Çocuklar İçin Oyun Ve Oyuncak Seçimi

Günümüzde küçük yaşta başlayan elektronik düşkünlüğü çocuklarda hem fiziksel hem psikolojik sorunlar yarattığı gibi aynı zamanda aileden uzaklaşmalarına da neden olmaktadır. Çoğu zaman rahatsız etmesinler diye televizyon başına oturtulan, eline telefon ya da tablet tutuşturarak onları aile kavramından uzaklaştıran ebeveynler olmak doğru bir şey mi yapıyor?

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirme

Bir çok psikoloğun tavsiye ettiği ‘’kaliteli zaman kavramı’’ çocukla geçirilen doğru, etkili ve  eğlenceli zaman geçirmekten ibarettir. Ebeveynlerin her ikisininde katılmasının tavsiye edildiği bu özel zamanlar çocuğun psikolojisinde pozitif etkiler bırakacaktır .Bu konuda oyun ve oyuncak seçimi de etkili olacaktır. Mesela; evcilik, lego ürünlerinden bir şeyler üretmek, puzzle gibi oyunlar ebeveynin katılımıyla daha eğlenceli gelecektir. Sağlıklı, kanserojen içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

Oyuncak Seçimi

Çocuklar için oyuncak seçimi çok önemlidir. Çocuk oyun oynarken, oyuncağı ağzına götürür içine yiyecek ve içecek koyarak oynarlar. Tabi bu çocuğun sağlığına zararlı ürünlerde birçok mikrobik hastalık olur. Hatta ileriye dönük de metabolizmasının güçsüz olmasına birçok hastalığa sebep olacaktır.

Sağlıklı oyuncaklar, amigurumi adı verilen değişik örgü yöntemleri kullanılarak yapılan oyuncaklar, zehir ve kanserojen madde içermeyen güvenilir, bilinen yerlerden alınan oyuncaklardır. Ucuza mal etmek düşüncesiyle değil eğitici ve sağlıklı oyuncak seçimi doğru bir yöntem olacaktır.

Bu oyuncaklar çocuğun yaş, ilgi, cinsiyet gibi belirgin özelliklerine göre seçilir. Bir erkek çocuğa bebek almaz hiçbir aile, ama oyuncak silah, tüfek alırlar. Bu da bir çok çocuğun küçük yaşta şiddet eğiliminin ortaya çıkmasını sağlar.

Çok fazla renk karmaşasının olmadığı oyuncaklar da tercih edilmesi uygun olan oyuncaklardır.

Ailenin de katılabileceği oyun ve oyuncaklar arasında ,tak çıkar oyuncaklar, puzzle , lego , resim çizmek , evcilik ya da tamir gibi oyunlar ailelerin hep birlikte kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmesini sağlayacaktır . Çocuğun kendini anlatabilmesi, özgüveni ve kişiliği de pozitif yönde gelişim sağlayacaktır. Televizyon, bilgisayar gibi teknolojik ürünlerle geçirdiği zamana göre arkadaş edinmesinin de daha kolay olduğu gözlemlenecektir.

Ebeveynlerin oyun seçimini yaparken, kendilerinin zevkine ya da toplumun klasik dayatmalarına.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir