Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Maden Suyu Neye İyi Gelir?

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyu; jeolojik ve fiziksel olarak yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun şartlarda oluşan kaynak sularından elde edilen çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm’ den daha az olmayan sulara verilen isimdir. İçeriğinde bol miktarda çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz bulundururlar. Maden suyunun içerisinde bikarbonat, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sülfat, klorür, florür, demir ve sodyum bulunur.

Maden suyu ve soda insanlar tarafından birbirine en çok karıştırılan iki içecektir. İkisi de mideyi rahatlatmasına rağmen, sodanın bunun dışında fazla bir işlevi yoktur. Oysa maden suyu, tam bir mineral deposudur. Soda ise içilebilir özellikteki suya dışarıdan karbondioksit ilave edilerek elde edilen yapay bir içecektir. Yani sağlıklı bir yaşam için tercih edilmesi gereken doğal maden sularıdır.

Maden suları eski zamanlardan beri insanlar tarafından şifa amaçlı kullanılmıştır. Özellikle ülkemizde insanlar maden suyunun tanımını tam olarak bilemediğinden sadece hazmı kolaylaştıran bir içecekmiş gibi düşünürler. Ter, solunum, idrar sebebiyle vücut su ve mineral kaybı yaşar. Günlük ihtiyacımız olan 2 – 2,5 litrelik suyun yarısını maden suyundan karşılayabiliriz. Maden suyu tüketimi özellikle yaz aylarında daha da önemlidir. Yaz aylarında maden suyu içerek, terleme yoluyla kaybettiğimiz su ve mineralin geri kazanımını sağlamak mümkün.

maden suyunun faydaları nelerdir

Kemik Sağlığı ve Gelişimine Faydalıdır

Maden suyu, kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum mineralini içeriğinde bol miktarda bulundurur. Kalsiyum, insan vücudunun temeli olan kemiklerin ve en sağlam yapısı olan dişlerin temel taşıdır. Özellikle büyüme çağındaki çocukların ve hamilelerin kalsiyum ve mineral ihtiyacı daha fazladır. Gelişme çağındaki çocukların maden suyu tüketmesi hem kemik sağlıkları açısından hem de ihtiyaç duydukları günlük kalsiyum miktarının karşılanması bakımından son derece önemlidir. İki bardak maden suyundaki kalsiyum miktarı bir bardak sütteki kalsiyum miktarından daha fazladır.

Vücudumuza Su Kaynağı Sağlar 

Maden suyu, sıvı desteği olma özelliği sayesinde bedenimiz için çok sağlıklı bir su kaynağı oluşturur. Vücudun temel besin ihtiyacı olan su, birçok sağlık problemlerine engel olur ve bedeni toksinlerden arındırır. Su sadece vücudu içeriden değil dışarıdan da besler , sağlıklı ve güzel bir cilt için yeterli miktarda su tüketimi önemlidir.

Sindirimi Kolaylaştırmaya Fayda Sağlar

İçerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olur. Şişkinlik ve mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarına ve kabızlık gibi sorunların giderilmesine destek olur.

Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Maden suyu metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardım eder. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.

Kas Gelişimine Fayda Sağlar

Maden suyu içeriğinde magnezyum ve potasyum gibi faydalı mineralleri barındırdığından kas gelişimi için oldukça yararlıdır. Bu mineraller kasların gelişimi ve işleyişi açısından çok gereklidir.

Kötü Kolesterolü Engellemeye Yardımcı Olur

Maden suyu vücuttaki yağ oranını dengelediği için kötü kolesterol üretimine de engel olur. Kötü kolesterol kılcal damarlara ve çevresine, yağ dokularına çöker. Kılcal damarları daraltarak kan basıncını arttırır. Bu da kalp krizi riskini yükseltir. Maden suyu kolesterol birikiminin oluşmasına ve tıkanan damarların açılmasına yardım eder.

Hafıza ve Konsantrasyonu Arttırmaya Yardımcı Olur

İçeriğindeki potasyum ve diğer faydalı mineraller sayesinde zihinsel yorgunluğu engeller. Hafıza ve konsantrasyonu arttırır.

Saçları ve Saç Derisini Güçlendirir

Güneş ışınları, saçlarımıza yaptırdığımız boya fön gibi bazı işlemler ve sigara dumanı gibi kötü hava nedenleriyle saçlar ve saç derisi yıpranır. Maden suyu, kafa derisinin PH seviyesini yükseltir ve saçları güçlendirir. Saçların parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığı İçin Oldukça Önemlidir

Cildin ihtiyacı olan su ve mineral gereksinimlerini karşılayarak, cildin daha berrak daha pürüzsüz görünmesine fayda sağlar. İçeriğindeki silisyum sayesinde cildi güçlendirir, gözenekleri sıkılaştırır ve kollajen üretimini tetikler. Artan kollajen sayesinde, cilt lekelerinin ve kırışıklıkların azalmasına hatta yok olmasına yardımcı olur.

Sadece içecek olarak değil cilt bakımında da kullanımı kadınlar tarafından çok sık tercih edilen maden suyunun kullanım alanı oldukça geniştir.

  • Maden suyu, içeriğindeki mineraller sayesinde çok iyi bir cilt temizleyicisidir. Cildi kir, yağ ve makyajdan arındırır.
  • Maden suyu, doğal bir tonik olarak da gül suyu ve ya birkaç damla elma sirkesi ile karıştırılıp pamukla cilde uygulanır.
  • Maden suyunu buz küpü haline getirip ciltte gezdirmek, cildin sıkılaşmasını sağlar. Yalnız burada buzu cildinizde çok uzun süre bekletmemeye dikkat ediniz.
  • Birkaç damla limon damlattığımız maden suyunu sivilceli bölgeye uygulayarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz.
  • Ayrıca maden suyunun cilt sıkılaştırıcı özelliği sayesinde, maden suyu ile masaj yapmak selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir