En İyi Tansiyon Aleti Hangisi

 

Kan basıncını ölçen en iyi tansiyon aleti hangisi? sağlığımız açısından bu sorunun doğru cevabını biliyor olmak oldukça önemlidir. Yaşlısından gencine hemen hemen hepimizin evinizde yer alan tansiyon aleti kronik hastalıkların yanı sıra sağlıklı insanlarında her an ihtiyaç duyduğu önemli cihazlardandır.  Çünkü tansiyon değerlerindeki değişimler vücudu olumsuz etkilemekte ve bu etkileşimde uzun bir süre varlığını sürdürmektedir.

En İyi Tansiyon aleti tavsiye

Yüksek tansiyonda düşük tansiyonda kalp, beyin gibi organlarımızı doğrudan etki ederek bazı hastalıklara sebebiyet vereceğinden tansiyon aleti bu noktada önem arz etmektedir.

En iyi tansiyon aleti hangisi, tansiyon aleti tavsiye yönünde sorular mutlaka kafanızda şimdiden belirmiştir. Ucuz fiyatlarla 3-4 kez kullanacağınız tansiyon aletlerine bakmayın. Kaliteli ve özellikleri ile ihtiyacınızdan çok daha fazlasını karşılayacak, uzun vade kullanacağınız en iyi tansiyon aleti ‘ni tercih etmekte yarar vardır.

tansiyon aleti tavsiye 2019

en iyi tansiyon aleti

Tansiyon Aleti Kaç Çeşittir, Hangi tansiyon aletini almalıyım?

Herkesin de bildiği gibi tansiyon aletleri manuel ve dijital olmak üzere iki çeşittir. Bu çeşitlilik koldan ölçen ve bilekten ölçen şeklinde de ayrılmıştır. Kan basıncını en doğru ve güvenilir ölçen manuel cihazlardır. Ancak manuel tansiyon aletini en az iki kişi kullanacağı için günümüzde pek de tercih edilmemektedir. Kullanılması dijital tansiyon aletine göre biraz daha zor olmakla beraber uzun vadede sorunsuz, sıkıntısız kullanım imkânı sağlamaktadır. Dijital tansiyon aletleri ise son dönemlerde daha çok tercih edilmektedir. Düzenli ölçüm yapan bu cihazlar yaptıkları rutin ölçümleri de hafızaya alarak sizlere hatırlatma yapmaktadır. Kullanımı da tek tuşla gerçekleşecek kadar kolaydır. Dijital aletlerin koldan ölçüm yapanları en güvenilir sonuçları vermede sizlere oldukça yardımcı olmaktadır. Tek kişinin de rahatlıkla kullanacağı bu cihazların fiyatı kalitesine göre 50-500 TL fiyat aralığında çeşitlilik göstermektedir.

Tansiyon Aleti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlığımız açısından özenle seçilerek, kan basıncını en doğru şekilde ölçen dijital tansiyon aletlerini alırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar vardır.

koldan ölçüm yapılan en tansiyon aleti tavsiye
 • En iyi tansiyon aleti; isim yapmış, güvenilir bir firmadan alınmalı,
 • Üretim yerine dikkat edilmeli, üretilen yer sizlere cihazın kalitesi konusunda sizin fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.
 • Markasını bilinmeyen ucuz cihazlar tercih edilmemeli, sağlık hafife alınacak bir durum değildir.
 • Dijital koldan ölçüm yapanlar ilk önceliğimiz olmalı,
 • Ölçüm doğruluğu test edilmiş cihaz olmasında fayda vardır. Çünkü yanlış ölçümler sebebiyle ileride farklı problemlerle karşılaşmayı hiç kimse istemez.
 • İleride tamir gibi problemlerle karşılaşmamak adına ikinci el cihaz almamaya özen gösterelim,
 • Garanti belgesi bakmalı ve kullanım talimatlarını mutlaka okumalısınız.
 • USB kodu, Sağlık Bakanlığı onayı mutlaka olmalıdır.

En Çok Tercih Edilen Tansiyon Aletleri

Kaliteleri, güven veren sonuçları ve doğruluğu ile en çok tercih edilen tansiyon aletleri şunlardır;

Omron M10-it Dijital Koldan Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti tavsiye

 Günün her saati çantanızda taşıyarak istediğiniz yere götürebilir, kolay ve zahmetsiz kullanımı ile de rahatça kullanabilirsiniz. 4 adet alkalin pille çalışır, büyük ekranı sayesinde değerler kolayca okunur. Herkese uyumlu manşetiyle hızlı ölçümler yapar. Tarih ve saat görünümlü hafızası bulunmaktadır. 200 adet okuma hafızası vardır. Ios ve Android uygulamaları ile uyumludur. Bluetooth teknolojisi ile tansiyon sonuçlarınızı doktorunuzla e-posta yöntemi olarak paylaşabilirsiniz. Tek bir düğme ile size en doğru sonucu verecek olan bu cihaz kullanıcılar tarafından en çok beğenilen, tercih edilen cihazlardandır. (Fiyatı:400 TL civarında)

     

Braun BP6200 Dijital Tansiyon Aleti

braun en iyi tansiyon aleti tavsiye

Hassas herkese uygun manşeti, kolay ve pratik kullanım ile en doğru ölçümleri gerçekleştirmektedir. Tam otomatik ölçüm, büyük LCD ekranı, 120 ölçüm kapasitesi, yumuşak ve sessiz şişirme özelliği bulunmaktadır. 3 yıl garantilidir. 4 adet AA pil ile çalışmaktadır. Teknolojik alanda kalitesinden çokça söz ettirmiş olan Braun tansiyon aleti alanında başarılı ve olumlu yorumlar ile çok satılan ürünler arasındadır. (Fiyatı: 200  340 TL civarında, en uygun fiyatla Gittigidiyor mağazasından güvenle alabilirsiniz. Son güncelleme:02/01/2019)

Beurer BM 20 Dijital Tansiyon Aleti

en iyi tansiyon aleti tavsiye
beurer tansiyon aleti

Üst koldan tam otomatik olarak ölçüm yapan en iyi tansiyon aletlerindendir. 60 adet kayıt yeri, 4 adet pil ile çalışma, otomatik kapanma, düşük pil uyarısı özellikleri bulunmaktadır. Alman malı olan bu cihaz oldukça kaliteli ve sağlamdır. Uzun yıllar sorunsuz ve arızasız gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Elektrik adaptörlüdür. Cihaz kayıtlı bulunan tüm ölçüm değerlerinizin ortalamasını alarak sizlere tansiyonunuz konusunda oldukça yardımcı olmaktadır.(Fiyatı:200 TL civarında)

Tansiyon Ölçümü Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Tansiyon yüksekliği yada düşüklüğü bazen önemsiz olsa da kimi zaman ise hayati önem taşıyabilir. Kan basıncının yanlış ölçülmesi dolayısıyla hatalı teşhis konulabilir. Bu da istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu noktada tansiyon ölçümünün doğru yapılması önemlidir. Günümüz teknolojisi tansiyon ölçümünü kolay hale getirmiş olsa da bazı noktalara dikkat edilmediği takdirde yanlış ölçüm yapılıp kişi yanılabilir. Bu sebeple tansiyon ölçümü esnasında dikkatli olunmalıdır. İşte madde madde tansiyon ölçümü yapılırken dikkat edilecek hususlar:
-Tansiyon o günkü şartlara bağlı olarak ruh durumuyla ve/ya vücut pozisyonu ile oynayabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken ilk nokta tansiyon ölçümünden önceki 15 dakika boyunca dinlenmiş olmak gerektiğidir. Örneğin eve yeni geldiniz; yürüdünüz, merdiven çıktınız, efor sarf ettiniz. İşte o zaman hemen tansiyon ölçmemeli; öncesinde dinlenmeli ve sakin olmalısınız.
-Tansiyon ölçmeden önceki yarım saat içinde kahve ve çay gibi kafeinli gıdalar tüketmemiş olunmalıdır.
-Tansiyon ayakta iken değil oturur halde iken ölçülmelidir.
-Tansiyon ölçülürken oturulan yer rahat olmalıdır. Bacak bacak üstüne atmış olunmamalıdır. Bacaklar iki yanda rahat bir şekilde serbest pozisyonda durmalıdır.
-Tansiyon ölçülen kol havada efor sarf edildiği halde durmamalı. Kol ya masaya konulmalı ya da kucakta alttan desteklenmiş halde rahat pozisyonda ölçüm yapılmalıdır.
-İdrara sıkışık bir halde tansiyon ölçümü yapılırsa tansiyon yüksek çıkabilir. Dolayısıyla tuvalet ihtiyacı olmadığı zaman ölçüm yapılmalıdır.
-Yine tok karna yanıltıcı olabileceği için tansiyon ölçümü tercihen aç karna yapılmalıdır.
-Yüksek tansiyon hastaları tansiyonlarını sabah ilaçlarını almadan önce ölçmelidirler ki önceki ilacın dozu ile tansiyon hala kontrol altında mı bilinsin.
-Genel tansiyon takibi yapılması gerektiği takdirde günde bir defa ölçüm yeterli değildir. Sabah, öğlen ve akşam öğünlerinden önce aç karnına ve yatmadan önce olmak üzere günde dört defa ölçüm genel tansiyon takibi için idealdir.

Doğru Tansiyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

-Doğru tansiyon tespiti için ölçüm kolun bilek kısmından değil üst kısmından yapılmalıdır.
-Tansiyon aletinin manşonu kolun üst kısmını kaplayacak genişlikte olmalıdır.
-Manşon üst kola yani dirsek bölgesinden iki parmak kadar yukarıya dikkatlice yerleştirildikten sonra hava almamasına ancak çok da sıkı olmamasına dikkat edilmelidir.
-Tansiyon için nabız her iki koldan da alınabileceği için belli bir koldan ölçmek şart değildir. Ancak sağlık personelleri genellikle her iki koldan da sırayla ölçüm yaparlar.
-Manşonun yerleştirildiği bölgeyi gözümüzle tahminen üç kısma ayırdığımızda ortadaki üçte birlik alanda atardamar bulunur. Atardamarı elimizle hissetmek suretiyle de tespit edebiliriz. Steteskop oraya yerleştirilir.
-Tansiyon aletinin manşonu 180 mm civaya kadar yükseltilir.
-Daha sonra saniyede 5-6 mm hızla yavaş yavaş aşağıya indirilir.
-Bu indirme esnasında nabız atışını ilk duyduğumuz yer büyük tansiyon, nabız atışını son duyduğumuz; sesin kaybolduğu yer ise küçük tansiyondur.
-Tansiyon aleti kalpten ne kadar uzaklaşırsa hata payı o denli artacağından doğru tansiyon ölçümü yapmak için bilekten ölçen tansiyon aletleri pek önerilmiyor.
Tansiyon Ölçümü Normal Değerler Kaç Olmalı?
Yetişkinler için ideal tansiyon değerleri 12/8, normal tansiyon değerleri 13/8,5’tur. Bu değerler normaldir ve tedavi gerektirmez. Ancak 14/9 ve üzeri değerler hipertansiyon anlamına gelip takip ve tedavi gerektirebilir.
   

Size Önerilen

About the Author: Şeyma

14 Comments

 1. Beurer markası ile ilk olarak valiz ağırlığı ölçümü yapan cihazla tanışmış ve memnun kalmıştım, Beurer tansiyon aletini bende geçenlerde aldım ve kararımda yanılmadığımı düşünüyorum.

 2. Hassaslık konusunda Omron bu işi biliyor, zaten birçok elektriksel ürünleri var. Tansiyon aleti ne önerirsiniz sorunun cevabı hiç düşünmeden OMRON

 3. tansiyon aleti marka tavsiye ne önerirsiniz. En doğru ölçüm yapan tansiyon aleti sizce Omron mudur?

 4. Tansiyon aletleri konusunda piyasaya hakim olan markalar Omron ve Braun’dur. Dijital tansiyon aletleri en iyi üst koldan ölçer.

 5. tansiyon aleti marka tavsiye olarak Beurer tercihimdir. daha önce buhar makinesi ve valiz tartısı almıştım çok memnundum.

  1. Omron m6 aldım doğru ölçüyor, baeurer fc30 bilekten ölçeri yedek olarak almıştım alakasız sonuçlar çıkarıyordı, iade ettim.

 6. tansiyon aletleri hangisi iyi diye çok fazla kafa yorman doğru ölçen markalardan bir tanesi Beurer’dir. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir