En İyi 3 WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Whatsapp uygulaması akıllı telefonlar hayatımıza girdiği andan itibaren, neredeyse hepimizin telefonunda bulunan, güvendiğimiz ücretsiz bir mesajlaşma ağı haline gelmiştir. Facebook’ un WhatsApp’ ı satın alması ve yapılan bazı açıklamalar ile hepimizin kafasında gizlilik ve güvenlik ihlali söz konusu olabilir mi diye bazı soru işaretleri oluştu. Sorularımıza cevap alamayışımızın neticesinde ise WhatsApp uygulamasına benzer özelliklere sahip ama ondan daha kaliteli ve en önemlisi güvenilir bir mesajlaşma ve görüşme uygulamaları arayışına girdik.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

WhatsApp’ ın Güvenlik Açıkları

WhatsApp uygulaması hizmet şartları, yasal sorumluluk reddi açıklamasında ki beyanlar kafalarımızı bir hayli karıştırıyor. Özellikle ” Hizmetlerimizi sunarken normal bir gidişatta kullanıcılarımızın mesajlarını alıkoymuyoruz. Bununla beraber, kullanıcılarımız hesap bilgilerinin bir parçası olarak dahil etmeye karar verdikleri takdirde, profil açıklaması, profil fotoğrafı ve yahut durum mesajı da dahil olmak üzere kullanıcılarımızın hesap bilgilerini depoluyoruz.” açıklaması bizlerin güvenli alanlarımız olarak gördüğümüz, özel hayatımızı bir anda savunmasız bir hale getirebiliyor.

Son zamanlarda güvenlik konusunda çok ciddi açıklar vermesi üstüne bir de yeni gelen güncellemeler sebebi ile de başka alternatifler aramamıza neden oldu. WhatsApp’ a rakip olabilecek bir sürü yeni programların, özellikle de Google Duo gibi kaliteli uygulamaların, ortaya çıkması ile artık eski popüleritesini yavaş yavaş kaybederek yerini daha güvenilir uygulamalara bırakıyor.

WhatsApp Uygulamasına Alternatif Olabilecek Programlar

WhatsApp’ alternatif olarak, barındırdıkları özelliklerinin yanı sıra, gerçekten sınırsız güvenlik vaatleri bulunan, kullanıcılarının beğenilerini kazanmış uygulamalardan en iyi 3 tanesini, bu yazımızda sizler için detaylı olarak inceleyerek bir sıralama yaptık.

 

1- Google Duo

WhatsApp uygulamasına gerçekten en büyük rakip olarak piyasaya giren ve girdiği an en çok satanlar listesinde yer edinen  Google Duo basit kullanımı ve sunduğu imkanlar ile WhatsApp’ ı tahtından indirebilecek kalitede bir görüntülü konuşma programı.

Google Duo, görüntülü konuşma üzerine Google’ in tasarlamış, Android ya da İos ayırt etmeyen, arayüzü sade kullanımı basit bir yazılımdır. Görüntü kalitesi, bağlantının sorunsuz ilerlemesi ve ses gecikmelerinin neredeyse hiç yaşanmadığı bu program sadece WhatsApp için değil Facebook, Skype, Facetime gibi birçok benzer uygulamanın da bir adım önünde olabilmeyi başarmıştır.

Google Duo görüntülü görüşme uygulamasını sevilen bazı özellikleri ile tanıtmak gerekirse;

 • Android ve İOS akıllı telefonlar ve tabletler için basit bir kullanım imkanı ve yüksek kalitede görüntülü aramalar yapabilirsiniz
 • Arada ne kadar mesafe olursa olsun, sadece tek bir dokunuşla özlem duyduğunuz sevdiklerinizle kesintisiz bir şekilde yüz yüze gelebilmenin mutluluğunu keşfedin.
 • Belki de en sevilen tarafı olan Knock Knock özelliği ile, sizi arayan kişinin aramasını kabul etmeden önce, arama yapanın canlı olarak ön izlemesini gösterir ve bu sayede ne ile karşılaşacağınızı önceden görmenin keyfini yaşarız.
 • Eğer aradığınız kişi size o anda cevap veremiyor ise video mesaj bırakarak, o an paylaşmak istediğiniz şeyi sevdiklerinize iletin.
 • Üstelik Google Duo, özel hayatımızı koruyan şifreli, gizlilik ve güvenliğe saygı duyan bir uygulama olması sebebi ile de en çok tercih edilen konuşma ve paylaşım programlarından biri.
 • HD kalitesinde video ve takılmayan gecikmeyen ses özelliğine ve düzgün sade bir arayüze sahip.

Bir uygulama ile görüşme yapacağımız zaman, örneğin Whatsapp’ tan biriyle görüntülü konuşma yapabilmemiz için karşımızda ki kişide de bu uygulamanın yüklü olması gerekmektedir. Oysa Google Duo bu zahmeti de ortadan kaldırarak, karşımızdaki kişide uygulama yüklü olmasa dahi görüşmeyi gerçekleştirmemize olanak sağlıyor.

 

2- Telegram

WhatsApp gibi mesajlaşma programlarının gizlilik ve güvenlik açıklarının getirebileceği sıkıntılar sorgulanmaya başladıkça yeni arayışlara girmemizin sonucu olarak Telegram sorunsuz özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Özellikle Whatsapp’ a güvenlik ve gizlilik konusunda alternatif olabilecek bir uygulama olan Telegram’ ın bazı özelliklerinden bahsedelim.

 • Telegram bulut tabanlı ve güvenlik için yüksek seviyede şifreleme içermektedir.
 • Uygulama geliştiricileri herhangi bir üyelik ücreti ya da reklam almayacaklarını belirtiyor.
 • Özel ve şifrelenmiş sohbet penceresi oluşturabiliyor ve gönderdiğimiz mesajların otomatik olarak kendi kendine silinebilmesi için süre koyabiliyorsunuz.
 • Diğer uygulamalarda gönderilebilecek dosyalar sınırlı iken, Telegram uygulaması birçok dosya çeşidini göndermenize imkan sağlıyor.
 • Telefon numarasını bilmeden anonim olarak görüşme yapılabilir.

3- Signal

Signal Private Messenger, güvenli mesajlaşmaya önem veren kişilerin kullanmayı tercih ettiği bir programdır. Kısa mesaj özelliğinin yanı sıra sesli ve görüntülü arama opsiyonları ile karşımıza çıkan Signal Private Messenger, uygulama üzerinden yapılan tüm görüşmeleri şifrelemek sureti ile gizlilik ve güvenlik konusunu ön plana aldığını bizlere ispatlıyor.

Ek bir üyelik olmadan sadece telefon numarası ile kullanılan bu uygulamanın kurulumu WhatsApp ile aynı şekilde yapılıyor. Telefon numarasını girdikten sonra, gelen aktivasyon kodunu onaylayarak uygulamanın kurulumunu aktif hale getiriyoruz. Basit ve sade bir arayüze sahip uygulamada kısa mesaj, sesli arama, görüntülü konuşma ve grup sohbeti imkanları bulunmaktadır. Yine WhatsApp ile aynı mantıkla çalışan Signal Private Messenger, ekstra olarak beş saniyeden bir haftaya kadar bir süre aralığında (sizin seçiminiz dahilinde) kaybolan mesaj özelliği mevcut. Tek olumsuz yanı olarak hareketli emoji özelliğinin bulunmamasını söyleyebilmek mümkün.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir