Bebek Bezi Seçimi, Hangi Bebek Bezi Hangi Ülkenin

Bebek bezleri, hiç şüphesiz bebeklerimiz için en çok kullandığımız ürünlerin başında gelmektedir . Peki bebeğimizin teni ile birebir temas halinde olan, bütün gün kullanılan bebek bezleri ne kadar kaliteli? Sürekli kullanmak zorunda olduğumuz bebek bezleri hangi ülkenin malı? Çoğu zaman aklımıza takılan bu soruların cevaplarını merak edenler için, bilgi sahibi olabilmeleri adına bu yazıyı hazırladık.

Bir bebeği olan anneler ya da bir bebek sahibi olmaya hazırlanan anne adayları evlatları için, her şeyin en iyisini bulup kullanmak, kullanacakları her malzemenin de en ufak detayına kadar bilgi sahibi olmak isterler. Bebeğimizin bütün gün tenine temas eden bebek bezlerini seçebilmek, piyasada bulunan bu kadar çok marka arasından tercih yapmak biraz zor olabiliyor. Her bebek bezi, her bebeğin cildi ile tam olarak uyum sağlayamıyor. Örneğin herhangi marka bir bebek bezinden memnun olanlar olduğu gibi aynı marka bebek bezi, bazı bebekler de pişik ya da alerjiye sebep olabilmektedir. Bu sebep ile maalesef, en iyi bebek bezini bulabilmek çok kolay değil. Fakat iyi bir bebek bezinde olması gereken bazı kriterler var. Bunlara dikkat ederek bebeğiniz için en doğru bebek bezi markası tercihinde bulunabilirsiniz. Bebeğin bezin içinde rahat ve huzurlu olması çok önemlidir. Hareketlerinin kısıtlanmasına engel olarak bebeğinizin bezin içinde özgür hareket edebilmesine imkan sağlamalıdır.

İyi Bir Bebek Bezinde Olması Gereken Özellikler

  • Emicilik: İyi ve kaliteli bir bebek bezinde bulunması gereken en önemli özelliklerden biri, bebeğin çişini yaptığı anda bezin sıvıyı hemen emebilen bir yapıda olmasıdır. Bebek bezlerinde, emicilik hızı çok önemli bir konudur.
  • Kuruluk: İyi ve kaliteli bir bebek bezi, bebek çişini yaptıktan sonra bütün sıvıyı anında hapsedebilen ve hemen kuruyarak, bebeğin cildine kuruluk hissini verebilme özelliğinde olmalıdır.
  • Hava Aldıran Bir Bez Olması: Bebeğin cildinin alerji ve tahriş olmasının en büyük sebeplerinden biri hava geçirmeyen bir bebek bezi kullanılmasıdır. Hava almayan bölgelerde oluşan nem ve sıcaklık, tahrişlere ve ciltte sağlık problemleri meydana getirebilecek bakteri oluşumuna sebep olmaktadır. Bu sebeple kullanacağınız bebek bezinin hava aldırması özelliğinde olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Dokusu: Bütün gün bebeğinizin hassas teni ile temas halinde olacak bebek bezinin, bebeğin ipeksi cildini tahriş etmemesi için tercihinizin pamuklu bezlerden yana olması gerekmektedir.
  • Yan Bantlar: Bebeğin bezini kontrol etmek için sürekli açıp kapamak zorunda kaldığımız yan bantların yapışkan gücü çok önemlidir. Yapışkan gücü kuvvetli olan bebek bezleri daha kullanışlı olmaktadır. Ayrıca yapışkan bantların güçlü olması sızıntıların yaşanmasına da engel olmaktadır.
  • İnceliği: Bebeğin sürekli kullanmak zorunda olduğu bir ürün olduğu için, bebek bezi tercihi yaparken bebeğinizin rahat edebilmesi için kalın yapılı bezlerden uzak durmalısınız. Bebeğin konforunun sağlanması için, daha ince bezlerden bir tercih yapmalısınız.

Bebeğimiz için en iyi ve en doğru bebek bezinde olması gereken özellikleri gördüğümüze göre şimdi en bilinen ve en çok kullanılan bebek bezlerini inceleyelim. Hangi bebek bezi hangi ülkenin sorusunun cevaplarını öğrenelim.

Bebek Bezleri Hangi Ülkelerin?

Prima, Molfix, Huggies, Sleepy, Canbebe, Soffio, Jenny & Willy, Komili, Evy Baby, Baby Star ve Bambo Nature bebek bezi markaları hangi menşei ülkeye ait, üretici firmalar hakkında detaylı bilgiyi aşağıda yazımızda bulabilirsiniz.

Prima: Prima, Amerikalı şirket Procter & Gamble tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. 1961’de tanıtılan ve dünya çapında popüler olan Prima, özellikle Pampers markasıyla tanınır.

Molfix: Molfix, Türkiye merkezli Hayat Kimya tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. 1998’de kurulan şirket, Molfix’i 20’den fazla ülkede satmaktadır.

Huggies: Huggies, Amerikalı tüketici ürünleri şirketi Kimberly-Clark tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. Huggies 1978’de piyasaya sürülmüş olup, dünya genelinde popüler bir markadır.

Sleepy: Sleepy, Türkiye merkezli Eruslu Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. 2003 yılında kurulan şirket, Sleepy markasını hem Türkiye’de hem de dünya genelinde pazarlamaktadır.

Canbebe: Canbebe, Türkiye merkezli Ontex Global’in ürettiği bir bebek bezi markasıdır. 1991 yılında kurulan Ontex, Canbebe markasını hem Türkiye’de hem de yurtdışında pazarlamaktadır.

Soffio: Soffio, İtalyan merkezli şirket Fater tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. Fater, 1958 yılında kurulmuş olup, Soffio markasını İtalya ve Avrupa genelinde pazarlamaktadır.

Jenny & Willy: Jenny & Willy bebek bezleri, Türkiye merkezli Sevinçler Sağlık Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üretilmektedir. Şirket, Jenny & Willy markasını Türkiye pazarında sunmaktadır.

Komili: Komili, Türkiye merkezli Yıldız Holding’e bağlı olan Evyap tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. 1927 yılında kurulan Evyap, Komili markasını Türkiye ve yurtdışında pazarlamaktadır.

Evy Baby: Evy Baby, Türkiye merkezli şirket Evyap tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. Evyap, 1927’de kurulmuş olup, Evy Baby markasını Türkiye ve yurtdışında pazarlamaktadır.

Baby Star: Baby Star, Türkiye merkezli şirket Star İç ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. Şirket, Baby Star markasını Türkiye ve yurtdışında pazarlamaktadır.

Bambo Nature: Bambo Nature, Danimarkalı şirket Abena tarafından üretilen bir bebek bezi markasıdır. 1953 yılında kurulan Abena, Bambo Nature markasını dünya genelinde sürdürülebilirlik ve çevre dostu malzemeler kullanarak üretmektedir. Bu bebek bezleri, doğaya zarar vermeden çözünebilir ve kimyasal içermeyen ürünler olarak bilinir. Bambo Nature, dünya genelinde popüler ve tercih edilen bir marka haline gelmiştir.

 

1- Prima Bebek Bezi

Hiç şüphesiz bebek bezi denince ilk akla gelen marka olan Prima,  merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ nin Ohio eyaletinde bulunan Procter & Gamble ( P & G ) şirketinin ürünüdür. Markanın geçmişi 1950′ lere dayanmaktadır. Prima bebek bezleri sadece bizim ülkemizde değil dünyada da ilk sırada yer alan kaliteli bir markadır. Yurt dışında Pampers olarak bilinmektedir.

Prima bebek bezi birçok annenin tecrübe ve yorumlarına göre bebeklerin hassas tenleri ile uyumludur. Prima, hızlı emicilik, kuru tutma, incecik tasarımı ve kaliteli dokusu ile pişik ve alerjiye sebep olamayan bebeğinizin ipeksi cildine dost, sevilen ve güvenilir bir bebek bezi markasıdır. Fiyat olarak pahalı olsa da, aldığı parayı hak ettiğini söyleyebiliriz.

2- Molfix Bebek Bezi

Hayat Kimya’ nın ürünü olan Molfix bebek bezinin merkezi Türkiye’ de bulunmaktadır. İlk olarak 1998 yılında üretilmeye başlayan Molfix bebek bezleri Prima’ dan sonra en çok kullanılan ve tercih edilen bebek bezi markasıdır.

İncelik ve ultra emicilik özellikleri ile beğenilen Molfix markası, özel göbek bağı oyuntusu ve esnek yan bantları sayesinde göbek ve bel çevresinde kızarıklık ve tahriş gibi sorunların yaşanmasına engel oluyor. Türkiye’ de bir ilk olan 3 D teknolojisi ile üretilen, elastik gövde sistemi sayesinde, bebeğe ihtiyacı olan konforu yaşatarak daha rahat etmesini sağlıyor.

Ayrıca Molfix, prematüre bebekler için de bebek bezi tasarımları yapmaktadır. Fiyat olarak Prima marka bebek bezlerine oranla uygun olsa da ortalamanın üzerinde diyebiliriz.

3- Huggies Bebek Bezi

Huggies markası, kızlara ayrı, erkeklere ayrı bez yaklaşımlı stratejileri ile hepimizin aklında yer etmiş bir bebek bezi markasıdır. Merkezleri Amerika Birleşik Devletleri’ nin Texas Eyaletinde bulunmakta olan Huggies marka bebek bezleri 2005 yılında ülkemize gelmiştir. Prima markasında sonra dünya pazarında en bilinen bebek bezlerinden biridir.

Huggies marka bebek bezlerinin, erkeklere ayrı kızlara ayrı bez modeli anlayışı çok sevilmiş ve anneler tarafından beğenilmiştir. Özellikle yenidoğan bebeklerde daha çok kullanılmakta olan Huggies marka bebek bezlerini fiyat performans açısından değerlendirirsek, gayet başarılı olduğunu söylemek mümkündür. Bez numarası büyüdükçe bezin kalınlaşması şikayetleri ve biraz ıslaklık hissi bırakması ürünün en kötü özellikleri olarak sayılabilir. Yine de fiyat olarak diğer marka bebek bezlerine oranla bütçe dostu diyebiliriz.

4- Sleepy Bebek Bezi

Eruslu Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ nin ürünü olan Sleepy marka bebek bezi 2004 yılında üretilmeye başlanmıştır. Sleepy marka bebek bezlerinin saf su ile dokunmuş olması markayı farklı kılan ve en ilgi çeken özelliğidir. Bedenleri 0 – 7 arasında değişen Sleepy bebek bezi, tüm boylarında ıslaklık göstergesini kullanması ile de çok sevilmekte.

Emici tanelerinin dağılmaması, sıvıyı uzun süre hapsetmesi ve emicilik özellikleri anneler tarafından beğeni toplamıştır. Losyonlu yüzeyi sayesinde bebeğin hassas cildinin yağlı kalması sağlayarak pişik ve alerji gibi sorunların yaşanmasına engel oluyor. Fiyat olarakta gayet uygun olan Sleepy marka bebek bezleri, yerli üretim olması sebebi ile çok sevilerek kullanılmaktadır.

5- Canbebe Bebek Bezi

Birçoğumuzun tamamı ile Türk Malı olduğunu düşündüğümüz Canbebe, 1990 yılında Astel Kağıt tarafından üretilmeye başlanmış, 2000 yılında ise Belçika menşeli Ontex firmasına, daha sonra da Ontex firmasının merkezi Amerika Birleşik Devletleri’ nde olan Goldman Sach Capital Partners tarafından satın alınması ile el değiştirmiştir.

Canbebe marka bebek bezleri yeniden geliştirilerek , geniş emici yüzeyi ve daha çok emici tanecik özelliği olan Flexfit teknolojisi ile gece ve gün boyunca daha uzun süreli koruma yapması sağlanmıştır. Bu yeni teknoloji sayesinde eskisine oranla daha ince bir yapı tasarımına kavuşmuş olan Canbebe bebek bezleri, ön ve arka bariyer kilit sistemi ile sızıntı yaşanmasına da engel oluyor. Göbek oyuntulu tasarımı ile bebeğin konforunu sağlarken, sıvıyı emdikten sonra sertleşme yapmaması sayesinde bebeğin hareketlerinin kısıtlanmasına da engel oluyor.

6- Soffio Baby Bebek Bezi

Soffio Bebek Bezi

Soffio Baby Sleepy markası gibi Eruslu Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ nin ürünü olup yerli malıdır. A101 marketlerine özel bir bebek bezi markası olan Soffio Baby, sızıntı olmasına karşı tedbir almış ve daha kuru olan tabakası sayesinde bebeğin ihtiyacı olan kuruluk hissini verebilmektedir.

1′ den 6′ ya kadar beden seçenekleri mevcut olan Soffio Baby’ de bulunan ıslaklık göstergesi sayesinde çiş takibini yapabilirsiniz. Fiyat olarak çok uygun olan bebek bezinden memnun olanlar olduğu gibi pişik yaptığını söyleyen anneler de mevcut.

7- Jenny & Willy Bebek Bezi

Jenny willy bebek bezi

Turkuaz A.Ş tarafından, Bim marketlerine özel üretilen bebek bezi markası olan Jenny & Willy, olumlu yorumlar kadar olumsuz eleştirilerinde yapıldığı fiyat olarak uygun olan bir markadır.

Kimi insanlar kullanıp çok memnun olduğunu söylerken, kimileri de pişik ve sızıntı olmasından şikayetçiler.

8- Komili Bebek Bezi

Komili Bebek bezi

Komili bebek bezi Ülker firması tarafından üretilmektedir. %100 doğal zeytinyağlı kremli ve özel emici bölgesi ile bebeğin cildinde tahriş, kızarıklık ve pişik gibi sorunların yaşanmasına engel oluyor.

Esnek yan bantları sayesinde bebeğin konforunu sağlarken, yapışkanların gücünün az ve yapısının kalın olması olumsuz yönleri olarak sayılabilir. Göbek oyuntusu bulunan, fiyat performans açısından değerlendirildiği zaman gayet başarılı olan Komili marka bebek bezleri piyasada bulunan en uygun fiyatlı ürünlerdendir.

9- Evy Baby Bebek Bezi

Evy Baby Bebek Bezi Markası

1927 yılında kurulmuş olan Evyap Şirketinin ürünü, Türk Malı olan Evy Baby marka bebek bezleri, Flexdry teknolojisi ile üretilmiş olup bebeğe daha fazla kuruluk hissini yaşatarak, ıslaklığın verdiği rahatsızlıktan korumayı başarıyor.

Hava aldırmayı başaran pamuksu dokusu, başarılı emici yüzeyi, emici kristalleri ve ikili sızdırmazlık kalkanı ile tahriş ve pişiğe karşı son derece etkili olmaktadır. Aloe Veralı olması ile de dikkat çeken Evy Baby bebek bezleri tekrar yapışan akıllı bantları ile de çok sevilmekte. Ultra esnek, yumuşak, ıslak göstergesi mevcut olan Evy Baby hem kaliteli oluşu ile bebeğinize, hem de uygun fiyatlı olması ile bütçenize dost olan bebek bezi markasıdır.

10- Baby Star Bebek Bezi

Baby Star bebek bezi

Ülker Firmasının üretimi olan Baby Star bebek bezleri, yenidoğan bebeklerden itibaren yürüme çağına kadar olan bebeklere kullanılabilmektedir. Genel olarak dokusu sert bulunan Baby Star bebek bezinin sızıntı yapmadığı söylense de bazı anneler tarafından pişik şikayetleri olduğunu söyleyebiliriz.

Orta kalite de bir emiş gücü olan Baby Star bebek bezleri çok uygun fiyatlı ürünlerdendir.

11- Bambo Nature Bebek Bezi

Bambo Nature Bebek Bezi

Yunanistan’ da üretilmekte olan Bambo Nature bebek bezi çok bilinmeyen markalardan biri olup pamuksu yapısı ve organik bebek bezi kategorisinde bulunması sebebi ile biraz pahalı bir üründür. Alerjen madde ve herhangi bir kimyasal içermemesi sebebi ile bebeğin hassas cildine dost bir bebek bezi olmasının yanı sıra sürdürülebilir ham madde ve geri dönüşümlü atık olması ile de çevre dostu bir bebek bezidir.

Pişik yapmayan Bambo Nature bebek bezi sıvıyı çok iyi hapsederek ıslaklık hissine engel olmaktadır. Esnek yan bantları kolayca bağlanmasını sağlar. Özel yumuşak dokusu sayesinde bebeğin cildine yumuşak bir his verdiği söylenmektedir. Beli lastikli olan bebek bezi ince ve nefes aldıran özelliği ile de bebeğinizin cildinin hava ile temas etmesini sağlayarak, yapısı geneliyle kaliteli diyebileceğimiz bir bez olmasına karşın bulup satın almak çok zor.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir