Türkiye’de Gezilecek Yerler En Popüler Yerler

türkiye de gezilecek yerler

Türkiye, tarihiyle, plajlarıyla ve kırsal alanlara yayılan olağanüstü şehirleriyle hem yerli hem de yabancı turistlere büyüleyici bir tatil deneyimi yaşatabilecek potansiyele sahip en güzel ülkelerden biridir. Sizler için doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle tatilcileri ve gezginleri büyüleyen ve Türkiye’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında bir liste hazırladık.

Türkiye’de Gezilecek En Gözde Yerler

İstanbul

türkiye de gezilecek yerler
istanbul gezilecek yerler

Elbette, Türkiye denince ilk akla gelen yer; en çok merak edilen, en çok turisti ağırlayan şehr-i şahane İstanbul. Bir zamanlar Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarının başkenti olan, bugün hem Türkiye’nin hem de dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul, dünyada iki kıtayı kapsayıp birbirine bağlayan tek şehirdir.

İLGİLİ: İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Etkileyici mimarisi, tarihi mekanlar, yemek, alışveriş, gece hayatı ve egzotik atmosferi, İstanbul’u Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri yapmaktadır. İstanbul’a gelen turistlerin özellikle ziyaret ettiği yerler arasında Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi etkileyici tarihi mekanlar bulunur.

Kapadokya

nevşehir kapadokya

Orta Anadolu’da yer alan Kapadokya, Peri Bacaları olarak adlandırılan sıra dışı oluşumlara sahip masalsı, fantastik manzaralara sahiptir.Volkanik patlamalar ve erozyon gibi doğal süreçler, çağlar boyunca bu garip oluşumları şekillendirmiştir. Binlerce yıl önce, insanlar, kayaları oyarak evler, kiliseler ve yeraltı şehirleri yapmış ve dikkat çekici manzaralar oluşturmuşlardır. Hititler döneminden kalma tünel ve mağaralar bugün Kapadokya‘nın en iyi otelleri olarak hizmet vermektedir.

Efes

izmir efes

Dünyanın en önemli uygarlık, bilim, kültür ve sanat merkezlerinden biri olan Efes (Efes Antik Kenti), İzmir sınırları içerisinde bulunur. Efes, M.Ö. 1. yüzyılda, Roma İmparatorluğu’nun en büyük kentlerindendi ve dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağına ev sahipliği yapıyordu. Efes harebeleri iyi korunmuş olup, büyüp bir sit alanı içerisindedir ve Türkiye’nin en popüler turistik mekanlarından biri haline gelmiştir.

İlgi çekici yerleri arasında, Antik Tiyatro, HadrianTapınağı, muhteşem Celsus Kütüphanesi , Kral Yolu ve Yamaç Evler bulunuyor.

Valla Kanyonu

valla kanyonu

Türkiye’de gezilecek en güzel yerler listesinde kesinlikle olması gereken bir diğer yer ise, Kastamonu’da bulunan Valla Kanyonu’dur. Unutulmaz bir doğa manzarasının tadını çıkarmak için Valla Kanyonu yakınlarında bulunan otel ya da pansiyonlardan erken rezervasyon yaptırarak en uygun şekilde faydalanabilirsiniz.

Ayder Yaylası

rize ayder yaylası

Rize Çamlıhemşin’de bulunan Ayder Yaylası’nın rakımı 1350 metredir ve dağları genellikle her zaman karlıdır. Kaplıcalarıyla da meşhur olan bu yerde neredeyse her sezon farklı festivaller düzenlenmektedir.

Bodrum

bodrum gezilecek yerler

Türkiye’nin Güney Ege bölgesinde yer alan Bodrum, Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Halikarnas Mozelası’na ev sahipliği yapmıştır. Bugün, ilgi çekici kalıntıları, çarpıcı plajları ve tatil köyleri dünyanın her yerinden turistleri çeken özelliklerinden bazılarıdır.

Bodrum Kalesi olarak da bilinen Aziz Peter Kalesi’ni görmeden Bodrum’dan ayrılmak büyük bir eksiklik olacaktır. Şövalyeler tarafından 1402’de inşa edilen kale, şimdi ise bir müzedir. Bodrum’un doğu tarafında, turistler parlak mavi sulara bakan güzel bir plaj bulacaklar. Plajın yakınında çok sayıda kafe, bar ve gece kulübü vardır. Ayrıca, her bütçeye uygun fiyatlarla rezervasyon yapabileceğiniz çok sayıda, her şey dahil kampanyalar yapan oteller bulabilirsiniz Bodrum’da.

Side

antalya side gezilecek yerler

Antik Pamphylia’nın önemli bir limanı olan ve M.Ö dördüncü yüzyılda Büyük İskender tarafından işgal edilen Side, bugün Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı, klasik kum tepeleri ve beyaz kumlu plajları olan modern bir tatil beldesidir.

Küçük bir yarımada olan Side, olağanüstü bir seyahat, muhteşem yemekler ve inanılmaz bir gece hayatı sunmaktadır. Bir amfi-tiyatro, Helenistik ve Roma kalıntılarından oluşan devasa bir kazı alanına sahiptir. Dar sokaklar ve dikkat çekici bahçeleri olan bu büyüleyici belde, çeşitli mutfaklardan enfes lezzetler sunan restoranlardan, konforlu pansiyon ve otellere her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek kapasitededir.

Marmaris

marmaris gezilebilecek yerler

Türkiye’nin en popüler sahil beldelerinden biri olan Marmaris, çam kaplı dağları, beyaz kumlu plajları, turkuaz suları ve tarihi mimari yapılarıyla Türkiye’de gezilecek yerler içerisindedir. Türk Rivierası’nda yer alan bu muhteşem kruvaziyer limanı, olağanüstü gezi olanakları, su sporları, macera, muhteşem yemek ve muhteşem gece hayatıyla baş döndüren bir turist cennetidir.

Tekne turlarıyla, koylar ve komşu köyleri gezmeniz mümkün. Bu yeterli değilse, Marmaris’ten Dalyan, Efes, Pamukkale ve Kleopatra Adası gibi belli başlı noktalara kadar birçok günlük turlar da var.

Konya

konya gezilmesi gereken yerler

Dünyanın en eski şehirlerinden olan, dikkat çekici mimarisi ve Semazenleri ile tanınan Konya, İçanadolu Bölgesi’nde bulunan büyük bir şehirdir. Konya, 12. ve 13. yüzyıllarda Selçuklu Hanedanlığının egemenliği altında olan bir başkentti.

O dönemlerden kalma Alaeddin Camii, Selçuklu Sarayı ve diğer birçok yapının kalıntılarının hayranlık uyandırmaması mümkün değil. Aynı zamanda Mevlana Müzesi olarak da geçen Mevlana türbesi, Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken en önemli yerler arasındadır.

Mardin

mardin gezilecek yerler

Türkiye’nin Güney Doğu’sundaki Mezopotamya ovalarına bakan ve stratejik bir tepenin üzerinde yer alan Mardin, Bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Kültürel çeşitliliği ve yamaçlarda bulunan eski kumtaşı yapılarıyla tanınmaktadır.

Mardin, yürüyerek kolayca gezilebilir. Dolambaçlı ve labirenti andıran dar sokakları oldukça etkileyici mistik bir atmosfere sahiptir. Dünyanın en eski manastırlarından olan Deyrü’z-Zafaran Manastırı ve bir zamanlar gözlemevi olan bir ortaçağ anıtı Sultan İsa Medresesi gibi tarihi yapılar ve teraslı evleriyle yol boyunca müthiş hisler sizi sarıp sarmalar.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir