En İyi Su Markaları 2023

en iyi su markaları 2023

Kaliteli Tavsiye Su markaları

Sağlık Ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin beş yıl önce hazırlamış olduğu su kalitesi iyi markalar listesi bu yıl 14.kez tekrar güncellendi.

Uzun ve bir o kadar yorucu bir emekle su maden kimya ve biyoloji alanında uzman kimselerin birikimleri ile uluslararası kurumların su kalitesi standartlarının bir araya getirilmesi ile hazırlanan rapor Türkiye’deki ambalajlı su markalarının su kalitesi verilerini ele alıyor.

Rapor 5 Kısımdan Oluşuyor

Hazırlanan su raporunda suyun markası,kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal ve radyolojik değerler ile su da kesinlikle olması gereken mineral ve Ph değeri’ni içeren bölümler oluşuyor. Raporda kırmızı bölüm su da asla olmaması gereken zararlı maddeleri gösterirken yeşil bölüm ise su da olması gereken ideal mineral ve ph değerini gösteriyor.

Puanlama Neye Göre Yapılıyor ?

Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH değerinin 7-8,5 aralığında olması ve suda biyolojik kimyasal hiçbir kirleticinin bulunmaması gerekiyor. Suda ki mineraller ise belirlenmiş düzeylerde olması gerekiyor. Bir marka en yüksek 100 tam puan alabilirken -25.000 puan’a kadar da düşüş gösterebiliyor. Mineraller ve suyun PH değeri su markasının  artı puan almasını sağlar iken, sudaki kirletici etmenler ise su markasının eksi puan almasına yol açıyor.

Verileri Nasıl Temin Ediliyor ?

Türkiye’de su analiz verilerini toplamanın oldukça zor olduğunu belirten Gıda Hareketi yetkilileri, Sağlık Bakanlığı’nın su markalarının verilerinin erişimlerine izin vermediğini belirtmekteler. Bu sebeple bazı su firmalarının su kalitesi verileri en iyi 3 su markası listemizde yer alamamakta. Ancak bazı firmalarda su temizliği verilerini düzenli olarak Gıda Hareketi’ne yolluyor, bazıları ise su temizlik verilerini Gıda Hareketi’ne vermekte yanaşmıyor.

En İyi 3 Su Markası

Su kalitesi iyi markalar listesinde büyük firmalara hiç yer yok. Çünkü büyük firmalar su kalitesi verilerini Gıda Hareketine vermeye yanaşmıyor.

Buzdağı

Listemize 1.sıradan yerleşen Buzdağı en iyi su markaları tavsiyemizde başı çekiyor. Gıda Hareketinden yaklaşık 82.73 puan alan Buzdağı Geyve Sakarya’da üretiliyor. Pek raflarda göremesek te su kalitesi iyi markalar listemizde ilk sırada  oluşu aşikar.

Fuska

Hiç bilmediğimiz belki de adını hiç duymadığımız su markalarından biri ancak listemize 62,80 puanla ikinci sıradan girmeyi başarıyor. En iyi su markaları 2023 listesinde ikinci sırada bulunan Fuska suyu, Sakarya Sapanca’da üretiliyor.  Su kalitesi iyi markalar listemizde kendine iyi bir yer bulsa da pek görmeye alışık olduğumuz su markası değil.

Kızılcahamam Javsu

Su kalitesi iyi markalar listemize Gıda Hareketinden aldığı 48,10 puanıyla üçüncü sıradan yerleşmeyi başaran Kızılcahamam Javsu, Ankara Kızılcahamam’da üretiliyor. En iyi 3 su markası listesinde görmeye hiç alışık olmadığımız su markaları bulunuyor.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir