DVR (Dijital Video Kaydedici) Nedir?

3 en iyi araç içi kamerası tavsiye yazımızda araç içi kameraların kullanımının önemi, ne gibi özellikler taşıması gerektiği ve hangi markaların kaliteli kayıtlar yaptığına yer verilmiştir. Araç içi kamera tercihinizi kolaylaştırmak için gereken tüm bilgiler sunulmuştur. Şimdi de araç içi kamera kullanan sürücüleri ilgilendiren DVR (Dijital Video Kaydedici) Nedir? sorusunu sizlere açıklayacağız. Araç içi kamera çekimlerini güvenilir hale getiren bu sistem için aklınıza soru işareti kalmayacak.

DVR (Dijital Video Kaydedici) Nedir?

Dijital Video Kaydedici anlamına gelen DVR, güvenlik sistemleri amacı ile tasarlanan kameralarla çekilen görüntülerin tek bir platform üzerinden kaydedilmesini sağlar. Kaydedilen görüntüler yine aynı platform üzerinden de izlenebilmektedir.

 

USB flash bellek, sabit disk, SSD ve SD hafıza kartına dijital video kaydedebilen DVR, kaydedilen görüntülerin bilgisayar gibi görüntüleme sistemlerinde izlenmesine olanak tanır. Harici HDD olarak adlandırılan sabit depolama diskleri ile beraber hedeflenen kalite ve çözünürlükte video kaydedilmektedir. Çekilen görüntü aralığını istediğiniz zaman farklı depolama alanlarına da aktarabilirsiniz.

 

Son dönemlerde araç içi kamera kullanımı arttıkça DVR (Dijital Video Kaydedici) Nedir? sorusu da artmaktadır. Yaşanacak olası kazalarda ve farklı durumlarda araç içi kamera sayesinde geriye dönük olayların nasıl yaşandığı rahatlıkla izlenebilmektedir. Gerektiği zaman delil niteliği taşıyan bu görüntülerin çekilebilmesi ve ileride herhangi bir cihazda izlenebilmesi çok önemlidir.

 

Ara içi kameralardan bazıları anlık görüntü almaktadır. Bazıları ile geliştirilmiş sistemler ile görüntülerin kaydedilmesini sağlamaktadır. İşte bu noktada devreye DVR ( Dijital Video Kaydedici ) girmektedir. Kamera sistemlerinin en önemli ekipmanlarından biri olan DVR, analog kameralardan görüntülerin alınmasını sağlar.

 

DVR (Dijital Video Kaydedici) Cihazının Özellikleri Nelerdir?

DVR uyumlu kamera sistemi almadan önce Dijital Video Kaydedicilerin özellikleri konusunda bilgi sahibi olmanız işinize yarayacaktır. Bu cihazı satın aldığınız zaman avantaj elde etmenizi sağlayan DVR’nin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 

l Gerçek zamanlı kayıt yapmaktadır.

 

l Gece saatlerinde kaliteli ve yüksel görüntü kaydı sağlamak için uygun filtre özelliği sunmaktadır.

 

l Çekilen görüntülerin canlı izlenebilmesine olanak tanımaktadır.

 

l Çekilen görüntülerin kaydedilerek yeniden izlenmesini ve ağ paylaşımını sağlamaktadır.

 

l Otomatik zamanlayıcı özelliği sayesinde istenildiği zaman kullanılabilmektedir.

 

l HDD yani sabit diskler aracılığı ile uzun süren kayıtlar yapılabilmektedir.

 

l Çekilen görüntülerin yedeklenmesini sağlamaktadır.

 

l NVR dijital kayıt cihazları ile network tabanlı kamera sistemlerinde çekimler kayıt altına alınmaktadır.

 

l HVR dijital kayıt sistemlerinde ise IP kamera kaydı olduğu gibi analog kayıtta yapılabilmektedir.

 

DVR (Dijital Video Kaydedici) Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç içi güvenliği tek sim kart ile sağlayan, görüntüleri kaydeden ve medyaları yönetebilen DVR (Dijital Video Kaydedici), özellikle toplu taşıma araçlarında ciddi avantajlar sağlamaktadır. Yolcuların seyahat ettiği aracın güzergâhı ve o anki konumu hakkında bilgiler sunan bu cihaz, araç içi medya oynatıcılarından yolcuların anlık olarak bilgileri takip etmesine yardımcı olur.

 

Birçok yönden avantaj sağlayan DVR (Dijital Video Kaydedici) seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. İşinize yarayacak ve uzun süre güvenle kullanmanızı sağlayacak bir cihaz tercih etmek için bu kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte, DVR seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

 

l Elinizdeki HDD modeline uygun bir cihaz tercih ederek uzun süre kayıt yapabilirsiniz.

 

l Elektrik kesintilerinde bile otomatik olarak çalışmaya devam eden modeli tercih etmelisiniz.

 

l Yanlış müdahalelerde ortaya çıkacak olan sorunlar en aza indirilmiş ve teknolojiye uygun son model DVR cihazları tercih edilmelidir.

 

l Bilgisayardan ve virüs gibi sorunlardan etkilenmeyecek özelliklere sahip cihaz tercih edilmelidir.

Önerilen Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir