Doğru Ölçüm Yapan En İyi Tansiyon Aletleri

Tansiyon hastalığı takip gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu takip, hassasiyeti yüksek ve optimum özelliklere sahip en iyi tansiyon aleti seçilerek gerçekleştirilmelidir.

Doğru Ölçüm Yapan En İyi Tansiyon Aletleri

Tansiyon

Kalbin her atışında çevresel, psikolojik, fizyolojik vb. etkenler nedeniyle değişken basınçlarda atardamarlara pompalanan kanın basıncıdır. Kasılan kalp kaslarında ölçülen basınç sistolik, gevşeyen kalp kaslarında ölçülen basınç diastolik basınçtır. Dinamik kuvvet esnasındaki sistolik basınç büyük tansiyon, statik kuvvet esnasındaki diastolik basınç küçük tansiyon olarak adlandırılmaktadır.

Tansiyon (Kan Basıncı) Değerlerinin Sınıflandırılması (WHO)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre sınıflandırılan ve değerlendirilen kan basıncı değerleri aşağıdadır. Birimi mmHg (milimetre cıva sütunu) olan ölçüm bir küçük ve bir büyük iki değerden oluşmaktadır.

Optimum Kan Basıncı; <120 ve <80Normal Kan Basıncı; 120-129 ve 80-84

Yüksek-Normal Kan Basıncı; 130-139 ve 85-89

Hafif Yüksek Kan Basıncı (Aşama 1); 140-159 ve 90-99

Orta Yüksek Kan Basıncı (Aşama 2); 160-179 ve 100-109

Çok Yüksek Kan Basıncı (Aşama 3); >180 ve >110

Tansiyon Hastalığı

Ülkemizdeki erkeklerin yüzde 36, kadınların yüzde 27’sinin tansiyon hastası olduğu belirlenmiştir.  Bu oran yaklaşık 17 milyon tansiyon probleminden muzdarip olan kişiyi ifade etmektedir. Tansiyon hastalığı iki farklı durumu ifade etmektedir. Bunlar hipertansiyon ve hipotansiyondur.

Atardamarlara pompalanan kanın damar çeperlerine uyguladığı yüksek basınç hipertansiyon olarak adlandırılmaktadır. Ölçüm esnasında sistolik ve diastolik değerler normalden yüksek çıkmaktadır. Bu durum kontrol altına alınmadığı taktirde damar iç yüzeyleri tıkanmakta veya kalınlaşmaktadır. Kan akışı bozulmakta ve beraberinde birçok sağlık problemi doğmaktadır. Aritmi, atriyal fibrilasyon ve arteryoskleroz ardından aort anevrizması, Angina Pectoris ve kalp yetmezliği ardından kalp krizi, inme, göz bozuklukları, böbrek yetersizliği bu problemlerden sadece bazılarıdır. Göz, kalp, beyin damarlarında oluşan hasar son olarak yırtılma ve kanamalara sebep olmakta ve ölümcül sonuçlara neden olmaktadır.

Hipotansiyon ise tansiyon değerlerinin normalden düşük çıktığı durumdur. Birçok etken ile kolaylıkla düşen kan basıncı aynı kolaylıkla önlenebilir ve tedavi edilebilir. Ancak fark edilmediği durumlarda hayati tehlikeler doğurmaktadır.

Tansiyon değerinin doğru şekilde ölçülmesi sağlımız açısından oldukça önemlidir.

Tansiyon Ölçümü

Tansiyon hastalığının kontrol altına alınmasındaki temel basamak tespit etmektir. Bu da ancak tansiyon takibi ile yapılmaktadır. Hassasiyeti yüksek ve güvenilir bir tansiyon aleti kullanılmalıdır. Günümüzde kullanılan havalı, cıvalı ve elektronik olmak üzere üç farklı çeşidi vardır.  Cıvalı ve havalı olanlar manueldir ve stetoskop ile birlikte kullanılmaktadır.

Cıvalı tansiyon aleti duvara sabitlenerek kullanılmaktadır. Fiyat olarak oldukça pahalıdır. Hastane ve kliniklerde profesyoneller tarafından kullanılmaktadır.

Havalı tansiyon aletinden ev ve hastanelerde yararlanılmaktadır. Doğru sonuçlar için dikkatli kullanılmalıdır. Manşon sol kola sarılır ve kol boyutuna uygun sabitlenir. Stetoskop manşon içine dirseğin iç kısmına (arteri ortalayacak şekilde) yerleştirilir. Yeterli şişme sağlanana dek puar yardımı ile manşon içine hava doldurulur. Musluk (vana) aparatı ile hava yavaş yavaş boşaltılarak göstergeden ilk ve son duyulan değerler okunur.

Elektronik tansiyon aleti dijital ölçüm gerçekleştirmektedir. Stetoskop ihtiyacı yoktur. Üst kol ve bilek ölçümü yapan cihazlar mevcuttur. Ancak en doğru sonuçları üst koldan ölçüm yapan cihazlar sağlamaktadır. Manşon manuel ölçümdeki gibi kalp hizasında tutulmalıdır. Küçük hacimli ve mobildir. Kullanma talimatı okunarak kolayca kullanılmaktadır.

Manşon boyutu oldukça önemlidir. Kola oranla dar veya geniş kalan manşonlar yanlış ölçüm değeri vermektedir. Manşon uzunluğu kol uzunluğunun üçte ikisi kadar olmalıdır.

Doğru Ölçüm Yapan Tansiyon Aletlerinin İncelenmesi

Hiçbir şikâyet gözlenmese dahi her birey düzenli aralıklar ile tansiyon değerlerini (kan basıncını) takip ve kontrol etmelidir. Her ölçüm en az iki kez tekrar edilmeli ve ortalaması alınarak gerçek değer saptanmalıdır.

Başlangıç kan basıncının <130 ve <85 olduğu durumda tansiyon ölçümü iki yılda bir defa, seçilen günde sabah, öğle akşam olmak üzere günde 3 kez ve her ölçüm iki kez tekrarlanarak yapılmalıdır.

130-139 ve 85-89 olduğu durumda tansiyon ölçümü yılda bir defa, seçilen günde sabah, öğle akşam olmak üzere günde 3 kez ve her ölçüm iki kez tekrarlanarak yapılmalıdır.

140-159 ve 90-99 olduğu durumda tansiyon ölçümü iki ayda bir defa, seçilen günde sabah, öğle akşam olmak üzere günde 3 kez ve her ölçüm iki kez tekrarlanarak yapılmalıdır.

>180 ve >110 olduğu durumda klinik duruma uygun tansiyon ölçümü ve takibi yapılmalıdır.

Hayati önem taşıyan tansiyon ölçüm aletlerinin arasında seçim yapmak zordur. Aşağıda optimum özelliklere ve ergonomik kullanıma sahip yüksek hassasiyet ile doğru ölçüm yapan bazı tansiyon aleti (fiyat ve nitelik) modelleri paylaşılmıştır. Otoriteler tarafından onaylanan bu cihazların çoğu ölçümü üst koldan gerçekleştirmektedir. Ayrıca tamamı klinik onaylıdır.

Omron

Türk Böbrek ve Hipertansiyon Derneği, Dünya Sağlık Örgütü ve İngiltere Hipertansiyon Derneği tarafından onaylıdır.

Omron M1 Plus: Yarı otomatiktir. Düzensiz nabız tespiti yapmakta ve değerin kullanılabilirliğini belirtmektedir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 344,00 TL’dir.

Omron M2: Tam otomatiktir. Ergonomik ve yüksek hassasiyettedir. Intellisense Teknolojisine sahip, 22-32cm’lik geniş bir manşon ile tedarik edilmektedir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 275,00 TL’dir.

Omron M3 Comfort: Felç ve inme riskini saptamaktadır. 360 derecelik harekette dahi doğruluğu değişmemektedir. Intellisense Teknolojisine sahip 22-42cm’lik manşon ile tedarik edilmektedir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 226,00 TL’dir.

Omron M6 AC: Gelişmiş sensör ve göstergesi mevcuttur. Değer aralığında renkli ışıklar ile yorumlamaya yardımcı olmaktadır. Manşon boyutu 22-42cmdir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 210,00 TL’dir.

Omron M7 Intelli IT: En gelişmiş tansiyon aletidir. Akıllı telefonlar için geliştirilen “OMRON connect” uygulaması vardır. 360 derece vücut hareketini saptamakta ve kesin ölçüm sağlamaktadır. Manşonun doğru sarılmış olmasını test etmektedir. Normal değer renk göstergesi mevcuttur. Sabah hipertansiyon takibi sağlamaktadır. Geliştirilmiş haftalık, sabah ve akşam ortalamaları fonksiyonu vardır. Aritmi saptamaktadır. 2 kullanıcı için 100 ölçüm hafızalıdır.  22-42cm’lik manşon ve kan basıncı kartı ile tedarik edilmektedir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 500,00 TL’dir.

Omron RS1: Ekonomiktir. Kullanımı kolaydır. Her yaş grubunun kullanabileceği bir üründür. Otomatik sensör ve dedektörü mevcuttur. Ölçümü bilekten sağlamaktadır. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 80,00 TL’dir.

Omron RS2: Erken uyarı sensörüne sahiptir. Aritmi ve hipertansiyon göstergesi mevcuttur. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 120,00 TL’dir.

Omron RS3: On dakika içinde alınan son üç ölçümün ortalamasını otomatik olarak görüntülemektedir. Her hareketi vurgulamaktadır. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 400,00 TL’dir.

Omron RS6: Ekstra ince ve sessizdir. Aritmi ve hareket saptamaktadır. Gelişmiş özellikleri mevcuttur. Hareket halinde dahi ölçüm imkanı sunmaktadır.  Manşon ve gelişmiş renklendirme sensörü ile tedarik edilmektedir. Ölçümü bilekten sağlamaktadır. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 376,00 TL’dir.

AND Tansiyon Aletleri

AND HL858DK: Atrial fibrilasyon ve aritmi gösterimi mevcuttur. 3 kullanıcı için 40 ölçüm hafızalıdır. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 280,00 TL’dir.

AND UA-1020: Aritmi göstergesi mevcuttur. Hareket saptama özelliklidir. 17-32cm’lik manşon ile tedarik edilmektedir. 90 ölçüm hafızalıdır. Otomatik veya manuel basınç ayarlanması mümkündür. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 300,00 TL’dir.

AND UA-651SL: Aritmi göstergesi mevcuttur. 30 ölçüm hafızalıdır. Ortalama alma özelliğine sahiptir. Suya dayanıklıdır. 22-37cm geniş ve 22-32cm ince manşon ile tedarik edilmektedir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 155,00 TL’dir.

AND UA-611: Japon tasarımı olan ürünün aritmi göstergesi mevcuttur. Ortalama alma özelliğine sahiptir. Tek tuş özelliğine, yumuşak manşona ve 30 ölçüm hafızaya sahiptir. Piyasa fiyatı yaklaşık olarak 170,00 TL’dir.

Microlife Tansiyon Aleti

Doğru ölçüm yapan en iyi tansiyon aleti markalarından biri Microlife’dır. Ancak ürünü alma aşmasında satıcı firma ile birebir görüşülerek fiyat teklifi alınmalıdır. Microlife profesyonel ve tüketici ürünü olmak üzere farklı seçenekler sunmaktadır.

Profesyonel Ürün-hangisi/

Microlife WatchBP Office AFIB: Kol farkının değerlendirilmesi için iki kolda eş zamanlı ölçüm imkanı sağlamaktadır. Yaşlılık, obezite ve aritmi problemi olanlar için oskültasyon ölçüm fonksiyonu içermektedir. Yazılımı sayesinde kolaylıkla bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Çift manşon ile tedarik edilmektedir.

Microlife WatchBP Office ABI: Eş zamanlı ölçüm, atrial fibrilasyon tespiti ve yazılım özellikleri mevcuttur. Ortalama ve nabız değerini ölçüm ile aynı anda göstermektedir. Ayak Bileği – Kol Basınç İndeksi ( ABI ) ölçümü mümkündür. Çift manşon ile tedarik edilmektedir.

Microlife WatchBP Office Central: Benzer özellikleri taşıma haricinde invazif olmayan merkezi kan basıncı ölçümünü gerçekleştirmektedir.

 

Tüketici Ürünü – Üst Kol Tam Otomatik

Microlife BP A7 Touch: Dokunmatik ekrana sahiptir. Atriyal fibrilasyon taraması yapmaktadır. 2 kullanıcı için 99 ölçüm hafızalıdır. Konuk modu mevcuttur.

Microlife BP A6 BT: Bluetooth ile “Microlife Connected Health” uygulamasına bağlanarak takibi kolaylaştırmaktadır. Atriyal fibrilasyon taraması mevcuttur.

Microlife BP A6 PC: USB ile bilgisayar ortamına veri aktarımı gerçekleştirilmektedir. Red Dot ödülü almıştır.

Microlife BP A200 AFIB: Atriyal fibrilasyon taraması ile inme tespiti gerçekleştirmektedir. Uygulama ve bilgisayar ortamına veri aktarımı mevcuttur.

Microlife BP A150-30 AFIB: Ek olarak 30 ölçüm hafızası ve geniş manşonu mevcuttur.

Microlife BP A3L Comfort: 3 ölçümün ortalamasını vermektedir. IMT teknolojisine sahiptir. 2 kullanıcı için 99 ölçüm hafızasına sahiptir.

Microlife BP A2 Basic: Aritmi tespiti ve 30 ölçüm hafızası özelliğine sahiptir.

Microlife BP A2 Classic: Basic ürünü özellikleri haricinde eşik göstergesi mevcuttur. Geniş manşon ile tedarik edilmektedir.

Microlife BP A1 Easy: Kullanımı oldukça kolaydır. Tek tuş ile işlem sağlamaktadır.

 

Tüketici Ürünü – Üst Kol Yarı Otomatik

Microlife BP N2 Easy: Kullanımı oldukça kolay ve tek tuş ile gerçekleşmektedir. Pil ile kullanılmaktadır. 22-32cm genişliğindeki manşon ile tedarik edilmektedir

Microlife BP A50: Ekranı daha geniştir. Pil ile kullanılmaktadır. 14 ölçüm hafızalıdır.

ERKAMETER

Erkameter 3000: Cıvalı tansiyon ölçüm aletidir. Duvara monte edilen tipi yaklaşık olarak 1300,00 TL’dir. Masaüstü tipi yaklaşık olarak 1200,00 TL’dir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir