Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Gece yarısı tatlı uykumuzda aniden gelen diş ağrısı hiçte hoş olmayabilir. Bizi günlerce süründürüp sürekli uykularımızı bölebilir. Diş ağrısını kesip rahat bir nefes almanız için sizlere birkaç tavsiyemiz var.

Diş ağrısı beyne yakın bir bölgede gerçekleştiği için oldukça can yakan bir ağrıdır. Güzel güzel uyurken aniden uykumuzu bölen hayattan soğutan ve bir an önce ağrıyı dindirmek için çare aradığımız bir durumdur. Bu nedenle bu kadar çileli ve can yakan diş ağrısını geçirmek için ne yapmalıyız? Doktora gitmeden evde diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısına doğal çözümler
nelerdir gibi pek çok soruyu bu yazımızda kolaylıkla bulabileceksiniz.

Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısının bir kaç nedeni bulunuyor.Eğer ağrıyan diş dolgulu olmayan dişiniz ise en ufak bir yemek artığı kaçtığında dişiniz muazzam ağrır. Bu durumda dişinizi fırçalayıp yemek artıklarını çıkardığınızda ağrı da nispeten yok olacaktır. Dişinizde ki artıkları kesinlikle kürdan gibi şeylerle çıkartmaya çalışmayın bu ağrıların çok daha artmasına neden olacaktır. Ağrının nedeninin yemek artığı olmadığını düşünüyorsanız bu durumda 4 5 adet karanfil çiğnemeyi deneyin. Karanfili çiğnerken karanfilin acı suyunun dişlerinize gitmesini sağlayın. Bu sayede karanfil dişlerinin uyuşturacak ve daha az acı çekmenizi sağlayacaktır.

Ancak dişiniz iltihaplandı ise durum çok farklı, mutlaka bir doktora gidin. Ancak doktora gidene kadar ağrılarım hafiflesin diyorsanız sarımsağı çiğneyebilirsiniz. Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve iltihaplanmadan kaynaklanan diş ağrılarını geçirip bölgeyi tedavi etmektedir. Sarımsak tedavisinden sonra doktora gidip durumunuz anlatacaksınız, doktor yapılan incelemeden sonra büyük ihtimal size antibiyotik verecektir. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi sarımsak sadece geçici bir etki yaratabilir en iyi tedavi için mutlaka en yakın diş doktoruna gidin. Karanfil dışında ağrıyı hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz ve 3 dakika boyunca sirkeli su ile gargara yapmak da büyük oranda rahatlatacaktır.

Diş Ağrısına Doğal Alternatif Çözümler

Yukarı da anlatmış olduğumuz ağrıya ve tedaviye yönelik yöntemlerin hiçbiri fayda etmediyse buz terapisini deneyebilirsiniz. Buz terapisi yapmak için bir su torbası bulun, ardından içine bir miktar buz doldurun ağrıyan bölgeye buzu bastırın işte bu kadar. Buz terapisi sayesinde ağrıyan yeriniz rahatlayacak ve şişmeyecek’tir.

Diş Ağrısı İçin Yapılan Tehlikeli Yöntemler

Diş ağrısı için oldukça tehlikeli yöntem deneyenler var aman diyelim sakın siz denemeyin. Bu tehlikeli yöntemlerden birisi de dişinize alkol basmak, alkol hiç bir şekilde ağrıyı kesici bir etki yapmadığı gibi damağınızı da oldukça tahriş eder. Bir parça pamuğa kolonya rakı alkol dökmek ve bunu ağrıyan dişe basmak hiç bir şekilde işe yaramaz ve çok tehlikelidir. Çörek otu da çokça denenen ama pek işe yaramayan bir tedavi yöntemi, ancak çörek otu daha çok iltihaba yönelik olduğu için diş ağrınız kesildikten sonra tekrar ağrımasını engeller. Düzenli olarak çörek otu çiğnerseniz dişlerinizin tekrar iltihaplanıp ağrıma riski oldukça azalır.

Diş Ağrıları Vücudun Farklı Bölgelerini Etkiler Mi?

Önemsenmeyen ve geçici tedavi yöntemleriyle ertelenen diş çürükleri ve ağrıları ilerde çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. İlerleyen ve tedavi edilemeyen diş çürükleri yüz bölgesinde şişliklere tıbbi adıyla apselere neden olur. Ardından diş bölgesinde meydana gelen sıcak soğuk hassasiyeti ile dişte zayıflamalar ve diş dökülmesine kadar ciddi sorunlar baş gösterir. Hassas mideli kişilerde diş çürüğünden gelen pis kokular yüzünden mide bulanmaları yaşayabilirler. Diş ağrıları çene ağrılarını da tetikler özellikle 20 yaş dişi çıkarken oluşan ağrılar kulak alt bölgesinden ağıza kadar olan tüm bölgede yoğun bir ağrı yaşanabilir.

Diş Ağrısı İçin Kesin Doğal Alternatifler

Diş ağrılarını dindiren pek çok doğal yöntem bulunsa da doktora gitmek en sağlıklısı olacaktır. Ancak diş ağrısını şuan geçirmek isteyenler için birkaç tedavi yöntemi mevcut. İşte diş ağrısı için en doğal alternatifler.

– Diş İpi Kullanın

Diş ağrılarınızı dindirmek için diş ipi kullanarak diş aralarına kaçan yemek artıklarını temizlemeniz gerekir. Diş ipi sayesinde temizlenen dişler temiz bir fırçalamadan sonra ağrıyı büyük oranda dindirecektir.

– Yatarken Yastık Kullanın

Diş ağrıları genellikle gece gelir bunu herkes bilir. Bunun sebebi kan basıncının yatar pozisyonda iken en çok baş bölgesine vurmasıdır. Yatarken 2 3 adet üst üste yastık kullanırsanız, başınıza giden kan basıncını düşürmüş olursunuz. Doğal olarak diş ağrınız hafifler.

– Buzlu Tampon

Şüphesiz birçok ağrıya anında dindiren doğal yöntemlerden birisi de buzdur. Bir havluya sarılmış buzu ağrıyan bölgeye tampon uygulamanız sonucunda diş ağrınız uyuşur ve hafifler. Ancak kesinlikle buzu direk olarak temas ettirmeyin bu ciddi sorunlara neden olabilir.

-Üzüm Sirkesi İle Gargara

Diş ağrısı için kısa süreli geçici tedavi yöntemlerinden birisi de üzüm sirkesi ile gargara yapmaktır. Üzüm sirkesi içerdiği antioksidan ile birlikte bölgedeki enfeksiyonu yok eder ve dişlerinizi uyuşturur. Ayrıca yüksek asit içermesi nedeniyle yemek artıklarını kolayca yok eder.

-Tuzlu Su İle Gargara

Diş Ağrısı için en çok denenen tedavi yöntemlerinden birisi de tuzlu su ile gargaradır. Tuzlu su daha çok dişinizde ki yemek artıklarını giderir.Ve dişlerinizin temizlenmesini sağlar.

-Sarımsak Tedavisi

Diş ağrısında etkili çözümlerden birisi de sarımsak ile ağrılı bölgeye tampon yapmaktır. İltihap almakta oldukça başarılı olan sarımsak diş ağrısına kesin çözümdür. 2 diş sarımsağı ezip sulu bölgeyi dişinize sürün tadı ve kokusu oldukça kötü olsa da diş ağrınızı dindirecek ve enfeksiyona sebep olan bakterileri öldürecektir.

-Taze Salatalık Tedavisi

İyice tuzlanmış salatalık parçaları diş üzerine konur ve ağrıyı dindirmesi beklenir. Ancak salatalığın oda sıcaklığında olması gerekir.

-Çay Ağacı Yağı İle Masaj

Diş ağrısı için etkili çözümlerden birisi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağını iki türlü kullanabilirsiniz. Birincisi çay ağacı yağını bir parça pamuğa bir kaç damla batırarak ağrıyan bölgeye tampon yapabilirsiniz. Veya ılık bir suya damlattığınız birkaç damla çay ağacı yağı ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

-Karbonatlı Çözüm

Karbonatlı diş ağrısı tedavisi iki şekilde uygulanır birincisi bir miktar ılık suya eklediğiniz karbonatı, ağzınızda ağrıyan bölgede gargara yapabilirsiniz. Veya ılık su ile ıslatılmış bir parça pamuğa karbonat dökerek ağrıyan bölgeye tampon uygulayabilirsiniz.

-Zencefil Ve Acı Biber Kürü

Zencefil veya Acı biberin tozlarını bir damla suya dökerek macun kıvamına getirilir. Ve ağrıyan bölgeye bu şekilde tampon uygulanır. Aynı zamanda boğaz ağrısı için de inanılmaz etkilidir.

Buğday Çimi Suyu

Doğal antibiyotik olan buğday çimi suyu diş ve diş eti enfeksiyonlarında inanılmaz etkilidir.
Ağızdaki bakterilerle savaşıp enfeksiyonların dinmesini sağlar. Buğday çimi suyunu kendiniz de yapabilirsiniz. Yaklaşık yarım kilo alacağınız arpayı bir saksıya ekeceksiniz üstünü toprakla kapatıp bir miktar suladıktan sonra 1 hafta içerisinde buğday çimleri çıkacaktır. Ardından çıkan çimleri keserek blender’da karıştırıp buğday çimi suyu elde edebilirsiniz.

-Karabiber

Diş ağrısında inanılmaz etkili olan karabiber antibakteriyel özelliği ile enfeksiyona yol açan bakterilerle savaşıp oluşan enfeksiyonun yok edilmesini sağlar.

Diş Ağrısının Yanında Bunlar Da Oluyorsa Aman Dikkat

-Diş ağrısıyla beraber gelen apse (yüz şişliği)

-Diş fırçalama esnasında diş eti kanamaları

-Diş ağrısı ile beraber soğuk ve sıcağa aşırı duyarlılık,

Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden en yakın diş hekimine mutlaka gidin.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir