Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayiliği

[wps_toc style=”default” title=”İçerik Listesi” heading_levels=”1,2,3,4,5″ show_heirarchy=”yes” bullet_spacing=”yes” ordered_list=”yes”]Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği nasıl alınır? Son zamanlarda hem Türkiye hem de dünyada elektrikli araç kullanım sıklığı arttı. Artık pek çok araç elektrikle çalışacak şekilde üretilmekte ve tasarlanmaktadır. Doğal olarak, elektrikli araç istasyonlarına da ciddi bir ihtiyaç doğmaktadır. İşte tam da bu noktada, elektrikli araç istasyonu bayiliği almak mantıklı bir fikir olabilir. Peki elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği nasıl alınır?

Elektrikli Şarj İstasyonlarına Dair Bilgiler

Elektrikli araç şarj istasyonu bayiliği almak istiyorsanız, elektrikli araçlar hakkında teknik ve genel bilgi sahibi olmanız mühim. Şimdi sizlere, elektrikli araç şarj maliyeti ve diğer konular hakkında bilgiler vereceğim.

 

Ev Tipi Şarj Süresi ve Maliyeti

Ev tipi prizlerde aracı şarj etmeniz halinde, 1 saatlik şarj süresi sonunda aracınız modele göre değişmekle birlikte, 6 ila 8 kilometre yol gidebilecek kadar şarj olacaktır. Yaklaşık 24 saat tam bir günlük şarj dolumu ile 130-170 kilometre arası yol gidebilmektedir. Kilometre başı maliyet 0,40 TL ile 0,65 TL arasıdır.

 

Seviye 2 Şarj

Bu şarj için farklı bir priz ve farklı bir elektrik seviyesi gereklidir. Şuanda ikinci seviye şarj ile 1 saatlik dolum, 25-40 kilometre arası yol alabilmeyi sağlar.  5 saatlik dolum ile 125-200 kilometre arası yol gidebilmeyi sağlar.

 

Seviye 3 Şarj

Bu şarj, hızlı dolum olarak da bilinmektedir. Sadece 30 dakikalık şarj ile 200 kilometre gidebileceğiniz kadar araç şarj olabilmektedir. Bunlar için hızlı şarj istasyonları gerekmektedir.

 

E- Şarj Noktaları

Tüm Türkiye genelinde çok sayıda e- şarj noktası bulunmaktadır. İstanbul’da 195 adet, Ankara’da 95 ve İzmir’de de yaklaşık 70-90 adet arası şarj istasyonu bulunuyor. Elektrikli araba şarj istasyonu Türkiye genelinde ciddi oranda fazladır ve istasyon bulmak çok kolaydır.  Örneğin Artvin’de bile 2 istasyon, Ardahan’da da bir istasyon bulunmaktadır. Şarj istasyonlarını görmek için, zes.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Elektrikli Araç Dolum Ücreti

Elektrikli araç istasyonlarında hızlı dolum makineler vardır ve aracınızın 300-400 kilometre yol gidebilmesi için sadece 1 saat şarj olması yeterlidir. Tabi bu araçtan araca değişiyor, bazı araçlarda 500-600 kilometre mesafelik şarjı sadece 1 saatlik şarj da da yapabiliyorsunuz. Elektrikli araç dolum ücreti 2022 yılında tam şarj ile değerlendirirsek yaklaşık 1000 liraya mal olmaktadır.

 

  • Şu an için aracınızı hızlı şarj istasyonlarında tam doldurmak isterseniz evden maliyetinizin 5 katını ödemek zorundasınız. Yani evde 200 liraya mal olacak şarj, istasyonlarda 1000 liraya mal oluyor.
  • Bu nedenle evden şarj etmek daha mantıklı gibi görünüyor. Fakat şarj istasyonlarında 45 dakika süren şarjı, evden 12 saat gibi bir sürede ancak şarj edebiliyorsunuz.
  • Araçları ufak ihtiyaçlar için biraz doldurup kullanmak sorunlu olabiliyor. Yani örneğin otomobilin şarjı yüzde 1 iken, gidip yüzde 5 yaparak markete giderseniz uzun vadede bataryaya ciddi zarar verirsiniz ve aracınız erken bozulur.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Bayiliği Nasıl Alınır?

Sektörde bir çok firma bayilik vermektedir, aşağıda bayilik veren firmalarla ilgili kısa bir tanıtım yaptık.

 

ZES

ZES, Türkiye’nin en büyük elektrikli otomobil şarj istasyonu firmaları arasındadır. Şu an için tüm Türkiye’de 200’den fazla şarj istasyonuna sahiptir. Şarj istasyonları 3,7 KW’tan 22KW’a kadar ayarlanabilir güç seviyesine sahiptir. ZES’in en büyük özelliği hem bir şarj istasyonu olması hem de şarj makinelerini evinize kadar getirebiliyor olmasıdır. Evinizde ve hatta işyerinizde dahi ZES şarj istasyonlarını kurabilir ve kullanabilirsiniz. Üstelik oldukça uygun fiyata. Firmanın bayisi olmak istiyorsanız, aşağıdaki bilgilerden iletişim kurabilirsiniz.

Telefon No: 0850 339 99 37

 

EŞARJ

Kişiye özel ve paylaşımlı şarj istasyonları sayesinde sektörde önemli bir yere gelmiştir. Şu an için Türkiye’nin 7 bölgesinde istasyonları bulunmaktadır. AVM, Havalimanı, otoparklar gibi birçok alanda faaliyet gösteriyorlar. Sizlerde bayilik şartları ve diğer konularda bilgi almak için şirketin telefon numarasından iletişim kurabilirsiniz.

Telefon: 444 8 303

 

Schneider

Schneider araç şarj istasyonu, daha çok özel şarj alanında hizmet veriyor. Otoparkınıza, evinize veya işyerinize kadar tamamen size ait olacak şarj istasyonları kuruyor. Firma ile bu konuda bilgi almak ve franchise fırsatlarını değerlendirmek için aşağıdaki numaradan bilgi alabilirsiniz.

Telefon: 0216 655 88 88

 

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Bayilik Maliyeti

Elektrikli araba şarj istasyonu açmak istiyorsanız her bayinin farklı fiyatlandırmaları olacağını söyleyebiliriz. E şarj istasyonu kurmak şu anda en az 500.000 TL’ye mal olacaktır.  İyi bir şarj istasyonu açmak istiyorsanız maliyetinin 4-5 milyon TL’ye kadar çıkabileceğini de söylemek gerek.

 

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir