En İyi Kış Lastiği 2019

Araçların zemin ile temasını sağlayan tek bileşen olan lastikler, dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır. Özellikle de kış aylarında lastiklerin kalitesi ve markası çok daha önemli olmaktadır. Kış mevsiminde yağmur ve kar gibi hava olayları nedeni ile zeminden kaynaklı trafik kazaları artmaktadır. Bu kazaların önüne geçmek ve en aza indirmek amacı ile kış lastiği uygulamasına geçilmiştir. Olası trafik kazalarını önlemek için geliştirilen bu sistem ile daha güvenli yolculuklar yapılmaktadır. Peki, kış lastiği nasıl olmalıdır? Kış lastiği uygulamasına ne zaman geçilecektir?

 2019 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış aylarında hava şartlarına çok daha uyumlu olan kış lastiği, fren mesafeleri ve yol tutuş performanslarına bakıldığında yaz aylarında kullanılan lastiklerden çok daha farklı özelliklere sahip olduğu için son derece önemlidir. Kış mevsiminde en iyi performansı sergileyen kış lastikleri, sıcaklığın 7 derece altına düştüğü soğuk havalarda sertleşmiyor.

en iyi kış lastiği seçimi

Sert hava koşullarında bile tutunma özelliğini sürdüren kış lastikleri güvenli ulaşım sağladığı için çok önemlidir. Yüksek silika miktarına sahip oldukları için ıslak zeminlerde yol tutuşunu artırmaktadır. Özellikle karlı havalarda çekiş gücü ve yol kavrama özellikleri yaz lastiklerine göre yüzde 25 daha etkilidir.

 

Kış lastiklerinin diş desenlerine bakıldığı zaman kılcal kanal sayılarının yaz lastiklerine göre daha fazla olduğu görülmektedir. Bu ana kanallar sayesinde su ve kar daha kolay tahliye edilebilmektedir. Diş desenleri esnek bir yapıya sahip olduğu için zemine temas ettikten sonra esner ve diş aralarına dolmuş olan karı temizler.

 

Hava sıcaklığının gece – gündüz oranı 7 derecenin altına düştüğü zaman kış lastiği kullanma zamanı gelmiş demektir. 2019 yılı kış lastiği uygulaması ise bu doğrultular dikkate alınarak 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacaktır. 1 Nisan 2019 tarihine kadar kış lastiği kullanımı zorunludur. Bu zorunluluğa uymayan şoförlere cezai işlem uygulanmaktadır. Ancak bu zorunluluk yalnızca şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçlar için geçerlidir. Hususi araçlarda zorunluluk olmasa da, can güvenliğinin sağlanması için mutlaka kış lastiği kullanılması önerilmektedir.

 

En iyi kış lastiğini seçmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi korumak için bu hususları göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yaparak güvenli yolculuklar yapabilirsiniz. Kış lastiği seçerken dikkat edilecek noktalar şunlardır:

 

l Karlı havalarda çekiş ve fren yönünden yeterli olmalıdır.

l Tüm lastiklerin ayarı ve kalitesi aynı olmalıdır.

l Diş derinliklerinin 3 mm altında olmamasına dikkat edilmelidir.

l Aracın normal lastiklerinden daha büyük ebatlı olmamalıdır.

 

 2019 en iyi kış lastiği seçiminde zorlanan birçok şoför bulunmaktadır. Piyasada yer alan sayısız kış lastiği markaları mevcuttur. Hangi araçlar için hangi kış lastiklerinin daha uygun olacağı ve ekonomik – kaliteli kış lastikleri hakkında yaptığımız araştırma sonucuna göre 2019 yılının en iyi kış lastiklerini sizler için bir araya getirdik. İşte en çok tercih edilen ve performansı ile tüketicileri memnun eden kış lastikleri:

 

Hankook Kış Lastikleri

Teknolojik gelişmelere son derece bağımlı olan Hankook, tüm şoförlere maksimum oranda sürüş emniyeti ve memnuniyeti sağlamak için kaliteli çözümler üretmektedir. Bir Kore markası olan Hankook, Premium kaliteye en uygun fiyatlarla sahip olmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır.

 

Genelde kamyon lastikleri alanında faaliyet gösteren Hankook, hafif ticari ve binek araçların da kış lastiği ihtiyacını karşılamaktadır. Türkiye pazarında da her geçen gün önemi artan Hankook kış lastiği konforlu ve güvenilir sürüş deneyimi yaşatmaktadır. Gizli buzlanma durumlarında bile direksiyon hâkimiyetinde herhangi bir kayıp yaşatmayan Hankook kış lastiği her türlü arazi şartlarına uyum sağlamaktadır.

 

Geniş ebat seçeneklerine sahip olan marka tarafından üretilen kış lastikleri ile aracınızı kış aylarında yüksek performansta kullanabileceksiniz. Rakiplerinden farklı tasarıma sahip olan Hankook kış lastikleri yüksek drenaj kapasitesine sahiptir. Bu sayede su hızla boşaltılırken tutuş gücü artar. Aracınızın ideal lastik ölçülerine uygun olan kış lastiklerini uygun fiyatlarla Hankook markasından alabilirsiniz.

 

Goodyear Kış Lastikleri

2019 yılının en iyi kış lastikleri sıralamasında Goodyear markasından bahsetmemek olmazdı. Göstermiş olduğu yüksek performansı sayesinde kış aylarının tüm zorlu şartlarında aracınızı güvenle kullanabilirsiniz.

 

Islak zeminlerde daha iyi yol tutuşuna sahip olan Goodyear kış lastikleri kısa fren mesafesi sunmaktadır. Düşük yuvarlanma direnci ile yüksek yakıt tasarrufu da sürücülerin dikkatlerinden kaçmıyor.

 

Köklü bir geçmişe sahip olan Goodyear markası ürettiği kış lastikleri ile birçok ödül almıştır. En çok tavsiye edilen markalardan biri olan Goodyear kış lastiği ile kar ve yağmur gibi hava koşullarından etkilenmeden konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşarsınız.

 

Continental Kış Lastikleri

 

Dünya’nın en köklü ve en büyük lastik üreticilerinden biri olan Continental, geliştirmiş olduğu kış lastikleri ile yine zirvede yer almaya devam ediyor. Almanya’nın saygın kuruluşlarından biri olan markanın yüksek performansa sahip olan lastikleri büyük ilgi görüyor.

 

Kış mevsimlerinde kalitesiz kış lastikleri ile sendeleme veya kayma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak Continental kış lastikleri ile bu sorunların hiç birini yaşamazsınız. Araçlarınıza yüksek teknolojiyi getiren markanın kış lastiklerine uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

 

Daha kısa frenleme mesafesine sahip olan Continental kış lastiği, güvenilir yol tutuşu ile yüksek performans sağlamaktadır. Uzman mühendisler tarafından her model ve marka araca uygun olarak tasarlanan kış lastikleri, can güvenliğinizi sağlaması açısından önemlidir.

 

Sizler için yaptığımız araştırmalar sonucunda hazırladığımız Türkiye’de 2019 yılının en iyi kış lastiği markalarına yer verilmiştir. Aracınız ile güvenilir yolculuklar yapmak ve can güvenliğinizi artırmak için aracınıza uygun olan kış lastiğini tercih edebilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir