Kamerası En İyi Telefonlar

2022 yılında cep telefonlarında görüntüleme teknolojileri ve sensörler inanılmaz derecede gelişti. Son derece profesyonel video çekim yapabilmenize olanak sağlayacak olan harika kameralara sahip yeni nesil cep telefonları, yüksek kalitede görüntüyü verebilmek için çok çekirdekli ve yüksek frekans bandında çalışan güçlü işlemcilerden güç alıyor. Kamerası en iyi telefonlar iyi birer işlemci ve grafik işlemci ile beraber geçici bellek elemanının da yüksek seviyede modellerini kullanması gerekiyor. En iyi kameralı telefon modelleri bu yüzden daha pahalıdır. Kamerası en iyi telefonlar tüm zamanlarda olduğu gibi 2022 yılında da amansız bir rekabet içindeler. Maratonda öncüler;

1-iPhone 13 Pro Max

2-Samsung Galaxy S22 Ultra

3-Huawei P40 Pro

 

telefon modelleri olarak sıralanıyor. Diğer modeller ise;

  1. Samsung Galaxy S8 ve S8+
  1. Google Piksel ve Piksel XL
  1. LG G6
  1. Sony Xperia XZ
  1. Onur 9
  1. OnePlus5

olarak sıralanıyor.

Kamerası En İyi Telefonlar 2022

Son birkaç yıldır cep telefonların kameraları önemli ölçüde gelişti; bu telefonların kameraları neredeyse profesyonel SLR kameralarla aynı kalitede görüntü veriyorlar. Leica ve Sony gibi önemli ve son derece prestijli markaların entegre lensleri sayesinde bu sektör ilerledi. Bu yolla artık inanılmaz kalitede yüksek çözünürlükte 4K ve 8K fotoğraf ve video çekmek mümkün ama tüm telefonlardaki tüm kameralar aynı enstrümanları kullanmıyorlar. Kimi merceğe odaklanıyor kimi çoklu kameralarla optik zoom özelliklerini geliştirmek için derinlik geniş açı ve çözünürlük faktörlerini en ince detaylarına kadar kullanıyorlar.

 

Yarıştaki şirketlerin bazısı kamerası en iyi telefonları ortaya çıkarırken, bazı firmalar da ön kamerası en iyi telefonlar üretmeye daha çok önem veriyor. Sosyal medyadaki hareketlilik, ön kameraların daha kaliteli olması için büyük bir teşvik sağlıyor. Fakat makalemizin başında da belirttiğimiz gibi kamerası en iyi telefonlar arayanlar: kamerası en iyi telefonlar ve fiyatları göz ününde bulundurmalı. Günümüzde marka hassasiyeti olan büyük bir müşteri kitlesi var. Söz gelimi büyük bir kitle samsung telefonlar dışında cihaz almak istemiyor. Bu yüzden Samsung kamerası en iyi telefonlar anahtar cümlesini aratarak yeni modellerden haberdar olmak istiyorlar. Bir kesim de yazılım konusunda seçici davranıyor. Bu kesim Apple cihazlarının iOs yazılımı yerine Android işletim sistemini tercih ediyorlar.

Kamerası en iyi android telefon modellerinin haberlerini takip ediyorlar. Bir kesim de sadece arka kameraların çok iyi olması ile ilgileniyor ki bunlar da arka kamerası en iyi telefonlar aramasını yapan kitlelerdir. Herkesin farklı bir kullanım amacı olduğu için marka fiyat arka kamera özellikleri ön kamera özellikleri gibi farklı arayışlar var.

Yeni nesil telefonlarda Duo piksel teknolojisi var ve bu teknoloji ile en parlak ortamlarda bile ince ayrıntılar yakalamanız mümkün oluyor. Ancak bu yeni sensörleri Sony yerine Samsung geliştirdi. Karanlıkta hedefe daha hızlı odaklanabilen F/1.7 diyafram açıklığına sahip modellerin daha fazla ışık yakalama özelliği var. Samsung kameralar gelişmiş sürümlerde ISO duyarlılığına sahiptir ve beyaz dengesini iyi şekilde kurabilirler. Bu şirketin gelişmiş modellerinde 4K kalitede ve yüksek hızda video çekmek; ağır çekimde daha fazla ayrıntı yakalamak gibi özellikler fark yaratıyor.

 

iPhone 13 Pro Max Kameraları

iPhone 13 telefon modelinde daha iyileştirilmiş gece modu, gelişmiş portre modu ve makro modu gibi modlar vardır ve özgün çekimler için bu cihaz mükemmeldir. Dahası bu cihazla fotoğrafçılık stillerine kadar çekimleri geliştirmek için bol bol farklı araçlar bulunuyor. Bu cihazın belirlediğiniz objeleri ön plana çıkaracak teknolojisi var. Büyük bir binayı çekmek istediğinizde, etrafındaki istenmeyen nesneleri arka plana atıyor ve binayı istediğiniz gibi öne çıkarabiliyor. Bu özellik çok yönlü lens kullanılmasından kaynaklıdır. Bu cihazın kameraları ProRAW modunda yüksek kalitede çekim yapabiliyor. ProRAW formatı daha sonra dokümanlarınızı Photoshop ve benzeri uygulamalara aktardığınızda gölgeler ve vurgular üzerinde esnek müdahale seçenekleri sunar.

 

Samsung Galaxy S22 Ultra Kameraları

Düşük ışık koşullarında yüksek kalitede video performansı bekleyenlere hitap eden kameralar ve kamera donanım- yazılımına sahip tek modeldir. Bu cihazda 4 kamera var ve cihazın ana kamerası OIS ve PDAF özellikli 108 MP kameradır. Bu kameranın diyafram boyutu F1.8 ve odak uzaklığı 22 milimetredir. Telefoto kamerası 10 MP çözünürlükte olup 230 mm odak uzaklığına sahiptir. 3. Kamera yine 10 MP çözünürlük destekler ve 3.0x optik büyütme yapabilir. 12 MP ultra geniş kameranın diyafram boyutu F2.2 olup odak uzaklığı 13mm olarak tasarlandı. Bu dörtlü ile 8K UHD-24 FPS veya 4K 60 FPS video kaydı almak mümkün. Makinedeki ön kamera 40 MP çözünürlüktedir ve video çözünürlüğü 3840 x 2160 pikseldir.

 

Huawei P40 Pro Kamerası

Huawei’nin P40 Pro telefon modelinin birincil kamerası, 12 MP görüntü çıkışı üreten 1/1.28 inç 50 MP dörtlü bayer sensör taşıyor. Bu cihazı üreten mühendisler, kamerada dinamik aralığı ve düşük ışık özelliklerini artırmak için piksel gruplama teknolojisini kullandılar. Objektifi ise, f/1.9 diyafram açıklığı ve 23 mm odak uzaklığına sahiptir; bu özellik sayesinde köşe yumuşaklığı ve bozulmalar olmayacak. Bu cihazın kamerasında optik görüntü sabitleme özelliği de var.

Ultra geniş kamera40 MP 1/1.54 inç özelliklidir. Bu sensör, hızlı f/1.8 lens ile birleştiğinde düşük ışıkta mükemmel bir görüntü sunabiliyor. P40 Pro cihazının tele kamerası, optik olarak stabilize edilmiştir ve 5x optik yakınlaştırma yapabilmektedir. Şirketin rakiplerden farklı olarak yakınlaştırma için görüş alanı füzyonu teknolojisini kullanması, fark yaratıyor. Cihaz bu füzyon (birleştirme algoritması ) teknolojisi ile büyütme faktöründe dijital yakınlaştırma kalitesini arttırmak için AI RAW tekniğini kullanıyor. Yani 2X büyütme için ana kameradan destek alırken 5X büyütme yapmak için tele kamera verilerini kullanıyor ve bu iki veriyi birleştiriyor.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir