Pasaport Nasıl Alınır?

 

Günümüzde pek çok kişi dünyanın eşsiz güzelliklerini keşfetmek, yeni kültürler ve arkadaşlıklar edinmek veya, iş için yurt dışına çıkabiliyorlar. Ancak yurt dışına çıkarken sizden pek çok şey istenebiliyor, bunlardan birisi de pasaport. Her ülke vatandaşlarının yurt dışına çıkabilmeleri için pasaport gereklidir. Bazı ülkeler pasaport talep etmese de, en azından Türkiye için pek çok ülke pasaport talep etmektedir. Yurt dışına çıkmak isteyen Türk vatandaşları, pasaport nasıl çıkartılır? Pasaport çıkartmak için gerekli belgeler ve evraklar gibi pek çok sorunun cevabını merak ediyor. Bu yazımızda aklınızda tek bir soru işareti bırakmadan tüm merak ettiklerinizi detaylıca inceleyeceğiz.

Pasaport Nasıl Alınır ?

Yurt dışına çıkmak isteyen bireylerin pasaport çıkarmalarının gerekli olduğunu belirtmiştik. Peki pasaport nasıl alınır? Pasaport almak için öncelikle başvuru yapmalısınız,pasaport başvuru işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden  randevu alarak gerçekleşir. Randevu almak için e-pasaport sitesini kullanabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra, sitenin sağ üst köşesinde başvur bölümünü göreceksiniz. Başvur bölümüne tıkladıktan sonra gerekli adımları takip ederek randevunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturmuş olduğunuz randevuyu gidemeyecek durumda olduğunuzda iptal etme hakkınız da bulunmaktadır. Randevunuzu 30 gün içinde 3 defa iptal edebilirsiniz.

Pasaport Almak İçin İstenen Belgeler

Randevu alma işlemlerinizi başarıyla gerçekleştirdikten sonra pasaport için gerekli belgeleri almalısınız. Alacağınız belgeler pasaport türüne göre değişim göstermektedir.

Bordo Pasaport İçin İstenen Belgeler

– Nüfus Cüzdanınız,(Eğer 15 yaşından büyükseniz mutlaka fotoğrafınız olmalı,nüfus cüzdanınız yeni kimlik kartı olmalıdır.)

– 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

– Biyometrik fotoğraf çekilirken yüzünüz belli olmalı güneş gözlüğü ve yüzü kapata bir cisim olmaksınız çekilmiş olmalıdır.

– Biyometrik fotoğraf kesinlikle çerçeve içine alınmamalıdır.

-Çekilmiş olduğunuz biyometrik fotoğraflarda yüz boyutları 32 – 36 mm arasında olmalı.Bu değerler en alt ve en üst değerlerdir.

-Fotoğraf boyutları 5×6 olmalıdır. Daha küçük veya büyük olması durumunda tarayıcıda taranamamaktadır.

-Maliye bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport defter bedelleri yatırılmalıdır.(Bankalara veya Vergi dairesi veznelerine yatırılabilir)

-Vergi tahsil alındısında Mükellef yazılı bulunan yere Tahsil Edilmiştir kaşesi basılmalı ve banka görevlisinin ıslak imzasıyla imzalanmalıdır. İnternet üzerinden veya atmlerden havale veya eft yapılsa bile, banka görevlisinin ıslak imzası bulunmalı ve makbuz alınmalıdır.

-Maliye bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport Harç bedeli yatırılmalıdır. Pasaport harç bedeli bankalar üzerinden yatırılabilir.

-Pasaport Harç Bedeli dekontunuzu alırken banka görevlisinin Tahsil Edilmiştir kaşesi ile ıslak imzası bulunmalıdır. Yeni düzenlemelere göre 18 yaşından küçük bireyler pasaport harç bedelini 5 yıla kadar yatırabilir iken, 18 yaşından büyüklerde bu süre 10 yıldır. Daha önce almış olduğunuz bir pasaport varsa müracaat esnasından bu pasaportunu’da getirilmesi gerekir.

Pasaport Harcı Ücretleri

Bordo pasaport almak isteyen bireyler pasaport harç bedelini ödemek zorundadırlar. Pasaport harç bedeli 2017’ye göre % 14.47 oranında artmış bulunuyor. Pasaport harç bedeli alınacak süreye göre değişebiliyor. 6 Aylık pasaport için, 137.50 TL 1 Yıllık pasaport için 201,30 TL,  3 Yıllık pasaport için 465,50 TL 4-10 Yıllık pasaport için de 657,40 TL ödeyecekler Pasaport ücretleri haliyle artmış görünüyor. Zamlardan etkilenmek istemeyenler mutlaka yeni yıla girmeden pasaportlarını almalıdırlar.

Yeşil Pasaport İçin Gerekenler

Yeşil pasaport üst seviye memurlara verilen pasaport tipidir. Bireysel vatandaşlardan daha ayrıcalıklıdırlar. Ve bordo pasaport sahibi kişilerden daha fazla ülkeye vizesiz seyehat edebilirler.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

1-İçişleri Bakanlığı’na yazılmış yeşil pasaport talebi yazısı

2-Nüfus Cüzdanı (Fotokopi de gerekebilir)

3-Önceki pasaportlarınız (Memur olmadan önceki pasaportlarınız eğer var ise)

4- 2 Adet biyometrik fotoğraf

     

5- Defter bedeli dekontu

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Ödenekler

Bordo pasaportlarınız için harç bedeli ödemeniz gerektiğinden bahsetmiştik yeşil pasaportluluar için böyle bir ödeme  yapmanız gerek yoktur. Yeşil pasaport sahipleri sadece defter bedeli ödemektedirler. Defter bedelleri maliye bakanlığınca belirlenir. Ve her yıl artış gösterir. 2018 Defter bedeli ücreti 108 TL’dir. Defter bedellerinizi bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz Gişe görevlilerine Pasaport defter bedeli yatırmak istiyorum demeniz yeterlidir. Neredeyse her banka üzerinden pasaport defter bedeli yatırabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Randevu İşlemleri

Yeşil pasaport almak için epasaport.gov.tr adresinden, İl Nüfus Müdürlüğü takvimine göre uygun bir güne randevu alabilirsiniz. Yeşil pasaport başvurusunu sadece İl Nüfus Müdürlüğünden yapabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Teslimat İşlemleri

Yeşil pasaport başvuru işlemlerini tamamlayıp randevu aldıktan sonra tahmini 10 iş günü içerisinde pasaportunuz adresinize ulaşacaktır.

Gri Pasaport Nedir?

Gri pasaport,yurtdışında devlet hizmeti, gazetecelik gibi sebeplerle gitmesi gereken kişilere verilen pasaporttur. Gri pasaport süresi sadece hizmet süresince verilir, dilediği gibi süre uzatma imkanlarına sahip değillerdir. Gri pasaport sadece hizmet amaçlı verildiğinden tatil seyahat gibi nedenlerle temin edilemez.

Gri Pasaportu Kimler Alabilir?

Gri pasaport yurt dışına hizmet amaçlı çıkan devlet görevlileri gazeteciler alabilir. Ve belli şartlar altında verilir.

-Hükümetçe veya belediyelerce yurtdışına resmi görevler sebebiyle çıkmak zorunda kaldıklarında verilebilir.

-Milletler arası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara verilebilir.

-Türk Hava Kurumu, Türk Kızılay Cemiyeti tarafınca yurt dışı hizmeti amaçlı verilebilir.

-Gri pasaport ayrıca pasaport sahibinin eşine, evli ve iş sahibi olmayan 25 yaşını geçmeyen çocuklarına verilebilir.

Gri Pasaport Süresi Ne Kadardır?

Gri pasaportlar hizmet sürelerince veya 5 yıllık verilmektedir. Pasaport süreniz dolduğunda yeniden yurtdışına çıkmak için tekrardan pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Eskiden gri pasaport süresi uzatılıyor olsa da şuanda Gri pasaportunuzun süresini uzatmak için yeni pasaport almanız gerekmektedir.

Gri Pasaport İçin Gerekli Evraklar

– Gri pasaport çıkartabilmek için gri pasaport talep formunu çalıştığınız kurumca doldurulması ve imzalanması gerekmektedir.
– Nüfus Cüzdanı (Fotokopisi de gerekebilir.)
– Daha önceki pasaportlarınız (Eğer var ise )
– 2 adet biyometrik çekilmiş fotoğraf
Biyometrik fotoğraflar yüzü kapatacak şekilde çekilmemeli veya gülümsenmemelidir.

-Defter bedeli dekontu

Gri Pasaport Ücretleri

Gri pasaport çıkartmak için harç ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Ancak defter bedeli ödenmelidir, gri pasaport sahibi  olacak kişiler 108 TL’lik Pasaport defter bedelini ödemelidirler. Pasaport defter bedeli herhangi bir banka üzerinden yatırılabilir. Gişe görevlisine pasaport defter bedeli yatırmak istiyorum demeniz yeterlidir.

Gri Pasaport Başvuru

Gri pasaport almak için, epasaport.gov.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz. İl nüfus müdürlüğünün belirlediği takvime göre en uygun zamanda randevu alınıp, pasaport teslimatı için işlemlerinizi başlatabiliyorsunuz. Ancak pasaportunuz kargo ile adresinize geldiğinde evde yok iseniz,3 gün içinde Nüfus Müdürlüğüne geri yollanmaktadır. Pasaportunuz en geç 5 iş günün de adresinize ulaşıyor.

Siyah Pasaport Nedir? Kimlere Verilir?

Siyah pasaport aynı zamanda diplomatik pasaport olarak da bilinmektedir. Siyah pasaport TBMM üyelerine,bakanlara, valilere, büyük şehir belediye başkanlarına kısaca devlet kademesinin en üstünde görev yapan kişilere verilmektedir. Siyah pasaport sayesinde dünyanın her ülkesine vizesiz gidebilme hakkına sahipsiniz.

Siyah Pasaport Nasıl Alınır?

Siyah pasaport almak için bireyin doğrudan başvuru yapması gereklidir. Siyah pasaport almak için görevde olmanız en önemli şarttır. Örneği bir milletvekili veya başbakan görevde iken bu pasaportu alabilirken emekli olduktan sonra veya istifa ettikten sonra bu pasaportu alamaz. Ayrıca gri pasaport sahiplerinin aileleri veya akrabaları bu pasaportu kullanma hakkından yararlanamazlar. Gri pasaport sahibi dünyanın her yerine vizesiz olarak gidebilmektedirler.

   

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir