Gürcistan Araç Fiyatları

Gürcistan’dan araba almak özellikle lüks araçlara sahip olmak isteyen kişiler için oldukça merak konusu. Bildiğiniz
üzere ülkemizde motorlu araçlara uygulanan ciddi bir vergi söz konusu hatta bazı araçların vergisi kendi fiyatından
bile pahalı olabiliyor. Hem satın aldığınızda hem de yıllık olarak motorlu aracınıza ciddi oranda vergi ödemeniz gerekiyor. Bazı lüks araçların yıllık vergileri, her yıl bir otomobil satın alabilecek kadar pahalı durumda durum böyle olunca bireyler vergisiz araç veya düşük vergili araç satın almanın yollarını arıyor. Ucuz vergili araç satın almak isteyen bireyler  şüphesiz Gürcistan’dan araç satın almak istiyor. Fakat bireyler bu araçları nasıl satın alabileceğini ve fiyatlarını merak ediyor. İşte Gürcistan da arabalar hakkında her şey !

Gürcistan Araç Fiyatları

Gürcistan da motorlu araç fiyatlarını bizzat incelediğimizde arada bariz fark olduğunu görmekteyiz. Gürcistan’daki araç fiyatları Türkiye’den ortalama % 50 daha ucuz üstelik % 10 gibi bir pazarlık payını eklediğimizde çok daha ucuza araç satın  almak mümkün. Gürcistan daki bazı araçların fiyatları aşağıdaki listedir,

(Fiyatlar ortalama rakamlardır az çok oynama olabilir.)

Audi A5 3.2 2011 Model : 71.000 TL

BMW 328i 2010 Model : 30.000 TL

Mercedes Benz E320 CDI 2007 Model : 55.000 TL

Volkswagen Touareg 5.0 D 2005 Model: 47.500 TL

Gürcistan’dan araç özellikleri ve fiyatlarına bakabileceğiniz web siteler,

www.autopapa.com , www.myauto.ge bu siteler üzerinden gürcistandaki araçların
ortalama fiyat ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Gürcistan da Araç Fiyatları Neden Ucuz ?

Gürcistan’da,  gelişmemiş veya gelişmekte olan dünya ülkelerinde en çok satılan otomobil markaları Alman otomobil markalarıdır. Bunun sebebi ise Almanya’nın dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olması. Almanya da kişi başına düşen gelirin oldukça yüksek olması sebebiyle otomobil satışlarında ciddi bir fiyat rekabeti var. Ayrıca ülkedeki otoban sayısının çokluğu sebebiyle araçlar çok kısa sürede yüksek kilometreler yapıp araçları kısa sürede eskitebiliyorlar. Örneğin Almanya da bir ilçeden başka bir ilçeye gitmek için bile otoban kullanıyorsunuz. Hal böyle olunca otomobiller çabuk yıpranıyor eskiyor. Ülkemizde pek çok insan 10 15 yaşındaki araçları bile satın almakta zorlanırken Almanya’da bir aracın modası oldukça çabuk geçiyor. Ve araç satışları ve fiyatları oldukça düşebiliyor. Bu nedenle modası eskiyen ve yıllanan araçlar gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere satılıyor. Bu ülkelerden biri de Gürcistan, peki Gürcistandan araç satın alıp Türkiye’de kullanmak mümkün müdür ?  Gürcistan dan  kendi üzerimize araç satın alabilir miyiz?

Gürcistan’dan Araç Satın Almak

Gürcistan’dan kendi üzerinize araç satın almanız sandığınız kadar kolay değil. Öncelikle Gürcistan’da oturma ve çalışma iznine sahip olmanız gerekmektedir. Oturma ve çalışma izni alabilmek için de iki seçeneğiniz bulunuyor, Gürcistan da iş kurup Gürcistan vatandaşlarına istihdam sağlamak kaydıyla veya bir şirkette personel olarak çalışmanız gerekiyor. Ayrıca tüm bunlardan sonra da Adalet Evi’ne gidip izin alabilmek için gerekli kanıtlar ile başvurmanız gerekiyor. Tüm bunlara rağmen  Gürcistan da bulunan galeriler parasını veren herkese aracı satabiliyorlar. Ancak bu hemen gidip bir araç satın alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Aracınızı Türkiye’ye getirmeyecek olsanız bile yasal olarak araç sahibi olmanız mümkün değil. Ancak bir şekilde Gürcistan’dan araç satın almayı başardıysanız Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre 185 gün yurt dışında bulunan bir Türk
aracını Türkiye’ye getirip 2 yıl boyunca kullanabiliyor. Geçici ithalat denilen bu yöntem sayesinde 2 yıl boyunca aracınızı Türkiye’de sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Eğer sizde 185 gün boyunca Gürcistan’da ikamet etmeyi başarabilirseniz, araç satın alıp 2 yıl boyunca Türkiye’de kullanabilirsiniz.Ayrıca bu yasa tüm ülkeler için de geçerlidir.

Ancak bazı kişiler Gürcistan’a günübirlik gidip araç satın alıp geri dönmeyi mutlaka düşünmüşlerdir. Ancak böyle bir şey mümkün değil ancak olur da aracı Türkiye’ye sokmayı başarırsanız çok ciddi cezalar ile karşılaşmanız olasıdır.
Ayrıca nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik,vergi kaçırmak gibi suçlardan hapse bile girebilirsiniz.
Ancak Gürcistan geçici olarak çalışma ve oturma iznini belli şartlar dahilinde sağlayabilmektedir. Bu şartlar,

Gürcistan‘da 35.000 dolar üzeri gayrimenkul satın almanız durumunda geçici oturma iznine sahip olabiliyorsunuz.
Ancak 35.000 doları hiç bilmediğiniz bir ülkenin bir semtine yatırmak hiç mantıklı olmayacağı gibi
ayrıca alacağınız araçta 30.000 40.000 TL kar etmek için,175.000 TL’ye ev satın almak ne kadar mantıklı olabilir ?
Kısacası Gürcistan’dan araç satın almak oldukça zor. Ancak bir gün hayalini kurduğunuz aracı satın alabileceğinize inanıyoruz.

Gürcistan Araç Fiyatları Geniş Liste

Araç                                           Model                                      KM                 Fiyat

Land Rover       Range Rover Evoque 2.2 Dizel 2014   110.000          22.000  $

Mercedes                             C 180 2009                              147.000         12.000  $

Mercedes                             CLS 350 4 Matic 2014            41.000          43.000  $

Volkswagen                         Passat 1.8T 2003                     220.000         5.000  $

Nissan                                  370 Z 2013                                    14.000       22.000 $

Nissan                                  Micra 1.2 2005                           140.000        4.000  $

Toyota                                  Prius 1.5 Hybrid 2008               142.000        7.000  $

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir