Nasıl Para Biriktirebilirim? Para Biriktirmenin En İyi Yolu Nedir ?

nasıl para biriktirebilirim

Para biriktirme konusunda birçoğumuz oldukça zorlanıyoruz. Aldığımız maaş ile ay sonunu getiremiyor ve kazandığımız parayı çok fazla savuruyorsak, bu bizler için çoğu zaman büyük bir sorun haline gelir. Bu sorun ile karşılaştığımızda hemen hemen herkesin aklından geçen ”Nasıl para biriktirebilirim?” sorusuna cevaplar arayacağız.

Nasıl Para Biriktirebilirim?

Bu soruya en uygun cevaplardan bir tanesi elbette tasarruf etmek olacaktır. Tasarruf ederek hayal ettiğimiz birçok şeye sahip olabilir ve iyi bir birikim elde ederiz. Bu yöntemle birçok kişinin ev ve araba aldığına şahit olabilirsiniz. Tasarruf ederek para biriktirmeye çalışırken ilk adımı atmakta her zaman zorlanırız. Fakat en ufak bir adımla dahi gün geçtikçe birikimimizi arttırıp bu yolda devam edebiliriz. Tasarruf etmek için uygulayacağınız adımlar aslında çok basittir.

Tasarruf Edebileceğiniz Bazı Yöntemler;

para nasıl biriktirebilirim

 – Televizyonu kapatın. İzlemediğiniz zaman bile her daim televizyonunuzun açık olması büyük bir israftır. Sürekli açık olmasındansa çoğu zaman kapatıp hem kendinize vakit ayırmış olur hem de tasarruf etmiş olursunuz.

 – Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste hazırlayın ve listenizin dışında gereksiz harcamalar yapmayın. Alışverişe çıktığınız zaman dayanamayıp, görüp beğendiğiniz ama ihtiyacınızın olmadığı şeyleri almaktan vazgeçin. Çevrenizdekilere pahalı hediyeler almaktansa manevi değeri yüksek olan kendi tasarladığınız hediyeleri verin.

 – Boş yere elektrik ve su tüketiminden kaçının. Bu hem doğal kaynaklar için olumlu sonuç verir hem de birikiminize katkı sağlamış olursunuz. Enerji tasarruflu ampuller kullanın. Bu ampuller biraz maliyetli olsa bile diğer ampullere göre daha uzun ömürlüdür ve daha az elektrik tüketir. Enerji tasarruflu ampuller tüketim açısından diğer ampullere göre tasarrufludur. Bu sebeple salon ve aydınlatılması gereken diğer odalarda enerji tasarruflu ampuller kullanın.

Dışarıda yemek yemeyin. Bu hem sağlığınız hem de finansal açınız tarafından zararlıdır. Bunun yerine evinizde sağlıklı yiyecekler hazırlayıp onları tüketin. Dışarıda yemek ısmarlamak yerine evinizde güzel bir akşam yemeği organize edebilirsiniz.

Evinizde yapacağınız yemekleri marketlerdeki indirimler doğrultusunda planlayabilirsiniz. En çok aldığınız ürünleri belirleyin ve bu ürünleri farklı marketlerden alın. Daha sonra marketleri karşılaştırın ve bütçeniz için en uygun olana karar verin. Bunu yaptığınız takdirde gıda faturalarınız düşecek ve para biriktirmeniz kolaylaşacaktır.

Sezon sonu alışveriş yapın. İnsanların birçoğu bu tekniği bilir ancak uygulama konusunda sıkıntı yaşar. Sezon sonları alışveriş yapmanız yaklaşık %50 tasarruf etmenizi sağlar.

Arabanızın hava filtresini temizleyin. Temiz bir hava filtresi aracınızın performansını arttırır ve tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca hava filtresini birkaç dakika içinde kolayca temizleyebilirsiniz.

Eski kıyafetlerinizi atmak yerine onarın. Basit el işleriyle onarım yapabilir ve daha yaratıcı ürünler ortaya çıkarmış olursunuz.

Para Biriktirmenin En Kolay Yolları;

– Bozuk paralarınızı biriktirebilirsiniz. Ne kadar ufak çaplı gözükse de aslında bu sayede iyi bir birikim elde edebilirsiniz. Örneğin ekmek almak için biriktirdiğiniz bozuk paraları almaktan kaçının. Bunun yerine bozdurduğunuz kağıt paranın kalanını kumbaranıza ekleyin.

– Gelirinizi arttırmak için ek işler de yapabilirsiniz. Bu yöntemle kazandığınız parayı hiç harcamadan biriktirirseniz iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ek iş tercihi olarak Evde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

– Evinizdeki eşyaları yeniden değerlendirin. Kullanmadığınız ve artık işinize yaramayan eşyalara bir göz atıp, ikinci el ürünler satan mağazalara satabilirsiniz. Ayrıca kitaplığınızdaki okuduğunuz kitapları ikinci el kitapçılara satabilirsiniz.

– Bir banka hesabı edinin. Aldığınız maaşın bir kısmını her ay düzenli olarak yatırın. Bu sayede her daim düzenli olarak birikim yapmış olursunuz. Mümkün olduğunca buradan para çekme işlemini gerçekleştirmeyin.

– Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmalısınız. Bu hem sağlınız açısından hem de maddi açıdan sizler için olumlu bir sonuç verecektir.

Küçük altın yapabilirsiniz. Hemen bozdurmamak koşuluyla, her ay bir tane küçük altın alıp bir kenara koyabilirsiniz. Altın fiyatı çıktığında bozdurup bankaya yatırabilirsiniz.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir