik gösterebilmektedir. Senet ile araç satın  alacağınız galeriyle konuşup faiz oranlarını ayarlayabilir ve toplam ne kadar geri ödeme yapacağınız öğrenebilirsiniz.

Senet İle Araç Satın Almak Ne Kadar Mantıklı

Eğer bir araç satın almak istiyorsunuz ancak banka size kredi vermiyorsa, bu durumda tek çare senetle araba almaktır. Ancak senetle araba almak banka kredisiyle araç almaktan daha zordur. Ayrıca bazı senetle satış yapan galericiler  vade süresini pek uzun tutmayacağı için aylık ödeme tutarınız epey fazla olabilir. Bu nedenle eğer maddi ödeme gücünüz yoksa o zaman senetle araba satın almak yerine para biriktirerek araç satın almanızı tavsiye etmekteyiz. Ancak çok acil  ihtiyacınız varsa ve taksitleri ödeyebileceğini düşünüyorsanız bu durumda senetle araç satın almak mantıklı olacaktır. Ancak gerçekten acil ve ciddi bir şekilde ihtiyacınız yoksa kesinlikle senet ile araç satın almanızı tavsiye etmemekteyiz. Ayrıca en güvenilir ve tercih edilen galerilerden araçlarınızı almanız gerekmektedir. Bunun için mutluevim firmasından araç satın almanızı tavsiye edebiliriz. Ya da daha detaylı bir araştırma ile ve tanıdıklar vasıtasıyla senet ile araç satın almak için en güvenilir ve uygun yeri kendiniz tercih edebilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir