HD Uydu Alıcısı Tavsiye

hd uydu alıcısı tavsiye

Hd uydu alıcısı tavsiye ile satın alınacağında piyasada uydu alıcıları ile ilgili hizmet veren çok sayıda markanın olduğu görülür. Bunlar arasında Next & Next Star, Gigablue, DreamBox, Goldmaster, Megasat, Vestel, Botech, Amstrad, Atlanta gibi markalar yer alır. Özellikle Next & Next Star ve Goldmaster HD uydu alıcısı denilince akla ilk gelen markalar olabilir. Bunlar arasından seçim yaparken uydu alıcılarda hangi özelliklerin olması gerektiğinin bilinmesi fayda sağlar. İşlev, performans ve fiyat değerlendirmesi yapılıp en doğru karar verilebilir.

Uydu Alıcısı Özelliklerine Nasıl Karar Verilir?

HD uydu alıcısı satın alırken öncelikle uydu alıcısının koyulacağı tv ünitesi ile cihazın bağlantı girişlerinin ve çıkışlarının birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. Bunun için cihazın satın alınacağı yer ile irtibata geçilip doğrudan fikir alınabilir. Satın alma işlemi esnasında cihazın tüplü televizyonda mı yoksa diğer televizyon türlerinde mi kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. HD uydu alıcısı tavsiye için televizyonun yüksek çözünürlüğe sahip yayınları gösterebilir nitelikte olması da önemlidir.

HD Uydu Alıcısı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cihazın full HD özelliğe sahip olması HD uydu alıcısı satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta olarak ifade edilir. Genellikle dijital uydu alıcılarının üzerinde HDMI özelliği olmasına karşın full HD özellik olmayabilir. Bundan dolayı satın alırken bu konuda dikkatli olmakta yarar vardır. Buna ek olarak bağlantı için kullanılacak olan kablonun iki ucunun altın kaplamalı şekilde olması önerilir. Bu şekilde görüntü kalitesi daha yüksek olacaktır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre altın kaplamalı kablo uçları görüntü kalitesini birkaç kat daha artırır.

HD uydu alıcıları standart özellikte ve yüksek çözünürlükte yani full HD destekli olmak üzere kendi içerisinde iki çeşide ayrılır. Bunlar arasından seçim yaparken televizyonun özelliği göz önünde bulundurulur. Mağaza üzerinden cihaz satın alırken bunun için satıcıdan yardım alınabilir. Cihaza ait kanallar arası geçiş hızı, görüntü kalitesi, hard disk ya da flash disk içinde yer alan filmlerin usb üzerinden herhangi bir sorun yaşamadan okunup okunmadığı göz önünde bulundurulabilir.

HD Uydu Alıcısı Fiyatları

HD uydu alıcısı tavsiye ürünlerin fiyatları cihazın özelliklerine ve markasına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin Next Minix HD Brother uydu alıcısı için inceleme yapıldığında cihaz kanal güncellemesini kendisi yapma, optik ses çıkışı, 180 derece dönebilen scart, 8 mb flash memory, 8000 tv ve radyo kanalı kapasitesi, 600 Mhz Ali – M3618 CPU gibi çok sayıda özelliğe sahiptir. Bu özelliklere göre cihaz ortalama iki yüz lira gibi bir fiyattan satışa sunulur.

En çok satan Hd uydu alıcılardan biri de Goldmaster Rocky Mini HD uydu alıcı olarak bilinir. Yaklaşık yüz lira civarında satılan bu ürünün elektronik program rehberi, hdtv, full hd 1080p, DisEqC uyumlu, PVR fonksiyonu ve SCR tekli kablo sistemlerine uyum gibi özellikleri vardır.

İki markaya kıyasla daha orta yollu bir cihaz aranıyorsa bu durumda Hometech HT 1050SE full HD uydu alıcısı tercih edilebilir. Ortalama yüz otuz lira gibi fiyatı olan bu ürün sehpa üstü uydu alıcısı olarak ifade edilir. Çin’de üretimi yapılan ve iki yıl garantisi olan bu cihaz full HD 1080P yayın desteği, ekranlı kumanda alıcısı, AV – Out ile tüplü televizyonlara uyum sağlama gibi özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cihazda iki tane HDMI ve USB girişi yer alır. Bu sayede Hometech HD uydu alıcısı daha kullanışlı hale gelir.

HD Uydu Alıcısı Almak Neden Önemli?

Günümüz teknolojisine bakıldığında HD uydu alıcısı satın almak bir nevi zorunluluk haline gelmiştir. Kullanılan bu uydu teknolojisi sayesinde televizyon kanalları ücretsiz şekilde izlenebilir. Neredeyse her kanalın zaman içerisinde HD yayına geçmesiyle birlikte artık eski uydu alıcıları atıl duruma düşmüştür. Bundan dolayı gelişen teknolojiye uyum sağlamak adına her evde HD teknolojisine sahip uydu alıcısı almak gerekli olmuştur. Bu amaçla HD yayın desteği sağlayan uydu cihazları arasından en iyisi tercih edilmelidir.

HD Uydu Alıcısı Önerileri

Hd uydu alıcısı tavsiye

Hd uydu alıcısı için tercih edilebilecek ürünler arasında Goldmaster Micro –Hd Platin uydu alıcısı ve Sunny AT – 16024 uydu alıcısı yer alır. Goldmaster markasına ait olan ürün full HD 1080P özelliğindeki yayınları destekler ve Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS)’ye sahiptir. Böylece cihaz güncellemelerini otomatik olarak yapar ve yeni bir kanal yayına girdiğinde ya da kanallar arası yer değişikliği olduğunda ekstra ayar yapmaya gerek kalmaz. Eğer Goldmaster haricinde başka markaya ait bir ürün alınacaksa da içerisinde mutlaka TKGS özelliği yer almalıdır. Türkiye üretimi olan bu cihaz iki tane HDMI ve USB girişine sahiptir, iki yüz lira civarı fiyatlardan satışı sunulur.

sunny uydu alıcısı
Sunny At- 16024 uydu alıcısı

Önerilen diğer bir HD uydu alıcısı da Sunny At- 16024’tür. Cihazın boyutunun küçük olması kullanım açısından kolaylık sağlar. Aynı zamanda bu uydu alıcı Full HD yayın desteği sağlar ve programlanabilir kayıt zamanlayıcı özelliğine sahiptir. Böylece izlemek istenen yayınlar Sunny uydu alıcısı tarafından daha sonra izlenmek üzere kaydedilir. Bunlara ek olarak cihazda USB ve HDMI girişleri, USB ya da uydu üzerinden yazılım güncelleme, dahili medya oynatıcısı gibi özellikler de vardır. Bu oynatıcı sayesinde video ve ses dosyaları rahatça yürütülebilir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir