3 En İyi Elektrik Süpürgesi

Hepimiz büyük annelerimizden, annelerimizden eskiden temizlik yapmanın ne kadar zor olduğunu, şimdi her şeyin otomatik ve elektronik olduğu için bizlerin ne kadar şanslı olduğumuzu dinlemişizdir. Gerçekten de haksız sayılmazlar. Evlerde eski zamanlarda kullanılan o çalı süpürgelerini hepimiz bir yerlerden görmüşüzdür. Hem yorucu hem de ihtiyaç duyulan temizliği sağlayabilmek neredeyse imkansızdı. Elektrik süpürgeleri, teknolojinin bizlere belki de en fayda sağlayan hediyelerinden biri olmuştur. Galiba bu sebeple elektrik süpürgesinin mucidi olan Hubert Cecil Booth’a teşekkür etmeliyiz..

Zamanla teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak bizlerin de ihtiyaçları farklılaşıp değişimlere uğruyor. Artık sadece sıradan bir elektrik süpürgesi bizlere yetmiyor. Dik süpürge, yatay süpürge toz torbalı, toz torbasız, filtreli, filtresiz, sessiz, buharlı, sulu, kuru o kadar çok seçenek var ki hangisini almalıyız? Hangisi bizim ihtiyaçlarımıza hitap ediyor? Hangi markayı tercih etmeli? Gerekli araştırmayı yapmadan almak çok doğru bir davranış olmasa gerek.

Astım hastaları ve alerjik rahatsızlıkları olanlar ya da evinde evcil hayvanı olanlar için temizlik yapmak ve temizlikten istenilen verimi elde edebilmek daha zor bir hale geliyor. Son zamanlarda süpürgelerde daha fazla duyduğumuz hepa filtre tam da bu noktada devreye giriyor. HEPA filtre açılım olarak” High Efficiency Air Particulate ” yani yüksek randımanlı partikül filtresi anlamına gelmektedir. Yani hepa filtrenin işlevi, bu partiküller süpürge tarafından emildiğinde tekrar dışarı çıkmasına engel olmaktır. Bu filtre havayı solunabilir toz, ev tozu akarları ve çeşitli toz partiküllerinden arındırır. Bu sebeple alacağımız elektrik süpürgesinde hepa filtre bulunmasına özellikle dikkat etmeliyiz.

Elektrik süpürge çeşitleri toz torbalı, su filtreli ve siklon sistemli süpürgeler diye üç ana başlıkta incelenmelidir. Her modelin olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de vardır. Bu yüzden artık temizliğin vazgeçilmezi, bizlerin bir numaralı yardımcımız olan elektrik süpürgesini seçebilmek biraz kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Bu kafa karışıklığını biraz olsun giderebilmek sebebi ile sizler için detaylı bir araştırma yazısı hazırladık.

Elektrik Süpürgesi Çeşitleri ve Özellikleri

Toz Torbalı Elektrik Süpürgeleri

Toz torbalı elektrik süpürgeleri bildiğimiz klasik, ilk akla gelen elektrik süpürgesi çeşididir. Her elektrik süpürgesi gibi hava ile çektiği tozu ve kiri, borunun devamında olan torbaya çeker ve içinde biriktirir. Makine çektiği bu havayı yine torbanın gözeneklerinden dışarı çıkartır. Toz torbalı elektrik süpürgeleri temizlenmesi en kolay olan süpürge çeşididir. Toz torbası dolduğu zaman çok kolay bir şekilde çıkartılıp yenisi ile değiştirilir.

  • Toz Torbalı Elektrik Süpürgelerinin Olumlu Yönleri

Toz torbalı süpürgeler en sessiz süpürge çeşididir. Diğer elektrikli süpürge modellerine göre daha az gürültü çıkarması çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ses seviyesi 57 desibele kadar düşebilmektedir. Bu sayede gece temizlik yapabilmek bile mümkün olabilir. Özellikle küçük bebeği olanlar ve evcil bir hayvan sahibi olanlar için elektrikli süpürgelerde ses seviyesinin düşüklüğü çok önemlidir.

Boyut ve ağırlık olarak diğer elektrik süpürge modellerine göre daha kullanışlı olur. Temizlik yaparken makinenin ağır ve hantal olmaması temizliği daha da kolaylaştırır. Ebat olarak toz torbalı süpürgeler su filtreli ve siklon sistemli süpürgelere nazaran daha uygundur.

Kullanım açısından daha pratik olan toz torbalı süpürgelerin, diğer süpürge modelleri gibi zahmetli bir kullanımı yoktur. Tek parça olması temizlik esnasında temizliği yapan kişiye çok büyük kolaylık sağlar.

Fiyat açısından bakıldığında yine diğer modellerden daha uygun olur. Ortalama 150-200 TL den başlayan fiyatlarla kendimize uygun bir elektrik süpürgesi bulabiliriz.

  • Toz Torbalı Elektrik Süpürgelerinin Olumsuz Yönleri

Bütün bu olumlu özelliklerinin ve sağladığı avantajlarının yanı sıra, yine de toz torbalı elektrik süpürgelerinin ihtiyacımız olan hijyenik temizliği tam anlamıyla yerine getirdiği söylenemez.

En büyük olumsuz yönü makinenin önden çektiği tozu arkadan tekrar çıkarmasıdır. Bu da yapılan temizliğin çokta bir anlamı kalmaması demek. Çok sık temizlik yapılan evlerde bile toz olmasına sebep olur. Astım hastaları, toza alerjisi olan insanlar için havada uçuşan bu tozlar son derece rahatsız edici olur.

Toz torbası değiştirme işlemi de yine aynı şekilde rahatsız edici bir durumdur. Çünkü bir iki temizlik sonrasında torba dolduğu için makinenin emiş gücü düşer ve değiştirmek mecburi olur. Çoğu zaman toz torbası bulmakta da zorluk çekilebiliyor. Çünkü her makinenin toz torbası farklıdır ve makinemize uygun olan toz torbasını her yerde bulmak çokta kolay değildir. Farklı marka toz torbası kullanıldığı zaman makinenin emiş gücünde düşme ve randımanını kaybetme gibi problemlerin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Toz torbasının sürekli değişmesi ekstradan da bir maliyet demek. Senede bir de filtrenin değişmesi yine ek masraf çıkardığı için bir çok insan tarafından tercih edilmediğini söylemek yanlış olmaz.

Ayrıca toz torbalı süpürgeleri sadece kuru alanlarda kullanabiliriz. Islak zeminlerde temizlik yapmak makineye de zarar vereceği için ıslanmış bir halının veya banyo gibi alanların temizliğinde kullanımı imkansızdır.

Su Filtreli Süpürgeler

Toz torbalı süpürgelerin dezavantajları görülerek, ıslanan toz havaya uçmaz mantığından yola çıkılarak geliştirilen su filtreli süpürgelerin çok amaçlı kullanım alanı vardır. Toz torbalı süpürgelerin temizlik sırasında dışarıya kaçırdığı tozların engellenebilmesi için yeni bir filtreleme şekli düşüncesi, su filtrelemesine sahip bu makinelerin çıkış fikri olmuştur. Gerçekten de bir yeri temizlerken örneğin toz alırken nemli bir bez kullanma ihtiyacı duyarız ki var olan tozlar havaya uçmasın.

  • Su Filtreli Süpürgelerin Olumlu Yönleri

Su filtreli elektrik süpürgesinde toz torbalı süpürgeler de ki gibi toz torbası değiştirme yani ek torba gibi ek masraf gerektiren durumlar söz konusu değildir. Su filtreli süpürgeler ile temizliğe başlanmadan önce yapılması gereken tek şey makinenin haznesini su ile doldurmaktır. Bu da yine toz torbalı makinelerde ki ekstradan oluşan torba maliyetini ortadan kaldıran bir ekonomik avantajdır.

Su filtreli bu elektrikli süpürgelerin tüm tozları, akarları (mite) temizleme iddiası yanında havayı da temiz tutabilme iddiası vardır.  Özel bir ışıkla ya da güneş ışığıyla görme imkanına sahip olduğumuz havada uçuşan toz parçacıklarını da temizleyebilmesi özellikle toza karşı rahatsızlığı olan kişiler için çok önemlidir. Zaten iyi bir filtreye ve emiş gücüne sahip olan makineler havaya tutulduğunda, havada ki toz akarlarını da içine çekebilmelidir.

Su filtreli elektrik süpürgelerinin birçoğunda halı yıkama özelliği de vardır. Her ne kadar tazyikli bir su ile halı yıkamanın yeri çok farklı olsa da yeterli imkana ve halı yıkamak için uygun bir alana sahip olamayanlar için yine bir tercih sebebi olabilir.

Kuru yerlerin yanında ıslak alanları da temizleyebilmesi yine sağladığı imkanlardandır. Bu özelliği de yine temizliği yapan insanların işini son derece kolaylaştırmaktadır. Islak bir zemini toz torbalı bir makine ile süpürmek hem imkansız hem de makinenin bozulmasına sebep olurken su filtreli makine ile hiç uğraşmadan bu ıslak zeminlerin de temizliğini yapabiliriz. Örneğin banyo tuvalet gibi alanları hem süpürüp hem yıkamak daha zahmetli bir iş olmaktan çıkar, acil durumlu temizlikleri daha hızlı bir şekilde yapabiliriz.

Temizlik bittiğinde su haznesini boşaltırken, suyun içerisinde birikmiş olan pisliği kılı tüyü gördüğümüzde psikolojik olarakta bizleri mikroplardan arındığımıza, yaptığımız temizliğin başarılı olduğuna ikna etmesi, yine çok güzel bir avantaj olarak sayılabilir.

Temizlik robotu şeklinde olan modeller, çok daha kapsamlı temizlik yapabilme argümanları ile piyasaya tanıtılmışlardır. Normal bir süpürge, halı dövücü özelliği (turbo), vakumlama özelliği, hava temizleme özelliği, parfümleme özelliği ( ki bu özellik yine astım hastalığı olanlar ve koku hassasiyeti olan kişiler için dezavantaj sayılabilir), ve farklı aparatlar ile koltuk, perde ve yatak gibi alanları temizleme özellikleri bulunmaktadır. Ancak bu vaatlerini gerçek anlamda yerine getirebildiği çokta söylenemez.

  • Su Filtreli Süpürgelerin Olumsuz Yönleri

Su filtresine sahip bu makinelerin avantajlarının yanı sıra bir çok dezavantajlarının olduğunu söylemekte mümkün.

Su filtreli süpürgelerin sanırım en büyük dezavantajı kullanım esnasında süpürme işlemini uğraştırıcı hale getirmesidir. Ağır ve hantal olması temizliği yapan kişi için çok zorluk çıkartmaktadır. Çünkü rahat bir şekilde çekip kullanmak varken kimse, bir de ekstradan makineyle uğraşmak için güç sarf etmeyi istemez. Dar alanlarda temizlik yapmak zaten yeteri kadar sıkıntılı iken bir de makinenin bizi yormasını istemiyoruz. Bizler artık yeniz nesil teknolojilerden temizlik işlerimizi daha da kolaylaştırmasını bekliyoruz. Hatta çoğu zaman toz torbalı elektrik süpürgeleri bile günlük temizlik yaparken ağır geldiğinden genellikle dikey olan süpürgeleri tercih ediyoruz.

Su haznesini doldurup temizliğe başlamak ne kadar kolaysa her seferinde o su haznesini boşaltmak zorunda kalmak bir o kadar da bize yaşattığı zorluktur. Çünkü su haznesinin boşaltılması gerçekten çok uğraştırıcı bir iştir. Temizlik bittiğinde su haznesinin içinde olan pisliği ve mikropları gördüğümüzde ne kadar mutlu oluyorsak onu nereye dökeceğimizi düşünmek bir o kadar sıkıntı yaratan durumdur. Kirli suyu tuvalet, klozet, lavabo gibi bir yere boşaltmak zorundayız. Tabi sonra bir de o suyu döktüğümüz yeri dezenfekte etmek zorunda kalırız. Su haznesini de sadece boşaltıp bırakmak yeterli olmaz. Su haznesini de yıkayıp bir sonra ki temizliğe uygun bir hale getirmemiz gerekir. Bütün bu işlemlerin her temizlik yapıldığında tekrar edilmesi insanı yoran bir durumdur. Bu da insanları su filtreli elektrik süpürgesi almaktan alıkoyan, alan kişilerin ise süpürgesini başka bir modelle değiştirmek istemesinin en büyük sebeplerindendir.

Ayrıca su filtreli elektrik süpürgelerinin toz torbalı elektrik süpürgelerine göre çok daha yüksek ses çıkartması, rahatsız edici, olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Özellikle, evcil hayvan sahibi olan kişilerin ve küçük bebeği olanların tercih etmekten kaçınacağı bir modeldir.

Su filtreli elektrik süpürgeleri ilk çıktığı zamanlarda çok daha pahalı iken şu anda ortalama 200-300 TL gibi bir fiyat aralığında bulunabilir. Halı yıkama özelliğine sahip olan su filtreli elektrik süpürgelerinin fiyatları, biraz daha fazla olsa da yine her bütçeye uyabilecek ekonomik bir model bulabilmek çok zor değildir.

Siklon ( Cyclone ) Sistemli Süpürgeler

Toz torbalı elektrik süpürgelerinin ve su filtresine sahip olan elektrik süpürgelerinin olumsuz yönleri süpürge üreticilerini yeni bir filtreleme sistemi bulmaya yönlendirmiştir. Meşhur bir İngiliz markası olan Dyson Firmasının buluşu olan siklon sistem, bugün çoğu süpürge üreticisi tarafından uygulanmaktadır.

Toz haneli siklon sistemi, elektrik süpürgesinin haznesine girecek olan havayı yüksek bir hızla döndürmek suretiyle içerisinde ki tozların merkezkaç kuvveti ile arıtılması mantığıyla işler. Yani daha kısa bir tanım yapmak gerekirse, bu bir hava ile ayrıştırma yapma separatör sistemidir.

Hem torbasız hem susuz olan siklon sistemli süpürge modelinde tozlar, bir haznenin içinde toplanır. Tozların biriktiği hazneyi boşaltmaktan başka bir işlem gerektirmez.

  • Siklon Sistemli Süpürgelerin Olumlu Yönleri

Klasik toz torbalı süpürgelerde olan gözeneklerin tıkanması sorununa başarılı bir çözüm olması nedeniyle geliştirilen siklon teknolojisi sayesinde filtrelerin tıkanması durumu ortadan kalkmıştır.

Yüksek bir hız ile dönen hava, merkezkaç kuvveti oluşturarak havada olan kir ve tozların siklon odacıklarına çarparak yere düşmesine ve tozu havadan ayrıştırarak süpürgeden havanın temiz çıkmasına imkan sağlar.

En son teknoloji olan siklon sistemli süpürgelerin, diğer toz torbalı ve su filtreli süpürge modellerine nazaran daha sağlıklı, hijyenik ve verimli bir temizlik yaptığını söylemek kesinlikle doğru olur.

Emiş gücü çok yüksektir ve toz torbalı süpürgeler de olduğu gibi emiş gücünde düşme gibi problemler yaşanmaz.

Ayrıca makineden dışarıya toz kaçırmaması yani havayı temiz tutması sebepleri ile astım hastaları ve alerjik sorunlara sahip olan insanlar için kullanımı çok daha rahattır ve tercih edilme nedenidir.

Siklon sisteme sahip olan bu süpürgeler de toz torbası ve filtre değiştirmek gibi durumlar söz konusu olmadığı için ek bir masraf gerektirmez. Ekonomik olarak diğer süpürge modellerine göre daha uygun olması yine en önemli olumlu özelliklerinden sayılabilir.

  • Siklon Sistemli Süpürgelerin Olumsuz Yönleri

Siklon sisteme sahip olan süpürgelerin, bu modeli kullanan insanlar tarafından en çok şikayet edilen tarafı hazne boşaltma olayının sorun haline gelmesidir. Aslında tozların biriktiği bu hazneyi boşaltmak ve yerine takmak çok zor değildir. Tek hamleyle boşaltmak mümkün iken bazı insanlar bu konuda çok zorlandıklarını ve bu sebepten dolayı almaktan vazgeçtiklerini alanların ise pişman olduğunu söylüyorlar. Toz haznesi boşaltılırken etrafa toz dağılması, astım ve toz alerjisi olan insanlar için büyük bir sorun oluşturması söz konusu olabilir. Yine boşaltılan hazneyi temizlemek ekstradan uğraştırıcı bir iş olarak görülebilir.

Siklon sistemli süpürgelerin şikayet edilen bir diğer olumsuz tarafı ise çıkardığı yüksek sestir. Gelişen teknoloji ile bu sorun biraz daha ortadan kaldırılmaya çalışılsa da yine de bu modellerde sessizlik çok bulunan bir özellik değildir. Su filtreli süpürgelere nazaran daha sessiz olduğunu söylemek mümkün.

Toz torbalı ve su filtreli süpürge modellerine göre daha pahalı olması da bir diğer olumsuz özelliğidir.

Elektrik Süpürgelerinde Tercih Edilen Marka ve Modeller

Toz torbalı, su filtreli ve siklon sistemli süpürgeleri olumlu ve olumsuz yönleriyle incelemeye çalıştık. Elbette her modelin olumlu birçok özelliği olduğu gibi olumsuz tarafları da mevcut. Ancak gelişen teknoloji ile her model kendi olumsuzluklarını düzeltmeye çalışmaktadır. Toz torbalı, su filtreli ve siklon (cyclone) sistemli elektrikli süpürgelerden en iyi üç modeli yakından inceleyelim.

Philips Performer Ultimate Toz Torbalı Elektrikli Süpürge

Airflowmax teknolojisi ile sürekli güçlü emiş gücüne sahip olan bu makinenin kullananıcıları, halıdan ve parkeden zorla ayırdıklarını ifade ediyorlar. LED ışığı sayesinde derinlemesine temizlik yapabilmeye imkan sağlar. Uzaktan kumandalı gövde özelliğine, hızlı ve ayrıntılı temizlik yapabilmeye imkan sağlayan farklı aksesuarlara sahip.

Alerji filtresi sayesinde tozun %99′ unu yakalayabildiğini iddia ediyor. Dayanıklı gövdesi ve uzun performanslı s-bag torbası ile en küçük toz parçalarını bile yakalamakta başarılı. A sınıfı enerji olan bu makinenin yıllık enerji tüketimi 26,6 kWs, ses seviyesi 74 dB, toz kapasitesi 4 lt. Yani bir süpürgede aranılan her türlü özelliğe sahip olan bu güzel makinenin fiyatı internet sitelerinde 1,500 – 2,000 Tl arasında bulunabilir. Biraz pahalı olsa da aldığı parayı hak ettiğini söylemek yalan olmaz.

Arnica Bora 7000 Premium Su Filtreli Elektrik Süpürgesi

Su filtreli elektrik süpürgesi denince hepimizin aklına Arnica markası gelir. Arnica Bora 7000 Premium, yıkanabilir su filtreli sistemi, kapsamlı aksesuarları ve ortamın havasını değiştiren hoş kokulu parfümü ile yaşam alanlarımızın temizliğini kolaylaştırırken, aynı anda hijyen anlayışımızı da bir üst seviyeye taşıyor.

2400 W motor gücüne sahip bu makine dar uçlu boru, perde fırçası, koltuk temizleme fırçası, turbo fırça ve mini fırça gibi zengin aksesuarlara da sahip.

Arnica’ nın pek çok patentli teknolojisinden biri olan su filtre seperatörü özelliği sayesinde, süpürge tarafından çekilen cisimleri şeffaf haznesine konulan suyun içerisinde ayrıştırarak verimli ve sorunsuz bir temizlik yapma imkanı sunuyor.

Su filtreli makineler içerinde en çok tercih edilen ve kullanıcılarının olumlu yorumlar yaptığı Arnica Bora 7000 Premium’un fiyatı 749 TL civarında.

Dyson Cinetic Big Ball Animal

Siklon teknolojisinin mucidi olan Dyson, süpürge piyasasının hiç şüphesiz öncü markalarındandır. Her modeliyle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Dyson bu serisinde yine en verimli siklonları sayesinde pisliği, tozu ve mikroskobik parçacıkları yakalayarak hijyenik bir temizliğe kavuşmamızı sağlıyor.

Verimli toz ayırma işlemi sayesinde diğer elektrikli süpürgeler gibi yıkanması ya da değiştirilmesine ihtiyaç duyulan bir filtre yoktur. Diğer süpürgelerin aksine emiş gücünü hiç kaybetmez.

Tasarımı sayesinde devrildiğinde kendi kendine düzelebilen tek elektrikli süpürge modelidir. Dengeli tasarımı sayesinde engellerin ve köşelerin etrafından kolaylıkla geçebilir.

Haznesini boşaltmak son derece pratiktir. İçinde biriken tozu ve pislikleri tek bir düğmeye basarak hijyenik bir şekilde boşaltılır. Böylelikle tozla ve pisliklerle temas etmeden kurtulmak mümkün olur.

Karbon fiber başlığında ki sert naylon kılları halılardaki pislikleri çekerken yumuşak karbon fiber lifler ise sert yüzeylerde ki tozu alır.

Ev temizliğini son derece kolay hale getiren, hijyenik ve verimli bir temizlik yapmaya imkan sağlayan Dyson Cinetic Big Ball Animal fiyat olarak biraz pahalı olsa da beş yıllık garanti ile ömürlük kullanılacak cinsten. Fiyatı ise 2,250 TL civarında.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir