En İyi Para Kazandıran Meslekler

en iyi para kazandıran meslekler

En İyi Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Günümüzde en iyi para kazandıran mesleklerin neler olduğunu hepimiz araştırıyoruz. İş hayatına girdiğimizde hem severek yapabileceğimiz hem de ekonomik durumumuzu kalkındırabileceğimiz meslekleri tercih etmeliyiz. Dikkat etmemiz gereken hususlardan biri iyi bir kazancımızın olması yanında bir de severek o işi yapmamız gerektiği olacaktır. Her ne kadar yüksek kazançlı bir iş olsa dahi kendimizi o konumda mutsuz hissetmek, ilerleyen zamanlarda mesleğimizde büyük bir düşüş yaşamak bizler için kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple araştırmalarımızda dikkat etmemiz gereken, kazancının ne kadar olduğu dışında bizler için uygun olup olmadığıdır. Kendime uygun mesleği nasıl bulabilirim yazımızı okuyarak bu konuda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

En İyi Para Kazandıran Meslekler

Sadece en iyi para kazandıran meslekleri seçip, ekonomik açıdan üst seviyeye çıkmayı beklememeliyiz çünkü muhakkak ki bu bizler için ileride sıradanlaşmanın ötesine geçemeyecektir. Seçtiğimiz meslekte kendimizi olabildiğince geliştirirsek, farklı yönlerimizi keşfedip o amaç doğrultusunda ilerlersek ve yaptığımız mesleğin gerçekten hakkını verirsek hem büyük kazançlar elde eder hem de toplum tarafından saygınlık elde etmiş oluruz. Şimdi sizler için en iyi para kazandıran mesleklerin neler olduğundan bahsedelim.

Doktorluk

Doktorlar, insanların sağlığının korunması için önlem alan, hastalıklara teşhis koyan ve tıbbi ve cerrahi operasyonlara yaparak hastalıkların tedavisini yapan kişilerdir. Birçok kesimin gözbebeği olan bu meslekte 6 yıllık bir üniversite eğitim süreci vardır. Bu süreçten sonra devlette yahut özel sektörde kolaylıkla iş bulabileceğiniz bir meslektir. Elbette ki en çok para kazanılan meslekler arasında birinci sıradadır. En başta da belirttiğimiz gibi bu alanda kendinizi geliştirdiğiniz süreçte çok büyük kazanımlar elde edebilirsiniz. Doktorluk mesleğinin bir çok branşı bulunmaktadır. Doktor maaş skalaları  3bin beşyüz ve 15bin civarında değişim göstermektedir. Yeni Başlayan bir doktor ortalama olarak 3bin beşyüz ile 4bin TL arasında almaktadır. Profesör seviyesindeki bir doktor ise 15.000tl ile 20.000tl arasında maaş alabilmektedir. Ayrıca özel sektörde bu fiyatlar kariyere ve tecrübeye göre 20.000tl ile 50.000tl arasında değişebilmektedir.

Avukatlık

Hukuku ve adaleti sağlamak elbette ki muazzam bir hazdır. İşini gerçekten iyi ve hakkıyla yapan insanlara gerek hukuksal faaliyetlerde gerek diğer alanlarda insanlara ihtiyaç vardır. Avukatlık gerçekten iyi para kazandırabilecek bir meslektir. Tabi unutmamamız gereken bir hususta günümüz hukuk boyutunda genelde çok para kazanmak için bazı değerlerinizi görmezden gelmek durumunda kalabilirsiniz. Ama bizim tavsiyemiz çok para kazanmak için kendi değerlerinizden vazgeçmemek olduğudur. Avukat olabilmek için 4 yıllık hukuk fakültesinden mezun olmanız yeterlidir. Ortalama bir avukat aylık yaklaşık olarak 15.000 – 20.000tl arası kazanmaktadır. Tabi kendinizi geliştirdiğiniz sürece bu miktarların oldukça üstüne çıkabilirsiniz.

Gemi Kaptanlığı

En çok gelir getiren meslekler arasında olan kaptan maaşları oldukça dolgundur. Gerek okullardan gerek özel yapılanmalardan gemi kaptanı olabilirsiniz. Oldukça zor meslek olan gemi kaptanlığında 6 ay okyanusta geçirip 6 ay evde geçirme durumunu ve iklim şartları sebebiyle hasta olabileceğinizi unutmamalısınız. 5.000tl ile 20.000tl arasında oldukça değişken maaş aralığıyla birlikte, çalıştığınız bölüme göre de fiyat aralığının üstüne çıkabilirsiniz.

Şef Aşçılık

Filmlerden gördüğünüz gibi şefler olabildiğince prestijli olarak gösterilen insanlardır. Bu gerçekte de böyledir. İnsanlar geçmişten günümüze kadar sürekli farklı besinlerde farklı yemekler yapmaya çalışmışlardır ve git gide her ülkenin her bölgenin hatta her ilin kendine özgü yemek kültürü gelişmiştir, bu nedenle de her kültüre özgü aşçılık mesleği gelişmiştir. Oldukça geniş çalışma şartlarına sahip olan şef aşçıların maaşları da dolgundur. Ancak şef aşçılık üst düzey yöneticilik gibi yılların birikimiyle olan bir meslek türüdür. 2 yıllık Aşçılık ya da 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünü bitirip iş hayatına başlayabilirsiniz. Yemek yapmayı sevenler için çok eğlenceli olabilen bu meslekte gerek tek gerek grup çalışması ile çeşitli ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Kendisini yeni yeni yetiştirmeye başlayan orta seviyeli bir aşçının maaşı 3.200tl’den başlamaktadır. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece aldığınız ücret 30.000tl’ye kadar çıkmaktadır.

Noter

Noter olmak gerçekten zor bir iştir. Ancak her yıl Türkiye’nin en çok kazananları listesinde ilk 10 sırada yerini alır. Noterlik bir kamu hizmetidir. Noterler hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için yapılan işlemleri belgelendirir. Noterlik yapabilmek için ilk önce hukuk fakültesinden mezun olabilmek gerekir fakat sadece mezun olmak yeterli değildir. Mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından verilen noterlik belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgesi alabilmek için ilk önce avukatlık stajınızı yapmış olmanız gerekmektedir. Noterlerin kazandığı ücret yıllık olarak 50.000tl’yi aşmaktadır. Ancak birinci sınıf bir noterin yıllık kazancı 2 milyonu aşmaktadır.

Psikolog

psikolog_randevu

Günümüzde oldukça popüler mesleklerden birisidir. Ancak bu işten para kazanmak istiyorsanız kendinizi geliştirmek zorundasınız. Psikologlar; hastane, poliklinik ve ruh sağlığı merkezlerinde, çocuk yuvalarında, kreş ve huzurevlerinde, okullarda ve ıslahevlerinde, kitle iletişimi ile ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı edebiyat fakülteleri, fen-edebiyat fakülteleri ve benzeri fakültelerin “Psikoloji” bölümlerinde verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. Psikologlar, işe ilk başladıklarında kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda 8. dereceden göreve başlarlar ve sağlık hizmetleri sınıfından ücret alırlar. Tecrübeleri, uzmanlık alanları, işteki pozisyonları ve işletmelerin yapısına göre bu ücrette artış olabilmektedir.

Hava Kontrolör

Hava kontrolünde çalışan personeller uçak trafiklerini, iniş ve kalkışlarını düzenlerler. Yaptıkları iş çok stresli ve yoğun olmasına rağmen iyi bir gelir elde ederler. Aldıkları ücret konusunda net bir miktar söylenemez ancak standartların üstünde maaş aldıklarını söylemek mümkündür. Hava trafik kontrolörü olabilmek için iki seçenek vardır. Birincisi 4 yıllık fakülte mezunu olmak, ikincisi ise Sivil Havacılık Yüksekokulu Hava Trafik Kontrol Bölümü mezunu olmaktır. Bir hava trafik kontrolörü işe başladığı ilk zaman 4.000tl civarında bir ücret almaktadır. Bu başlangıç ücretidir. Bu işe ilk başladığınızda stajyer olmuş olursunuz, stajyerliğiniz bittiğinde aldığınız ücret artacaktır.

Kardiyolog

Kardiyolog; kalp ve damar hastalıklarını inceleyen, teşhis ve tanı koyan, gerekli tedavi ve operasyon sürecini yöneten uzman hekime verilen isimdir. Kardiyoloji daha önceleri olduğu gibi İç Hastalıklarının bir alt dalı değildir. Ayrı bir anabilim dalı haline gelmiştir. Günümüzde kalp ve damar hastalıklarının giderek arttığı gözlenmektedir. Buna bağlı olarak da kardiyolog ihtiyacında artma olması kaçınılmazdır. Kardiyolog olabilmek için Tıp Fakültesini tercih edip 6 yıllık bir eğitim sürecinden geçmelisiniz. Kardiyologların aldığı ücretler 5.000tl ile 10.000tl arası devlet ve özel sektörde değişmektedir.

Mali Müşavir

Mali Müşavir olabilmek için Muhasebe, Bankacılık, İktisat, İşletme, Hukuk, Maliye ve Lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Mali müşavir ve yeminli mali müşavir yanında iki yıl staj görmeniz gereklidir. Bu mesleğe sahip olabilmek için sınavlarına girip kazanmış olmak gereklidir ve ardından mali müşavirlik ruhsatını almış olmak şarttır. Mali müşavirler yaklaşık olarak 15.000tl ile 20.000tl arası maaş almaktadırlar. Yeminli bir mali müşavir ise yaklaşık olarak 50.000tl almaktadır.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir